respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

O jūsų atlyginimas ar pakilo?nuotraukos (25)

2017 rugsėjo mėn. 21 d. 07:53:02
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Pastaruoju metu ekonomistai, statistai ir net bankininkai vienas per kitą vienbalsiai tikina, kad Lietuvoje kainos auga ir augs, nes žvėriškai kyla ekonomika, o kainų karuselę įsuko, spėkite - patys darbuotojai. Esą Lietuvoje atlyginimai kyla lyg ant mielių, tad kyla ir kainos. Neva, viskas normalu, o tai reiškia, kad ir gyvenimas žmonėms turėtų tik gerėti. „Vakaro žinios“ kalbino skirtingų profesijų ir specialybių atstovus ir klausė, ar jiems gyvenimas gerėja, ar kilo atlyginimas, ar pasiekė oraus pragyvenimo lygį?


Eglė LIŽAITYTĖ, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdomoji direktorė:

Manau, rinkoje atlyginimams augant, neišvengiamai kinta atlyginimai ir mūsų sektoriuje, juolab kad augo ir minimalus atlyginimas. Nuo 2013 metų matome nuolatinį atlyginimų augimą. Pavyzdžiui, 2015 metais vidutinis darbo užmokestis mūsų sektoriuje buvo 485 eurai, o 2016 jau 533 eurai. 2017 m. duomenų kol kas dar neturime.

Žinoma, mes matome, kad auga ir maisto, ir paslaugų kainos. Savikainos auga. O mūsų sferoje yra pozicijos, pavyzdžiui, barmenai ar padavėjai, kitas aptarnaujantis personalas, kuris dažnai yra mažai kvalifikuotas, todėl tame sektoriuje vyrauja minimalus mėnesinis atlyginimas. Paprastai šiose pozicijose dirba jaunimas, kuris derina darbą su studijomis arba keliomis darbo vietomis, taip pat jie turi galimybę užsidirbti papildomai - arbatpinigius, tad ir tas minimalus atlyginimas tampa ne minimalus. Mūsų asociacijos pozicija yra tokia, kad neapmokestinamas pajamų dydis turėtų kilti kartu su minimaliu atlyginimu. Koks minimalus atlyginimas turėtų būti, komentuoti nesu kompetentinga, diskutuoti galima daug, bet manau, kad kitais metais minimalus atlyginimas kils.

Laurynas VILIMAS, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas:

Mūsų sektorius gyvena tais pačiais rinkos dėsniais, kaip ir kiti verslai Lietuvoje, tad visi ekonominiai veiksniai, kurie vyksta ir atsispindi galutiniuose valstybės gerovės rodikliuose, be abejo, vyksta ir prekybos sektoriuje. Taip, įvairiausių grandžių darbuotojų atlyginimai tikrai auga. Prekybos sektorius galbūt gali būti kiek išskirtinis tuo, kad jame reikia daug vidutinės ir žemesnės kvalifikacijos žmonių, kurių, beje, rinkoje trūksta dėl emigracijos ir kitų veiksnių. Todėl tokiais atvejais atlyginimai prekybos sektoriuje gali kilti būtent tiems žmonėms ir net sparčiau nei statistinis vidurkis. Nes situacija suponuoja dirbantiems galimybę prašyti ir gauti didesnius atlyginimus. Tad norėčiau tikėti ir tikiu, kad statistiniai rodikliai, apie kuriuos kalba ekonomistai ar valstybės vadovai, yra taip pat aktualūs ir prekybos sektoriuje dirbantiems žmonėms bei yra juntami.

Žinoma, darbo kaštai yra viena pagrindinių sąnaudų prekybininkui, tad jeigu yra prievolė kelti atlyginimus, atitinkamai tai gali būti perkelta ir į kainų didėjimą. Lygiai taip pat ir gamintojai, keldami savo darbuotojams atlyginimus, produktus prekybininkams tuomet parduoda brangiau, nes padidėja sąnaudos. Ir tai veikia ne tik prekybos sektoriuje. Kainoms įtakos turi daug veiksnių, darbo užmokestis yra vienas iš jų.

