respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Lietuva laukia ES sprendimų dėl produktų kokybės skirtumųnuotraukos (3)

2017 rugsėjo mėn. 19 d. 15:40:45
Vytautas Budzinauskas, Elta

Lietuva tikisi, kad artimiausiu metu Europos Sąjunga (ES) imsis veiksmų užtikrinti vienodą Bendrijos šalyse parduodamos tos pačios produkcijos kokybę, sako žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, antradienį pristatant tyrimą, atskleidžiantį mūsų šalyje ir Vokietijoje pirktų žinomų gamintojų maisto produktų sudėties skirtumus.

 

„Yra pažadas, kad 2018 metais Europos Komisija (EK) pradės išsamų tyrimą, tikimės, kad įmonėms bus uždrausta tiekti skirtingos receptūros produktus į skirtingas rinkas. (...) Gamintojas sudėtį deklaruoja teisingai, neklaidina vartotojo, bet problema ta, kad sudėtis tų pačių pavadinimų produktų, parduodamų mūsų rinkoje ir Vokietijoje ar Austrijoje, skiriasi“, - antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė B. Markauskas, kuris viliasi, kad stambios kompanijos, vertindamos vartotojų pasitikėjimą, nelauks išsamių tyrimų rezultatų ir pačios sureaguos į situaciją. Tad Lietuvos vartotojams nebūtinai teks laukti iki 2019 metų ar ilgiau, kad situacija pasikeistų į gera. Priešingu atveju svarstoma galimybė reikalauti atsakomybės už pirkėjų klaidinimą.

Vis dėlto žemės ūkio ministras iškėlė ir tam tikrų abejonių: pasak jo, tarpvalstybinės korporacijos daro pakankamai didelę įtaką politikai ir procesą gali būti sunku suvaldyti. Lygiai taip pat sunku tikėtis, kad, pavyzdžiui, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gali lemti atskiros korporacijos sprendimus, nors iš EK pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jean Claude-Juncker) ir galima girdėti pažadų suteikti daugiau galios nacionalinėms kontroliuojančioms institucijoms.

Savo ruožtu Lietuvoje tyrimą atlikusios VMVT direktoriaus Dariaus Remeikos teigimu, analizė parodė, kad Vokietijoje ir Lietuvoje pirktų produktų kokybė iš tiesų skiriasi. Matyti, kad didžiausiajai Europos Sąjungos ekonomikai skiriami produktai yra natūralesni.

„VMVT atrinko Vilniuje ir Berlyne 33 maisto produktus: 6 gyvūninės kilmės ir 27 negyvūninės kilmės produktus. Iš tų 33 maisto produktų pavadinimų savo sudėtimi skiriasi 23 produktai, arba 70 proc. Tad Vokietijoje galima įsigyti labiau natūralios sudėties produktų, kuriuose yra mažiau saldiklių ir kitų priedų“, - sakė D. Remeika.

Tyrimas parodė, kad, tarkime, sausainiuose „Milka Choco Cookies“ su pieniško šokolado gabalėliais Vokietijoje šokolado gabalėlių yra daugiau (35 proc. Vokietijoje parduodame produkte ir 32 proc. - Lietuvoje); sojų gėrime „Alpro Soya Original“ su kalciu Vokietijoje yra 1 maisto priedas, o Lietuvoje - 2. Atitinkamai: šaltojoje persikų arbatoje „Nestea“ Vokietijoje yra cukraus, o Lietuvoje - dar ir fruktozės, steviolio glikozido. Identiška situacija su gėrimu „Lipton“ (persikų skonio).

Spragintuose auksiniuose kukurūzų dribsniuose „Kellogg's Corn flakes“ pirmuoju atveju nėra pridėtų vitaminų, o Lietuvos atveju yra. Vokietijoje parduodamiems bulvių traškučiams „Lay's Salted“ gaminti naudojamas saulėgrąžų aliejus, o Lietuvai skirtoje produkcijoje esama ir palmių aliejaus. Savo ruožtu mažiau saldžiuose traškiuose dribsniuose su šokoladu „Vitalis“ Lietuvoje saulėgrąžų aliejų pakeičia palmių aliejus.

