respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

R.Paukštė: Kodėl valdžia nepažaboja bankų? Todėl, kad pati turi paskolųnuotraukos (25)

2018 vasario mėn. 25 d. 09:42:22
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Lietuva yra pavojingiausia šalis Europoje. Pavojingiausia bent jau bankų klientams, pasiėmusiems būsto paskolas. Mat pas mus bankai laiku kredito įmokos neįnešusiems žmonėms taiko baudą, kuri lygi 0,05 proc. laiku nesumokėtos sumos. Tokio dydžio baudą kiekvieną dieną! Europos vidurkis - tris kartus mažesnis. Todėl pasiruoškite: susidūrę su finansinėmis problemomis ne tik prarasite būstą, bet ir liksite bankui skolingi dešimtis tūkstančių eurų.

 

Su žmonių gyvenimus sugriovusiomis istorijomis yra susipažinęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas. Tiesa, kai dar buvo finansų analitikas ir konsultuodavo bankų klientus.

„Lietuvoje yra buvę daug atvejų, kai dėl krizės pasunkėjus žmonių finansinei būklei komerciniai bankai ilgą laiką skaičiuoja netesybas, siekiančias 18 proc. metinių palūkanų. Vienas klientas, kurį konsultavau, bankui už vėlavimą turėjo sumokėti net 50 tūkst. eurų. Tokį ir kitus panašius atvejus galima vertinti kaip finansinį lupikavimą kliento sąskaita“, - akcentavo S.Jakeliūnas.

Pasak finansininko, Lietuvoje bankams įstatymai leidžia pavėluoto kredito įmokų mokėjimo atvejais taikyti absurdiškai dideles netesybas. Už kiekvieną pradelstą dieną leidžiama reikalauti sumokėti sumą, lygią 0,05 proc. pradelstos sumokėti įmokos. Pavyzdžiui, jei žmogaus mėnesinė įmoka yra 100 eurų, o jis vėluoja mokėti pusę metų, procentai kiekvieną dieną skaičiuojami nuo 600 eurų.

Bankai naudojasi ne tik šia itin jiems dosnia įstatymo nuostata. Net nutraukę kredito sutartį, jie toliau skaičiuoja delspinigius.

„Minėto mano konsultuoto kliento atveju bankas net nutraukęs kredito sutartį skaičiavo palūkanas nuo visos negrąžintos sumos. Skaičiavo net kai iš jo buvo atimtas būstas. Žmogus prarado būstą ir dar liko skoloje 50 tūkst. eurų, nors buvo negrąžinęs tik 20 tūkst.“, - baisėjosi dabartinis parlamentaras, kuris banko pavadinimo nenorėjo įvardyti. Tačiau panašiai elgiasi visi bankai.

S.Jakeliūnas sako, kad Lietuva iš visų Europos šalių bankams labiausiai leidžia lupikauti.

„Kaip minėjau, per metus tai sudaro 18 proc. metinių palūkanų, kas būsto kredito atveju yra nesuvokiamai daug. Domėjausi kitų Europos šalių pavyzdžiu, tai ten metinių palūkanų vidurkis - 5-7 proc. O kai kur palūkanų iš viso nėra“, - akcentavo S. Jakeliūnas. Specialistas pridūrė, kad, beje, skandinaviški bankai Lietuvoje klientus smaugia gerokai labiau nei Skandinavijoje. Tiesa, tikslių skaičių jis įvardinti negalėjo.

Anot politiko, bankai, be abejo, turi teisę atgauti visas paskolintas lėšas, padengti su sutarties administravimu susijusius veiklos kaštus ir tikėtis pelno. Bet tai jie gali daryti tinkamai naudodamiesi paskolų kainodaros ir rizikos valdymo priemonėmis, kurios nekelia papildomų nuostolių grėsmės vartotojams.

Todėl S.Jakeliūnas siūlo nustatyti, kad bankai kasdien galėtų imti tik iki 0,02 proc. nuo nesumokėtos įmokos baudą. Netesybų skaičiavimo trukmė negalėtų būti ilgesnė negu 5 metai ir negalėtų būti skaičiuojamos už ilgesnį nei 180 dienų laikotarpį. Nutraukus kredito sutartį netesybos, palūkanos ir kiti mokėjimai nebegalėtų būti skaičiuojami. Kitaip tariant, jei žmogus prarastų būstą, bent jau nebeliktų skolingas.