Tačiau parduotuvėje dirbančių kasininkų atlyginimai priklauso nuo regiono, kuriame veikia parduotuvė, pačios parduotuvės ar prekybos tinklo dydžio bei parduodamos produkcijos. Tad konkrečios atlyginimo sumos įvardyti nepavyktų, bet atlyginimas tikrai ženkliai didesnis nei minimali mėnesinė alga ir, žiūrint į vidurkį, paskutiniais metais tikrai kilo. Kiek, pasakyti galbūt gali ekonomistai. Vieno skaičiaus įvardyti negaliu, nesinori įvardyti nei per didelio, nei per mažo.

Asta PEČIULIENĖ, Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos narė:

Vyrauja nuomonė, kad gyvenimas šalyje gerėja, bet mes savo darbo lauke tikrai to nematome ir taip nemanome. Priešingai, matome didėjančias socialines problemas, gilėjančią socialinę atskirtį visuomenėje. Žinoma, džiugu, kad pastaruosius metus aktyvėja pilietiška visuomenė ir nelieka abejinga matydama beglobius senolius ar neprižiūrėtus vaikus. Tačiau šiandien socialiniai darbuotojai gyvena ypatingos įtampos sąlygomis - didėja visuomenės dėmesys, reikalavimai, tuo pačiu ir atsakomybė. Dažniausiai problemų sprendimai nukreipti tik į socialinius darbuotojus.

Matome, kai vyksta diskusijos apie socialines problemas, šalia politikų ar valdininkų retai matome dalyvaujančius socialinius darbuotojus, nors praktikoje spręsti tuos klausimus paliekama būtent socialiniams darbuotojams. Čia galioja posakis: vienas lauke - ne karys.

Viliamės, kad siekiant teigiamų pokyčių visuomenėje, politikai supras investicijų į mūsų profesiją ekonominę grąžą. Taip, ji galbūt ne tokia greita kaip versle, bet tai yra investicijos į visuomenės gerovę.

Kaip ir visiems biudžetininkams, mums buvo žadėta, kad 2017 m. vasarį įsigaliojus įstatymui, suvienodinusiam biudžetininkų algų apskaičiavimo sistemą, galbūt ir mums didės atlyginimai. Tačiau praktikoje atlyginimai didėjo simboliškai - atsižvelgiant į savivaldybių finansines galimybes ir požiūrį, vidutiniškai atlyginimai kai kur didėjo 4-5 proc., o kai kur ir mažiau. Šiandien socialinio darbuotojo su aukštuoju išsilavinimu vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių yra apie 790 eurų, tačiau turime duomenų, kad kai kuriose savivaldybėse net ir socialinių paslaugų įstaigų vadovai, turintys didelę atsakomybę, gauna net mažesnį darbo atlygį. Mums kelia nerimą, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri yra atsakinga už darbo apmokėjimo proporcijų nustatymą, nepakankamai vertina socialinių darbuotojų darbą ir negina mūsų lūkesčių. Pavyzdžiui, socialiniai darbuotojai, dirbantys su socialinės rizikos šeimomis, atlyginimą gauna iš valstybės biudžeto ir tokio darbuotojo atlyginimas neatskaičius mokesčių yra apie 660 eurų. Tiek uždirba darbuotojas, prisiimantis didžiulę atsakomybę ir dirbantis padidintos rizikos sąlygomis. O iš to atsiranda kitos problemos - motyvacijos stoka, darbuotojų trūkumas ir profesijos nepaklausumas. Šiandien turime tik vienas kito palaikymą.

Žinoma, orų gyvenimą kiekvienas supranta skirtingai. Ir sunku būtų įsivaizduoti, koks realus orų gyvenimą garantuojantis atlyginimas turėtų būti.

Tačiau manome, kad socialinio darbuotojo darbas galėtų būti įvertintas apie 900-1000 eurų atlyginimu neatskaičius mokesčių.

