respublika.lt

2018 rugpjūčio 20, pirmadienis

Politikai žadina V.Vasiliauską: kainos kandžiojasi!nuotraukos (35)

2018 sausio mėn. 09 d. 08:05:48
Jaunius POCIUS, zinios@vakarozinios.lt

Lietuvoje atlyginimai ir pensijos mažiausios Europos Sąjungoje, tačiau prekių ir paslaugų kainos - didžiausios. Visos valdžios iki šiol šiai disproporcijai paaiškinti rasdavo daugybę argumentų, tačiau nieko nepadarė, kad suvaldytų kainų augimą. Kylant visuotiniam nepasitenkinimui susirūpinimą aukštyn šuoliuojančiomis kainomis pagaliau ėmė demonstruoti parlamentarai.

 

Grėsmė saugumui ir Europai

Pirmieji palankų vėją pajuto konservatoriai. Jų frakcijos nariai Seime Žygimantas Pavilionis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską, prašydami atlikti tyrimą ir atskleisti kainų kilimo priežastis.

Parlamentarus išgąsdino jau senoki „Eurostat“ duomenys, kad 2016 m. kainų lygis Lietuvoje sudarė 62,9 proc. ES vidurkio, o maisto produktams mūsų šalies gyventojai išleidžia daugiausiai Europoje - vidutiniškai daugiau nei ketvirtadalį pajamų.

„Prašome Lietuvos banko atlikti detalų pastarųjų 4-5 metų kainų raidos Lietuvoje tyrimą, įvertinant, kokie konkrečiai veiksniai daro įtaką prekių ir paslaugų kainų augimui, ar kainų augimas yra pagrįstas ir nėra jokio piktnaudžiavimo“, - Lietuvos banko vadovui rašo opozicijos atstovai.

Iš tiesų tuos skurdinimo veiksnius visuomenei būtų įdomu sužinoti, nes iki šiol mus politikai ir ekonomistai maitindavo pasakomis, kad Lietuvos rinka labai maža. Suprask, Vakarams su mumis terliotis „neapsimoka“, tarsi italų gamintojui būtų labai didelis skirtumas, ar už tą pačią kainą batus nusipirks lietuvis, ar portugalas. Galima sutikti, kad iš Lotynų Amerikos skraidinti bananus brangiau, bet sunku būtų patikėti, kad brangu iš Vokietijos atsigabenti šokoladukus, kai po visą Europą zuja mažiausius atlyginimus gaunantys mūsų vežėjai. Įdomu, ką reiškia šiuo atveju „piktnaudžiavimas“? Liberalai tai tikriausiai vadintų laisvąja rinka.

Kodėl tik dabar kainomis susirūpino gerbiamieji parlamentarai? Ar ištirs šitą pasiutpolkę V.Vasiliauskas, kuris prieš trejus metus įvedant eurą plačiai šypsojosi tikindamas, kad niekas nebrangs. Nors tuo metu „Vakaro žinios“ plačiai aprašinėjo jau metus su europine valiuta gyvenusių latvių perspėjimus.

Ž.Pavilionis dėstė, kad dabar susirūpino kainomis todėl, nes praėjusiais metais Seime jis tik mokėsi. O per tą laiką jiedu su kolega L.Kasčiūnu, kuris yra Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, suvokė, kad „esminė grėsme mūsų nacionaliniam saugumui nėra išorinės grėsmės, o skurdas, kuris didėja dramatiškai“.

Buvęs diplomatas sako matantis pavojų ir Europos ateičiai. Mat jeigu ir toliau didės nepasitenkinimas euru, didės euroskepticizmas ir stiprės jau pastebimas Europos byrėjimo procesas. Esą apklausos rodančios, kad esame pirmi, kurie kaltina eurą ir Briuselį dėl visų kainų didėjimo.

Taikinys - prekybininkai

Ž.Pavilionis neabejoja, kad kainų didėjimo priežastys yra vidinės.

„Patys sukūrėme oligopolines sistemas, kurios, pavyzdžiui, mažmenoje vis labiau koncentruojasi ir visiškai uždusins smulkųjį ir vidutinį verslą. Tuo tyrimu noriu aiškiai įrodyti ir nukreipti strėles į mūsų vidaus politiką ir mūsų politikus, kurie sumažintų nelygybę Lietuvoje ir sustabdytų kainų augimą“, - sako Ž.Pavilionis.

