respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Pakliuvę į bankų vergovę, iš jos ištrūkti nebegalimenuotraukos (44)

2018 gegužės mėn. 16 d. 08:52:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Kai kurie banko klientai būna nemaloniai nustebinti. Atėję į banką ir paprašę išrašo apie įvykdytus mokėjimus, turi suploti nemažą sumelę. Ką jau kalbėti apie tai, kad paprasčiausias prašymas pakeisti banknotą į smulkesnius pinigus kainuoja nei daug, nei mažai - 4,5 procento nuo sumos. Taigi jeigu banke paprašysite pasmulkinti 100 eurų, atgausite tik 95,5 euro.

 

Elektronine bankininkyste besinaudojantys klientai gali patys pasižiūrėti, kur ir kaip kursuoja jų pinigai. Tas, kuris nėra prisijungęs prie elektroninės sistemos, gali tokius duomenis gauti atėjęs į bet kurį banko skyrių. Tik - už tuos kelis išspausdintus lapelius su duomenimis teks susimokėti. Bankai yra nustatę paslaugų įkainius. Jie skirtingi, nes, kaip teigia specialistai, tai yra komisinės pajamos ir jas nustatyti - bankų vidinis reikalas.

Kaip teigiama viešojoje erdvėje, komisinės pajamos labai nemenkai prisideda prie bankų gaunamo grynojo pelno. Pavyzdžiui, 2017 m. jos išaugo net 17 proc. Ir kaip neaugs.

„Swedbank“ paprašius išrašo už vieną dieną, privalėsite sumokėti 0,29 euro. Už mėnesio išrašą - jau 1,45 euro. Na, o jei panorėsite gauti visų metų ataskaitą - kišenė palengvės net 11,58 euro.

„Luminor“ bankas (sujungti „Nordea“ ir DNB bankai) elgiasi šiek tiek kitaip. Už dabartinio mėnesio išrašą mokėti apskritai nereikia. Tačiau už kiekvieno kito mėnesio išrašą turėsite sukrapštyti po penkis eurus. Kaip maloniai informavo vadybininkas - ši suma neviršys 25 eurų. Kitaip tariant, už penkis mėnesius mokėsite, o kitų mėnesių išrašus bankas suteiks nemokamai.

Pasiteiravus SEB banke, buvo pranešta, kad bet kuris išrašas - nesvarbu, apie kokį laikotarpį kalbama - kainuos 5 eurus.

Ta pati situacija ir su banko išduodamomis pažymomis, kurių prireikia žmonėms, besitvarkantiems finansinius reikalus. Kaip sakė Finansų ir kreditų valdymo asociacijos prezidentas Marius Jansonas, į juos kreipiasi žmonės, teigiantys, kad už poros eilučių pažymą sumokėję kelias dešimtis eurų. Ir jis nemelavo.

SEB banke klientui parengta tipinė pažyma apie banko sąskaitų likučius, buvimą banko klientu, sąskaitų uždarymą kainuoja 10 eurų. Netipinė pažyma apie terminuotuosius indėlius, vertybinius popierius, apribojimus - jau 30 eurų. Vien už kliento rekvizitų patvirtinimą teks piniginę palengvinti 5 eurais.

„Swedbank“ už pažymą apie atidarytas ar uždarytas sąskaitas bei jų likučius reikalauja 5,79 euro, o jei ją norite gauti per vieną darbo dieną - 11,58 euro. Pažymos/leidimo/sutikimo apie suteiktas ar padengtas paskolas išdavimas kainuoja 20 eurų. O jei ją pageidausite gauti ne lietuvių, o anglų kalba - 40 eurų. Pažyma auditoriams - 28,96 euro.Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas Kęstutis Kupšys teigia, kad jis nežino banko, kuris nemokamai teiktų tokias paslaugas. „Žinoma, tokių tarifų pagalba mes stumiami į elektroninę erdvę. Kam bankui išlaikyti krūvą klientus aptarnaujančių darbuotojų, išlaikyti pastatus, pirkti stalus, šviestuvus ir kitą įrangą. Daug pigiau turėti vieną serverį kur nors Nevadoje. Todėl ir atsiranda tokie aukšti įkainiai žmonėms, kurie nori gauti paslaugą senaisiais būdais“, - teigė K.Kupšys.

„Vakaro žinios“ bandė pasiteirauti Lietuvos banko valdytojo Vito Vasiliausko, kodėl nesuvaldo komercinių bankų. Deja, per banko atstovus spaudai jis tik perdavė, kad yra labai užimtas ir banko poziciją pareikš įgaliotas asmuo.

