respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Pakliuvę į bankų vergovę, iš jos ištrūkti nebegalimenuotraukos (44)

2018 gegužės mėn. 16 d. 08:52:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Kai kurie banko klientai būna nemaloniai nustebinti. Atėję į banką ir paprašę išrašo apie įvykdytus mokėjimus, turi suploti nemažą sumelę. Ką jau kalbėti apie tai, kad paprasčiausias prašymas pakeisti banknotą į smulkesnius pinigus kainuoja nei daug, nei mažai - 4,5 procento nuo sumos. Taigi jeigu banke paprašysite pasmulkinti 100 eurų, atgausite tik 95,5 euro.

 

Elektronine bankininkyste besinaudojantys klientai gali patys pasižiūrėti, kur ir kaip kursuoja jų pinigai. Tas, kuris nėra prisijungęs prie elektroninės sistemos, gali tokius duomenis gauti atėjęs į bet kurį banko skyrių. Tik - už tuos kelis išspausdintus lapelius su duomenimis teks susimokėti. Bankai yra nustatę paslaugų įkainius. Jie skirtingi, nes, kaip teigia specialistai, tai yra komisinės pajamos ir jas nustatyti - bankų vidinis reikalas.

Kaip teigiama viešojoje erdvėje, komisinės pajamos labai nemenkai prisideda prie bankų gaunamo grynojo pelno. Pavyzdžiui, 2017 m. jos išaugo net 17 proc. Ir kaip neaugs.

„Swedbank“ paprašius išrašo už vieną dieną, privalėsite sumokėti 0,29 euro. Už mėnesio išrašą - jau 1,45 euro. Na, o jei panorėsite gauti visų metų ataskaitą - kišenė palengvės net 11,58 euro.

„Luminor“ bankas (sujungti „Nordea“ ir DNB bankai) elgiasi šiek tiek kitaip. Už dabartinio mėnesio išrašą mokėti apskritai nereikia. Tačiau už kiekvieno kito mėnesio išrašą turėsite sukrapštyti po penkis eurus. Kaip maloniai informavo vadybininkas - ši suma neviršys 25 eurų. Kitaip tariant, už penkis mėnesius mokėsite, o kitų mėnesių išrašus bankas suteiks nemokamai.

Pasiteiravus SEB banke, buvo pranešta, kad bet kuris išrašas - nesvarbu, apie kokį laikotarpį kalbama - kainuos 5 eurus.

Ta pati situacija ir su banko išduodamomis pažymomis, kurių prireikia žmonėms, besitvarkantiems finansinius reikalus. Kaip sakė Finansų ir kreditų valdymo asociacijos prezidentas Marius Jansonas, į juos kreipiasi žmonės, teigiantys, kad už poros eilučių pažymą sumokėję kelias dešimtis eurų. Ir jis nemelavo.

SEB banke klientui parengta tipinė pažyma apie banko sąskaitų likučius, buvimą banko klientu, sąskaitų uždarymą kainuoja 10 eurų. Netipinė pažyma apie terminuotuosius indėlius, vertybinius popierius, apribojimus - jau 30 eurų. Vien už kliento rekvizitų patvirtinimą teks piniginę palengvinti 5 eurais.

„Swedbank“ už pažymą apie atidarytas ar uždarytas sąskaitas bei jų likučius reikalauja 5,79 euro, o jei ją norite gauti per vieną darbo dieną - 11,58 euro. Pažymos/leidimo/sutikimo apie suteiktas ar padengtas paskolas išdavimas kainuoja 20 eurų. O jei ją pageidausite gauti ne lietuvių, o anglų kalba - 40 eurų. Pažyma auditoriams - 28,96 euro.Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas Kęstutis Kupšys teigia, kad jis nežino banko, kuris nemokamai teiktų tokias paslaugas. „Žinoma, tokių tarifų pagalba mes stumiami į elektroninę erdvę. Kam bankui išlaikyti krūvą klientus aptarnaujančių darbuotojų, išlaikyti pastatus, pirkti stalus, šviestuvus ir kitą įrangą. Daug pigiau turėti vieną serverį kur nors Nevadoje. Todėl ir atsiranda tokie aukšti įkainiai žmonėms, kurie nori gauti paslaugą senaisiais būdais“, - teigė K.Kupšys.

„Vakaro žinios“ bandė pasiteirauti Lietuvos banko valdytojo Vito Vasiliausko, kodėl nesuvaldo komercinių bankų. Deja, per banko atstovus spaudai jis tik perdavė, kad yra labai užimtas ir banko poziciją pareikš įgaliotas asmuo.