Situaciją komentuoja Lietuvos bankų klientų asociacijos vadovas Rūtenis Paukštė:

- „Lietuvoje, kaip, beje, ir visoje Europoje, yra keista sistema. Jei žmogus nebeišgali mokėti įmokų už būsto kreditą, o būstas per tą laiką tapo pigesnis nei paskolos ėmimo metu, neužtenka, kad bankas jį pasiimtų. Žmogus lieka ir be stogo virš galvos, ir dar skolingas bankui. JAV sistema yra visiškai kitokia. Nemokumo atveju tu atiduodi raktus bankui ir nebelieki skolingas. Taip ir turėtų būti, nes bankai turi prisiimti riziką. Juk jis paskolą suteikė ne šiaip kam, o konkrečiam būstui įsigyti. Bet pas mus visa rizika primetama klientui. Jei būstas, kuriam paskolą išdavė bankas, atpigo, kažkodėl nukenčia tik viena pusė“, - kalbėjo R.Paukštė.

Asociacijos vadovas akcentavo, kad pas mus veikiantys komerciniai bankai nepaiso net Lietuvos banko. Štai prieš daugiau nei metus tarpbankinės palūkanos EURIBOR tapo neigiamomis. Būsto paskolos palūkanas sudaro dvi dalys: EURIBOR ir banko užsidėta marža. Logiškai mąstant, jei marža yra 1 proc., o EURIBOR tapo - 0,1 proc., bendros palūkanos turi būti 0,9 proc. O jei marža buvo lygi 0,1, o EURIBOR nukrito iki - 0,2, tai bankas klientui netgi turėtų primokėti. Tą išaiškino ir Lietuvos bankas. Tačiau kredito įstaigos išaiškinimo nepaisė.

„Tai yra visiška bankų savivalė. Tačiau negalima už tai kritikuoti Lietuvos banko, jis tikrai nesileidžia vedžiojamas už pavadėlio, nes paskelbė kredito įstaigoms nepalankias išvadas. Tačiau kodėl jų niekas nepaiso? Bylinėtis žmogui dėl tų mažų pinigų neapsimoka, nes, visų pirma, bankai turi daugiau pinigų nusisamdyti geresnį advokatą. Be to, ne paslaptis, kad bankai paskolas yra išdavę su itin maža marža reikalingiems žmonėms - ar tai savo darbuotojams, ar tai Vyriausybės nariams. Jie nesiima bylinėtis, nes yra susiję su banku. O kai politikai yra susiję su bankais, tai bankai ir nepaiso Lietuvos banko nurodymų“, - konstatavo R.Paukštė.


Istorija: kovoje už savo pinigus žmonėms nepadeda ir valstybė

Ūkininkas iš Joniškio rajono Petras Šonta visoje Lietuvoje išgarsėjo laimėjęs 10 metų trukusį teisminį ginčą su „Energijos skirstymo operatoriumi“, nors net teisininkai bylą laikė visiškai neperspektyvia. Tačiau ne ką trumpiau trukusį teismą su „Swedbank“ vyras pralaimėjo: taip ir nesulaukė valstybės žadėtos kompensacijos už nuvertėjusius rublinius indėlius, kurią turėjo gauti per tarpininką - „Swedbank“.

„Bylinėjausi su „Swedbank“, nes nukentėjau nuo jo. Neatgavau 6 tūkst. litų kompensacijos už nuvertėjusius rublinius indėlius. Lygiai taip pat nukentėjo dar apie 20 tūkst. žmonių. Tad bendra žmonių neatgauta suma - apie 120 mln. litų“, - paskaičiavo P.Šonta.

Pasak ūkininko, valstybė buvo patvirtinusi tvarką, kad žmonės, kurių rubliniai indėliai nuvertėjo, per pusmetį nuo 1997 m. spalio turėjo parašyti prašymą kompensacijai gauti. Neparašiusieji turėjo įrodyti, kad tam turėjo itin svarbią priežastį (sunki liga, išvykimas į užsienį), nes kitaip kompensacijas matys kaip savo ausis be veidrodžio. P.Šonta terminą praleido, nes tuo metu ūkininkavo.

