respublika.lt

L.Kukuraitis: vieniems savarankiškai dirbantiesiems mokesčiai didės, kitiems - mažės

(0)
Publikuota: 2018 spalio 18 15:19:59, Rūta Grigolytė, Elta
×
nuotr. 2 nuotr.
L. Kukuraitis. Eltos nuotr.

Kitais metais vieniems savarankiškai dirbantiesiems mokesčiai didės, kitiems - mažės, ketvirtadienio Seimo posėdyje sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

 

Jo teigimu, asmenims, dirbantiems pagal verslo liudijimus, kurių yra 46 tūkst., apmokestinimas sumažės 41 proc.

Tuo tarpu dirbantiems pagal individualią veiklą, kurių yra iki 70 tūkst., mokestinė našta esą beveik nesikeičia.

„Priklausomai nuo to, kokias pajamas žmogus deklaruoja per metus, gali jam arba sumažėti mokama suma, arba padidėti, priklausomai nuo to, kaip skaičiuojamas privalomojo sveikatos draudimo mokestis“, - kalbėjo ministras.

Dirbantiems pagal autorines sutartis apmokestinimas didės 2,9 proc. Tokių žmonių yra 7,6 tūkst.

„Tai, kas yra skelbiama spaudoje, kad kažkam net trečdaliu gali išaugti (mokestinė našta. - ELTA), yra netiesa. Reikėtų sėsti specialistų lygmeniu ir pažiūrėti. Mūsų specialistai, „Sodros“ specialistai tikrai tokių skaičiavimų negauna. Didžiausi padidėjimai, kurie įmanomi, tai mažųjų bendrijų nariams ir individualių įmonių savininkams, tikrųjų ūkinių bendrijų, komanditinių ūkinių bendrijų nariams - iki 5,9 proc.“, - teigė L. Kukuraitis.

Ministras ketvirtadienio posėdyje Seimui pristatė 2019 m. „Sodros“ biudžeto projektą ir lydimuosius teisės aktus, kuriuose nurodomi valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų tarifai dirbantiems pagal darbo sutartis ir savarankiškai dirbantiems asmenims. Projektui po pateikimo pritarta: už balsavo 68 Seimo nariai, prieš 27, susilaikiusiųjų nebuvo. Po svarstymų komitetuose Seimas projektą svarstys lapkričio 22 d.

Įmokų tarifai nuo 2019 metų keičiasi, nes sujungiamos darbdavio ir darbuotojo mokamos įmokos, todėl darbo užmokestis dirbantiems pagal darbo sutartis „ant popieriaus“ paaugs 1,289 karto, skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Socialinio draudimo įmokos 2019 m. bus mokamos nuo sumos, kuri ne didesnė nei 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU) per metus. 2020 m. įmokų lubos sieks 84 VDU, 2021 metais - 60.

Savarankiškai dirbantiems asmenims taip pat siūloma mažinti įmokų tarifus ir taip juos sulyginti su tarifais, kurie taikomi darbo užmokesčiui pagal darbo sutartį.

Dėl šios priežasties siūloma plėsti savarankiškai dirbančių asmenų apmokestinamąją bazę iki 100 proc. pajamų ir nustatyti metines 43 VDU dydžio įmokų lubas, kurios yra aktualios kai kurioms savarankiškai dirbančių asmenų grupėms. 43 VDU įmokų lubos po reformos iš esmės atitinka 28 VDU lubų lygmenį, kuris egzistuoja šiuo metu.

Pažymima, kad didžiajai daliai savarankiškai dirbančių asmenų kitais metais liks galioti 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas, išskyrus individualių įmonių savininkus, mažųjų bendrijų narius, tikrųjų ūkinių bendrijų (TŪB), komanditinių ūkinių bendrijų (KŪB) narius (jiems bus taikomas 20 proc. GPM) ir verslo liudijimų turėtojus, kurie nusiperka verslo liudijimą pagal savivaldybių nustatytus įkainius. Įprastas GPM tarifas kitais metais sieks 20 proc. bei 27 proc. pajamų daliai, viršijančiai 120 VDU per metus.

Remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, apmokestinamoji našta asmenims, vykdantiems individualią veiklą ir užsiimantiems individualia žemės ūkio veikla, liks apytiksliai ta pati, nežymiai išaugs asmenims, kurie negauna autorinio atlyginimo arba pajamų iš sporto ar atlikėjo veiklos iš to paties draudėjo, taip pat mažųjų bendrijų nariams, individualių įmonių savininkams, TŪB ir KŪB nariams.

Tačiau įmokų ir mokesčių našta mažės šeimynų dalyviams, ūkininkams, kurie nedeklaruoja pajamų, ir verslo liudijimų turėtojams. Pažymėtina, kad Vyriausybė apsisprendė atsisakyti verslo liudijimų auklių paslaugoms, statybos darbams bei transporto priemonių remontui.

2018 m. birželio mėnesio duomenimis, individualią veiklą vykdančių asmenų Lietuvoje yra apie 68,8 tūkst., asmenų, kurie negauna autorinio atlyginimo arba pajamų iš sporto ar atlikėjo veiklos iš to paties draudėjo, - apie 7,6 tūkst., mažųjų bendrijų narių, individualių įmonių savininkų, TŪB ir KŪB narių - 3,4 tūkst., šeimynų dalyvių - 78, individualią žemės ūkio veiklą vykdančių asmenų - 8,1 tūkst.

Su verslo liudijimais dirba apie 45,9 tūkst. asmenų, iš jų apie 22 tūkst. teikia auklių paslaugas, vykdo statybos darbus ar užsiima transporto priemonių remontu.

Iš viso įmokas mokančių savarankiškai dirbančių asmenų yra apie 134 tūkst.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s