respublika.lt

2018 balandžio 26, ketvirtadienis

Kodėl lietuviškas atlyginimas šuniškas, nors dirba žmonės?nuotraukos (62)

2017 kovo mėn. 26 d. 07:57:31
Respublika.lt

 

 

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Seimo narys, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas DAGYS, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė RADIŠAUSKIENĖ, ekonomistai profesoriai Romas LAZUTKA ir Teodoras MEDAISKIS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS: Kaip atsitiko, kad Lietuvoje, atrodo, neblogai gyvenę Sovietų Sąjungos laikais dabar esame tokie atsilikę pagal darbo užmokestį?

R.DAGYS:
Turbūt reikėtų lyginti su tomis šalimis, kurios yra panašios į mus. Susilyginti su Vakarais būtų per daug ambicinga arba tiesiog nesąžininga mūsų žmonių atžvilgiu. Manau, atsilikimo priežasčių yra daug. Turbūt pagrindinė iš jų - kad mes šiai sričiai visai neskiriame dėmesio. Kalbame apie verslo skatinimą, investicijų pritraukimą, - be jokios abejonės, tie visi dalykai reikalingi, - bet mes pamiršome, kad turi būti tam tikras balansas.

Net ir pagal biudžeto pajamas mes iš tų turtingųjų mokesčių tegauname tik pusantro procento pajamų, visi kiti - daugiau vartojimo, socialinio draudimo, kiti mokesčiai, kurie iš esmės yra iš tos pačios darbo jėgos.

Kitas dalykas, kad mes visiškai pamiršome ir tam tikrą struktūrinę politiką. Mes daug kalbame apie proveržio sritis, kurios mums ir atlyginimus pakels, mes lygiuosimės į aukštus atlyginimus, aukštas technologijas - ne vienąkart tai girdėjome. Visi apie tai kalba, bet kai pamatai, kiek gauna mūsų doktorantas... Tik 400 eurų. Minimumą. Ir mes žiūrime į proveržį.

Trečias dalykas. Valstybė, čia jau akmuo į mūsų, politikų, daržą, nustojo peržiūrėti valstybinio sektoriaus, viešojo sektoriaus, mokytojų, gydytojų, tarnautojų atlyginimus, nustojo juos didinti, o tokiu būdu tarsi duodamas tonas privačiam verslui. Jie žiūri į mus, konkuruoja dėl tos pačios darbo jėgos, ir jeigu mes mokame mažiau, kodėl jie turėtų mokėti daugiau.

Ir ketvirta, į ką norėčiau atkreipt dėmesį, tai - psichologija, kuri dabar vyrauja versle. Dalis verslo mano, kad išspręs visas savo ūkines problemas atsiveždami darbo jėgos. Per praėjusius metus, kiek žinau, apie 14 tūkst. darbuotojų buvo atsivežta iš trečiųjų šalių. Kompensuota tai, ko dėl emigracijos esame netekę. Čia jau reikia ir kitokių mechanizmų, santykių su verslu, kad pasikeistų psichologija ir jie nesitikėtų, kad valstybė toleruos jų norą pigia darbo jėga išspręsti savo problemas neinvestuojant į technologijas, našumą. O Laisvosios rinkos instituto apologetai dažnai atkreipia dėmesį, kad esą reikia žiūrėti, koks BVP, ar jis auga ir visa kita. BVP augimo ir mūsų algos augimo santykis daugelį metų negerėja. Ir tai rodo, kad balansas pažeistas.

G.JAKAVONIS: Paprastai per rinkimus būna daug pažadų dėl socialinio teisingumo, tačiau, kaip matome, žmonių pajamos nedidėja. Ar partijos įstengs ištesėti tai, kas buvo žadama programose?

