respublika.lt

M.Majausko milijonai nustebino advokatus. Ar atvirkščiai?

su papildytu Vito TOMKAUS trigrašiu

(0)
Publikuota: 2021 vasario 04 07:05:03, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas nori patyrinėti advokatų, ūkininkų, antstolių kišenes. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas peržiūrėjo, kaip moka valstybei pajamų mokesčius advokatai, ir siūlys jiems šiuos mokesčius padidinti. Taip pat bus žiūrima, ar pelnytai gauna mokesčių lengvatas notarai, antstoliai ir žemdirbiai bei kitų profesijų atstovai, vykdantys individualią veiklą. O ką tuomet veikia VMI, FNTT, STT ir policija?

 


M.Majauskas surinko duomenis iš VMI, kaip 2019 m. pajamų mokesčius mokėjo Lietuvos piliečiai, užsiimantys individualia veikla. Ir paaiškėjo, kad daugiausiai uždirbantis šalies advokatas per metus deklaravo 4,2 mln. eurų pajamų. Bet sumokėjo tik 5,1 proc. pajamų mokesčio (sakykim, 214 tūkst. eurų). Turtingiausių šios profesijos atstovų dešimtukas vidutiniškai per metus uždirbo po 2 mln. eurų ir sumokėjo apie 6 proc. pajamų mokesčio.

Šalyje yra apie 1900 advokatų, vykdančių individualią veiklą. Tiesa, jie nėra vienodai turtingi, tačiau 2019 m. visi kartu deklaravo 122 mln. eurų pajamų. Vienas advokatas vidutiniškai iš savo profesinės veiklos gavo 68 tūkst. eurų pajamų ir iš jų valstybei sumokėjo 7 proc.

Ar gi ne keista? Milijonierius advokatas sumokėjo valstybei 5,1 proc., o jo daug neturtingesni kolegos - 7 proc. Anot M.Majausko, tai „vadovėlinis neteisingos mokesčių sistemos pavyzdys".

Gal tikrai? Vieniems mokesčių „gyvulių ūkyje" taikomos mokestinės privilegijos, o šalies biudžetas negauna papildomų įplaukų. M.Majauskas apskaičiavo, kad panaikinus kai kurias mokesčių lengvatas, šalies biudžetas gautų 5 mln. eurų papildomų pajamų. Aišku, jei jų neracionaliai neištaškys.

„Įvairios šalies verslo asociacijos siūlė mažinti daugiausiai uždirbančių apmokestinimą, o mes matome, kaip jie nereikšmingai prisideda prie šalies biudžeto papildymo. Lietuva advokatams yra mokesčių rojus. Valstybei reikia palaikyti asmenis, kurie gauna nedideles pajamas, reikia palaikyti vidurinės klasės atstovus, kurie sunkiai dirba. Reikia jiems mažinti biurokratines kliūtis.

Bet tie keli tūkstančiai, kurie uždirba per metus ne tūkstančius, bet milijonus, kartoju - milijonus, jie turėtų mokėti didesnius pajamų mokesčius", - sakė Seimo narys M.Majauskas.

O ką vadintume viduriniuoju sluoksniu?

„Tie žmonės, kurie per metus uždirba apie 45 tūkst. eurų. Tokių yra absoliuti dauguma".

Tačiau gal šie individualia veikla užsiimantys žmonės savo tikrąsias pajamas slepia?

„Tikiu, kad šie žmonės yra sąžiningi, - atsakė M.Majauskas. - Įstatymai yra rašomi sąžiningiems žmonėms."

Bet kodėl mokesčių surinkimą nori kontroliuoti politikai, jei yra Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tarnyba ir kitos verslą kontroliuojančios institucijos?

„Iniciatyva - Vyriausybės rankose, - patikino M.Majauskas, - Seimo Biudžeto ir finansų komitetas turės kreiptis į Vyriausybę, kad ji atliktų mokestinių lengvatų peržiūrą. Bus sudaryta atitinkama darbo grupė, Komitetas tikrai nebėgs pirma traukinio.

Užsiminus, jog konservatoriai, eidami į Seimo rinkimus, lyg ir nežadėjo didinti mokesčius, M.Majauskas patikslino:

„Mūsų partijos rinkimų programoje buvo įrašyta, kad mokesčiai turi būti teisingi, mokesčių lengvatos turi būti peržiūrėtos. Turime būti nuoseklūs."

