respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Pardavėja Janina: Ne turguje didžiausias šešėlis, reikėtų loterijų ten, kur grobstomi milijonainuotraukos (17)

2017 lapkričio mėn. 29 d. 12:50:44
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Vakar Lietuvoje prasidėjo nacionalinė kvitų loterija, skatinanti pirkėjus dažniau prašyti kasos aparato kvito, o pardavėjus - nepamiršti jo paduoti. Tiesa, taikiniu pasirinkti paslaugų tiekėjai ir turgaus prekeiviai, kurie, kažin, ar sudaro didžiausią Lietuvos šešėlinės ekonomikos dalį.

 

Dalyvaus ne visi

Vilniaus Halės turguje vakar iškilmingai buvo paskelbta ilgai lauktos nacionalinės kvitų loterijos pradžia. Valstybinės mokesčių inspekcijos įsitikinimu, toks žaidimas smarkiai prisidės prie šešėlinės ekonomikos mažinimo. „Kiekvieno iš mūsų paprasti ir daug sąnaudų nereikalaujantys veiksmai - reikalauti prekių ar paslaugų pardavėjų išduoti kasos aparato kvitą ar kitą pinigų sumokėjimą patvirtinantį dokumentą - efektyviai pakeičia kontroliuojančių institucijų veiksmus, atitinkamų sankcijų taikymus. Štai todėl kviečiame tapti pirmosios Lietuvos istorijoje kvitų loterijos dalyviais ir aktyviai dalyvauti žaidime, taip prisidedant, kad nuo apskaitytų pajamų papildomai sumokami mokesčiai didintų šalies gyventojų gerovę“, - sakė VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Tiesa, kažkodėl žaidime dalyvaus tik turgaviečių prekybininkai ir paslaugų, tokių kaip maitinimas, transporto paslaugos, siuvimas, grožio paslaugos teikėjai. Būtent iš jų ir reikėtų prašyti kvito, kuris gali atnešti nežymų praturtėjimą. „Žaidime dalyvauti gali už prekes turgavietėse ir už bet kokias paslaugas gauti elektroninių kasos aparatų fiskaliniai kvitai (ne kiti dokumentai!). Todėl gyventojai, prieš registruodami kvitą, turėtų įsitikinti, kad jis yra fiskalinis - toks kvitas apačioje turi skiriamąsias raideles LTF“, - sakė kvitų loterijos projekto vadovas Rolandas Puncevičius, pažymėdamas, kad fiskalinis kvitas turi būti išduodamas atsiskaičius tiek grynaisiais, tiek banko kortele.

Pagal paskelbtas taisykles, jaunesni nei 14 metų šalies gyventojai jau gali dalyvauti nacionalinėje kvitų loterijoje, žaidimo interneto svetainėje
kvituzaidimas.vmi.lt registruodami gautus kasos aparato kvitus, ir laimėti savaitinius bei mėnesinius piniginius prizus. Numatytas metinis prizinis fondas siekia 173 tūkst. eurų.

Savaitiniame kvitų žaidime dalyvaus nuo pirmadienio iki sekmadienio gauti kvitai, kurie gali būti registruojami visą savaitę, kitos savaitės pirmadienį paliekant registruoti „užmirštus“ praėjusios savaitės kvitus. Mėnesio žaidimas prasideda kiekvieno mėnesio pirmą dieną ir baigiasi paskutinę dieną. Žaidimo nugalėjai bus nustatomi antradieniais atsitiktinių skaičių generatoriumi ir informuojami trumpąja SMS žinute, laimingų kvitų sąrašai taip pat bus skelbiami žaidimo interneto svetainėje bei 18.30 val. LNK žinių laidoje. SMS trumposios žinutės apie laimėjimą sulaukęs gyventojas per 20 darbo dienų turėtų kreiptis į VMI dėl laimėjimo išmokėjimo.

Rezultatų nesitiki

Vakar, skelbiant nacionalinio žaidimo pradžią, „Vakaro žinios“ teiravosi, kaip tokią iniciatyvą vertina patys turgaus prekeiviai, tarsi kaltinami mokesčių slėpimu. Rūkytais mėsos gaminiais prekiaujanti Janina sakė, apie loteriją jau seniai žinanti, tačiau nemananti, kad loterija pakeis turgavietės darbą, mat čia prekybininkai jau ne vienus metus kasdien dirba su kasos aparatais.

