respublika.lt

Naujas lazerių sistemas patentuoti padeda ES investicijos

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 17 17:38:59, Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis
×
nuotr. 2 nuotr.
UAB „Ekspla“ – viena didžiausių lazerių gamintojų Lietuvoje

Lazerių sektorius Lietuvoje ir toliau sparčiai didėja – kasmet lazerių pramonė auga vidutiniškai 10-20 proc., o 2018 metais visų lazerių gamyba užsiimančių įmonių sugeneruotos pajamos siekė 130 mln. eurų. Šiuo metu Lietuvos lazerių sektoriuje dirba apie 1000 žmonių, o didžioji dalis produkcijos – net 90 proc. – eksportuojama į užsienį.

 

UAB „Ekspla“ – viena didžiausių įmonių Lietuvos lazerių sektoriuje, jau 27-erius metus tvirtai laikosi lyderės pozicijos tarp lazerių gamintojų Lietuvoje. Įmonė didžiąją dalį produkcijos eksportuoja į užsienį – daugiau nei 40 pasaulio valstybių, o tarp įmonės klientų, tokie pasauliniai vardai kaip – NASA, IBM ir CERN.

„Ekspla“ kartu su kita lietuvių įmone „Light Conversion“ sukūrė vieną galingiausių lazerių sistemų pasaulyje – SYLOS, kuri prieš du mėnesius pradėjo veikti ELI (Extreme Light Infrastructure) Lazerinių tyrimų centre Vengrijoje. Šios lazerių sistemos panaudojimo sritys – milijonus metų yrančių branduolių atliekų neutralizavimas ar elektronų judėjimo atomuose tyrimas.

Įmonės mokslo vadovas Andrejus Michailovas atkreipia dėmesį, kad rinka yra labai dinamiška, todėl įmonė turi nuolat išlikti konkurencinga.

„Nors lazerių rinkoje rasti sau vietą yra nelengva, visgi atsiranda daug naujų žaidėjų, kurių didžioji dalis kol kas yra maži, tačiau jie čia ateina su savo apgintais sprendimais ir bando įsitvirtinti. Rinka yra labai dinamiška ir, norėdamas išlikti, turi nuolat pirmauti bei diegti naujas technologijas“, – rinkos tendencijas įvertina pašnekovas.

Lazerių potencialas – labai didelis

„Ekspla“ vardą labiausiai išgarsinusi pikosekundinių (pikosekundė sudaro vieną trilijoninę sekundės dalį) lazerių gamyba, dabar užima daugiau kaip pusę pasaulinės šių mokslinių lazerių rinkos.

Pikosekundinių lazerių nauda didžiulė – jų pagalba galima pašalinti tatuiruotes, pjaustyti telefono ekrano stiklą ar apdirbti medžiagas, naudojamas automobilių ir elektronikos srityse. Taip pat pikosekundiniai lazeriai naudojami dar galingesnių, femtosekundinių lazerių impulsų stiprinimui.

„Kadangi mūsų pikosekundiniai lazeriai gali būti naudojami femtosekundinių lazerių impulsų stiprinimui, galima teigti, kad šioje rinkoje esame jau ilgą laiką. Nors didieji mokslo centrai šių impulsų generavimu pasirūpina patys, tačiau tai nori daryti ne visi, todėl prieš kelerius metus nusprendėme įžengti ir į pastarąją rinką“, – apie įmonės plėtros detales pasakoja A. Michailovas.

Pašnekovas pažymi, jog femtosekundinių lazerių potencialas – didžiulis. Jie gali būti naudojami darant akių operacijas, naikinant piktybinius audinius, mutavusias ląsteles ir auglius, nepažeidžiant sveikų organizmo vietų.

„Labai galingos femtosekundinių lazerių sistemos taip pat gali būti milžiniškų dalelių greitintuvų pakaitalais. Nors mūsų išradimas kol kas naudojamas tik mokslo srityje taikomiems lazeriams gaminti, potencialas femtosekundinių lazerių srityje yra milžiniškas“, – pažymi „Ekspla“ mokslo vadovas.

ES pagalba patentavimui – ypač svarbi mažoms įmonėms


Nusprendusi komercializuoti femtosekundinius lazerius, „Ekspla“ pasirūpino kuriamų lazerių metodo patentavimu. Teisinę išradimo apsaugą įmonė įsigijo pasitelkusi Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamą Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Inopatentas“.

„Įsivaizduokite, jog pradedate statyti namą ir tik po to pradedate rūpintis, ar galėsite pretenduoti į sklypą. Pasibaigus statyboms, gali ateiti šio sklypo savininkas ir jus paprasčiausiai išvyti. Patentavimas yra tam tikra apsaugos rūšis, garantuojanti, jog niekas neuždraus jums produkto gaminti, bei savo investicijų apgynimo būdas – netgi neturint teisininkų komandos ar finansinių resursų, galėsite apsisaugoti nuo konkurentų, pretenduojančių į jūsų žemės sklypą“, – analogija dalinasi pašnekovas.

Pasak A. Michailovo, patentavimas yra itin aktualus pradedančiomis įmonėms, kurios siekia gauti pelno iš savo išradimo, todėl finansuoti išradimo teisinę apsaugą gali padėti ES investicijos.

„Patentas turi didelę prasmę, jeigu žadate iš išradimo užsidirbti. Būtina plačiau skleisti informaciją apie tokias patentavimo priemones, nes jos yra ypač svarbios mažoms įmonėms, kurios baiminasi, kad joms patentavimo procesui neužteks resursų“, – teigia pašnekovas.

Užs. Nr. 282

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s