Įgaliotas asmuo, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus viršininkas Tomas Karpavičius, informavo, kad „mokėjimo paslaugų teikėjas, šiuo konkrečiu atveju bankas, negali iš kliento imti komisinio atlyginimo už informacijos apie atliktas mokėjimo operacijas pateikimą. Tiesa, įstatyme numatyta, kad būdas, kaip nemokamai ši informacija gali būti suteikta, numatomas sutartyje tarp kliento ir paslaugos teikėjo“.

Taip ir nebeaišku, turi teisę bankas plėšti pinigus už tokias paslaugas ar ne. Bet kad plėšia - tai faktas. Toliau banko atsakyme teigiama, kad „nemokamai gali būti pateikiama mėnesio ataskaita elektroniniu formatu arba pasiimant ją banko skyriuje kartą per mėnesį“. Tik kaip tada paaiškinti, kodėl, apsilankius SEB banko būstinėje Vilniuje, Gedimino prospekte, vadybininkė informavo, kad išspausdintas išrašas kainuos penkis eurus? Moralu? Ne. Tačiau etika ir moralė juk ne šio pasaulio dimensija, kaip sako V.Vasiliauskas.

Situaciją komentuoja Lietuvos bankų klientų asociacijos generalinis direktorius Rūtenis Paukštė:

- Įsivaizduokite, kad įstaiga, kurioje nuolat lankotės, staiga nusprendžia, kad nuo šiol ims aptarnavimo mokestį ne tik už suteiktas paslaugas, bet ir vien už tai, kad peržengiate jos duris. Būtent tokia situacija susiklostė Lietuvos bankiniame sektoriuje. Kalbu apie bankų sprendimą vėl kelti mokesčius už kai kurias bankines operacijas: operacijas grynaisiais pinigais, pervedimus bankų viduje, pervedimus tarp skirtingų bankų. Mūsų pinigų administravimas bankams patogus tuo, kad už tai taikomų mokesčių niekas neriboja, ir bankai patys nusistato norimas kainas už sąskaitos turėjimą, už mokesčių dydį. Iš esmės bankai gali apmokestinti ką nori, ir niekas nesikiš. Todėl mes ir esame priversti mokėti už banko sąskaitos turėjimą ar bankinius pavedimus. Mes turime mokėti po eurą per mėnesį nuo kiekvienos sąskaitos.

Aš pasipiktinęs tokia situacija. Mes ne papildomai gauname internetines paslaugas, o esame varomi į jas lyg į kokį gardą. Bankai turėtų vilioti interneto privalumais, pavyzdžiui, tokiais, kad daug greičiau internetu galima atlikti mokėjimus, sužinoti savo pinigų judėjimą. Tai taupo laiką. Bet yra kita problema - mes nebegalime apsieiti be bankų. Atlyginimai, pensijos, pašalpos - viskas eina per bankus. Draugiškas bankų ir mūsų valdžios noras mus kontroliuoti varžo žmogaus laisvę, atima bet kokį nepriklausomumą. Bankai įgyja vis daugiau galių, net galių kontroliuoti tą pačią valdžią.

Žmogus nebeturi jokių teisių. Bet kas, bet kada jį gali „atjungti“ nuo savų pinigų. Jei atsitiks kokia stichinė nelaimė - vėjas laidus nutrauks - ir jūs jau nebeturite iš kur gauti pinigų. Kitas faktorius - tave bet kada suras Valstybinė mokesčių inspekcija, antstoliai - ir nuskaičiuos pinigus. Galų gale, kas nors gavęs tavo duomenis, ateis ir pasiskolins tavo vardu. Sudarant sutartis bankas gali priversti žmogų priimti kokias nors sąlygas, kuriam jos akivaizdžiai nenaudingos. Pats esu su tuo susidūręs.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (44)

 • m 2018 gegužės mėn. 16 d. 13:42:40

  lietuva stebuklu salis.tik cia vagys ir sukciai gali vogti ir plesti
  zmones,kaip cia pasakius,LEGALIAI.

 • valdas 2018 gegužės mėn. 16 d. 13:27:37

  Snukis su zaraza ir kubyyyliu... saika,isvoge,praskoline valstybe, gali
  vapaliot ?
  Kazin...
  Kaimynes nubego i prieki desimtmeciams...
  Deka padlu nebera puse tautos...

 • pilietis Lietuvos 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:58:47

  Lietuva kaip Afrika, vadukų niekas nekontroliuoja,jie daro, ką nori, ir
  visi užsiėmę tik ES liaupsinimu. O teisinė valstybė seniai nuleista į
  klozetą. Lietuva šalis donorė, ar ne, prezidente, - šelpiam korumpuotus
  pūzrus.

 • geriausias pavyzdys graikija 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:58:34

  žmonės išėjo į gatves protestuoti per krizę. Tai paėmė ir pribojo
  išduoddamų pinigų sumas bankomatuose. ir visi iš protestų subėgo į
  eiles prie bankomatų....