„Man atrodo, kad ne ten šešėlio ieškoma. Reikėtų loterijų ten, kur paslepiami ir grobstomi milijonai, ten, kur iššvaistomi sumokėti mokesčiai, tikrai ne turguje yra didžiausias šešėlis. Nežinau, kodėl mus kaltina ir daro nusikaltėliais. Pažiūrėkite, kiek turguje žmonių. Seniai čia nėra didelių prekybų, nes žmonės mieliau eina į prekybos centrus, kur akcijos ir nuolaidos“, - svarsto Janina ir parodo ant prekystalio gulinčius kelis pirkėjų taip ir nepasiimtus kvitus.

Ji pripažįsta, kad kvitus ima ne kiekvienas pirkėjas: „Visuomet spausdinu, nes neturiu ką slėpti. Visuomet paduodu kvitą pirkėjui, tačiau išgirstu žmonių pasakymus, kad jie mieliau norėtų nuolaidą gauti nei čekį. Žmonės neturi pinigų, o kai pinigų neturi, nori sutaupyti.“

Jai antrina ir pieno produktais prekiaujanti Leokadija, ant kurios prekystalio yra net atskira dėžutė, į kurią keliauja pirkėjų nepasiimti kasos aparatų kvitai. „Tikrai duodu kiekvienam perkančiajam, net įdedu į maišelį kartu su produktais, bet niekam tų čekių nereikia. Kelis kartus per dieną reikia apeiti prekystalį ir surinkti ant žemės besimėtančius kvitus. Juk visi dirba oficialiai: turime verslo liudijimus, mokame mokesčius, galų gale visos prekės atvyksta su dokumentais, kaip galima mokesčius nuslėpti, nesuprantu“, - tvirtina prekybininkė.

Ne pirmus metus turguje dirbanti moteris sako, kad valdžia ne ten šešėlio ieško, o turguose ir norėdamas sunkiai mokesčius nuslėpsi, mat čia itin dažnai lankosi inspektoriai. „Mes nieko nebijome, ir jokios loterijos mūsų negąsdina. Tikrinimai vyksta labai dažnai, tad apie kokį šešėlį galima kalbėti“, - patirtimi dalijasi Leokadija.

Interviu su Seimo nariu Remigijumi Žemaitaičiu:

- Ar tikrai turgavietėse slepiasi didžiausias šešėlis?

- Tikrai didžiausias šešėlis ne turgavietėse. Iš tiesų visa nelegali veikla ir didžiausias Lietuvos šešėlis yra prie susikertančių sienų su kitomis valstybėmis. Čia ir yra didžiausias šešėlis bei didžiausia žala valstybei. Bet taip daroma, nes turgavietėse labai paprasta sugaudyti negeradarius. Juk visi žinome, kokios turgavietės yra, galima bet kada nuvykti, pareikalauti čekio, ir jei yra pažeidimas, jį surasti. Nereikia gaudyti banginių, užteks bausti mažiukus, kad turėtume statistiką. Nors realybėje mes žinome, kad visi kontrabandos laivai ir nelegalios prekės atvyksta vilkikais per Lietuvos sieną.

Kitas šiuo klausimu aktualus dalykas yra sąlygos, kurios padėtų žmogui plėtoti verslą ir neverstų slėpti mokesčių. Pavyzdžiui, gal galėtų būti taip, kad jei kirpyklos plotas viršija 12 kv.m, ten jau gali veikti ne kirpėja su verslo liudijimu, o mažoji bendrija? Taip pat gal ir autoservisuose galima būtų padaryti praktiką, kad meistrai dirbtų pagal darbo sutartis? Štai ir atsirastų mokami atlyginimai.

- Ar pats dažniau prašysite kasos kvito pirkdamas turguje?

