respublika.lt

Nauja mokesčių eilutė nepradžiugino

(0)
Publikuota: 2015 rugpjūčio 31 10:03:57, Alia ZINKUVIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
NEIŠVENGIAMYBĖ. Dėl renovacijos į bankų kišenes sulindusiems gyventojams taip pat teks kaupti lėšas pastato priežiūrai, jiems tik siūloma laikinai nustatyti perpus mažesnį mokesčio tarifą. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Daugelis daugiabučių namų gyventojų piktinasi gavę sąskaitas už komunalines paslaugas su priskaičiuotu nauju mokesčiu - namui atnaujinti kaupiamomis lėšomis. Žmonės įsitikinę, kad būsto administratoriui turėtų pakakti vadinamojo eksploatacijos mokesčio, už kurį šis esą jokių paslaugų nesuteikia, o atlikęs menkiausią darbelį išrašo papildomas sąskaitas. Tačiau namų bendrijų nariai, kaupiamąjį mokestį mokantys dešimtmečius, viliasi, kad pagaliau jų sukaupti pinigai bus apsaugoti nuo nesąžiningų pirmininkų savivalės.

 

Delsta 14 metų

Sovietmečiu statyti daugiabučiai kuo toliau, tuo labiau nusidėvi ir jiems reikia investicijų. Ekspertų teigimu, bituminiai stogai laiko apie 20 metų, vamzdynai 30-35 metus, balkonai nusidėvi ir gresia subyrėti po 35-40 metų. Renovacija siekiant taupyti energiją pavers „senukus“ tik energetiškai efektyvesniais, bet visų jų problemų neišspręs.

Remonto darbai daugeliui gyventojų kelia siaubą. Žmonės keiksnoja jų namus prižiūrinčias įmones, kai šios reikalauja jų sutikimo keisti sukiužusius balkonus, atnaujinti susidėvėjusias liftų detales ir pan. Mat atsiskaityti už darbus reikia iš karto, o daugelis butų savininkų neįstengia sumokėti didesnės pinigų sumos.

Civilinio kodekso nuostata, įpareigojanti butų savininkus kaupti lėšas namui atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus, galioja nuo 2001 m., tačiau iki šiol nebuvo tai reglamentuojančių įstatymų lydimųjų aktų. Reguliavimas atsirado tik šių metų balandžio 15 d. - Vyriausybė patvirtino tvarką, kaip kaupti ir apsaugoti lėšas, skirtas daugiabučiams atnaujinti. Nustatytas minimalus kaupiamojo mokesčio tarifas: namams, kurių bendras naudingas plotas yra didesnis nei 3000 kv.m, - 0,03 euro už kv.m, o mažesniems namams - 0,05 euro už kv.m. Pagalvota ir apie turinčius mažas pajamas - maksimalus mokesčio tarifas negali viršyti 5 proc. minimalios mėnesio algos, šiuo metu - 0,36 euro.

Minimalus mokestis mokamas tik iki tol, kol bus sudarytas ilgalaikis namo atnaujinimo planas, kuriame atsižvelgiama į namo būklę. Šį planą turės patvirtinti jo gyventojai. Kaupiamosios lėšos bus laikomos atskiroje banko sąskaitoje ir apskaitomos pagal kiekvieną namą ir buto savininką, joms galios Indėlių draudimo įstatymas, o antstoliai iš tų sąskaitų negalės išieškoti namo bendrijos ar gyventojų skolų.

Paimti pinigus iš šios sąskaitos pagal Vyriausybės nutarimą galima tik apmokėti plane numatytiems namo atnaujinimo darbams, o ne tiems, kurie įskaitomi į namo techninės priežiūros tarifą.

Naujovei pritaria

153 daugiabučius Marijampolėje administruojančios UAB „Marijampolės butų ūkis“ vadovas Rimantas Krikštolaitis „Respublikai“ sakė, kad įmonė jau gerą dešimtmetį renka kaupiamąjį mokestį namams atnaujinti. Dabar esą tereikia dalį iš gyventojų surinktų pinigų pervesti į atskirą banko sąskaitą.