„Kreipiausi į visas įmanomas institucijas, bet visur atsakė, kad praleidau terminus. Tačiau tai mano pinigai ir jokių apribojimų terminais negali būti, kreipiausi į teismą. Atsakovu byloje buvo „Swedbank“, kuriam valstybė (kai jis dar vadinosi „Hansabanku“) suteikė įgaliojimus tarpininkauti kompensuojant nuvertėjusius indėlius valsty bės pinigais. Tačiau tų 6 tūkst. litų taip ir neatgavau. Mano pinigai buvo pasisavinti. Vien dėl to, kad praleidau terminus. Jei būčiau toks vienas, dar būtų galima tokią nuoskaudą nuryti. Tačiau juk buvo nuskriausti tūkstančiai žmonių“, - konstatavo P.Šonta.

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius priminė, kad, vadovaujantis Gyventojų santaupų atkūrimo įstatymu, rublinių santaupų atkūrimo procesas vyko nuo 1997 ir baigėsi 2011-08-31. Santaupų atkūrimo proceso metu buvo naudojamos ne banko, o valstybės lėšos. Pasak jo, buvo atkuriami indėliai, sukaupti valstybiniuose bankuose iki 1991 m. vasario 26 d., tačiau ne daugiau kaip 6000 litų vienam gyventojui.

Pasak S.Abraškevičiaus, bankas visiškai nebuvo suinteresuotas, kad žmonės negautų kompensacijų už nuvertėjusius rublinius indėlius, nes, pasibaigus atkurtų santaupų išmokėjimo procesui, visos lėšos grąžintos valstybei.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (25)

 • valdas 2018 vasario mėn. 26 d. 13:00:56

  Visu atmatu saskaitos siuose vagiu institutuose.Visas "biznis"per juos
  eina,visi susaikstyti-priristi...
  Tai sistemos branduolys,pagrindinis instrumetas,valdantis sistema...

 • trukt uz vadziu 2018 vasario mėn. 26 d. 12:59:48

  vel is pradziu.latvijoj bankrutuoja stambiausias bankas,tik ten audito
  berniuku apetitas 1326 eu uz valanda???kas atseis 665 mln eu.gal tie patys
  kur snore??trampas davose amerika auksciaukitu,bet ne viena.susisaukia su
  deutchland uber ales-hitlerio sukiu.lietuvos bankas-tik pavadinimas.

 • Safyras 2018 vasario mėn. 26 d. 05:59:02

  Visi žino problemą, bet spręsti nesugebama, nes kai kam yra svarbesnis
  būsimo Lietuvos prezidento postas, partijų reitingai, plepėjimas bet ką
  per žiniasklaidos priemones, bet nepriversti dirbti tuos, kurie gauna
  atlyginimą už darbą, o ne už plaukų spalvą, figūrą ar seksualumą,
  kuris dabar taip eskaluojamas žiniasklaidos priemonėse...

 • Pensininkas 2018 vasario mėn. 26 d. 00:49:32

  Vandens patranka laukia kada iseis nepatenkinti savo valdzia...

 • nuomone 2018 vasario mėn. 25 d. 20:40:26

  Tomo komentaras SUPER.Einat velevelem mosuot i gatves,o kad taip iseitumete
  pakovot uz savo teises,pries valdzios savivale,pries,tuos pacius bankus.As
  tai nelabai ir supratau,kodel taip labai dziaugesi pilieciai 16 diena?Kas
  gali dziugint sioje teritorijoje,valstybes tai nera.Reiskia zombiai ir
  vergai.......

 • o 2018 vasario mėn. 25 d. 19:34:32

  svedijoj isvis ten mokesciu nera zmonems palygint su lietuviais, gal
  priezastis yra, kad savo piliecius jie gerbia, o ne antrarusius lietuvius.
  kuriuos galima isgrezti. dubajuj is vis bankai primoka, visokiu suteikia
  nuolaidu, bonusu, cash backu ir panasiai.
  pas mus politikai perdave banku rinka ir kyla ta kreive tik sau smagiai i
  virsu. ir taip ivairiose srityse po to masto , kodel zmones bega, nes gal
  ne durni ir jaucia kas vyksta, ne visada detaliai supranta bet jaucia.

