respublika.lt
LRDT LYRAS

Šilumos ūkyje nesuprantami viražai

2014 balandžio mėn. 16 d. 11:55:56
Aida VALINSKIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
PAIEŠKOS. Kol šilumos tiekėjai ieško pigiausių kelių pereiti prie biokuro ir taip atpiginti šilumą vartotojams, valdžios institucijose kuriami savi energetikos ūkio pertvarkymo planai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) nariai jau kurį laiką klaidžioja nežinioje - valdžios institucijose rengiamos ir svarstomos įvairios šilumos ūkio pertvarkos strategijos bei planai, o LŠTA apie tai, ką planuojama daryti, net ir gražiai prašant, nepavyksta gauti jokios oficialios informacijos.

Vakar LŠTA jau antrą kartą per savaitę kreipėsi į Vyriausybę su prašymu informuoti šilumos tiekimo įmones apie šilumos tiekimo sektoriuje numatytas pertvarkas. Pirmą kartą į Vyriausybės kanceliariją su prašymu viešai paskelbti Nacionalinės šilumos ūkio plėtros 2014-2020 metų programos projektą, kuriam Vyriausybė pritarė protokoliniu nutarimu, asociacija kreipėsi dar balandžio 9 d., tačiau atsakymo taip ir nesulaukė. O delsimas ir vengimas supažindinti rinkos dalyvius su Vyriausybės priimtais nutarimais prieštarauja šalyje galiojantiems įstatymams.

„Vyksta kažkokie užkulisiniai politiniai žaidimai. Vyriausybės elgesys primena ydingą buvusio energetikos ministro Arvydo Sekmoko praktiką nesikalbėti su energetikais, atriboti juos nuo sektoriuje vykstančių procesų. Tačiau juk energetika negali būti sėkmingai plėtojama be energetikų“, - įsitikinęs LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas.

Jo įsitikinimu, šilumos tiekimo įmonės negali savo darbe vadovautis nuogirdomis. Jeigu planuojami radikalūs pokyčiai, šilumos tiekėjai privalo būti informuoti patys pirmieji. Įmonės, atsakingos už saugų ir patikimą šilumos tiekimą, turi bet kokiems pokyčiams pasiruošti.

Svarsto nežinia ką

Kaip „Respublikai“ aiškino V.Stasiūnas, LŠTA yra mačiusi tik Energetikos ministerijos Vyriausybei pateiktą derinti Nacionalinę šilumos ūkio plėtros programą. Ji daug kartų buvo svarstyta, derinta su pačiais šilumos tiekėjais, aptarinėjama ministerijoje. Ją ir turėjo tvirtinti Vyriausybė savo nutarimu, tačiau...

Balandžio 9 d. rytą žiniasklaidoje pasirodė pranešimas, kad „valdantieji glaisto nesutarimus dėl šilumos ūkio pertvarkos“. Jame teigiama, kad „nesutarimai galėjo atsirasti dėl premjero patarėjo Tomo Garasimavičiaus parengto kito projekto, todėl valdantieji nusprendė politiniu lygmeniu šiuos nesutarimus užglaistyti“.

Nors Vyriausybės darbotvarkėje kovo 9 d. tokio klausimo svarstyti numatyta nebuvo, po pietų Vyriausybė pranešė, kad posėdyje protokoliniu nutarimu pritarta Nacionalinės šilumos ūkio plėtros 2014-2020 metų programos projektui. Tačiau skaičiai, minimi Vyriausybės pranešime, smarkiai skiriasi nuo tų, kurie buvo Energetikos ministerijos parengtoje programoje. Be to, rašoma, kad „Vilniaus ir Kauno miestų kogeneracinių pajėgumų renovacijos ir naujų pajėgumų statybos projektus įgyvendins bendrovės, kurių ne mažiau nei 51 proc. akcijų priklausys valstybei“, nors Energetikos ministerijos teiktame projekte apie jokius akcijų procentus kalbos nebuvo.

Negana to, tą pačią dieną žiniasklaidoje pasirodė energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus pasisakymas, kad su juo projektas, kuriam protokoliniu nutarimu pritarė Vyriausybė, nebuvo derintas.