Būtent konservatoriams kažkodėl kalčiausi atrodo prekybininkai. Bet juk prekybininkų yra visur ir visur jiems rūpi pelnas. Parlamentaras visiškai pamiršta, kad yra ir politikai, kurie žadėjo ginti skurdinamus žmones. Tačiau, atrodo, mūsų valdžiai svarbiausia viena - pritutinti biudžetą. O iš ko jį surinksi, kai didelė dalis mokesčių mokėtojų jau išmovę į užsienius. Mažiau perkančiųjų, mažiau sumoka į biudžetą prekybininkai. Tad belieka daryti išvadą, kad aukštesnės kainos, garantuojančios didesnį PVM, ir didesni akcizai, prisidengiant siekimu išblaivinti Tautą, valdžiai tiesiog išsigelbėjimas.

Kalti rinkimai

Tokį konservatorių susirūpinimą kainomis buvęs premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius vertina tik kaip Ž.Pavilionio ruošimąsi prezidento rinkimams. „Pavilionis yra aktyvus visose veiklos srityse. Jis pasirenka tokias veiklos sritis, kurios yra jautrios visuomenei. Tokius pareiškimus darys ne vien jis, nes žmonės į kainų augimą reaguoja jautriai“, - sako ekspremjeras.

Kodėl jo vadovaujama Vyriausybė 2016 metais, pradėjus kilti prekių kainoms kone trečdaliu, nieko nebedarė? „Sprendimų greitai priimti nesugebėjome“, - pripažįsta A.Butkevičius. Kodėl nesugebėta, suprasti nėra sunku - labiausiai už viską socialdemokratams rūpėjo artėjantys Seimo rinkimai. Paleistos kainų vadžios jiems kainavo itin brangiai - rinkėjai to nedovanojo.

- Kodėl valdžia atrodo tokia bejėgė matydama aukštas maisto produktų kainas?
- „Vakaro žinios“ klausė akademiko Antano BURAČO.


- Kainos, įvedus eurą, kaip ir skeptikai numatė, augo kur kas sparčiau, negu buvo oficialiai teigiama. Yra taisyklė, kad rinkos ekonomikoje valstybė neturėtų kištis reguliuodama kainas, išskyrus tam tikrus atvejus. Pavyzdžiui, stichijai palietus rajonus, kaip Lietuvoje šiemet buvo nuimant derlių, galbūt valstybė turėtų ieškoti būdų dotacijomis ar kitaip sušvelninti neigiamą stichijos poveikį ūkininkams. O dėl kainų valdžia, kaip dabar įprasta, gali tik pasitarimą organizuoti su pramonininkais, žemdirbiais ir bandyti įtikinti trąšų tiekėjus laikinai sumažinti savo maržą. Tiesioginis kainų reguliavimas apskritai net ir bankų sferoje jau nėra įmanomas. Galioja reglamentai, kuriuos pasirašė Lietuva, stodama į ES. Pas mus jau rinkos ekonomika tikrąją to žodžio prasme, ir valstybė tegali ieškoti kompensacinių mechanizmų.

- Bet politikų rankose įstatymai - galima kainas paveikti mažinant PVM, akcizus, mokesčius. Gal valdžiai tiesiog neparanku siekti kainų mažėjimo, nes didesnės kainos užtikrina daugiau PVM?

- Jei valdžia tikisi, kad žmonės daugiau pirks ir daugiau sumokės į biudžetą, daro esminę klaidą. Biudžetą surinkti reikia, o mes turime patį mažiausią valstybinį biudžetą, ko gero, visoje Europoje, nebent su mumis dar gali konkuruoti Bulgarija ar Rumunija. Kodėl? Matome, kad didėja socialinė atskirtis, daugėja milijonierių, net yra milijardierių, o kiek jie moka mokesčių dėl įvairių lengvatų ir išlygų - dividendų, pelno apmokestinimo. Pažiūrėję į oficialią Ramūno Karbauskio statistiką, kiek jis gavo pajamų ir kiek sumokėjo mokesčių, pamatysite, kad iš tikrųjų sumoka tik 1-2 procentus, o daugelis nesumoka nė procento. O žmogus, kuris gyvena iš atlyginimo, arba smulkus verslininkas moka 21 proc., 15 proc. Ar gali skurdžių pagrindu sudarytas valstybės biudžetas būti pajėgus padėti neišgalintiems, mokinukams mokyklose, jaunoms šeimoms. Jeigu mūsų biudžetas, atsižvelgiant į bendrąjį vidaus produktą, būtų didesnis... Čia ne vien šešėlio problema. Problema ta, kad daugybė landų yra įtvirtinta valstybės įstatymais. Kur tik pasisuksi, visur pilna landų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (35)

 • kantrus 2018 sausio mėn. 31 d. 22:13:18

  VYRAI LAIKYKIMES GAL ATSILAIKYSIM

 • deinis 2018 sausio mėn. 28 d. 17:22:00

  Nueinu į techno parduotuvę laido galiuko ,žiuriu kainos litais, už
  pusmetri 6 7 litai oaš litu nebeturiu ,tikrai kainos nepadidėjo ,taip
  daug kur kainos parodytos litais o prašo jevrais.