Tiriant jogurtą „Activia“ su braškėmis paaiškėjo, kad Vokietijoje jame yra 9 proc. braškių (Lietuvoje - 8,2 proc.), taip pat skiriasi skonis, produkto spalva. O Lietuvos rinkai skirtame produkte matyti naudojami tirštikliai, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos, dažikliai.

Tirti ir kiti maisto produktai.

Apžvalginio tyrimo kontekste atlikta ir vartotojų apklausa (rugpjūčio-rugsėjo mėn.), kuri atskleidė, kad 77 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog Lietuvoje ir kitose ES valstybėse parduodamų to paties gamintojų maisto produktų kokybė skiriasi.

Žemės ūkio ministras B. Markauskas pastebėjo, kad kai kurie stambūs gamintojai gali piktnaudžiauti savo prekės ženklo žinomumu, o jų siekis, veikiausiai, yra mažinti produkcijos gamybos kaštus - tokią prielaidą galima daryti matant Lietuvai skirtoje produkcijoje naudojamas pigesnes medžiagas. Ministras skeptiškai vertino aiškinimus, neva produkcija skiriasi dėl skirtingų lūkesčių iš pačių vartotojų pusės.

B. Markauskas apgailestavo, kad jau keliolika metų ES priklausanti Lietuva, kaip ir dalis kitų Bendrijos šalių, susidūrė su šia problema.

„Truputį gaila, kad, 12 metų būdami ES, turime problemą, ir kai ES deklaruoja bendrą vartotojų interesą, bet praktikoje neužtikrina tų vertybių“, - kalbėjo ministras, atkreipęs dėmesį, kad Slovakijoje ši problema iškelta dar 2011 metais. Tiesa, B. Markauskas nemano, kad Lietuva pavėlavo kelti šį klausimą. Pasak jo, anksčiau turėta rimtesnių iššūkių, todėl jie ir spręsti, tuo labiau kad dabartinis tyrimas neatskleidžia pavojaus pirkėjų sveikatai - tik maisto produktų kokybės skirtumus.

Žemės ūkio ministras pavadino tiriamą situaciją „vieša paslaptimi“, kuriai dabar negali likti abejinga ir EK, nes įkandin slovakams pasekė ir daugiau Vidurio bei Rytų Europos valstybių. Ministras pabrėžė, kad šiuo atveju suinteresuotos šalys turi vienytis ir demonstruoti vieningą poziciją Europos Komisijai. Toliau bus tariamasi su čekais, slovakais, vengrais, bet bent jau šiuo metu Lietuvoje naujų tyrimų neplanuojama.

Antradienį pristatytas tyrimas, kainavęs 4,5 tūkst. eurų, pasak ministro, buvo nedidelis ir skirtas „sužinoti esmę“. Problemos mastą Europos Sąjungoje turėtų įvertinti būtent EK tyrimas. Tikimasi, kad jame bus analizuojama ne tik maisto produkcija, bet ir buitinės chemijos prekės.


Prekybos įmonių asociacija įvertino maisto kokybės tyrimą

Lietuvos prekybos įmonių asociacija (LPĮA) ragina neskubėti daryti išvadų dėl antradienį pristatyto tyrimo, rodančio kokybės skirtumus tarp Lietuvoje ir Vokietijoje siūlomų tų pačių gamintojų maisto produktų. Asociacija taip pat pažymi, kad mūsų šalies prekybininkai nekontroliuoja, ar į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos (ES) šalis patenka sudėties požiūriu identiški gaminiai.

LPĮA vykdomojo direktoriaus Lauryno Vilimo teigimu, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atliktas tyrimas rodo, kad Lietuvos vartotojai perka saugias ir kokybiškas maisto prekes.