 • tie bankai 2018 vasario mėn. 25 d. 19:28:51

  bankai pasidare vien skandinaviski, kad dulkintu paprastus lietuvaicius
  mokesciais, juos kelia aukstyn kreive ir vargo nemato.
  pvz. is swedbank i swedbank anskciau labai nedaug tekainavo o gal net
  nemokamai pavedimas, dabar tik poksht, ir jau 0,23 EUR.
  uzdare filialus, pacius zmones idarbino ir kad patys dar moketu bankui uz
  kuri dirba. taip pat korteles mokesti pakele swedas.
  dar zmones isikalkit i galva kad tu pinigu kur jus matote skaiciukus savo
  saskaitose realiai nera, bankas juos visai kitur investaves ir dar labai
  riebiai is ju uzdirba. (o kai i banka idedate, tada visokie federaliniai
  rezervai jiems suteikia teise rodyti (skaiciukus ir daugiau nieko) jusu
  skaitmeninese saskaitose 10 kartu o kartais ir 100 kartu. Pvz. jonas ideda
  i banka 3000 eur, tai bankas gali rodyt dar 99 zmonems tas virtualias
  saskaitas (nes jam tokia teise suteikiama, ar isivaizduojate kokie nagli
  bankai kad dar ima mokescius is jusu ?? reikia sviesti visuomene realiai
  kaip bankai dirba

 • valdas 2018 vasario mėn. 25 d. 18:54:01

  Sudarinejat sarasus,vadinamai Magnickio apiplesimo-aferos atvejo priesus
  Rusijos veikeju...
  Visi, be isimties atvejais vagiu-banku vykdoma "veikla"vykdoma analogisku
  principu...
  Jei ,jau sutinkat,kad taip yra-tai juk gresme nacionaliniam saugumui...
  Deja ,teismai cia isvien,tai apie ka jus kalbat ???
  Nevaldomas banditizmas,apie kuri zino vyriausybe ir tam pritaria ???

 • To REKOMENDACIJA 2018 vasario mėn. 25 d. 18:02:55

  Tai čia jau naujus mesijus atradot? Nesvaikit. Pakalbėjo ir neliko - bus
  kaip buvę.

 • Bleka 2018 vasario mėn. 25 d. 16:44:47

  Zydu valdyme nieko naujo....miegok,klausykis...kaip jie graziai
  lietuviskai dainioja lituviu dainas,rusu irgi savu jug neturi...neturi ir
  savu namu....nei lipinelio zemes...lieka bankai ir auksiniai karo
  saukstai...cia Lietuvoj ,o Sirijoj ...naftukes kvapas....

 • Tomas 2018 vasario mėn. 25 d. 15:10:50

  Supraskit kad esate tokie pat nigeriai kaip nigerijoje. Kitaip sakant
  treciarusiai, o treciarusiai tai tik del to kad nesusitvarkot su valdzia.
  Ka nori ta ir daro su nigeriais valdzia. O vikingai neinvestuotu i nigerija
  jei nebutu normalios grazos o kaip zinot skandinavijoj pragyvenimo lygis
  aukstas tai ir mokate brangiai uz skandinaviskas paslaugas mieli
  nigeriai... Atsiprašau jei ka įžeidžiau.

 • vo tep 2018 vasario mėn. 25 d. 13:59:35

  kubilius dabar laksto pas ukrus,kad ir ju bankus priduotu jav.negaili jusu
  dedes semo bankas-o pasisakoti musu negali bus kaip su kadafiu.

 • O.G 2018 vasario mėn. 25 d. 13:16:50

  O geras, dar vieną sąrašą reikia sudaryti, kurie valdžiažmogdžiai
  gyvena už mūsų pinigus. Ne veltui sako, kad bankai valdo Lietuvą.