Danguolė ABAZORIUVIENĖ, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos vadovė:

Sakyti, kad bibliotekininkai būtų pajutę, jog gyvenimas šalyje gerėja, tikrai negalime. Taip, nuo 2014 m. bibliotekininkams, kaip ir kitiems kultūros darbuotojams, atlyginimai palaipsniui kilo iki 2016 metų, deja, ir dabar atlyginimai vis tiek nėra dideli. Bibliotekininkas su aukštuoju išsilavinimu gali gauti 600 eurų atlyginimą neatskaičius mokesčių, o su aukštesniuoju išsilavinimu - 580 eurų neatskaičius mokesčių. Tad realus žmogui išmokamas atlyginimas siekia vos apie 500 eurų.

Ką gali sau leisti žmogus už tokį atlyginimą? Prabangiai gyventi negali, tik gebėti išgyventi, tikrai negali keliauti ar leisti sau kitų pramogų, jei neturi antro maitintojo šeimoje. Bet žmonės kažkaip prisitaiko ir išgyvena. Žinoma, apmaudu. Juk šiandien biblioteka yra kultūros, informavimo ir mokymo centras, o taip pat ir bendruomenės susitikimo centras. Skaudu, kai daug dirbame, gebame prisitaikyti prie kintančios visuomenės ir stengiamės, kad tik bibliotekos išliktų, kad tik žmonės norėtų ateiti ir skaityti knygas, o atlyginimai yra tik tokie.

Bet bibliotekininkai tokios kategorijos žmonės, kurie labai nesiskundžia, dirba, kuria naujas paslaugas, net ir kai trūsta tinkamo valstybinio požiūrio. Juk net bibliotekos vadovo atlyginimas nesiekia šalies vidurkio, tai rodo, kad kažkas sistemoje negerai.

Manau, visas kultūros žmonių sektorius kol kas tik stebi, kaip kyla kainos ir kyla atlyginimai privačiame sektoriuje, o kultūros sektorius vis dar laukia dėmesio. Nors visi jie kuria didelę pridėtinę vertę, tik reikia, kad ją pamatytų, suprastų ir įvertintų.

Manau, kad 1000-1200 eurų jau atskaičius mokesčius šiandien būtų orus bibliotekininko darbo įvertinimas. Deja, daug kas gal nesupranta arba nenori suprasti, ką ir kiek dirba bibliotekininkas.

Manau, žmonėms dažniau reikėtų ateiti į bibliotekas, o ypač - aukščiausiems valdžios atstovams. Gal tada pamatytų ir suprastų, koks yra tas bibliotekininko darbas ir kokie atsidavę žmonės dirba bibliotekose.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (25)

 • o taip 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 10:23:47

  Mano alga taip pakilo, kad nebepasiekiu...

 • Prašalietis 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 06:45:10

  Pseudovalstybiniuose Lietuvos tipo dariniuose dirbantieji dirba už
  atatinkamus pseudoatlyginimus ir atatinkamai"gyvena".Pseudoekonomistai ir
  kitokie tautiniai veikėjai apie atlyginimų"augimą ir gyvenimo
  gerėjimą",kainų atitikimą gyvenimo lygiui,infliaciją ir kitus
  konkrečius ekonominius dalykus Lietuvos žmonėms pasakoja pasakas ne
  remdamiesi atatinkamo laikotarpio skaičiais ir jų palyginimu su kitų
  šalių atatinkamais rodikliais,bet teikdami savo"kompetetingas nuomones ir
  tautinius samprotavimus"atatinkama tema.Primityvaus dūro stūmimas
  Lietuvos žmonėms yra pasidariusi kasdieninė praktika prie valdžios
  lovio besistumdantiems KGB-sąjūdiečiams ir persivertusiems
  profesionaliems komunistams bei juos aptarnaujančioms
  struktūroms.Pavyzdys,"tautinių ekonomikos specialistų"šiandieninis
  sviesto kainos didinimo"rinkos dėsniu paremtas tautinis
  aiškinimas"Lietuvos žmonėms.

 • oho 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 06:36:23

  Kam meluojate apie socialinių darbuotojų atlyginimus? Kai kur socialinio
  darbuotojo alga yra 300-320 Eur į rankas.

 • Pensininkas 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 20:32:03

  ar gali zmogus save laikyti oriai gyvenantis uz 250 euru.Pogalais kada
  baigs tyciuotis is zmoniu.

