respublika.lt

Lietuviškų daržovių pavasaris

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 09 08:01:14, Irma DUBOVIČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×

Pavasariop parduotuvėse vienas lietuviškas daržoves, kurių atsargos jau mąžta, pamažu išstumia įvežtinės. Kitų turima užtektinai, jų kainos sulig kiekviena savaite pamažu krinta. Ne todėl, kad gėrybių kokybė menkėtų, o kad augintojams aktualu ištuštinti saugyklas.

Saugyklos tuštyn, vagos platyn


Daržininkystės ūkiuose darbymetis. Morkų, svogūnų sėklos beriamos į dirvą, daigynuose puikuojami daigai. Jų derlius - tik antroje vasaros pusėje. Tačiau apie realizavimą augintojai galvoja jau dabar, pagal poreikį skiria atitinkamai žemės. Planavimas - sudėtingas darbas.

Jonavos rajono ūkininkas Povilas Riauba prisipažįsta esąs šiek tiek sutrikęs: „Išsigandome, kas darosi. Rusijos rinka, kuri mums buvo pagrindinė, užsidaro. Svogūnus parduodavome, bulves. Problema, kad iki naujo derliaus šviežių neišsiparduosime. Tokių metų dar nebuvo, kad liktų bulvių. Didesnių ūkininkų - didesni kiekiai, iš karto kainos krinta. Buvo 70-80 centų už kilogramą, dabar jau po 60“. Savo ūkio gėrybių jonaviškis prekybos centrams netiekia, gabena į Kauną, į naktinį turgų. Jo vartai atidaromi 4 valandą ryto, tačiau automobiliai prie turgaus išsirikiuoja jau prieš valandą.

O štai Ernestui Saldžiui galvos dėl praėjusių metų derliaus neskauda. „Nesistengiame sandėliuoti, laikyti pavasariui, tai viską realizavome. Sandėliai tušti, ir derliai pernai buvo mažesni. Bulves, kopūstus parduodame Kėdainių konservų fabrikui pagal sutartis. Ir šiemet jau aptarėme sutartį. Sodinsime daugiau ir kopūstų, ir bulvių, ir svogūnų. Jie skirti želdinti, vežame į Estiją“, - pasakojo ūkininkė Jovita Saldienė. Ji neslėpė, kad išankstinės sutartys turi ir trūkumų: nors esi ramus dėl pardavimo, tenka susitaikyti su mažesne kaina.

Agurko labiau nori nei kopūsto

Daržovių augintojai sulig kiekvienais metais mažina gūžiniams kopūstams skirtus plotus. Šios daržovės, ypač pavasariop, perkamos nenoriai. Vartotojai pageidauja žalumyninių daržovių, vietinių pomidorų, agurkų.

UAB „Kietaviškių gausa“ generalinis direktorius Mindaugas Pupienis už savo įmonės produkcijos kokybę galvą guldo: vartotojas gali būti ramus, kad daržovės yra saugios, be jokių nitratų ar pesticidų. Palyginti su pirmaisiais šio pavasario trumpavaisiais agurkais, kurie į parduotuves pradėti tiekti kovo pradžioje, kaina jau gerokai smuktelėjusi - apie 40 proc. O kodėl lietuviškas agurkas brangesnis už ispanišką, pasak M.Pupienio, yra paprastas paaiškinimas: didžiąją dalį ankstyvojo derliaus savikainos (75 proc.) Lietuvoje sudaro energijos sąnaudos - šiltnamius tenka šildyti.

Agurkų, kaip ir kitų daržovių, siūlo ne tik parduotuvės, bet ir turgūs. „Kietaviškių gausos“ generalinis direktorius perkantiesiems turguje linkėjo neapsigauti. Prekyvietėje siūlomi vaisiai su lipdukais toli gražu nėra dokumentas, įrodantis jų kilmę.

Kad turguje žaidžiama lietuviško produkto korta, asmeniškai įsitikino ir ūkininkas Povilas Riauba. Kartą šiek tiek vaisių pardavė turgaus prekeivei, atitinkamą dokumentą išrašė. O pasirodo, kad tik to jai tereikėjo. Dokumentą gavusi moteris įsigijo visą toną lenkiškos produkcijos, kuri pigesnė, ir ja prekiavo kaip lietuviška.

Situaciją rinkoje pakoregavo Rusija

Pasak Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės, prekybos centrams augintojai šį pavasarį atidavė jau paskutinius svogūnus. Morkų atsargos ūkiuose ribotos, tačiau neplautų šakniavaisių parduotuvėse, turguose dar nepristigsime. Menkstant kopūstų vartojimui, krinta ir jų kainos. O štai burokėliai po Velykų veikiausiai brangs - jų atsargos mažėja, iš kitų šalių šių daržovių neįsivežama.

Bulvių augintojams kebliau nei ankstesniais metais parduoti gumbus, todėl tenka nuleisti kainą, maždaug po 5 centus per savaitę.

Tokia situacija susidarė, kai pernai liepos 1-ąją Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba uždraudė bulvių eksportą iš ES. Kovo mėnesį nuspręsta iš kai kurių Europos šalių įsileisti tik sėklines bulves, mat jau čia pat bulviasodis, tačiau maistinėms bulvėms draudimas tebegalioja, o ženklų, kad artimiausiu laiku kas nors pasikeis, nėra.

„Nežinau, kodėl Rusijos Vyriausybė savo vartotojus taip skriaudžia“, - gūžčioja pečiais Z.Cironkienė. Rusija maistines bulves gabenasi iš Egipto, Izraelio, Maroko, Pakistano. Gumbus gyventojams tenka pirkti dvigubai brangiau - net iki 2,60 lito už kilogramą.

Anot Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės, dauguma Lietuvos bulvių augintojų vis dėlto nusprendė nemažinti sodinamų bulvių plotų: „Klimatas vis iškrečia netikėtumų, nederlius būna tai vienoje, tai kitoje šalyje, o mūsų produkcija yra aukšto lygio, saugi vartoti“.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s