Įgaliotas asmuo, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus viršininkas Tomas Karpavičius, informavo, kad „mokėjimo paslaugų teikėjas, šiuo konkrečiu atveju bankas, negali iš kliento imti komisinio atlyginimo už informacijos apie atliktas mokėjimo operacijas pateikimą. Tiesa, įstatyme numatyta, kad būdas, kaip nemokamai ši informacija gali būti suteikta, numatomas sutartyje tarp kliento ir paslaugos teikėjo“.

Taip ir nebeaišku, turi teisę bankas plėšti pinigus už tokias paslaugas ar ne. Bet kad plėšia - tai faktas. Toliau banko atsakyme teigiama, kad „nemokamai gali būti pateikiama mėnesio ataskaita elektroniniu formatu arba pasiimant ją banko skyriuje kartą per mėnesį“. Tik kaip tada paaiškinti, kodėl, apsilankius SEB banko būstinėje Vilniuje, Gedimino prospekte, vadybininkė informavo, kad išspausdintas išrašas kainuos penkis eurus? Moralu? Ne. Tačiau etika ir moralė juk ne šio pasaulio dimensija, kaip sako V.Vasiliauskas.

Situaciją komentuoja Lietuvos bankų klientų asociacijos generalinis direktorius Rūtenis Paukštė:

- Įsivaizduokite, kad įstaiga, kurioje nuolat lankotės, staiga nusprendžia, kad nuo šiol ims aptarnavimo mokestį ne tik už suteiktas paslaugas, bet ir vien už tai, kad peržengiate jos duris. Būtent tokia situacija susiklostė Lietuvos bankiniame sektoriuje. Kalbu apie bankų sprendimą vėl kelti mokesčius už kai kurias bankines operacijas: operacijas grynaisiais pinigais, pervedimus bankų viduje, pervedimus tarp skirtingų bankų. Mūsų pinigų administravimas bankams patogus tuo, kad už tai taikomų mokesčių niekas neriboja, ir bankai patys nusistato norimas kainas už sąskaitos turėjimą, už mokesčių dydį. Iš esmės bankai gali apmokestinti ką nori, ir niekas nesikiš. Todėl mes ir esame priversti mokėti už banko sąskaitos turėjimą ar bankinius pavedimus. Mes turime mokėti po eurą per mėnesį nuo kiekvienos sąskaitos.

Aš pasipiktinęs tokia situacija. Mes ne papildomai gauname internetines paslaugas, o esame varomi į jas lyg į kokį gardą. Bankai turėtų vilioti interneto privalumais, pavyzdžiui, tokiais, kad daug greičiau internetu galima atlikti mokėjimus, sužinoti savo pinigų judėjimą. Tai taupo laiką. Bet yra kita problema - mes nebegalime apsieiti be bankų. Atlyginimai, pensijos, pašalpos - viskas eina per bankus. Draugiškas bankų ir mūsų valdžios noras mus kontroliuoti varžo žmogaus laisvę, atima bet kokį nepriklausomumą. Bankai įgyja vis daugiau galių, net galių kontroliuoti tą pačią valdžią.

Žmogus nebeturi jokių teisių. Bet kas, bet kada jį gali „atjungti“ nuo savų pinigų. Jei atsitiks kokia stichinė nelaimė - vėjas laidus nutrauks - ir jūs jau nebeturite iš kur gauti pinigų. Kitas faktorius - tave bet kada suras Valstybinė mokesčių inspekcija, antstoliai - ir nuskaičiuos pinigus. Galų gale, kas nors gavęs tavo duomenis, ateis ir pasiskolins tavo vardu. Sudarant sutartis bankas gali priversti žmogų priimti kokias nors sąlygas, kuriam jos akivaizdžiai nenaudingos. Pats esu su tuo susidūręs.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (44)

 • buvęs LTB \ swed bankas 2018 gegužės mėn. 24 d. 00:36:33

  prieš Rinkimus kažkokia partija žadėjo įkurti Valstybini komercini
  (Gal pensininkų banka) banka be jokiu komisiniu arba simbiliniai įkainiai
  ,o pensiniakams neįgalėsiems nemokamai. Turime AB "Lietuvos paštas"
  kuris priklaiso valstybei susisiekimo ministerjai , arba Turto banka...
  Prašome galiu su seimunų pagalba greit užrėgistruoti ir gauti licezija
  snoriukų pagrindu. Bet STOP neduos skandinavu bankai.viskas nupirkta
  lietuveleje valdo per bankus mūs.