Situaciją komentuoja Lietuvos teisininkų draugijos pirmininkas, advokatas Arnas PALIUKĖNAS:

„Mano manymu, kai dar nepadaryta reali analizė, kiek advokatai gauna pajamų, tai panašu truputėlį į populizmą, nors aš šitą žodį paprastai vengiu sakyti. Politikai taip gali supriešinti atskiras visuomenės grupes. Girdime, kad ir notarams mokesčius didins. Viešojoje erdvėje jau girdime teisingų, oponuojančių pastebėjimų, kad paimama iš konteksto, kiek uždirba keli ar keliolika kolegų, ir pagal tai nustatoma, kad ir kiti panašiai uždirba. Suniveliuojami visi kaip nivelyru. Kažkas panašaus buvo 2008-2009 metų sandūroje, kai protestuojantys advokatai ėmė teismuose išsibraukinėti iš advokatų. Nes iš pradžių valdžia nusprendė, o tik paskui skaičius pamatė.

Didžiausias pajamas gauna keliolika kolegų. Neprotinga pagal juos skaičiuoti kitų advokatų pajamas.

Žmonės dar labai painioja, kas yra individuali veikla. Individualia veikla užsiimantis asmuo nėra viešojo sektoriaus atstovas. Žmonės mano, kad gautos pajamos - tai advokato grynosios pajamos, bet jis nuo gautų pajamų dar turi biurą išlaikyti, internetą, telefoną apmokėti, patalpas išsinuomoti. Advokatas dirba su savo komanda, ji irgi moka mokesčius. Advokato honoraras - nėra ta suma, kurią advokatas įsideda tik į savo kišenę. Nors su tokiu požiūriu susiduriu net kaip praktikas teismo posėdžių metu. Dažniausiai tai pozicija žmonių, kurie patys nesusikuria darbo vietų, todėl jiems tie pajamų skaičiai kitaip atrodo.

Vito TOMKAUS trigrašis: Šiuo atveju palaikau seimo Biudžeto ir finansų komisijos pirmininką Majauską, o ne demagogų vadovą Paliukėną, kurio gynyba nulinė. Pasiklausius jo „argumentų", atrodo kitiems užsiimantiems individualia veikla varguoliams nereikia nei ofisų, nei telefonų, nei patalpų, anei darbuotojų išlaikyti. Tik advokatai, antstoliai ir notarai pas mus išskirtiniai, o visų kitų prievolė ne kritikuoti, o tik jų brangiomis paslaugomis naudotis. Verčiau advokatų Advokatas Paliukėnas pamąstytų, kaip geriau apmokestinti kyšius, kuriuos neretai klientai per advokatus privalo teisėjams perduoti - kiek iš tos sumos lieka advokatams, o kiek nukeliauja į teisėjų kišenes, kad teismas priimtų reikalingą sprendimą? Turiu negerą įtarimą, kad tos sumos nefiksuojamos nei advokatų, nei teisėjų pajamų deklaracijose. Ar STT negalėtų patikslinti? O dėl daugumos, gaunančios po 45000 eurų per metus, - viskas tvarkoj! Tik kitą kartą būtų gerai, jei konservatorius Majauskas apskaičiuotų ne tik Seimo daugumą, bet ir likusią Lietuvą. Patikėkit, kad skaičiai šiek tiek pasikoreguotų.

P.S. Atidžiai išstudijavau visus komentarus. Kaip supratau, Mykolas Majauskas netyčia ar tyčia pajudino Šventą karvę, kurios liesti ir melžti nevalia. Tai ypatinga karvė, kuri mėgsta "melžti" kitus. Tikra korova, kaip pasakytų įpykę rusai. O mūsų vietos niekšeliai supykę jau gąsdina, kad nebeteiks man paslaugų. Ne blogiausias variantas, kai advokatai neima pinigų. Blogiau, kai paima, išsidalina ir pasodina. Kas su tuo susidūrė, tas žino. Belieka guostis, kad ir vėl per konservatorius nukentėsiu, nes M.Majauskas, vertindamas advokatūros darbą, viską sumalė į vieną krūvą: Dvaro advokatus, semiančius šimtus milijonų iš mūsų biudžeto; Velnio advokatus, kurie už milijonus mafijos mundurą plauna; Elitinius advokatus, kurie jau nieko nedaro, tik už dideles "babkes" pardavinėja savo vardą, pažintis ir įtaką... O kitoj pusėj yra valdiški advokatai, kurie bylas gauna už dyką ir advokatai nevykėliai, buvę prokurorai ir politikai. Turėtų būti ir sąžiningų advokatų, kaip ir bankininkų, bet kur, nežinau. 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums dažnai tenka naudotis mokamomis medicininėmis paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s

     
X