Paradoksas: nafta pinga, degalai brangstanuotraukos (7)

2018 rugpjūčio mėn. 24 d. 10:10:11 Perskaitė 1618

Populiariausių degalų kainas lyginant su praėjusių metų vasara, litras A95 benzino pabrango 16 euro centų, o 1 litras dyzelinio kuro - 19 euro centų. Pilant 50 litrų baką degalų, šiemet vairuotojai mokėjo 8-9,6 euro daugiau, nei pernai.

 

Kainų šuolis, kaip skelbia kainų palyginimo portalas pricer.lt, įvyko gegužės-birželio mėnesiais, kai buvo užfiksuotas rekordinis degalų kainų šuolis šalies degalinėse. Vidutinė benzino kaina pakilo 8 proc., o dyzelinio kuro - 7,6 proc. Drastiškas kainų kilimas buvo susijęs su žaliavinės naftos kainos kilimu pasaulio biržoje. Pastaruosius du mėnesius žaliavinės naftos kaina pasaulyje krinta, tačiau degalų kainos Lietuvos degalinėse ir toliau kyla.

Gegužės mėnesį žaliavinės „Brent“ rūšies naftos kaina po staigaus kainos šuolio pasaulio rinkose buvo 64,49 (brangimo piko metu 67,95) euro už barelį, rugpjūčio viduryje - 63,74 euro. Didmeninė A95 benzino kaina vienkartiniams sandoriams bendrovėje „Orlen Lietuva“, palyginti su liepos mėnesiu, padidėjo 0,3 proc., o didmeninė dyzelinio kuro kaina vienkartiniams sandoriams sumažėjo 0,7 proc. Vidutinė A95 benzino kaina Lietuvoje (su PVM ir akcizu) per mėnesį dar pakilo 1,8 proc., o dyzelinio kuro - 1,7 proc.

Praėjusių metų rugpjūtį vidutinė A95 benzino kaina buvo 1,12 euro, o šiemet - 1,28, dyzelinis kuras pernai kainavo 1 eurą, o šiemet - 1,19 euro už litrą degalų.

Kodėl Lietuvoje degalai brangsta, net jei visame pasaulyje nafta pinga? Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė sako, kad degalinių tinklai dėl to nekalti, nes aukštas didmenines kainas išlaikė „Orlen Lietuva“.

„Nebuvo taip, kad nafta labai pigtų, tik šiek tiek. Tačiau mažmeninės degalų kainos degalinėse priklauso nuo didmeninių kainų, o jos pastaruoju metu tik didėjo. Tai ir yra priežastis“, - „Vakaro žinioms“ sakė D.Jokšienė.

Tačiau ji lenkų koncerną bando pateisinti ir sako, kad nereikia iškart pulti kaltinti „Orlen Lietuva“ piktnaudžiavimu.

„Galbūt jis užsipirko daug naftos atsargų, kai buvo didesnės kainos“, - spėjo D.Jokšienė.

Paklausta, ar galima tikėtis benzino bei dyzelino atpigimo, kai baigsis brangiosios lenkų koncerno esą prisipirktos atsargos, ji to negalėjo garantuoti.

„Tos naftos kainos labai svyruoja: tai pakyla, tai krenta, bet, žiūrint vidurkį, didelio kritimo nėra“, - teigė asociacijos prezidentė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net