 • Blondine 2018 gegužės mėn. 21 d. 11:21:27

  As cia biski nesupratau vel. Tai cia kuris kuriam labiau reikalingas? Man
  tai net kakojanciai bankai neidomus yra, 100 metu man jis nebus
  reikalingaz. Problema yra Pulinys Vasia, jam moka, jis šoka...

 • visuomene2 2018 gegužės mėn. 20 d. 12:19:17

  iphone ir kt. telefonu gamintojai specialiai stabdo telefonus, kad
  kvailelis vartotojas siektu vis naujasnio modelio uz 1200 eur.
  padaro taip, kad kvaileliui paspaudus koki mygtuka, tas pastringa kokiu 10
  proc. vis leciau kiekviena menesi.
  skandaliukas buvo islindes, taciau labai greitai uzglaistytas lyg norma.
  vietoj to, kad paimtu ir milijardines baudas uzkaltu, arba kompensuotu
  vartotojams uz aparatus del sios aferos.

 • reikia kreiptis į es 2018 gegužės mėn. 20 d. 12:17:30

  KAD UŽSIENIO BANKAI PAŽEIDŽIA MŪSŲ TEISES, apmokestindami paslaugas
  kosminėmis kainomis, ribojamas mūsų uždirbtų pinigų išgryninimas
  bei reikalaujantys mūsų asmeninių duomenų.

 • kuriama debilu visuomene 2018 gegužės mėn. 20 d. 12:16:50

  nenustebciau, kad maisto gigantai (kurie valdo 90 proc visu maisto gaminiu,
  papildu, pusryciu ir kt.) deda kokiu nesamoniu modifikuotu (monsanto) i
  maista. kad pusdebiliukais zmones patape.
  - susimoka bankui uz tai, kad tas uzdirba is ju pinigu, daro ivairias
  operacijas, investuoja. uzdarineja patalpas, nes kveilelis klientas pats
  savo operacijas apsitarnauja jau seniai (el bankininkyste), plius uz tai
  dar pats ir susimoka.
  - kasos aparatus maisto parduotuves visur stengiasi automatizuot, nes
  kvailelis pats kasininkas pabus
  - uz maiseli susimokes kvailelis, nors per ji visa yra didziule reklama, ir
  dar reklamos agentu pabus
  ir su tokiu pavyzdziu labai daug

 • se 2018 gegužės mėn. 19 d. 21:37:16

  kas leidzia sitaip banditiskai elgtis su klientais?Valdzia tiesiog zmogu
  stumia ,kad bankams butu didesni pelnai.karta reikia uzbaigti tokius
  dalykus,itariu,kad kazkas is tu loveliu,turi nemazus dividentus.

 • Dona 2018 gegužės mėn. 19 d. 17:11:55

  Gediminai, Ilgai, jūs rašote teisingai. Bet iš tikrųjų yra kitaip.
  Swedbankas nustatė , kiek kas mėnesį galiu paimti savo pensijos. Ir
  viskas. Jei išsiimu bankomate daugiau, turiu mokėti bankui, nors ir taip
  turiu mokėti už sąskaitos aptarnavimą. Ir taip elgiamasi su mano
  uždirbta pensija. Kokią teisę jis turi? Vasiliauskai, pagaliau atsibusk
  ir sutvarkyk tuos plėšikus skandinaviškus bankus. Bet manau, kol
  Grybauskaitė bus prezidentė, tol Vasiliauskas savo krėsle miegos ir nė
  piršto nepajudins.

 • alfredas 2018 gegužės mėn. 18 d. 11:20:22

  vysi partyniai zulikai lobsta musu runkeliu prakaito jau siame seime
  judina vagys kitam manau jaunimas dabaiks zulikus isrenkti nuogai isvaryti
  is vysu uzimamu postu pensijas palikti minimalias jie nuskurdino lietuva
  dabar atejo laikas nuskurdinti nuskurdintojus ir skaniai pasijuokti
  xaxaxaxa

 • ela 2018 gegužės mėn. 18 d. 03:01:16

  jav visas sias paslaugas galima gauti veltui.Be to ir notaras banke parasa
  patvirtina veltui.Kiekviena menesi atsiuncia isklotine apie pinigu
  judejima veltui.O jei turi pinigu ceki,tai savo banke isgrynina taip pat
  veltui.Visus mokescius priima ir apmoka veltui ir kabo skelbimai
  kvieciantis veltui naudotis siomis p aslaugomis.Jug bankui naudinga jei
  atnesi pinigus i ju banka.

 • Gėda 2018 gegužės mėn. 16 d. 23:19:32

  būtų kalbėti "bankas uždirbo".Kaip jis uždirbo?Nureketavo mus ir
  pinigus išsivežė.