- Turguje lankausi dažnai. Bet aš neužsiimu tokiais žaidimais ir negaudysiu nieko. Gaudyti slepiant mokesčius reikia ne turgaus prekeivius, o oligarchus. Aš matau žmones, kurie Rietavo turguj prekiauja pliaupiant lietui, kai tas, kuris užsiima kontrabanda ir vilkikais veža į Lietuvą neleistiną produkciją, sėkmingai gyvena savo viloje Ispanijoje. Labiausiai liūdina, kad didysis šešėlis ne reguliuojamas, o gaudomi mažiukai. Turbūt taip yra todėl, kad valstybei tiesiog lengva turėti skirtingas grupes ir skirtingai tuos žmones valdyti, taip darant įtaką naudingoms grupėms. Kitaip sakant, tai daroma tik dėl savo interesų.

- Prieš rinkimus dabartinė valdančioji dauguma dievagojosi, esą ne ūkininkams gerinti sąlygų ateina, o visos Lietuvos gelbėti, bet kuo toliau, tuo labiau iškyla savi interesai?

- Naujoji valdžia nejaučia atsakomybės už savo pažadus. Tai yra akivaizdus dviveidiškumas, kai vieną dieną kalbama viena tiesa, o kitą dieną jau kita. Žinoma, jaunų ūkininkų pasipiktinimą kelia tai, kad ir jų sferoje didieji yra nejudinami, gauna lengvatas, todėl jaunaisiais ūkininkais, jau įprasta, tampa tik stambiųjų ūkininkų vaikai, o ne eiliniai žmonės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (17)

 • Skverneli 2017 lapkričio mėn. 30 d. 15:02:11

  Kiek milijonu mokate už Kubiliaus ir dalytes izimybe ir jau rašote kad
  dar pabrangs Lubys sulie pastatyti už puse kainos bet nesutiko o Lubisnuo
  dviračio nukritęs mirė kas gauna tos milijonus kurios šūkis ate į
  Dalyties indopizdence???o jus jau metus malate su liežuviu bet darbas tai
  tik iš savo kiesene bet vargšams tik pažadai.

 • bigcatwar 2017 lapkričio mėn. 29 d. 16:16:38

  Cia viskas priklauso kas uzsako patikrinima.
  Nuo 90 m tikrina ir nieko neranda o biudzetas kiauras,kas gali atsakyti kur
  dingsta Tautos pinigai?
  Va cia ir reikia Generolo Pinoceto,per kiek metu Cile pakylo reitinge?
  O pas musu ir Dimitravo miskas yra neisminuotas........

 • EILINI 2017 lapkričio mėn. 29 d. 15:44:35

  karta juokina tauta issigalvodami kaip praplauti biudzeto pinigus.Kodel gi
  nerengiate loteriju,kai vykdote biudzetinius pirkimus,kai seimieriai
  laksto po pasauli nezinia ka ten pamete,kai gelezinkeliai svaiste
  milijonines lesas,kai prisisteigete pulkus nereikalingu valdininku- ir dar
  daug tu kai.... TAUTA IR DABAR YRA TIKRA,KAD TIE LAIMEJIMAI PO KELIS EURUS
  BUS JIEMS,O TIE KUR SOLIDESNES SUMOS - KAZIN KAM...AR TAI
  TIESA....KLAUSIMAS..O GAL.

 • Taigo 2017 lapkričio mėn. 29 d. 15:31:58

  Didelis seselis advokatu,notaru kontorose.

 • As 2017 lapkričio mėn. 29 d. 15:30:15

  Manau,kad didziausias seselis prekybccentriai. Kas juos patikrins. kas ?

 • Ceslovas 2017 lapkričio mėn. 29 d. 15:25:12

  Idomu KAM uz auksiuniu saukstu kasos ceki ir prezidente su premjeru uz
  indipindi geldos pirkimo ceki, dalyvaus loterijoj ar cia loterija skirta
  tik isimtinai runkeliams.

