respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Kokias galimybes darbdaviams atveria Valstybės skatinama pameistrystė?nuotraukos

2017 liepos mėn. 14 d. 10:03:06

Lietuvoje švietimo klausimai gana plačiai diskutuojami, bet egzistuoja įvairių mokymosi galimybių, kurios yra mažai žinomos, o gali būti labai perspektyvios tiek darbuotojams, tiek darbdaviams. Viena jų – pameistrystė arba darbu grindžiamas mokymasis.

 

Jau šių metų rudenį VšĮ Vilniaus Jeruzalės Darbo Rinkos Mokymo Centre naujus mokslo metus pradės renkama pirmoji suvirintojo modulinės profesinio mokymo programos grupė, kurios mokymas bus organizuojamas pameistrystės forma –  nuo pirmosios mokymų dienos dirbant realioje darbo vietoje reikšmingiausiose šalies inžinerinės pramonės įmonėse.

Mūsų kalbintos įmonės palankiai vertina mokymo centro siūlomas pameistrystės programas, ypatingai išskirdamos suvirintojo programos svarbą, argumentuojant tuo, kad rinkoje šiandien sudėtinga rasti gerai paruoštų ir praktinių įgūdžių turinčių kvalifikuotų suvirintojų.

Pameistrystę skatina Valstybė


Dvejus metus truksiančią mokymosi programą visiškai finansuos Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija, siekdama skatinti labai trūkstamų šios srities aukščiausios kvalifikacijos specialistų parengimą. 

Pasak Jurgitos Bražinskienės, minimo mokymo centro direktoriaus pavaduotojos, ši suvirintojo modulinė mokymo programa yra pirmoji programa, kuri finansuojama valstybės lėšomis ir galima džiaugtis, kad valstybiniu požiūriu žengiami ilgai laukti žingsniai stiprinant ir skatinant profesinio mokymo sritį - finansavimas yra svarbus ir profesinį mokymą, ir darbdavių įsitraukimą skatinantis veiksnys.

Išspręs aprūpinimo kvalifikuotais darbuotojais klausimą


Paklausus, ar darbdaviai susiduria su padidėjusiu kvalifikuotų darbuotojų poreikiu, Asta Tumaitytė, metalo apdirbimo įmonės ,,Multicut” direktorė, sako:  ,,Su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu susiduriame panašiai, kaip ir kitos pramonės įmonės: žmonių lyg ir yra, bet, deja, dirbti realioje gamyboje ir turėti kvalifikacijos pažymėjimą yra du skirtingi dalykai. Kita vertus, praktinė kvalifikacija yra įgyjamas dalykas ir, jei žmogus to nori bei stengiasi, įgyjama gana greitai. Turime ne vieną gerą pavyzdį savo praktikoje, net galime pasidžiaugti, kad pamažu atsiranda grįžtančių iš užsienio ir norinčių dirbti Lietuvoje”.

Kalbant apie galimybę įdarbinti besimokančius pameistrystės būdu, pašnekovė papildo: ,,Žmogus, kuris kartu su pažymėjimu įgis ir praktinį realios gamybos suvokimą specifinei darbo vietai yra labai laukiamas darbdavių: gerokai sutrumpėja ne tik tokio naujo darbuotojo įvedimo į gamybos ciklus laikas, bet ir kaštai. O tai savaime veda ir į geresnes sąlygas darbuotojui – darbuotojo adaptyvumas ir darbo kokybė tiesiogiai atsispindi jo darbo užmokestyje. “

Leis įmonėms atitikti tarptautinius eksporto standartus

Dėl kvalifikuotų suvirinimo specialistų trūkumo įmonės neretai susiduria su problema, kad negali patenkinti visų klientų užsakymų. Paprastai, kai užsakovas yra stambi, gerą vardą ir žinomą prekinį ženklą valdanti įmonė, iš Lietuvos gamintojų ji reikalauja, kad jai produkciją gamintų tik atitinkamą kvalifikaciją turintys, atestuoti specialistai.

,,Viskas ką matote aplink save: tiltai, pastatų konstrukcijos, laiptinės, transportas, visa tai atlikta tarptautinius standartus atitinkančių specialistų rankomis. Rinka peržengia valstybių sienas, tad ir reikalavimai tiek darbuotojams, tiek gaminiams tampa vienodi, nepaisant to, kurioje šalyje jie gaminami. Tarptautinį standartą atitinkanti kvalifikacija yra būtinybė suvirintojams, kurie dirba eksportuojančiose, taip pat su civiline inžinerija dirbančiose kompanijose, mašinų pramonėje. Mūsų kompanijos atveju, toks išsilavinimas bei suvirintojų sertifikavimas yra vienintelis pasirinkimas“ – patirtimi dalijasi A. Tumaitytė.

Naujos suvirintojo modulinės profesinio mokymo programos paskirtis – parengti kvalifikuotą IV kvalifikacijos lygio (pagal Lietuvos ir Europos kvalifikacijų sandaras) tarptautinį suvirintoją, gebantį dirbti inžinerinės pramonės ir metalo apdirbimo gamyklose, atlikti suvirinimo darbus statybose gaminant bei montuojant įvairias konstrukcijas, inžinerinius tinklus, atlikti suvirinimo darbus energetikos sektoriuje gaminant ir montuojant įvairius vamzdynus, katilus, slėginius indus bei talpyklas, dirbti naujų gaminių suvirinimo ir naudotų gaminių remonto darbus žemės ūkio, aptarnavimo bei kituose Lietuvos ir Europos Sąjungos ūkio sektoriuose.

Palankios sąlygos darbuotojus ,,užsiauginti”

Didesniąją naujai pristatomos programos mokymo proceso dalį sudaro praktinis mokymas, mokiniai nemokamai aprūpinami darbo įrankiais ir drabužiais. Baigus mokymo programą, specialistas lieka dirbti įmonėje, kurioje įgijo neįkainojamos patirties. Todėl įmonėms programa sudaro patrauklias sąlygas su valstybės parama ,,užsiauginti” sau darbuotoją. 

,,Pirmiausia - tai moralinis imperatyvas” – sako Asta Tumaitytė. ,,Suvokiame, kad jei šiandien nieko nedarysime, tik lauksime, kol valstybė mums pateiks paruoštą „produktą“, atsidursime situacijoje, kai po gerų 10 metų, kai dabartinė darbuotojų karta po truputį pradės trauktis iš darbo rinkos, neturėsime juos pakeičiančios naujos darbuotojų kartos“.

Pašnekovė papildo: ,,Nepaneigiama ir apčiuopiama nauda – pameistrys išmoksta dirbti su konkrečiais reikalavimais ir gaminių specifika, t.y. per pameistrystę įmonė auginasi būtent tokį specialistą, kokio reikia gamybai. O ir mokinys žinias priima daug geriau, kai jos ateina per prisilietimą per realų gaminį, ne tik per suvirinimo bandinius mokyklos dirbtuvėse. Pameistrystė Skandinavijoje, Vokietijoje yra pagrindinė profesinio mokymo forma ne be priežasties”.

A. Tumaitytei pritaria ir kalbintas Vytautas Kelminskas, UAB ,,MD/LT Technologies”  įmonės vadovas. Ši, Maišiagaloje įsikūrusi metalo apdirbimo įmonė, teikia žaliavos paruošimo paslaugas ir didžiajai švedų baldų gamintojai IKEA.

UAB ,,MD/LT Technologies” bendradarbiauja su Jeruzalės darbo rinkos mokymo centru, savo įmonėje priima pameistrystės būdu ruošiamus specialistus. Paklaustas, ar yra jaučiama apčiuopiama nauda kartu su mokymo įstaiga aktyviai ruošiant sau būsimus specialistus, Vytautas Kelminskas patvirtina: ,,Taip, jaučiame motyvaciją prisidėti prie darbingų žmonių perkvalifikavimo ar kvalifikacijos kėlimo pameistrystės forma, tuo labiau, kad modulinis mokymas yra sistemiškas ir lankstus mokymosi būdas, kuris didina profesinio rengimo patrauklumą“.

Įmonės, susidomėjusios galimybe įdarbinti pameistrystės forma rengiamų kvalifikuotų specialistų, kviečiamos kreiptis į VšĮ Vilniaus Jeruzalės Darbo Rinkos Mokymo Centrą.

Straipsnis finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas, skirtomis įgyvendinti projektą „Pameistrystės vystymas: įmonių meistrių(-ų) mokymas ir pameistrystės populiarinimas“, Nr. 2015-1-LT01-KA202-013415“. Straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KELIAI: ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio; Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai; likusioje šalies dalyje kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelio ruožų, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
  • PAGERBS: ketvirtadienį Seimas paminės Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, aktyvaus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvio, vieno iš Lietuvos socialdemokratų partijos įkūrėjų, parlamentaro prof. Kazimiero Antanavičiaus 80-ąsias gimimo metines.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
2. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
3. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
4. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
5. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
6. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
7. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
8. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
9. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
10. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
11. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
12. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
13. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
14. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
15. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
16. Užsienio investicijos, kurios kenkia
17. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
18. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
19. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
20. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
21. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
22. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
23. Prašymai čigonų tabore: baikite sėti mirtį
24. Nereikia nukloti kapų žvakėmis
25. Prabanga. S.Skvernelis skrido į Suomiją pasikalbėti apie orą
reklama
darbas

Ką reikėtų daryti, kad pareigūnų darbas motyvuotų gerai dirbti?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +2 C

   +2  +7 C

 

   +3  +7 C

   +2  +6 C

  +5  +8 C

 

   +7  +8 C

    7-12 m/s

    1-6 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Velyke2017