„Svarbiausia per daug nedramatizuoti situacijos ir atskirti, kas yra pasakyta mūsų VMVT po atlikto patikrinimo: produktai Lietuvos rinkai nurodyti tiekiami saugūs ir kokybiški, nenustatyta jokių pažeidimų. (...) Kad valstybinės institucijos imasi spręsti šį klausimą, tai sveikintina, tiesiog reikėtų nepasimesti konspiracijose ir įvairių blogybių ieškojimuose, o iš pradžių gauti visus faktus ir atsakymus“, - naujienų agentūrai ELTA antradienį sakė L. Vilimas, tyrimui parodžius, jog dalis Vokietijai skirtos produkcijos yra kokybiškesnė nei Lietuvos rinkai siūlomos tų pačių pavadinimų prekės (skiriasi ingredientai, naudojamų medžiagų kiekis).

Pasak prekybos įmonių atstovo, gamintojai ir tiekėjai dabar turėtų paaiškinti, kodėl priklausomai nuo rinkos kai kuriais atvejais keičiasi ir produkcijos kokybė. Bet esą nereikia skubėti įtarti „kriminalo“ nustačius, kad kai kuriuose produktuose naudojami kiti ingredientai ar kitokia sudėtinių medžiagų proporcija. Kita vertus, jeigu gamintojai linkę tokiais būdais taupyti, tokie veiksmai nėra pateisinami.

„Jeigu tai vyksta dėl to, kad gamintojai ištiria ir prisitaiko prie lietuvių skonio, tame nematau nieko blogo, netgi atvirkščiai - tai pagirtina. Yra kita pusė: jeigu tam tikros sudedamosios dalys pakeičiamos mūsų rinkai dėl to, kad yra taupoma, nes jos pigesnės ir taip įmonė gauna finansinę naudą, - tai yra nepriimtina“, - konstatavo LPĮA vykdomasis direktorius.

L. Vilimas pastebėjo, kad svarbus vaidmuo situacijoje tenka ir vartotojams: jeigu jie jaučiasi apgaudinėjami, jie gali rinktis kitus produktus ir taip koreguoti padėtį, nes nei gamintojai, nei tiekėjai nėra suinteresuoti prarasti pirkėjų ir turės atsižvelgti į jų nuomonę.

Lietuvos prekybos įmonių atstovo teigimu, klausimą keliant europiniu lygiu galbūt pavyktų susitarti dėl vienodų, universaliai taikomų standartų, taip įpareigojant pasaulinio masto gamintojus tiekti visoms rinkoms vienodos kokybės ir sudėties produktus, „jeigu tai yra įmanoma“. Bet Lietuvos prekybininkai panašių galių neturintys.

„Lietuvos prekybos įmonės neturi jokių įrankių užtikrinti ar kontroliuoti, kad tiekėjai tiektų visiškai tokios pačios sudėties ir tokių pat ingredientų produktus Lietuvos ir kitoms šalims. Mes galime kontroliuoti ir kontroliuojame tik saugos ir kokybės parametrus tiekiamiems į Lietuvą produktams“, - sakė L. Vilimas.

Kaip jau skelbta, VMVT atrinko Vilniuje ir Berlyne 33 skirtingų pavadinimų maisto produktus (6 gyvūninės kilmės ir 27 negyvūninės kilmės). Iš tų produktų pavadinimų savo sudėtimi skiriasi 23, arba 70 proc. Kaip teigia tarnybos direktorius Darius Remeika, Vokietijoje galima įsigyti „labiau natūralios sudėties produktų“.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas tikisi, kad artimiausiu metu šio klausimo bus nuodugniai imtasi Europos Sąjungos mastu. Pasak jo, situacija domintis ir kitoms šalims narėms, Europos Komisija planuoja 2018 metais atlikti išsamų tyrimą. Neatmetama galimybė, kad bus tiriamos ne tik maisto prekės, bet ir buitinės chemijos produkcija.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (3)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
  • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018