E.RADIŠAUSKIENĖ: Iš tiesų per mažai dėmesio buvo skiriama darbo užmokesčio politikai. Šiandien mes kaip vieną iš prioritetinių klausimų keliame darbo užmokesčio didinimą. Tikriausiai žinote, kad mūsų programoje yra numatytas ir nacionalinis susitarimas dėl darbo užmokesčio didinimo. Gruodžio mėnesį mes daug diskutavime, o sausio mėnesį buvo priimtas biudžetinių įstaigų darbuotojų apmokėjimo įstatymas, jis iš esmės ir numato darbo užmokesčio didinimą mokytojams, kultūros, socialiniams darbuotojams. Tam yra numatytos lėšos.

Pamažu turime didinti darbo užmokestį, bet ir kartu spręsti klausimą dėl viso viešojo sektoriaus. Lietuva yra viena iš valstybių, kurioje yra gana didelis viešasis sektorius.

G.JAKAVONIS: Atrodytų, kuo ilgiau dirbai, kuo didesnis stažas, kuo geresnis išsilavinimas, tuo labiau turėtų didėti alga. Kodėl taip neatsitinka?


R.LAZUTKA: Šiaip Lietuvoje žmonių, įgijusių aukštąjį išsilavinimą, algos didesnės negu tų, kurie tokio išsilavinimo neturi. Tas skirtumas yra gana didelis, palyginti su kitomis šalimis. Tarkime, Skandinavijos šalyse tas skirtumas labai nedidelis. Tai yra kaip tik paskata studijuoti, todėl jauni žmonės eina į universitetus. Tiesiog akivaizdžiai matoma, kad jeigu nebūsi įgijęs aukštojo išsilavinimo, tavo alga bus daug mažesnė. Taigi turėtume sakyti, kad investicija į išsilavinimą Lietuvoje pasiteisina, ir tai yra gerai. Bet jeigu kalbame apie viešąjį sektorių, ypač kai kurios sritys buvo apleistos.

Mes jau daug metų kartojame, kad valstybė surenka apie 30 proc. BVP, būdavo ir vos 27 proc., ir 28 proc. Pagal algas Europoje esame antroje arba trečioje vietoje nuo galo. Kai yra toks biudžetas, tiek surenkama lėšų, neišeina padidinti algų policininkams, socialiniams darbuotojams ir taip toliau. Tiesiog mums reikia gebėti surinkti daugiau mokesčių, kad galėtume finansuoti viešąjį sektorių, o viešajame sektoriuje didžioji dalis išlaidų, aišku, yra atlyginimams. Kadangi dirba ir aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės, jiems ir reikia mokėti adekvačiai. To tikrai stinga. Šią problemą reikia spręsti.

Antras dalykas, ne tik pagal minimalią algą, bet ir pagal vidutinę Lietuva yra beveik gale. BVP ir algų augimo santykis negerėja, kad būtų galima algoms skirti daugiau lėšų. Ką reiškia BVP? Tai yra per metus sukurtas produktas pagal jo vertinę išraišką, darbuotojai dalyvauja jį kuriant, todėl už tai jie gauna dalį to sukurto produkto vertės darbo užmokesčio forma. Lietuvoje ši dalis yra labai maža, apie 50 proc., net mūsų kaimyninėse Baltijos šalyse yra 60 proc., Europos Sąjungos šalių vidurkis - irgi apie 60 proc., o kai kuriose šalyse - net 65 proc. Tie makroekonominiai rodikliai rodo, kad sukuriama nauja vertė Lietuvoje paskirstoma labai netolygiai.

Kai kas kelia klausimą dėl darbdavių moralės arba gobšumo. Tai tokie terminai, kurie nebūdingi ekonomistams. Taip vadinti žmonių, nesvarbu, ar jie darbdaviai, ar darbuotojai, matyt, nereikėtų. Nes visi žmonės yra suinteresuoti pirkti kuo pigiau, o parduoti kuo brangiau. Tarp jų ir darbdavys. Jis perka darbo jėgą kiek galėdamas pigiau, o darbuotojas nori ją parduoti kiek įmanydamas brangiau.