 • ! 2018 vasario mėn. 25 d. 12:57:59

  Lietuvoje Swedbankas, kuriame turi sąskaitą, paprašytas iškeisti
  pinigus, ima 4 proc. Šitokios begėdystės niekur ES nerasi - jeigu tame
  banke turi sąskaitą, tau pinigus keis nemokamai.

 • Galvosopis 2018 vasario mėn. 25 d. 12:23:56

  Jakeliūnas galvojo, kad mūsų bankai skandinaviški. Pagal pavadinimą.
  Jų savininkai - už balos, panašūs į šventines kaukes.

 • Burės plazda 2018 vasario mėn. 25 d. 12:18:05

  INDEPENDENCE prišvartuota prie Kiaulės Nugaros prieplaukos.

 • Pensininkas 2018 vasario mėn. 25 d. 12:15:12

  >>>Red Dalia- Pagarba! Idomu ar isdris Lietuva kada nors juos PASODINTI i
  KALEJIMA???

 • Red Dalia 2018 vasario mėn. 25 d. 12:10:25

  kartu su meitėliu Vasilevskiu pardavė Lietuvą skandinavams su visomis
  žarnomis (aišku, ne už ačiū).

 • baisu 2018 vasario mėn. 25 d. 12:03:13

  kas dedasi,paskaitykit ir sarmatas.lt -
  "Slaptas skandinavų planas jau vykdomas"

 • Macas 2018 vasario mėn. 25 d. 11:38:35

  Mes lietuviai net banko savo neturime sakeme mes jau 2005 nacionalistai
  turi būti valstybinis komercinis bankas ne negalima nes tie buvę KGB
  viską atidavė užsienio bankams o šie plėšia įs mūsų kiek nori va
  dabar ir pasimatė kas valdo Lietuvą 28 metus KGB Kremliaus agentai mano
  nuomone seimas KGB irštva

 • Krize bus o tada katastrofa 2018 vasario mėn. 25 d. 11:21:31

  Kipre bankai pirmakart Europoje pasisavino 30 proc banku indeliu-Lietuvos
  atveju tai butu kokie 6 milijardai euru.Zmones turi zinoti kad atejus
  krizei bankai jokiu pinigu jums neatiduos-o uzsaldys saskaitas.Zmones
  negales ieiti ir i isnuomuotus banko seifus-jie taip pat nebuvo ileidziami
  Kipre.Banko korteles-pasiziurekite i smulkias raides
  sutartyje-VISA,Mastercard-jos near banko ar kliento nuosavybe-tai JAV
  kompanijos kurios krizes atveju taip pat pinigu neatiduos.Skandinavu Bankai
  vagys-per krize ispumpave milijardus euru i motininius Skandinavu bankus ta
  pati darys vel.Visi kas turejo kokias nors akcijas praras 70-90 proc ju
  vertes.

 • lietuvis 2018 vasario mėn. 25 d. 10:50:52

  Aš "už". Balsuojam.

 • REKOMENDACIJA 2018 vasario mėn. 25 d. 10:46:02

  SIulau Rūtenį Paukštę ir Stasį Jakeliūną deleguoti į Tautos
  Tribunolą. Už tai, kad nebijo dąsiai kalbėti apie tai kaip vikingų
  bankai su samdiniu Nausėda apiplėšinėja lietuvių tautą.

 • S.Jakeliūnas sako, 2018 vasario mėn. 25 d. 10:37:22

  kad Lietuva iš visų Europos šalių bankams labiausiai leidžia
  lupikauti.

 • Vidas 2018 vasario mėn. 25 d. 10:32:47

  Lietuvoje bankai savivaliauja, nes korumpuoti valdžiagyviai su Vasiliausku
  sudaro tam sąlygas, manomai ne už ačiū. Visos partijos bankų
  kišenėse. Štai kur vienas iš šaltinių kelti pragyvenimo lygį. Bet
  ribotas Skvernelis net nemąsto. Jo liberastinei vyriausybei tik
  demagoginis žmonių veiklos šešėlis. Ir čia pat nemato
  daugiamilioninio dujų laivo šešėlio. O gal nenori.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUŽUDYTA: Kazachstano sostinėje Astanoje nužudyta interneto portalo „Nur.kz“ žurnalistė Irina Beketova.
 • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Sveikata Grožis