 • Kuo blogiau - tuo geriau 2018 gegužės mėn. 16 d. 23:14:11

  Šitas komjaunuoliškas moliuskas grybės pastatytas tam, kad vykdytų
  griaunamąjį darbą pagal scenarijų - Lietuvos tuštėjimo metas

 • O štai 2018 gegužės mėn. 16 d. 22:28:06

  garsusis ekonomistas- patriotas Kuodis (na, tas kur priedo šito
  Vasiliausko pavaduotojas )visai tam neprieštarauja .

 • Ona 2018 gegužės mėn. 16 d. 21:27:35

  bankai yra išlaikomi iš žmonių pinigu - pelnas irgi iš to - tai koks
  dar gali būti mokestis už sąskaitas , pažymas ir t.t.

 • manau 2018 gegužės mėn. 16 d. 20:37:35

  k**e grybauskaite sunaikino toki gera banka snora, visur stovejo snoriukai,
  puikus aptarnavimas, ka jie brudai padare siaubas

 • Emigrantas 2018 gegužės mėn. 16 d. 19:35:19

  Abiems tevams mirus norejau uzdaryti ju banko saskaitas ir paimti pinigus,
  bet turiu atsidaryti saskaita, kad jie turetu kur pervesti pinigus, nes
  grynais pinigu neismoka.Ir nekalbu apie dideles sumas.Bardakas.

 • < Nuomonei 2018 gegužės mėn. 16 d. 17:19:20

  Lietuvai būtinai reikia Nacionalinio banko ! Šimtus milijonų
  eurų bankai išsiveža į savo šalis ,kurie galėtų likti Lietuvoj.
  Žmonių indėliai ,Sodros,verslo,pensijų fondai - būtų savos Valstybės
  banke . Dabar visi bankų pelnai išvežami iš Lietuvos !
  Valdantieji tikrai turėtų PAKELTI V.Mazuronio komisijos išvadas
  ir jas priimti,nes tada,kai reikėjo balsuoti konservatoriai išėjo iš
  Seimo salės . Taip rašė žiniasklaida .

 • ilgas 2018 gegužės mėn. 16 d. 17:03:44

  čia aš 100 procentų pritariu Gediminui. Tikiuosi atsiras ir daugiau
  tokių protingų :)

 • ilgas 2018 gegužės mėn. 16 d. 17:00:29

  aš labai norėčiau būti savo pinigų šeimininkė, bet kažin ar galima
  valstybės išmokas gauti grynais.. turbūt jokiais būdais. Tačiau, kad
  neįvyktų straipsnyje minėtas force majeure, nuo kortelės išsiimu
  visus pinigus. Kad nenumatytu atveju jie neliktų žydams.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2018 gegužės mėn. 16 d. 16:28:41

  Seimą (vyriausybę, … ) aptvėrus spygliuota viela, būtų užbaigtas 3
  dešimtmečius trukęs liustracijos laikotarpis

 • LL 2018 gegužės mėn. 16 d. 16:07:38

  Melinos tumbos komunistes ciucikas,komunistei neuzkliuvo kai kamzelkos
  sestiorkos reketavo greituju kreditu firma,bet per kiseninius ciucikus
  komuniste viska nutilde,buvo islinde,kad sitas poncika konsultuoja rusijos
  kriminalinius elementus,bet viskas irgi buvo nutildita kaip ir apie ozio
  gaujos apsis*kusias baltas pirstines priesaki su broileriu.

 • Gediminas 2018 gegužės mėn. 16 d. 15:04:47

  Lietuviai! O kam reikia laikyti pinigus bankuose? Gavote algą ir
  nuėmėte,gavote pervedimą už atliktas paslaugas ir nuėmėte,patys
  kalti,kad kraunate bankams turtus savo prakaitu uždirbtais pinigais.

 • bet 2018 gegužės mėn. 16 d. 14:57:07

  ju ir snukiai, jau ne zmogaus isvaizda, labiau panasus i s* kruvas

 • tep 2018 gegužės mėn. 16 d. 14:21:05

  Lietuva kartu su jos piliečiams per 28 metus parduota ir įkeista
  bankininkams,darbdaviams,verslininkams.Laisvė yra popietiuje,bet ne
  realybėje.

 • manau 2018 gegužės mėn. 16 d. 14:03:11

  gal galit pasakyt kokius darbus dabar vykdo Vasiliauskas kai litą
  iškeitė į eurą ... kai nėra nei savo valiutos nei savo bankų ????

 • Kas 2018 gegužės mėn. 16 d. 13:44:58

  lemia, kad tų pačių bankų įkainiai Estijoje yra per pusę mažesni?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018