Bet yra tam tikros sąlygos, į kurias aš Lietuvoje esu atkreipęs dėmesį, - tai, kad mokesčių sistema atlyginimo forma išmokėtą sumą apmokestina gerokai daugiau negu kitas formas, kurias paprastai pasiima įmonių savininkai. Jie yra linkę netgi darbuotojams mokėti natūrine forma ir taip išvengti apmokestinimo. Yra tam tikri ribojimai, bet randama galimybių, kaip žmogui vietoj išmokėtinos algos suteikti kokią nors įmonės paslaugą arba prekę. Ir tokiu būdu išvengti apmokestinimo. O darbo užmokesčio apmokestinimas Lietuvoje yra didelis daugiausia dėl socialinio draudimo, pajamų mokestis nėra didelis, bet tai ir yra gerai, kad mažos algos iš esmės apmokestinamos mažu gyventojų pajamų mokesčiu. Deja, socialinio draudimo mokesčio nėra kaip sumažinti, nes jį sumažinus ateity sumažės ir gaunamos išmokos, garantijos. Taigi mes esame sukūrę tokią situaciją, kad algoms išmokėti iš įmonių pinigų yra palyginti brangu, nes nuo jų reikia sumokėti labai daug mokesčių.

Yra ir kitų dalykų. Tarkim, ilgą laiką buvęs didelis nedarbas. Sakoma, kad dabar jis nedidelis, bet 8 proc. yra daug. Žinome šalių, kur nedarbas tesiekia 4 ar 4,5 proc., tada galima sakyti, kad nedarbas yra natūralaus lygio. O jeigu yra didelis nedarbas, vadinasi, darbo pasiūla irgi yra didelė. Šiuo atveju ekonomikos dėsniai yra labai elementarūs - jeigu yra didelė prekės pasiūla, jos kaina visada bus maža. Jos turi atitikti. Kai jos atitinka, tada kaina kyla.

Apklausiami mūsų darbdaviai sako, kad darbo jėgos stinga. Bet vėlgi aš, kaip ekonomistas, netikiu tokiais tyrimo būdais. Sociologai naudojasi apklausomis, o ekonomistai turi žiūrėti į kainą. Jeigu mes matome, kad atlyginimas yra mažas, vadinasi, darbo jėgos nestinga. Jeigu jos stigs, tada jos kaina šoks į viršų. Mes tai matome informacinių technologijų srityje. Bet, pvz., jei kalbame apie siuvėjas, kurioms mokama minimali alga, tai yra įrodymas, kad jų nestinga, jų yra per daug. Jeigu jų stigtų, kad prisiviliotum, tektų didinti algas.

G.JAKAVONIS: Pas mus nėra progresyvinio pajamų mokesčio. Gerai tai ar blogai?

T.MEDAISKIS: Nebuvau labai didelis progresyvaus apmokestinimo šalininkas ir dabar toks nesu. Labai nesipiktinčiau, jeigu jis būtų įvestas, bet šalininkas nesu, juo labiau kad gana smarkiai paaukštintas neapmokestinamasis minimumas. Ir žmonės, kurie gauna mažai, kaip tik sumoka mažai arba beveik nebemoka mokesčių, o jeigu dar turi vaikų… Dėl vaikų taip pat didinamas neapmokestinamasis minimumas. Galima didint neapmokestinamąjį dydį galbūt net iki minimalios algos, nors tai būtų gal ir nelabai teisinga, nes minimalią algą gaunantis žmogus nemokėtų jokių mokesčių.

O kalbėdami apie minimalią algą mes manipuliuojame skaičiais, kad pas mus yra mažiausia minimali alga, bet ji pas mus yra labai didelė, didžiausia Baltijos šalyse, nes jau siekia 48 proc. vidutinės algos. Tai yra labai daug. Latvijoje - 44 proc., o išgirtojoje Estijoje - tik 38 proc. Todėl gal ne minimalios algos kėlimas yra problema.

