respublika.lt

Nelinksmais laikais kanapės grįžta

(0)
Publikuota: 2014 rugpjūčio 29 18:29:06, Dalia BYČIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Tai laikai atėjo, kad gaunant ES paramą labiau technines kultūras auginti apsimoka nei grūdus, bulves ar gyvulius

Praėjusių metų gegužę Seimas patvirtino Pluoštinių kanapių auginimo įstatymą, kuris galioja nuo šių metų. Tad šiemet kanapių augintojai kanapes gali auginti nesibaimindami ir už jų, kaip ir kitų žemės ūkio kultūrų, pasėlius gauti ES tiesiogines išmokas. Po Antrojo pasaulinio karo kanapių pluoštą iš rinkos beveik visiškai išstūmė linai ir dirbtiniai pluoštai. Vėliau linus išstūmė visiškas jų ignoravimas.

 

Kriterijai griežti

Pasibaigus žemės ūkio naudmenų deklaravimui, paaiškėjo, kad šiemet pluoštinių kanapių deklaruota 1053 ha. 2013 m. jų auginta 320 ha, 2012 m. - 130 ha, 2011 m. - 54 ha. Pavieniai ūkininkai jų sėjo ir anksčiau, bet už tai negaudavo jokių išmokų. Aišku, kad kanapių kelias atgal nebus lengvas, kol kas jas augina ir perdirba tik novatoriai. Pluoštinės kanapės tarpukario Lietuvoje buvo itin populiarus augalas, jų auginta dar ir sovietiniais metais. 1956 m. Lietuvoje buvo pasėta 331 ha pluoštinių kanapių. Vėliau jas auginti Lietuvoje uždrausta remiantis 1961 m. Jungtinių Tautų Organizacijos priimta bendrąja narkotinių medžiagų konvencija. Vis dėlto 1964 m. kanapes dar augino keli Panevėžio apylinkių ūkiai.

Leisti ar drausti auginti kanapes, ginčai virė kelerius metus. Vyriausybė siūlymą dėl pluoštinių kanapių įteisinimo Seimui anksčiau teikė ne kartą, bet politikai nepritardavo. Kanapių auginimas legalizuotas, bet jų augintojai bus griežtai kontroliuojami. Pluoštinių kanapių auginimą prižiūrės Valstybinė augalininkystės tarnyba. Ūkininkams bus leidžiama pluoštines kanapes auginti tik atvirame grunte, sėjai privalu naudoti tik sertifikuotas sėklas, registruoti, kada ir iš kokios šalies jos įvežamos, deklaruoti pasėlius, produkciją laikyti tik deklaruotuose sandėliuose, teikti mėginius narkotinių medžiagų kiekiui nustatyti. Sėti galima tik tokių veislių pluoštines kanapes, kurių augaluose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis neviršija 0,2 proc. Kaip sakė Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Vingrienė, pluoštinių kanapių sėklą augintojai dažniausiai perka Prancūzijoje ir Airijoje. Lietuvoje tinkamos auginti maždaug 50 veislių kanapės, bet ūkininkai jau yra atsirinkę kelias tinkamiausias. Vienos labiau tinka sėkloms auginti, kitos pluoštui.

Patys augina, patys perdirba

Vienas pirmųjų kanapėmis susidomėjęs Rokiškio r. ūkininkas Alis Vėjelis jau išbandė ir atsirinko jam tinkamiausią kanapių veislę USO 31. Pasak A.Vėjelio, iš šios veislės kanapių gaunamas labai aukštos kokybės aliejus. Ūkininkas aliejų spaudžia savo namuose. Tiesa, gamybos kiekiai nėra dideli, nes kanapių rokiškėnas augina vos 3 ha. Pirmais metais užaugintą kanapių pluoštą panaudojo nuosavam namui apšiltinti ir tuo labai džiaugiasi.

Kanapių pirmeivis šakietis Egidijus Zėringis šiemet jų nesėjo. Perdirba kanapių žaliavą, kurią užaugino pernai, užpernai. Šakiečio laukuose kanapės yra vešėjusios ir 100 hektarų plote. „Iš kanapių pagaminti statybiniai blokeliai yra pigi, ekologiška ir labai gerą šiluminę izoliaciją turinti statybinė medžiaga. Galima pastatyti namą iš kanapių pluošto blokelių apskritai nenaudojant medienos. Mes tai jau išbandėme kartu su mokslininkais“, - teigia ūkininkas. E.Zėringis juokauja, kad kanapių auginimas yra tinginių amatas. Ši kultūra esanti nereikli ir daug pelningesnė už javus. Vienas trūkumas esąs tas, kad daugelį metų koneveiktos kanapės vis dar mažai populiarios, nėra kas jas perdirba, trūksta informacijos.

Skriaudžiami linai išnyko

Pluoštinių linų sektorius pastaruosius kelerius metus sustojęs. Problema ta, kad iki stojimo į ES valstybė nuolatos rėmė linų auginimą, dėl to didėjo auginamų linų plotai, derlingumas ir kokybiniai rodikliai. Įstojus į ES, bendra linų sektoriaus paramos politika, neleidžianti nacionalinės papildomos paramos, pradėjo neigiamai veikti Lietuvos linų sektorių ir linų auginami plotai, palyginti su 2003 m., sumažėjo 40 proc. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje linams auginti tinkamų plotų yra apie 1 mln. ha, 2014 m. jų deklaruota vos 27 ha, 2013 m. jų plotai siekė vos 8 ha, kaip ir 2012 m., 2011 m. auginta 36 ha, 2010 m. - 10 ha. Kiek geresnė situacija sėmeninių linų sektoriuje, bet ir čia jų plotai tesiekia kelis šimtus hektarų. 2014 m. jų deklaruota 315 ha, 2012 m. - 279 ha, 2011 m. - 440 ha, 2010 m. - 400 ha.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s