„Gyventojams atskiro mokesčio mokėti nereikia - jis įskaičiuojamas į administravimo sąnaudas, o paskui naudodamiesi buhalterinės apskaitos programa tas lėšas pagal kiekvieną namą ir kiekvieną buto savininką tiksliai suskaičiuojame ir žinome, kiek kas yra sukaupęs. Nauja tik tai, kad kaupiamosios lėšos gulės atskiroje banko sąskaitoje. Bankas, aišku, paims iš mūsų mokestį už jos tvarkymą, bet jis nėra didelis, anksčiau buvo 1 litas per mėnesį, manau, ir dabar panašiai“, - aiškino R.Krikštolaitis.

Jis pripažino, kad gyventojai neretai skundžiasi dėl papildomų sąskaitų už bendrovės atliktus darbus, kurie yra būtini namų priežiūrai, tačiau jų negalima apmokėti iš vadinamojo eksploatacijos mokesčio.

„Už eksploatacijos mokestį daugiausiai atliekami avariniai darbai - tai vamzdis kažkur trūko, tai durys išlūžo, tai išdaužtą langą reikia pakeisti. O rimtesnius darbus planuojame, atsižvelgdami į namo apžiūros rezultatus, - atestuoti specialistai nustato, kokie namo priežiūros darbai būtini atsižvelgiant į jo būklę, tada deriname su gyventojais. Aišku, problemų pasitaiko. Vos pradedami darbai, kiekviename name atsiranda viską išmanančių „statybininkų“, „inžinierių“. Žmonės reiklūs - nori aukščiausios kokybės už žemiausią kainą, o to padaryti dažnai neįmanoma“, - pasiguodė R.Krikštolaitis.

Nėra kontrolės

Lietuvos respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis, daugelį metų aktyviai raginęs valdžią reglamentuoti lėšų kaupimą daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektams atnaujinti, negailėjo kritikos naujajai tvarkai.

„Teisės aktas yra abiem kojomis šlubas ir dar sutrenkta galva, nes Aplinkos ministerija jau siūlo jį keisti, įteisinant lengvatas naujų ir renovuotų namų gyventojams, nors tvarka galioja tik kelis mėnesius ir nėra jokios analizės, kaip ji įgyvendinama“, - „Respublikai“ sakė J.Antanaitis.

Teigiamai jis vertina nebent tai, kad būsto valdytojai priversti kaupiamąsias lėšas išskirti į atskirą sąskaitą, iš kurios pinigus galima paimti tik suplanuotiems būtiniesiems namo priežiūros darbams apmokėti. Nes iki šiol daugelis bendrijų pirmininkų šias lėšas naudojo savo nuožiūra, pavyzdžiui, atsiskaityti su paslaugų teikėjais, kai dalis bendrijos narių yra skolininkai.

„Dabar už tokius veiksmus būsto valdytojui numatyta administracinė atsakomybė, - akcentavo J.Antanaitis ir čia pat suabejojo. - Visgi grėsmė išlieka, nes nėra veiksmingos institucijos, kuri galėtų tai sukontroliuoti. Ši funkcija suteikta savivaldybėms, bet jai vykdyti trūksta išteklių, pavyzdžiui, Vilniuje būsto valdytojus tikrina 3 savivaldybės darbuotojai, Kaune ir Klaipėdoje - po vieną. Todėl pas mus būsto valdymo bei priežiūros srityje ir klesti toks jovalas.“

Pasigenda logikos

J.Antanaičio žiniomis, daugelis būsto valdytojų, kurių prižiūrimų namų gyventojai iki šiol nekaupė lėšų savo turtui prižiūrėti ir atnaujinti, Vyriausybės nutarimo dar neįvykdė. Pirmiausia dėl to, kad į sąskaitas gyventojams įrašę papildomą eilutę rizikuotų įsivelti į konfliktą su gyventojais.