Problema ta, kaip kolegos minėjo, kad turi būti didinami atlyginimai. Taip iš tikrųjų teisingiau būtų dalijamasi pagamintu produktu su dirbančiaisiais. Galbūt svarbus viešojo sektoriaus sugebėjimas surinkti mokesčius ir tada viešajam sektoriui būtų galima didinti darbo užmokestį, o tai gal nors kiek priverstų ir privatų verslą kelti atlyginimus. Tai būtų tam tikras variklis, kai gaudami daugiau pinigų žmonės daugiau išleistų paslaugoms. Tada tos paslaugos, visi tokie nedideli versliukai galėtų kelti minimalų atlyginimą, nes jie turėtų didesnę paklausą.

Kitą sykį nustatydami tokią didelę minimalią algą galime apskritai paskandinti kai kuriuos verslus ir tai būtų neteisinga. Dėl to, mano galva, reikėtų labiau orientuotis į tai, kaip padaryti, kad būtų labiau kovojama už žmonių teises, prie to galbūt galėtų prisidėti ir profsąjungos, kad įmonė, kuri gali daugiau mokėti, tai ir darytų.

O dėl minimalių algų man, pvz., labai patiktų, jei būtų nuspręsta Trišalėje taryboje - minimali alga siekia 40 proc. vidutinės. Vidutinė kiltų aukštyn, atitinkamai kiltų ir minimali.

G.JAKAVONIS: Mūsų minimali mėnesio alga 380 eurų, latvių visu šimtu didesnė, o estų - beveik dviem šimtais. Kodėl toks didelis skirtumas?

T.MEDAISKIS: Jeigu mes sugebėsime pasiekti didesnę ekonominę plėtrą, galėsime mokėti ir didesnius atlyginimus. Jeigu išvengsime didelio šešėlio, o jis pas mus, spėju, yra dar didesnis negu Estijoje ir Latvijoje.

Antra vertus, statistika priklauso nuo to, kaip skaičiuojama. Jeigu bazinės pensijos finansavimas perkeliamas į mokesčius, tada ir nominalus minimalusis atlyginimas gali būti padidintas, pagal statistiką mes atrodytume kitaip, nors kažin ar žmonės dėl to pradėtų į rankas gauti daugiau. Kita vertus, ar mes nedarome klaidos atlikdami palyginimus su kitomis šalimis, kur ne visos socialinio draudimo įmokos užkraunamos darbdaviui, o yra padalijamos proporcingai tarp darbdavio ir darbuotojo, todėl darbuotojų atlyginimai yra nominaliai didesni. Vadinasi, lygindami statistiką mes irgi pralaimime.

G.JAKAVONIS: Kokią įtaką atvažiuojanti pigesnė darbo jėga (per metus maždaug 14 tūkst.) turės mūsų rodikliams? Kai iš Lietuvos vien per mėnesį emigruoja 7 tūkst. žmonių

R.LAZUTKA: Kaip minėjau, pagal paklausos ir pasiūlos dėsnį, jeigu žmonės išvažiuoja, tai darbo jėgos pasiūla sumažėja, alga kyla. Kodėl, tarkime, britai pyksta ir kas lėmė „Brexit“? Kad atvažiavo rytų europiečiai ir numušė britų algas. Kitose šalyse yra profsąjungos, jos nenorėjo prileisti rytų europiečių.

R.DAGYS: Kalbama apie emigraciją iš trečiųjų valstybių, kur darbo jėgos kaina dar mažesnė.

G.JAKAVONIS: Pradedančiam policininkui jau mokamas 600 eurų atlyginimas. Premjeras - buvęs policininkas. Kas turi atsitikti, kad visam viešajam sektoriui, pvz., mokytojams, 100 eurų būtų padidinta alga? Kodėl didinama ne visiems vienodai? Yra nacionalinis susitarimas dėl 2 proc. BVP gynybai, tačiau tokio susitarimo dėl atlyginimų nėra.

R.DAGYS: Darbo jėgos apmokėjimo viešajame sektoriuje politika fragmentiška. Kažkas prasimuša geresnį atlygį, kažkas neprasimuša, kažkas pramiega. Taip neturi būti. Mes kalbėjome apie statistiką, kad ji galbūt nėra tokia viską atspindinti. Geriausia statistika - mūsų žmonių emigracijos statistika, palyginti su mūsų regiono valstybėmis.