„Suprantame - pritarimas protokoliniu nutarimu dar nieko nereiškia, galutinį Vyriausybės nutarimą planuojama priimti tik liepos mėnesį, tačiau nesuprantama, iš kur visa tai atsirado ir kodėl tai slepiama nuo šilumos tiekėjų“, - sakė V.Stasiūnas.

Dėl sumaišties kenčia visi

Anot V.Stasiūno, priežastis slėpti informaciją gali būti vartotojų interesams prieštaraujantis siekis suformuoti valstybinį monopolininką panaudoti milžinišką ES paramos kiekį - gerokai didesnį, nei reikėtų Vilniaus ir Kauno perėjimui prie biokuro. Tokie veiksmai užkirstų kelią šilumos kainų mažėjimui.

„Tai kelia nerimą. Impulsyvūs ir neapgalvoti veiksmai energetikoje gali atnešti milijardinę žalą valstybei ir lemti nuostolius visiems šilumos vartotojams“, - sakė V.Stasiūnas.

Pasak jo, Seimo komisija neseniai ištyrė 2009-2012 m. Vyriausybės ir Energetikos ministerijos priimtus sprendimus energetikos sistemoje ir kiek jie atnešė žalos. Juk šilumos tiekimo įmonės ir Kaune, ir Vilniuje jau per tą laikotarpį turėjo būti pastatytos - jei tai būtų buvę padaryta, Kaunas ir Vilnius jau šiandien mokėtų po 20 centų už kilovatvalandę, tačiau tų projektų buvo neleista įgyvendinti. O ir dabar kažkas vyksta, kažkas kažką iš kažko nori perimti, nesuprantami dalykai daromi.

„Kam kurti naujas įmones, kurių 51 proc. akcijų priklausytų valstybei, jeigu yra veikiančios, parengti projektai, jos pačios pajėgios įrenginius pervesti į biokurą ir tas pervedimas yra pats ekonomiškiausias, nes yra galimybė panaudoti visą esamą infrastruktūrą, - reikia pastatyti tik naujus katilus, kurie vietoj dujų kūrentų biokurą. Dėl šių priežasčių ir perėjimo prie biokuro kaina yra mažiausia“, - sakė šilumininkų atstovas.

V.Stasiūnas prisiminė ir sunkiai paaiškinamus ankstesnės Vyriausybės veiksmus, kai Vilniaus, Kauno ir kitoms kogeneracinėms elektrinėms, kurios gamino šilumą už 25 centus, buvo sumažintos kvotos ir perkeltos Elektrėnų elektrinei, kuri dirba kondensaciniu režimu ir gamina šilumą už 51 centą. Kitaip sakant, buvo neleista šilumos atpiginti.

Nauja Vyriausybė, pradėjusi darbą, Vilniaus ir Kauno elektrinių pervedimą prie biokuro įvardijo kaip prioritetą ir numatė skirti finansinę paramą iš 2014-2020 metų programos. Šilumininkai tikėjosi, kad pagaliau atėjo teisybės valanda, tačiau matant dabartinius veiksmus jiems kyla daug abejonių, ypač girdint kalbas, kad pervedimą prie biokuro vykdys ne esamos įmonės, o kažkokios naujai sukurtos valstybinės įmonės.

„Valstybė jau valdė visą šilumos ūkį iki 1997 m. ir valstybė jį valdė labai blogai: buvo daug nuostolių, savikaina buvo didesnė už kainą, šiluma buvo dotuojama iš biudžeto, - sakė V.Stasiūnas. - Tik pertvarkius šilumos ūkį pagal Vakarų valstybių modelį paaiškėjo, kokioje finansinėje situacijoje kuri įmonė yra, buvo pradėtos investicijos, mažinami nuostoliai, viskas lyg ir susitvarkė, beliko paskutiniai žingsniai, tačiau... Ir vėl įvedama kažkokia sumaištis, kuri neleidžia sistemai normaliai dirbti. O labiausiai dėl to kenčia vartotojai“.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis