respublika.lt

Laukiama istorinio grūdų derliaus

(0)
Publikuota: 2015 liepos 07 12:34:55, Edita SIAVRIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Prognozuojama, kad šįmet grūdų derlius gali būti apie 4 mln. tonų. Eltos nuotr.

Šiemet grūdų augintojai turi priežastį džiaugtis labiau nei bet kada - pirmą kartą per pastaruosius 35 metus neįšalo javai. Prognozuojama, kad grūdų derlius šiais metais pralenks pernykštį.

 

Dėl šalnų labiausiai nukentėdavo Vakarų ir Rytų Lietuvos pasėliai, o šįmet žieminiai javai kuo puikiausi, tvirtina Žemės ūkio rūmų pirmininko pavaduotojas Bronius Markauskas.

Grūdų derlius turėtų būti tikrai geresnis nei praėjusiais metais. Tačiau šis faktas, B.Markausko nuomone, supirkimo kainoms įtakos, ko gero, neturės, juk Lietuva per maža žaidėja grūdų rinkoje, kad padarytų įtaką kainoms, šios priklauso nuo Ukrainos, Rusijos, Kazachstano, JAV grūdų derliaus.

Kadangi prognozuojamas rekordinis grūdų derlius, jau dabar ūkininkų atstovai diskutuoja su geležinkelininkais dėl vagonų grūdams vežti skaičiaus, šįmet vagonų eksportui reikės daugiau.

„Lietuva šiais metais net 50 proc. grūdų nesuvartos, taigi 50 proc. reikės eksportuoti - kalbame apie 2 mln. tonų grūdų, - sakė B.Markauskas. - Rinkos tos pačios, tai artimieji Rytai ir Afrika, Egiptas visada daug grūdų perka.“

Didžiausi grūdų derliai paprastai visada būna Rytų Lietuvoje, Biržuose, Pasvalyje, Pakruojyje, Kėdainiuose, Panevėžio apskrityje ir Suvalkijoje.

Grūdų derlius šiais metais gali siekti iki 4 mln. tonų, tačiau B.Markauskas atkreipė dėmesį, kad daug priklausys nuo gamtos sąlygų, vyrauja sausros, taigi dar neaišku, kas bus su vasariniais javais, guodžia tai, kad vasarinių javų mažesni plotai, palyginti su žieminiais. „Nesiryžčiau tiksliai prognozuoti grūdų kainos, išankstiniai sandoriai už pirmos klasės kviečius buvo maždaug 188 eurai (650 litų) už toną. Šiandien galime maždaug tiek ir įsivaizduoti. Labai didelių kainų judėjimų rinkose nematome“, - teigė Žemės ūkio rūmų pirmininko pavaduotojas.

Paklaustas, kokių kultūrų Lietuvoje auginama ne itin daug, B.Markauskas tvirtino, kad vis mažiau auginama miežių, nes tiek derlius, tiek šių kultūrų nuėmimas yra gana problemiškas, be to, maža miežių supirkimo kaina, palyginti su žieminiais javais.

Lietuvoje, B.Markausko teigimu, trūksta baltyminių kultūrų, nes žirniai ir pupos negali pakeisti sojos, o soją auginti mūsų šalyje yra labai sudėtinga. Vis dėlto to, ko reikia Lietuvos rinkai, mes užsiauginame. Šiais metais ūkininkai labai daug sėjo ankštinių kultūrų, žirnių, pupų, šalyje plečiasi pluoštinių kanapių plotai.

Dėl mažėjančio gyvulių skaičiaus Lietuvoje pasigirsta nuogąstavimų, kad gali mažėti pašarų vidaus vartojimas, tačiau pastebimas paukščių ūkių didėjimas, taigi tai šiek tiek kompensuoja situaciją.

„Paukščių ūkių augimui įtakos turėjo ir kiaulių maras, žmonės perėjo į kitas auginimo sritis“, - akcentavo pašnekovas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s