Labai nemėgstu lyginti su skandinavais. Utopija, kad mes iš karto galime su jais lygintis, kad mes galėsime pasiekti jų lygį. Tai, kad mes tokių algų neturėsime, žmones demotyvuoja. Lyginkimės su savo kaimynais. Deja, bet mūsų emigracijos statistika yra blogiausia.

Reikia žiūrėti, kokios yra jos priežastys. Pirma - būtinas kitoks pajamų perskirstymas, aš kalbu ne apie progresinius mokesčius. Nes dabar perskirstant gėrį turtingoji dalis moka santykinai mažesnius mokesčius, šalyje socialinė atskirtis auga, nors kylant ekonomikai turi mažėti. Tai krizė sumažina socialinę atskirtį, kai pradedame visiems pjauti algas, o taip neturėtų būti. Mes jau išeiname iš tos situacijos ir dabar mes patys viešajame sektoriuje nesureguliuojame to kilimo. Imkime vieną pavyzdį - mokslo sektorių. Kadangi esu iš ten atėjęs, gerai žinau situaciją. Žiūrėkime į estus. Tos pačios kvalifikacijos aukštą pridėtinę vertę kuriantys mokslininkai ir panašiai dirbantys Estijoje uždirba šešiskart daugiau.

Ką kalbėti, kai mūsų mokslininkai gauna minimalią algą, o tai yra maždaug du kartus mažiau, negu gauna kokios nors žinomos laidos per televiziją vedėjas už 15 minučių. Tokia yra proporcija, ir tai yra negerai. Žmonės mato neteisingą to gėrio perskirstymą ir tada ieško teisingesnės visuomenės. Iš esmės tai yra labai svarbus motyvacijos dalykas. Jeigu mes tai pamirštame, žmonės ir keliaus iš mūsų, jie bus nepatenkinti. Ne tiek dėl algos, o dėl neteisybės, kodėl taip yra.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė sakė, kad rūpinasi socialiniais darbuotojais, pakėlė algas. Kaip tai padaryta? Paprasčiausiai buvo padidinta minimali alga. Ne todėl, kad jiems norėta pakelti atlyginimus, o tiesiog dėl minimalios algos. Čia joks nuopelnas.

Mūsų žmogus supranta, kad šitoje valstybėje jis perspektyvos neturi. Neseniai peržiūrėjome „Sodros“ statistiką. Pusantro šimto tūkstančių smulkiųjų verslininkų vidutinis atlyginimas yra 150-170 eurų. Įsiklausykit. Verslininko atlyginimas per mėnesį 170 eurų! Pusė minimalios algos. Ar jūs galite patikėti, kad verslininkas gyvena iš pusės minimalios algos? Vadinasi, jau šitoje vietoje yra negerai. Taip neturi būti. Jo indėlis į bendrą socialinio draudimo, sveikatos sistemą turi būti adekvatus. Paslaugoms reikia pinigų, pinigų nėra todėl, kad niekas tų pinigų neatneša. Mokesčių negalima didinti, nes jie ir taip dideli. Taip ir išeina užburtas ratas.

G.JAKAVONIS: Šios Vyriausybės pažadai buvo labai konkretūs - atsigręžti į provinciją. Tačiau dabartiniai siūlymai visiškai kitokie - urėdijose bus atleidžiami žmonės, geležinkeliuose - irgi, paštas siūlo uždaryti savo skyrius. Provincijoje žmonių padėtis blogėja.

E.RADIŠAUSKIENĖ: Viešajame sektoriuje dirba apie 27 proc. gyventojų, o kitose valstybėse dirba 10-12 proc. Pirmiausia reikėtų mums patiems apsispręsti, kokias darbo vietas mes norime kurti ir kur. Jeigu valstybės sąskaita, paskui išeina taip, kad visiems neužtenka, tada nukenčia mažiausios grupės, pedagogai, kultūros darbuotojai, socialiniai darbuotojai, nes jiems tiesiog nebeužtenka pinigų.

Manau, kad vis dėlto mes einame teisingos politikos linkme, galbūt kai kur darbo vietų tikrai bus mažinama ir bus atliekamos reformos, bet tai nereiškia, kad mes nedirbame su kita puse. Bet kokiu atveju mes turime pirmiausia galvoti, kaip įsteigti aukštos kokybės darbo vietas ir jose įdarbinti žmones. Tikriausiai reikėtų turėti mintyje, kad jeigu žmonės bus atleisti, tai jie turi turėti pasirinkimą dirbti kitur. Jeigu nebus darbo vietų, tada taip, bus problema. Bet mes dirbame ta linkme, kad darbo vietų būtų.

Noriu pasakyti, kad mes beveik pasiekėme prieš krizę buvusį darbuotojų skaičių, jų yra daugiau nei 1,2 mln. Tada buvo vos daugiau nei milijonas. Nors pamažu, bet darbuotojų daugėja. Vadinasi, kuriamos darbo vietos, žmonės dirba. Regionuose tikrai reikia gerinti situaciją, galbūt atsigręžti į darbuotojų perkvalifikavimą, kvalifikacijos suteikimą.

R.LAZUTKA: Negaliu netikėti ir tais, kurie nori daryti reformas įmonėse. Jeigu jie darys reformą, tai ar iš tikrųjų padarys blogiau? Kad yra pelnas, tai gerai. Kai padarys reformą, pelnas dar padidės. Tikrai ne man spręsti. Apsimesti, kad aš išmanau, ir būti teisėju byloje, kurios aš neišmanau, tikrai negaliu.

G.JAKAVONIS: Ar reikia reformuoti tuos, kurie gerai dirba?

R.LAZUTKA:
Priklauso, ar galima dirbti dar geriau. O ten, kur atsiliekame, žinoma, kad reikia reformų.

R.DAGYS: Turbūt reikėtų pasimokyti iš savo klaidų. Ir turėtume sutramdyti tam tikrus interesus. Vienas interesas - miškai. Aš kiekvienoje Seimo sesijoje pastebiu, kad kyla vajus, yra konkrečių grupių interesas, noras perimti visą miškų turtą. Ir iš to išspausti maksimalų pelną. Ten nėra jokio ekonominio optimizavimo.

Turime eiti tuo keliu, kuriuo nuėjo kaimynai. Jie turi darbo išteklių ministeriją. Darbo išteklių, kuri rūpinasi būtent tuo, apie ką mes šiandien kalbėjome, - kaip žmones išlaikyti, kad jie būtų motyvuoti, ir demografiniais dalykais užsiima. Mums tą patį jau seniai reikėjo daryti. Nes demografinė situacija tiesiog tragiška. Kai per vieną akademinę valandą du žmonės emigruoja ir dar vienas miršta, tokioje mažoje valstybėje tai jau katastrofa.

Turėtume veikti nuosekliai. Pradėti nuo socialinės sferos, investicijų periferijoje. Nes juk Vilniuje viskas vienaip, o visa Lietuva - kitaip. Kalbame apie investicijų pritraukimą, mokykimės iš lenkų. Ką jų investicijų agentūros daro? Be tų didžiųjų investuotojų, turi savo padalinius, kurie rūpinasi smulkiaisiais investuotojais. Rūpinasi mikro- lygiu, ne tik makro-. O mes kalbame tik apie makro-, pamiršdami, kad yra ir mikro-. Šiuo atveju seniūnijoms reikia pagalbos.

Aišku, ir valstybė galų gale turi sutvarkyti savo darbo apmokėjimo sistemą, kad nebūtų tokių disproporcijų ir neteisybės. Nes ji duoda toną privačiam sektoriui. Jeigu valstybei galima elgtis kaip nori, tai ir privatus sektorius gali elgtis panašiai. Tai yra natūralu. Nes jie konkuruoja dėl tos pačios darbo jėgos.

G.JAKAVONIS: Pvz., suomiai savo bedarbiams, kurių nėra daug, nutarė mokėti po 500 eurų kiekvieną mėnesį. Ar Lietuvoje tai įmanoma?

