respublika.lt

Nuo skolų kupros bankrotas negelbės

(0)
Publikuota: 2012 balandžio 27 14:00:22, Alia ZINKUVIENĖ, "Respublikos" žurnalistė
×

Politikų stalčiuose užsigulėjusio Fizinių asmenų bankroto įstatymo priėmimas Seime vėl atidėtas bent dviem savaitėms. Tačiau ir jį patvirtinus prasiskolinę gyventojai lengviau neatsipūs. Mat iki 2013-ųjų kovo, kol šis įstatymas įsigalios, Seimas jau atrišo rankas bankams atimti skolininkų turtą ir vis tiek palikti su skolų kupra.

Bankrotas tęsis 5 metus

Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektą Seime ketinta priimti vakar, tačiau jis taip ir neišsiveržė iš politikų stalčių. Iš Seimo plenarinių posėdžių tvarkaraščio jis buvo išbrauktas, nes Teisės ir teisėtvarkos komitetas nespėjo įvertinti Seimo Teisės departamento pastabų, kurias šis pateikė tik įstatymo priėmimo išvakarėse, balandžio 25 d.

Kadangi kitą savaitę Seime plenariniai posėdžiai nevyks, dėl minėto įstatymo parlamentarai galės balsuoti ne anksčiau kaip po 2 savaičių.

Projekte siūloma įtvirtinti, kad fizinio asmens nemokumas yra tuomet, kai jo pradelstų skolos mokėjimų suma viršija 25 Vyriausybės patvirtintas minimaliąsias mėnesines algas. Šiuo metu tai būtų apie 20 tūkst. litų. Įstatymas būtų taikomas asmeniui, neatsižvelgiant į tai, kada jis skolinosi.

Fizinio asmens bankroto procesas vyktų teismo tvarka, o jį inicijuoti galėtų tik pats skolininkas. Iki pateikdamas pareiškimą teismui, jis turėtų ne vėliau kaip prieš mėnesį apie tai raštu pranešti visiems savo kreditoriams.

Teismui nutarus iškelti fizinio asmens bankroto bylą, jo turtu ir visomis gaunamomis pajamomis disponuotų bankroto administratorius. Kreditorių reikalavimams tenkinti ir fizinio asmens mokumui atkurti turėtų būti parengtas planas, kuris būtų įgyvendinamas ne ilgiau kaip 5 metus.

Projekte numatyta, kad antrą kartą bankrutuoti fizinis asmuo galėtų ne anksčiau kaip po 10 metų po pirmojo bankroto proceso.

Politikai miega, skolininkų gausėja

Projekto aiškinamajame rašte daroma prielaida, kad per metus galėtų būti iškeliama iki tūkstančio fizinių asmenų bankroto bylų. O 20 tūkst. litų siekiančius pradelstus įsiskolinimus esą turi per 8,5 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Tačiau kol politikai įstatymo projektą marinavo, potencialių bankrutuosiančiųjų skaičius kone padvigubėjo.

Asmeninės kredito istorijos sistemos „Manocreditinfo.lt“ duomenimis, šiuo metu 20 tūkst. litų arba daugiau siekia per 14 tūkst. Lietuvos gyventojų pradelstos skolos. Bendra tokių įsiskolinimų suma sudaro 2,4 mlrd. litų, o tai yra 82 proc. visų gyventojų pradelstų mokėjimų.

„Gyventojai, kurių pradelstos skolos sudaro 20 tūkst. litų arba daugiau, sudaro 6 proc. visų skolininkų, o vidutinė skola siekia daugiau nei 166 tūkst. litų. Didžioji dalis - 94 proc. - delsiančių atsiskaityti gyventojų negalės pasinaudoti galimybe bankrutuoti, nes šių asmenų skolos nesiekia 20 tūkst. litų. Tokių asmenų mokumas gali būti atkurtas ir be bankroto procedūros, t.y. atsiskaitant su kreditoriais. Fizinių asmenų bankroto įstatymo tikslas ir yra sudaryti sąlygas atkurti asmens mokumą, o ne išvengti pradelstų skolų“, - teigia Marius Zaikauskas, asmeninės kredito istorijos sistemos „Manocreditinfo.lt“ projekto vadovas.

Įsiskolinę ir įmonių vadovai


Beveik 70 proc. pradelstų skolų, kurios siekia 20 tūkst. litų arba daugiau, tenka vyrams, o moterims - 30 proc. Daugiau nei pusės (62 proc.) minėtas sumas skolingų gyventojų amžius svyruoja tarp 31 ir 50 metų.

Anot M.Zaikausko, gyventojai daugiausia skolingi finansų įstaigoms. Be to, nemaža jų dalis turi po kelias ir daugiau pradelstų skolų.

„Manocreditinfo.lt“ projekto vadovas atkreipia dėmesį, kad 22 proc. gyventojų, kurių pradelstos skolos siekia 20 tūkst. litų arba daugiau, šiuo metu yra įmonių vadovai, akcininkai ar valdybos nariai.