 • senis 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:27:09

  kai Grybauskaite kalba apie nepriklausomybe, ji dziugauja, kad Lietuva
  kolonija. Sodint visus kurie pavoge Snoro banka.

 • to Nuomonė 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:25:00

  Atsakau tau i klausimą - Snoras nebuvo nacionalizuotas,tai buvo
  eksproprijacija. T.y privačios nuosavybės nusavinimas. Laiku
  nesusidorojus su akcininkais, teko slepti galus, t.y bankrotinti.

 • Nuomonė 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:08:42

  Kubiliaus Vyriausybė,skubos tvarka ( nes nebuvo tokių įstatymų)
  nacionalizavo Snoro banką ,t.y. paėmė Valstybės nuosavybėn ,tai
  reikėjo ir palikti Valstybei ! Kurių galų reikėjo jį SUBANKROTINTI ?
  Snoras plačiai Lietuvoje veikė su savo Snoriukais,kiekviename
  bažnytkaimyje - kaip buvo patogu kaimo žmonėms. Bet Kubilui su Šimonyte
  " nedaėjo" - pasikvietė kuperius su frikliais ir "ištaškė" ! Negi
  neatsiras šiam Seime žmonių, kurie pakeltų Mazūronio komisijos
  išvadas - naujam svarstymui ?

 • faktas toks, 2018 gegužės mėn. 16 d. 12:05:31

  kad naudodamasi banku Anglijoje, nesu nei cento sumokejusi us panasias
  paslaugas.

 • chmm 2018 gegužės mėn. 16 d. 11:49:37

  Kažkodėl tokie peniukšliai jau yra Lietuvos dimensija? Kada šitai tapo
  norma? Kur ir ką tauta pražiūrėjo? Tauta arba jos rinki politikai
  (buratinai!), kurie ir turi tokius dalykus laiku pastebėti ir sustabdyti.

 • užsieniuose 2018 gegužės mėn. 16 d. 11:45:45

  Jei tame banke turi sąskaitą, pinigus pasikeisti gali nemokamai.
  Swedbankas lupa 4 proc. Bananų respublika. Ar gal tik džiunglės?

 • ... 2018 gegužės mėn. 16 d. 11:43:51

  Visoj ES tas pats.

 • Kam 2018 gegužės mėn. 16 d. 11:39:18

  banke smulkinti 100 eurų? Ką Norfoje degtukų sunku nusipirkti?

 • alex 2018 gegužės mėn. 16 d. 11:15:07

  Taip ir nesupratau, o tai ką veikia ta bankų vartotojų asociacija, jei
  padėtis vistiek nekontroliuojama......

 • expertas 2018 gegužės mėn. 16 d. 10:47:51

  "Nepriklausomi" užsienio kapitalo portalai kažkodėl apie
  užsienietiškų bankų savivalę neužsimena nė žodžiu. Tarytum jie
  bankų paslaugomis nesinaudotų. Nebeliks "Respublikos" ir visi bus
  laimingi ir patenkinti. Bent jau pasiskaičius žiniasklaida taip atrodys.

 • Ieva 2018 gegužės mėn. 16 d. 10:44:46

  vienintelė asociacija - tokie bankų įkainiai primena įkainius
  poliklinikose, sveikatos centruose, kur irgi visokie smulkmeniški darbai
  kainuoja ne centus, bet eurus ir tik reta gydytoja padaro tai už ačiū:
  tarkim, nuvalo akmenis nuo poros dantų ir neima pinigų, nes akmenys tik
  ant tų dviejų ir nesiūlo valyti visų, nes tikrai to ir nereikia..
  manau, tokios pažymos turėtų kainuoti centus, o ne eurus..

 • deinis 2018 gegužės mėn. 16 d. 09:46:41

  Kokia valstybė neturi savo banko o pirmininka turi,kodėl per30 metų
  neikurti valstybės komercinį banką arba koki pencininkų
  banką,valstybė be banko ,kai ubagas be terbos.

 • Nu jo 2018 gegužės mėn. 16 d. 09:46:29

  Pažinojau jį, kai dar nebuvo "dimensijoj". Ir visgi nemalonus žmogus,
  kažką turi tokio, kas atstumia ir verčia vengti susitikti, nors ir nieko
  blogo man nepadarė.

 • Vasiliokas 2018 gegužės mėn. 16 d. 09:33:05

  kam jums runkeliai pinigai jei neturit fantazijos

 • Irena 2018 gegužės mėn. 16 d. 09:32:19

  SWED banke uz pazyma notarui del mirusios mamos saskaitos likucio,
  sumokejau 14,48 eu.Ir is viso, kol susitvarkiau popieriukus del dvieju men.
  pensijos atsiemimo, sumokejau apie 100 eu.Ir kas tik uz musu pinigus
  neturteja...Tik ne mes.Kai paziuriu i ta "dimensija", tai man net negera
  pasidaro.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018