 • Carlos 2018 sausio mėn. 15 d. 18:16:27

  Paskola pasiūlyti linijos.
  Jūs ieškote paskolos atgaivinti savo veikla, įgyvendinti projektą,
  nusipirkti butą ar jums reikia kapitalo investuoti. Aš įdėti savo
  žinioje paskolą nuo 2000€ iki 900 000 eur€ sąlygos labai paprasta,
  El. paštas: herofinance90@gmail.com

 • Kelmas 2018 sausio mėn. 13 d. 15:47:38

  Ponas Buračas ir pats nuo HONORARO moka mažiau nei eilinis
  ,,runkelis''nuo savo atlyginimo.
  Jeigu pamini Karbauskį tai ir SAVĘS nereikėtų pamiršti.
  Kainų reguliuot nereikia,bet REIKIA ,,nusigriebt'' pinigėlių nuo
  išaugusių kainų.Pvz.Pelno mokestį pakeliant iki 40-50%.Pinigėliai
  byra... algos,pensijos didėja.

 • cyle 2018 sausio mėn. 12 d. 17:48:16

  buracas tarybinis kvailys

 • tam niekada 2018 sausio mėn. 12 d. 11:59:22

  o ko klausi, juk senai trelinama-lietuviai-savižudžių tauta...

 • dar 2018 sausio mėn. 10 d. 07:23:34

  žadina,atpyzdykit šitą pyd agrastą su kgbistine kekše

 • Bleka 2018 sausio mėn. 09 d. 20:28:20

  1.Pavoliotas gi pasleptas zydelis,Ausrines
  kudikelis...Prezidentu!Krisciunas irgi ne lietuvaitis...2.Kaip zyda
  isrinkti Prezidentu,kad lietuvis net nesuostu?Manau reik atrinkti dar iki
  pasiskelbiant kandidatu...o tai bus kap su Paksium..!

 • Parodykite nors vieną, 2018 sausio mėn. 09 d. 19:52:56

  .gaunantį MMA, ir išleidžiantį maistui 1/4 pajamų? Nereikia
  nesąmonių kalbėti ir tuo labiau rašyti.

 • kaip 2018 sausio mėn. 09 d. 18:37:45

  savo laiku sake Marksas -"praizrak brodit po evrope, prizrak komunizma".
  Klaikziojo, klaikdziojo ir sustojo Rusijoje, o kas buvo visi zinom.
  Istorija kartojasi.

 • Diedukas 2018 sausio mėn. 09 d. 16:22:43

  Paršeli, o ką gauname nuo skandinavų bankų pelno. Ar galima suvaldyti
  jų savivalę?

 • PETRAS 2018 sausio mėn. 09 d. 15:53:48

  NA KO JUS PUOLATE VARGŠA ŽMOGELI - MATOTE NUOTRAUKOJE KOKS JIS
  SUSIRUPINES , VIS GALVOJA APIE LIAUDI -KA DAR BUTU GALIMA ATIMTI
  IŠ ŠYTO KUPROTO VERGO -PALA PALA DAR YRA KA ATIMTI , ŠTAI
  JIS DAR LAZDA TURI ...

 • Kai 2018 sausio mėn. 09 d. 15:38:51

  seimo nariai pasididina sau atlyginimus,laukite ir kainų pakilimo į
  kosminį aukštį. Pastebėjau,kad tai tarpusavyje susiję.Jie nesididina
  sau atlyginimų,bet "indeksuoja" sau kainų skirtumą.

 • >Safyrui 2018 sausio mėn. 09 d. 15:27:51

  kur Tamsta matei nukainuotas prekes pigiau?Gal akcijas įvardini
  pigiau?Nieko panašaus,tas pigiau,akcijos,lenga per gerklę ir greitu tempu
  tuština kišenę.

 • senis 2018 sausio mėn. 09 d. 13:15:44

  seimo nariai puikiai isprende kainu kilimo klausima. Prisidejo prie savo
  kosminiu algu dar po 800 euru. Kol tu pederastu algos nebus priristos prie
  min.atlyginimo, niekas nesikeis. Per 30 metu tie Soroso benkartai isvoge
  Lietuva.