 • nuomone 2017 lapkričio mėn. 29 d. 15:23:08

  seniai zinoma,kad didziausios lesos yra grobstomos per viesuosius pirkimus
  ir visokius projektus.vien ko vertos suskystintu duju terminalas ir
  tanklaivis joms gabenti,masiulio koruocijos skandalas su paskola brendzio
  dezuteje ,auksiniu saukstu istorijos.o kur dar slapti krasto apsaugos
  pirkiniaikurie tinkami tik lauzui ir taikioms demonstracijoms prie seimo
  vaikyti

 • Na, manau , 2017 lapkričio mėn. 29 d. 14:30:46

  kad didesnės rakšties mišrūnams-tankistams minkštojoje vietoje nėra
  jau kaip dujų terminalas, tai tikriausiai jis jiems ir yra tas baisiausias
  skausmas, kad jie jo jau taip seniai negali pamiršti.Reiškia jis labai
  labai Lietuvai reikalingas, nes per jį nei mišrūnai , nei tankistai tos
  rakšties iš užpakalio negali išsitraukti.

 • Jonas 2017 lapkričio mėn. 29 d. 14:30:37

  Daugiausiai šešėlio yra ten, kur verslas susilieja su politika: kai
  daromi didieji pirkimai, kai vežamos užslėptos prekės didelėmis
  partijomis. Žinoma, yra ir smulkiojo slėpimo, bet jis tų varguolių,
  kurie, deja, kitaip neišgyventų, jei taip nedarytų.

 • kodel 2017 lapkričio mėn. 29 d. 14:10:00

  neitraukia i loterija auto servizu, benzino koloneliu, ten niekada
  neduoda cekiu

 • Senelis 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:49:33

  O kiek kainuos administravimas,kodel tyli,irgi bus šešėlyje?

 • Vidas 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:30:08

  Vakar buvau turguje, niekas tų čekių neįma. Tai SISTEMOS renginys
  runkeliams, o šešėliniai valdžiagyviai šypsosi, gera veiklos
  įmitacija. O jus rinkit, rasykit, nuleiskit garą, o svarbiausią iki
  cento mokėkit. Padidės otkatai, o ne runkelių algos. Taika.

 • Almira 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:23:34

  Žinau, kad turguje ir paslaugų sferoje yra didelis šešėlis, nes ten
  dažnai suteikiama paslauga, bet pinigai nėra fiksuojami. Neseniai
  grįžau iš užsienio, kitose šalyse labai daug laimingų žmonių, o
  Lietuvoje ramiau gyveni tik nežiūrėdamas televizoriaus.

 • Viktorija 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:16:55

  Nežinau, kiek naudos duos nacionalinė loterija, tačiau bent dalis
  žmonių, manau, joje dalyvaus ir registruos savo kvitus. Nes tai nemokama,
  o tikimybė laimėti yra.

 • Lina 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:09:53

  žinau, kad šešėlis - tikrai aktuali problema Lietuvoje. Girdėjau ir
  apie nacionalinę kvitų loteriją ir, ko gero, pati dalyvausiu joje.
  Manau, kad ne turguje ir ne paslaugų sferoje didžiausias šešėlis, tad
  prie problemos sprendimo tai mažai prisidės.

 • Komentatorius 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:09:34

  Neginčijamai didžiausias šešėlinis verslas Lietuvoje per pataruosius
  30 metų yra ofšorinis Klaipėdos SGD griozdas.

 • Aušra 2017 lapkričio mėn. 29 d. 13:04:46

  Turbūt politikoje ir srityse, kurios susijusios su politikais. Juk nuolat
  girdime apie korupcijos skandalus, nėra ko stebėtis. Žinoma, kvitų
  loterija gal įpūs šiek tiek pozityvo. Aš mielai dažniau imsiu čekį,
  tačiau tai šešėlio nesumažins.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIEKIMAS: Austrijoje vykstančio pasaulio vyrų karšto oro balionų čempionate po pirmųjų dešimties užduočių geriausiai tarp lietuvių besivaržantis Rokas Kostiuškevičius užima devintąją vietą.
 • TRAGEDIJA: potvynių siaubiamose Indijos Keralos valstijos teritorijose žuvusiųjų skaičius perkopė 400; vien tik sekmadienį užlietuose kaimuose rasta mažiausiai 30 kūnų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +18 C

   +13  +16 C

 

   +5 +6 C

  +25  +29 C

   +20  +22 C

 

   +18  +19 C

  2-5 m/s

  3-4 m/s

 

    1-2 m/s

 

reklama
Ukis 2018