respublika.lt

Šilumos punktai - lyg akmuo po kaklu

(0)
Publikuota: 2012 kovo 28 17:17:43, Vidmantas UŽUSIENIS, “Respublikos” žurnalistas
×

Sostinės gyventojai visiškai nenori patys rūpintis savo namo šilumos punkto priežiūra, eksploatacija ir labiausiai - remontu. Tokią išvadą pateikė Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacija, atlikusi vilniečių apklausą.

Nereikia net už litą

Kaip skelbia Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacija, apklausa buvo atlikta vasario 12-18 dienomis. Kartu su šildymo sąskaitomis sostinės daugiabučių namų gyventojams buvo išplatinta ir beveik 53 tūkst. anketų, gauta daugiau nei 4400 atsakymų.

Kaip „Respublikai“ tvirtino asociacijos prezidentas Sigitas Čirba, anketas gavo visi daugiabučių, kuriuos administruoja namus prižiūrinčios bendrovės, butai. Į anketų klausimus, Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos vadovo teigimu, atsakė patys aktyviausi žmonės, nuo kurių priklauso ir kitų daugiabučių namų gyventojų sprendimai.

„Dauguma atsakiusiųjų (91 proc.) nesutinka įsigyti šilumos punktų išsimokėtinai arba nuomos-pardavimo būdu. Vadinasi, tie gyventojai nenori turėti šilumos punkto kaip savo nuosavybės“, - tvirtino S.Čirba. Jo tvirtinimu, iš anketose pateiktų atsakymų aiškėja, kad netgi jei būtų suteikta galimybė įsigyti šilumos punktą už simbolinį vieną litą, ką siūlo Vilniaus miesto savivaldybė, tik 45 proc. gyventojų sutiktų perimti šilumos punktą. Kita pusė apklaustųjų nenori dalyvauti prižiūrint šilumos punktą.

Akmuo po kaklu


Kaip tvirtino Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos prezidentas, tokia sostinės gyventojų reakcija jo nė trupučio nenustebino.

„Šilumos punktų priežiūra gyventojams yra papildomas vargas. Tarp jų kartais nėra sutarimo net smulkiais atvejais, kai reikia organizuoti, tarkim, laiptinių valymą, o ką jau kalbėti apie šilumos punktus. Kita vertus, mažiems, sykiais vos 4-5 butus turintiems daugiabučiams tai gali būti itin brangiai kainuojantis malonumas“, - dienraščiui pasakojo S.Čirba.

Jis sakė, kad kai kurios šilumos punktų įrangos detalės yra labai brangios. Šešiasdešimt butų turinčiam namui jos dar gali būti įperkamos, bet maži daugiabučiai gali likti ir be šilumos.

Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos vadovas taip pat priminė, kad šilumos punktų įrangos detalės gali ne tik daug kainuoti, bet ir būti sunkiai pasiekiamos. „Pamenu, dėl vienos sugedusios detalės tokio sostinės šilumos punkto prižiūrėtojai skrido net į Kanadą. Vien kelionė kainavo dešimtis tūkstančių. Trijų, keturių ar penkių butų daugiabučiui tokia avarija gali baigtis finansine katastrofa“, -
tvirtino S.Čirba.

Visa tai, asociacijos vadovo teigimu, ir verčia žmones kratytis šilumos punktų it velnias kryžiaus.

Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos tyrimo duomenis patvirtina ir įvykiai sostinės savivaldybėje. Jos taryboje svarstant siūlymą šilumos punktus perduoti už vieną litą pasigirdo gyventojų nuomonė, kad jie iš viso nenori perimti punktų, nes tuomet teks juos patiems eksploatuoti, prižiūrėti ir remontuoti, nors tai brangiai kainuoja, o lėšos tam nebuvo kaupiamos.

Iki pirmo gedimo

Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis irgi tvirtina, kad Vilniuje atlikta apklausa atspindi visos Lietuvos situaciją. „Kitos savivaldybės net griežčiau sureagavo į Energetikos ministerijos parengtus, prezidentės pasirašytus Šilumos ūkio įstatymo pakeitimus, kurie sujaukė visą tvarką. Šiauliuose buvo susirinkę daugiabučių namų bendrijų pirmininkai, gyventojai ir parašė kolektyvinį raštą Energetikos ministerijai, prezidentei, kad jie nenori šilumos punktų. Buvo pasakyta taip: kam man pirkti garvežį važiuoti į Klaipėdą, jeigu galiu nusipirkti tik bilietą“, - teigė J.Antanaitis.

Jo teigimu, pernai beveik 400 šilumos punktų teko remontuoti, o tai brangiai kainuoja. Lėšų tam nebuvo kaupta ir žmonės atsiduria sudėtingoje situacijoje. „Buvo reikalinga tik sustiprinti šilumos punkto valdymo kontrolę ir problema būtų buvusi išspręsta. Šiandien mes kasdien bijome, kad tik kas nors nesugestų“, - aiškino Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas.

Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas tvirtino manąs, kad viskas turi būti grąžinta į pirminę padėtį, tik sustiprinta priežiūra ir kontrolė. Antraip, pasak jo, įsivyraus chaosas.

Beje, Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos apklausos duomenis sostinės savivaldybė ketina perduoti atsakingoms institucijoms ir laukti jų reakcijos, kaip reikėtų įgyvendinti nuo pernai lapkričio 1-osios įsigaliojusių Šilumos ūkio įstatymo pataisų nuostatas.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s