 • o-o-o 2018 sausio mėn. 09 d. 12:25:21

  O kodėl kainos turi nekilti, jeigu politikai persipynę su verslininkais?
  Aha, kai tik išrinksime pavilionį prezidentu, o kasčiūnas taps
  premjeru, kainos staiga kris iki plintuso ir nušvis mums
  konservatoriškoji saulė - žinoma, mes tikime, tikrai tikime, kad taip ir
  bus :))). Ir mes užmiršime iš karto, kad pavilionis dirba sodomitams,
  nes prastuminėja sodomitų santuokas ir liberastizmo diktatūrą, kad
  kasčiūnas išsijuosęs dirba karui ir gatavas atimti visas išmokas
  socialinėms reikmėms ir perduoti jas karo vanagams, nes kaip panelė
  isterikuoja rusaipuola. Ir kas, anot jų snarglėto ir kuproto guru,
  galėtų paneigti galimybę, kad tai jiems finansiškai nenaudinga. Bet
  vėl gi iki koktumo cypaujama apie žmonių gerovę, o galvose mintys apie
  pinigą savo kišenėje ir valdžią.

 • Anglas 2018 sausio mėn. 09 d. 11:54:23

  O žmogus, kuris gyvena iš atlyginimo sumoka 70!!! procentų savo pajamų
  mokesčiams (su visais netiesioginiais mokesciais kaip PVM ir Akcizai). Ar
  kur nors Europoje yra toks baisus darbo žmonių apmokestinimas? Ne, tik
  Lietuvoje.

 • hm 2018 sausio mėn. 09 d. 11:48:37

  Ponas Buračai atskleiskit prašau man tą stebuklingą formulę kad ir aš
  galėčiau mokėti 2 proc. nuo pelno, nes dabar pagal įstatymą moku 15
  proc. ir nuo pelno ir nuo dividendų. Gal Karbauskis turi atskirą
  įstatymą? O gal jus tiesiog užsiimate demagogija skaičiuodami
  sumokėtus mokesčius nuo bendrųjų pajamų , neatėmus išlaidų joms
  uždirbti. Jei taip ,tai man labai gėda dėl jūsų.

 • Gintautas 2018 sausio mėn. 09 d. 11:31:49

  Kainos visur kilo, ir produktų, ir paslaugų. Žinoma, kad tai pastebime.
  Kartais važiuojame į Lenkiją apsipirkti.

 • Valerijus 2018 sausio mėn. 09 d. 11:25:45

  Mano pensijos užtenka dviem savaitėms. Vaikai gyvena užsienyje,
  atsiunčia pinigų, kad pas juos atvažiuotume, bet kai visą gyvenimą
  sunkiai dirbus tenka iš vaikų imti kelionei, tai žinote... Vilniaus
  savivaldybė jau parkavimą visą baigia apmokestinti, visai neliko
  nemokamų vietų. Padarė zoną mokamą, kol nuėjau pinigų išsiimti,
  grįžtu, bauda 40 eurų, ir dar su prierašu: susimokėti per 72 valandas.

 • kitas 2018 sausio mėn. 09 d. 11:25:41

  kaip buvo imanoma tokia darbscia tauta,paversti ubagais ir milijona zmoniu
  taikos metu isvaryti is salies? kas sita sali valde tuos metus,kodel nera
  kaltu? kas priejo prie valdzios lovio visi voge,vagia ir vogs...

 • kitas 2018 sausio mėn. 09 d. 11:23:51

  kaip buvo imanoma tokia darbscia tauta,paversti ubagais ir milijona zmoniu
  taikos metu isvaryti is salies? kas sita sali valde tuos metus,kodel nera
  kaltu? kas priejo prie valdzios lovio visi voge,vagia ir voks...

 • Dana 2018 sausio mėn. 09 d. 11:23:16

  Viskas brango, maisto produktai, paslaugos. Kaip tik grįžtu iš
  odontologijos klinikos, ten irgi dantų taisymas pabrango. Nežinau, kas
  dar nepabrango?

 • Na 2018 sausio mėn. 09 d. 11:15:57

  Runkeliams tik vergiška dalia. Susitaikykit gi pagaliau

 • Bronislava 2018 sausio mėn. 09 d. 10:53:03

  Tegul tas rupūžė Vasiliauskas atiduoda iš Snoro pasivogtus milijardus,
  tuomet išsispręs visos problemos.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PLANAI: Ispanijos vyriausybė planuoja šią savaitę pradėti diktatoriaus Francisco Franco (1892-1975) palaikų perkėlimo iš Kritusiųjų slėnio komplekso prie Madrido procedūrą.
 • FUTBOLAS: Lietuvos futbolo A lygos 22-ojo turo rungtynėse sekmadienį Vilniaus „Žalgirio“ komanda namuose 4:0 nugalėjo „Kauno Žalgirio“ ekipą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +18 C

   +13  +16 C

 

   +5 +6 C

  +25  +29 C

   +20  +22 C

 

   +18  +19 C

  2-5 m/s

  3-4 m/s

 

    1-2 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Sveikata Grožis