„Tokių asmenų bendra pradelstų įsiskolinimų suma siekia 1,2 mlrd. litų. Tikėtina, kad didelė jų pradelstų skolų dalis yra laidavimai arba asmeniškai paimti kreditai, kurie buvo panaudoti verslo plėtrai. Tačiau verslui nepasisekus tokie asmenys tapo skolininkais“, - sako M.Zaikauskas.

Bankams rankos jau atrištos

Trys bankų ir kitų kredito įstaigų klientų interesams atstovaujančios asociacijos nerimauja, kad Fizinių asmenų bankroto įstatymas, kurio įsigaliojimas numatytas tik kitų metų kovo 1 d., dabartinių skolininkų gali jau neišgelbėti. Mat nuo šių metų liepos 1 d. įsigalios Seime jau patvirtintos hipotekos reformos nuostatos, kurios pagreitins ir supaprastins skolų išieškojimą. Dėl to gali labai nukentėti žmonės, nebeišgalintys laiku mokėti būsto paskolų.

Būtų racionalu ir teisinga, jei Fizinių asmenų bankroto įstatymas įsigaliotų kartu su hipotekos reforma, tačiau Seimas davė bankams 8 mėnesius susitvarkyti su probleminiais skolininkais.

Po liepos 1-osios skolininkui vėluojant vykdyti savo prievoles, bankai galės pradėti išieškojimą kreipdamiesi ne į hipotekos teisėją, bet į notarą, prašydami atlikti vykdomąjį įrašą. Notaras tik išsiųs skolininkui siūlymą per 20 dienų sumokėti kreditoriui skolą, ir šiam nesumokėjus (arba nė akyse nemačius notaro pranešimo - red. past.) notaras atliks vykdomąjį įrašą. Tuomet bankas galės kreiptis į antstolį, ir šis pradės išieškojimo procedūrą. Išsiuntęs skolininkui raginimą įvykdyti įsipareigojimą per 1 mėn. nuo raginimo įteikimo dienos, antstolis areštuos įkaito davėjo turtą.

„Sugrįžę iš kelionės ar darbo užsienyje, galite sulaukti staigmenos - namai jau nebe jūsų“, - kuo gali virsti panaikintas reikalavimas privalomai informuoti skolininką apie išieškojimą, perspėja Lietuvos bankų klientų asociacijos generalinis direktorius Rūtenis Paukštė.

Be būsto ir su skola

Pasak jo, Lietuvoje per patį būsto kainų burbulą bankams įkeistas turtas nuvertėjo, o jį pardavus už dabartinę vertę žmogus ne tik neteks būsto, bet ir liks skolingas bankui.

„Manau, kad būtų teisinga, jei bankai, kurie savo paskolomis skatino ir statybininkus, ir būsto pirkėjus, tuo prisidėdami prie nekilnojamojo turto burbulo pūtimo, prisiimtų atsakomybę ir nurašytų šiuos likusius įsiskolinimus“, - sako R.Paukštė.

Asociacijų skaičiavimu, šiuo metu visų Lietuvoje veikiančių bankų balanse gali būti apie 10 tūkst. „probleminių“ būstų. Tai turtas, kurį bankai gali skubiai paleisti į rinką, pasinaudoję supaprastinta turto išieškojimo sistema.

Lietuvos banko duomenimis, apie 30 proc. šalies namų ūkių per paskutinius 12 mėn. yra nors kartą vėlavę sumokėti paskolų įmokas ar mokesčius. Paskolas būstui įsigyti yra paėmę 11,6 proc. Lietuvos namų ūkių iš visų 1392 tūkst. (pagal Statistikos departamento pateikiamus 2011 m. duomenis). Vadinasi, bent retkarčiais mokėti būsto paskolas vėluoja apie 50 tūkst. namų ūkių.

Kęstutis KUPŠYS, Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius:

Seimas 8 mėnesiams atrišo bankams rankas skolininkų būstą greitai, trumpais veiksmais paimti, parduoti, o tą skirtumą tarp skolos sumos ir to, ką gaus už parduotą būstą, jam užkrauti visam likusiam gyvenimui. Nesant Fizinių asmenų bankroto įstatymo, žmonės neturės jokių galimybių apsiginti nuo visiško finansinio kracho. Tarkime, užkabins žmogui 300 tūkst. litų skolą, tai po kovo 1-osios jis galės skelbtis bankrutuojančiu, bet dalis tos sumos galės būti nurašyta tik po 5 metų. Jis neturės jokio turto ir dar 5 metus turės atiduoti visas savo pajamas, kitaip tariant, vergauti bankui. Tai visiškai necivilizuotas būdas tvarkytis. Bankai, mano galva, čia pasiekė didelę pergalę. O vartotojai vėl gavo skaudų smūgį.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar turite nuosavą būstą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s