„Taikant minimalų tarifą, kaupimo mokestis sudaro keletą eurų, bet žmonės piktinasi net ir dėl vieno cento, įtaria, kad būsto valdytojas siekia iš jų pasipinigauti. Reikia labai daug dirbti ir aiškinti, kad čia bus pačių gyventojų pinigai, skirti jiems priklausančiam daiktui pagerinti, ir naudoti juos bus galima tik jiems patiems pritarus, - teigė J.Antanaitis. - Kitas dalykas - nė vienas šalies komercinis bankas nepasiūlo namo bendrijos lėšoms kaupti skirtos sąskaitos, kuri būtų neliečiama, kaip numato Vyriausybės nutarimas. Jei kuris būsto valdytojas ir atskyrė kaupimo lėšas, tai gali būti eilinė sąskaita arba depozitinė, kokias naudoja antstoliai ir teismai, bet ne specialiai skirta lėšoms kaupti.“

Būsto rūmų prezidentui nelogiška atrodo ir tai, kad kaupiamojo mokesčio tarifas susietas su minimalios algos dydžiu. Mat jeigu sudarius ilgalaikį planą ir pagal preliminarią būsimų remonto darbų vertę apskaičiavus kaupiamojo mokesčio tarifą jis viršija 0,36 euro ribą, būsto valdytojas privalo išdėstyti kaupimą ilgesniam laikui. O tuo metu namo būklė gali pablogėti nepataisomai.

„Kuo čia dėta minimali alga, jei namo stogas kiauras, o jam sutvarkyti reikia kokių 12 tūkst. eurų? Juk lėšų poreikis priklauso nuo namo būklės - jeigu 10 metų nebuvo priežiūros ir nerinktos lėšos, per tiek laiko gali būti susikaupusi didžiulė darbų kupra, reikalaujanti ir didelių pinigų“, - įsitikinęs J.Antanaitis.

Jo galva, didesnė skriauda žmonėms ne kaupiamasis mokestis, o jo nebuvimas ir dabartinis Aplinkos ministerijos ketinimas perpus mažinti minimalų kaupiamojo mokesčio tarifą 5 metams naujų ir renovuotų namų gyventojams.

Lengvatą siūlo tik laikinai

Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorė Elvyra Radavičienė aiškino, kad siūloma lengvata susijusi su finansinės naštos palengvinimu gyventojams, kurių namai yra modernizuojami.

„Jie jau pradeda mokėti kreditą su palūkanomis už renovaciją. Manome, kad per pirmuosius 5 metus po modernizavimo jų namuose ypatingų darbų nereikės atlikti, todėl ir siūlome sumažinti kaupimo tarifą, - teigė departamento direktorė. - Bet apskritai lėšas namo priežiūrai kaupti būtina, nors dalis žmonių ir nepatenkinti nauju mokesčiu. Reikia suprasti, kad tie papildomi pinigai neatiteks būsto valdytojui, o jie patys turės sukauptų lėšų, jeigu, pavyzdžiui, reikės remontuoti liftą ar iš rikiuotės išeis šilumokaitis... Tuomet gyventojų vienkartinės išlaidos būtinam remontui bus mažesnės, o gal papildomai mokėti ir visai neprireiks.“

Ji pateikė pavyzdį iš Panevėžio rajono, kur vieno daugiabučio gyventojai sugebėjo sukaupti daugiau kaip milijoną litų ir banko paskolos namui renovuoti nė neprašė.

Pasak E.Radavičienės, dėl to, kad būsto valdytojai atskirose savivaldybėse kaupiamuosius fondus rinko nuo pat bendrijų įsikūrimo ar namų administravimo pradžios, gražiau ir tvarkingiau atrodo net ištisi miestai, pavyzdžiui, Mažeikiai, Utena.

„Pažiūrėkite į buvusius kooperatinius namus - kaip jie sutvarkyti! Nes žmonės supranta, kad tai yra jų nuosavybė ir ją tausoja. O kai butai buvo gauti už dyką, tai žmonės tik ir laukia, kad jais pasirūpintų valdžia - čia, matyt, mentaliteto klausimas. Tačiau jeigu gyventojus labai spausime, bus pasipriešinimas, todėl ir bandome eiti link būsto priežiūros gerinimo mažais žingsniais, bet tvirtai ir negrįžtamai“, - tvirtino E.Radavičienė.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s