 • visiems 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 20:06:16

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • 2008 krize tesiasi 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 19:39:02

  Tik ji bandoma maskuoti ponigu spausdinimu. Ka ir atspindi nevaldomas kainu
  kilimas. Ir geriau nebus.

 • Kelmas 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 18:52:19

  Patiko viešbučių ir restoranų atstovės pasisakymas.
  Algos kilo VIDUTINIŠKAI 50 eurų ir čia VISIEMS.
  Bet barmenams,padavėjams ir kitam aptarnaujančiam personalui algos
  nekilo.
  Vadinasi,VADUKAI pasididino algas po 400-500 eurų,aptarnaujantis
  personalas gavo ŠPYGĄ.Nors statistiškai alga padidėjo 50 eurų.

 • Barbosas 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 18:16:24

  Deja, alga stovi vietoje. Is pazistamu nepakele algos nevienam. O alga
  tokia: ziema - minimumas, vasara - iki dvieju, uz (iki) 13 valandu darba.

 • JONAS 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 15:23:20

  TURIU DRAUGA IŠ IZRAELIO -JIS LABAI NUSTEBO KAD PAS MUS LABAI
  DIDELĖS PENCIJOS - PARODŽIAU LAPELI 189 .KADANGI JIE SKAITO
  ATBULAI ,TAI JAM ATRODĖ KAD 981.NEDRISAU IŠAIŠKINTI ,NES DĖL
  TOKIOS PENCIJOS PASIDARĖ GĖDA ...

 • Urbonui 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 15:02:14

  Geros mintys - pagarba

 • urbonas 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 14:40:39

  Kainos kyla ne dėl ekonomikos augimo, o dėl pastovaus pinigų daugėjimo.
  Na ir alga kyla po truputį, bet bėda ta, kad kainos kyla greičiau nei
  atlyginimai. Šitaip veika sistema, be infliacijos, bebūtų įmanoma
  grąžinti skolų. ir visi "ekonomistai" tai supranta. Supranta kad ir
  ekonomika neauga, o tik daugėja pinigų, bet žmonėms tai reikia skleist
  pozityvą, kad susikurtų geresnio gyvenimo iliuzija, nes jei žmonės
  netikės, tai santvarka sugrius.

 • Pensininkas 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 14:33:44

  Jei kas senokai lanketes Respublikos komentaruose - Napaleonas is
  psihuskes- tai LIETUVISKOS JUNGTINES PAJEGOS:

 • Pensininkas 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 14:25:03

  Ir cia tu, Napaleone? Pasigedau teiginio, kad del visko kas Lietuvoje ivyko
  per ketvirti amziaus kaltas Putinas ! Tai jis uzdare Ignalinos AE, tai jis
  sunaikino pramone, tai jis sunaikino zemes uki, tai jis brudas (tikiuosi ne
  asmeniskai) supjauste i metalo lauza diziausia Baltijos juros regione
  zvejybini laivyna, tai jis ko gero (asmeniskai) ikalbejo kiekviena lietuvi
  begti is Lietuvos. Ir taip daugiau nei milijona kartu (tiek lietuviu jau
  pabego is Lietuvos) :)))

 • s 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 11:55:26

  prekių kainos nekilo gal pilnai 3 kartus, bet paslaugos tikrai virš
  trijų. Algos tikrai nekilo 3 kartus, man iš viso nekilo=0.000000%

 • s 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 11:55:02

  prekių kainos nekilo gal pilnai 3 kartus, bet paslaugos tikrai virš
  trijų. Algos tikrai nekilo 3 kartus, man iš viso nekilo=0.000000%

 • gilė 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 11:45:22

  dar baisiau yra tokiose viešosiose įstaigose kaip universitetai, kur
  darbuotojai (išskyrus mokslininkus) su aukštuoju išsilavinimu gauna
  minimalią algą, kuri pakeliama tik 20 čia Eur, kad įtiktų įstatymui,
  o bazinė alga yra net neatstatyta nuo pat krizės laikų.

