respublika.lt

Maisto klastotojams artėja grotos

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 28 07:59:22, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Maisto klastotojams artėja grotos. EPA-Eltos nuotr.

Griežtindama atsakomybę už maisto klastojimą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) parengė Maisto įstatymo pakeitimus. Šis žingsnis - jau antrasis siekiant įtvirtinti baudžiamąją atsakomybę už maisto klastojimą.

 

Laisvės atėmimas iki 4 metų

Europos Parlamento 2014 metų rezoliucijoje dėl maisto krizės, sukčiavimo maisto grandinėje ir jo kontrolės, pažymima, kad, Europolo duomenimis, stebimas maisto klastojimo atvejų augimas - ir ši tendencija tęsis toliau, kartu į maisto klastojimą įtraukdama ir kriminalines organizacijas. Rezoliucijos 63 punkte pateikta Europos Parlamento pozicija, kad būtina, jog ES valstybės narės, kaip papildomą atgrasymo priemonę, nustatytų dar didesnes sankcijas, įskaitant ir baudžiamąją atsakomybę, už maisto klastojimą (kai tyčia sukeliamas pavojus visuomenės sveikatai ar suklastoti produktai pateikiami pažeidžiamai visuomenės daliai). Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje už maisto klastojimą jau taikomas laisvės atėmimas iki dvejų metų.

VMVT ėmėsi veiksmų dar 2016 metais, kuomet parengė pasiūlymus dėl Baudžiamojo kodekso 202 str. pakeitimo. „Projektu siūlyta nustatyti nusikalstamos veikos - neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla - kvalifikuotą sudėtį, t.y. baudžiamąją atsakomybę asmeniui, kuris versliškai ar stambiu mastu, neturėdamas kompetentingos institucijos išduoto leidimo verstis maisto tvarkymo veikla, ar kitu neteisėtu būdu, tvarkė maistą, taip pat versliškai ar stambiu mastu klastojo maistą. Nusikalstamos veikos sankcijoje siūlyta numatyti baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 4 metų“, - informavo VMVT atstovė Jurgita Savickaitė.

Tais pačiais 2016-aisiais Vyriausybė, įvertinusi VMVT projektą, nurodė, jog būtų tikslinga parengti įstatymo pakeitimo projektą, jame apibrėžiant sąvoką „maisto klastojimas“ ir nurodant, kad maisto klastojimas Lietuvoje draudžiama ūkinė (komercinė) veikla. VMVT akcentuoja, jog šiuo metu jau parengti atitinkami Maisto įstatymo pakeitimai, jame apibrėžiant ir sąvoką „maisto klastojimas“, taip pat Maisto įstatymą papildant straipsniu, įtvirtinančiu maisto klastojimą kaip Lietuvos Respublikoje draudžiamą ūkinę (komercinę) veiklą. „Atitinkamai siūloma patikslinti ir pareigas bei atsakomybę už Maisto įstatymo pažeidimus nustatančių straipsnių nuostatas. Šiuo metu pakeitimo projektas pateiktas derinti Žemės ūkio ministerijai“, - aiškino J.Savickaitė.

Minėto įstatymo pakeitimai yra numatyti pateikti Seimui 2019 m. pavasario sesijoje.

Kovai su klastojimu - gausios pajėgos

Jau kelerius metus Europos Komisija kartu su Europolu ir Interpolu organizuoja „Opson“ operacijas, kurios parodė, kad maisto klastojimo ir (ar) nelegalaus maisto tvarkymo mastai visoje Europos Sąjungoje yra labai dideli ir kelia pagrįstų nuogąstavimų ES valstybėms narėms. Pasak J.Savickaitės, atvirai Europos Sąjungoje apie tai diskutuoti pradėta po daugelį ES valstybių narių ir kitų Europos valstybių 2013 metais sukrėtusio arklienos skandalo, kurio tyrimo metu buvo nustatyta, kad įvairiuose mėsos gaminiuose jautiena buvo pakeista gerokai pigesne, galimai net nelegaliai pagaminta arkliena (arkliena sudarė 80-100 proc. gaminių). Jautienos konservų su arkliena buvo aptikta ir Lietuvoje.

„Pastangas kovoti su maisto klastojimu ir (ar) nelegaliu maisto tvarkymu puikiai atspindi „Opson“ operacijoms pasitelkiamos pajėgos, kurių metu daugiau kaip 50-ies valstybių maisto ir veterinarijos tarnybų, policijos ir muitinės pareigūnai tikrina oro ir jūrų uostus, prekyvietes, parduotuves, pasienio sandėlius. 2016 metų gruodžio-2017 metų kovo mėnesiais vykusios tarptautinės operacijos OPSON VI metu Lietuvos muitinės ir VMVT pareigūnai sulaikė šimtus tūkstančių vaikiškų žaislų ir saldainių rinkinių klastočių. Pareigūnų aptikti 6084 vnt. saldainių plastikiniuose kiaušiniuose ir net 354 960 vnt. vaikiškų apyrankių su saldainiais buvo pažymėti registruotais prekių ženklais, o nustačius, kad jie yra pagaminti pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, pripažinti klastotėmis ir gali būti nesaugūs vartoti, buvo sunaikinti“, - sakė J.Savickaitė.

Iš viso šioje pasauliniu mastu vykdytoje operacijoje dalyvavo 61 valstybė, iš jų - 21 Europos Sąjungos šalis. Jos metu sulaikyta 9800 t, daugiau kaip 26,4 mln. litrų ir 13 mln. vienetų potencialiai pavojingo ir nesaugaus vartoti maisto ir gėrimų. Visų sulaikytų produktų (alkoholinių gėrimų, mineralinio vandens, prieskonių kubelių, jūros gėrybių, alyvuogių aliejaus, saldumynų ir netgi ikrų) vertė gali siekti apie 230 mln. eurų.

Mirčių pareikalavę maisto klastojimo atvejai

2008-aisiais Kinijoje 300 tūkst. vaikų susirgo apsinuodiję melaminu užterštais pieno produktais, mažiausiai 6 mirė. Melaminas naudojamas plastiko ir klijų gamyboje, tačiau jo buvo pridėta į pieno miltelius, kad šie atrodytų turintys daugiau baltymų. Šiaurinės Chebėjaus provincijos teismas 3 vyrams skyrė mirties bausmes, o dar keliems asmenims - ilgas kalinimo bausmes.

2012 metais Čekijoje nuo alkoholio mirė kelios dešimtys žmonių, taip pat Slovakijoje 8 žmonės apsinuodijo persikų skonio brendžiu, atvežtu iš kaimyninės Čekijos. Lenkijoje apsinuodiję alkoholiu mirė 4 žmonės. Čekų chemikai nustatė, kad metanilas, aptiktas alkoholiniuose gėrimuose, į jų šalį atkeliavo iš Lenkijos.

Žmonės apsinuodijo nelegaliai gamintais ir mažose Čekijos Ostravos provincijos parduotuvėlėse platintais stipriaisiais alkoholiniais gėrimais - degtine ir romu, kurie buvo užteršti metanoliu. Ši medžiaga organizme skyla į skruzdžių rūgštį ir formaldehidą, kurie sukelia žaibiškus ir negrįžtamus kepenų, inkstų, akių pažeidimus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s