 • Nenorėkit 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 10:52:39

  Norinčiam dirbti bibliotekoje, siūlau nenorėti. Nuo 2017 m.,
  įsigaliojus įstatymui, suvienodinusiam biudžetininkų algų
  apskaičiavimo sistemą, mes, dirbantys bibliotekose, negauname net
  "šakučių" vidurkio. Teiravomės pas valdžią kodėl mus apvagia,
  netaikydami to įstatymo apskaičiuojant atlyginimą. Valdžiažmogių
  atsakymas - nėra pinigų. Kultūros sferoje dirbantys žmonės kaip
  raupsuoti, net vidurkio jiems nemoka, nors ta pati valdžia sau priedus
  prie atlyginimo pasiskyrė...

 • As 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 09:53:39

  Siuo metu sergu ir del temteraturos guliu lovoje. Gal tai nera
  nusikaltimas. Valytoja ar nevalytoja dirbu koks skirtumas. Tik negalvokit
  kad mokslo darbuotojai nieko neveikia o tik geria kava. Tas darbas nera
  lengvesnis uz visus kitus ypac kai dabar tokie reikalavimai. Va jus
  pabandykit parasyt mokslini straipsni i tarptautini zurnala su citavimo
  indeksu. Abejoju ar kas iseitu. Ten reikalavimai didziuliai. Turi but ir
  naujumas ir literatura tinkamai surinkta ir duomenys sugrupuoti apdoroti.
  Viskas anglu kalba. O dar visokios redkolegijos oponentai. Visi turi
  pastabu reikia taisyt. Kol tas straipsbis atspausdinamas paprakaituot
  reikia. O dar visokius tyrimus analizes patiems arlikt. Atrodo yra nemazai
  atostogu. Bet kiek per tas atostogas iskvietimu kai kokie rastai ateina ar
  kas. Mes senesni dar kenciame bet gabus jaunimas uz toki arlyginima dirbt
  nenori ir bega i uzsieni. Tai tiek..

 • nuomonei 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 09:28:05

  kam jums didinti atlyginimą, jeigu esate neraštingas.Jūs tikriausiai
  mokslo įstaigoje dirbate valytoja ir vadinatės moksline bendradarbe...

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 08:53:00

  25-mečio visi įtakingiausieji politikai yra verti didžiausios bausmės,
  už l. sunkius padarinius Tautai ir Lietuvai.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 08:51:37

  (2017 kovo skaičiai)
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 1222 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.35 e/kg (35
  eurocentai/kg).
  Lietuviškame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 335 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.54 e/kg (54
  eurocentai/kg).
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga ir vėl didinama kaip ir
  kasmet nuo balandžio mėn.
  __________
  Štai kokia yra mūsų duona kasdieninė.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 08:50:55

  Lietuviškame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra bemaž tokios pat
  kaip vakariniame ES pakraštyje, o algos ir pensijos yra apie keturis
  kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje.
  Tai yra Tautos marinimas.

 • nesuprantu 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 08:45:35

  už ką didinti nuomonei atlyginimą , jei tik atėjusi į darbą kala
  komentarus. Ir dar kiekvienam žodyje rašo belenkokias raides :(

 • norėčiau dirbti bibliotekoj 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 08:42:02

  už 1200 eurų mėnesiui...

 • Nuomone 2017 rugsėjo mėn. 21 d. 08:42:01

  Manau kad kalbos apie pragyvenimo lygio kilima neatitinka tikroves. Tam as
  nematau ir jokio pagringo ypac - perspektyvoje. Jog nuo 2020 m. dvigubai
  bus mazinamos ES strumturiniu fondu lesos. Be to dabar rasoma jog iki 2020m
  rusai taip pat zada visiskai atsisakyt tranzito per Baltijos salis. Mano
  paskaiciavimais netenkame apie 40 % biudzeto pajamu ( pataosykit jei
  klystu). O kariskiu dar poreikiai auga kaip ant miekiu. Mokslo darbuotoju
  atlyginimo minimuma buvo zadeta pakelt iki 700 Eu neatskaicius mokesciu.
  Kol kas tai nepadaryta. Pvz musu istaigoje atlyginimai nedodejo nuo 2007m.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
 • KALTINIMAI: JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį dar kartą pažėrė kritikos Federaliniam atsargų bankui dėl jo palūkanų didinimo politikos ir apkaltino jį nesugebėjimu paremti jo vykdomą ekonominę politiką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018