R.LAZUTKA: Ekonomikoje etniniai dalykai, tautiškumas nelabai ką reiškia. Yra ir lietuvių patriotų, kurie registruoja įmonę Estijoje, siekdami susimažinti mokesčius. Tai yra lietuviai, kurie nenori mokėti Lietuvos biudžetui mokesčių, geriau moka Estijos biudžetui, nes ten mokesčiai šiek tiek mažesni. Etniniai dalykai, tautiškumas visuomenei yra svarbu, tačiau ne verslui.

Jeigu pažiūrėtume, kokias algas Lietuvoje moka įmonės, kurios priklauso užsienio investuotojams ir lietuviams, ko gero, pamatytume, kad mažesnes algas moka lietuviškos įmonės. Nors užsienio investuotojai nėra tokie patriotai, kad savo pelną susimažintų ir lietuviams darbuotojams mokėtų algą iš patriotizmo. Žodžiu, versle veikia kiti dėsniai.

O tos bazinės išmokos, kurias Suomija bando įvesti, manau, yra labai geras dalykas. Yra didžiulė problema, ką daryti su žmonėmis, kurie neužsidirba, kaip jiems mokėti. Iki šiol šalys turėjo vadinamąsias pajamų įvertinimo pagrindu mokamas išmokas, ir mes tokias turime. Tai socialinė pašalpa. Žmogus, jei neuždirba iki 102 eurų vienam asmeniui, gali gauti pašalpą. Bet jeigu uždirba, jos netenka. Tada jam gali kilti abejonių, kam dirbti, jeigu uždirbęs neteks pašalpos? O daug uždirbti tokie žmonės dažnai yra nepajėgūs. Jeigu žmogus gali uždirbti keletą kartų daugiau negu pašalpa, tada, žinoma, jis nesureaguoja į pašalpą, bet tie, kurie dirba nekvalifikuotą darbą, dar ir šeimoje turi išlaikytinių. To eksperimento esmė - žmogui mokama išmoka tikintis, kad jis neturės suinteresuotumo nedirbti, nes išmoką vis tiek gaus. Tuo tarpu mes neatsižvelgdami į žmogaus elgesį reikalaujame, kad jis, jeigu yra darbingas, norėdamas gauti pašalpą privalėtų ieškotis darbo. Yra atitinkama sistema, reikia registruotis darbo biržoje, ten esi prižiūrimas, ar iš tikrųjų ieškai darbo.

Suomiai to atsisakė turėdami galvoje, kad jeigu nemažins pašalpos mažai uždirbančiam žmogui, tai bus didesnė paskata užsidirbti.

G.JAKAVONIS: Kur provincijoje rasti darbą? Tuščia, darbo nėra.

R.DAGYS:
Kai Vidurio Europos valstybės sprendė savo problemas, kaip jaunimui surasti darbo, kita Vakarų dalis sprendė, kaip motyvuoti dirbti. Dėl ko? Jeigu palygintume jauno niekur nedirbančio žmogaus pajamas, gaunamas kaip tos visos išmokos, ir pradedančiojo dirbti, jos skirtųsi vos 10 proc. Nėra jokios motyvacijos jaunam žmogui pradėti dirbti. Turi būti stimulas, kad tu žinotum, jog vis tiek turi dirbti, antraip gali pakliūti į visišką socialinę katastrofą, bėdą. To balanso pažeidimas ir lemia blogus rezultatus.

Plačiau apie tai skaitykite
čia.


Parengta pagal savaitraščio „Respublika" priedą „Žalgiris"


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (62)

 • s 2017 balandžio mėn. 03 d. 11:17:26

  pasirodo, kad Lietuvoje darbo našumas didesnis negu pas kaimynus, bet
  atlyginimai mažesni, nes verslo fgobšumas nepateisinamas. Todėl darbingo
  amžiaus žmonės bėga iš Lietuvos, darbo įstaymų nesilaikoma, dabar
  ruošiamasi priimti dar griežtesnius, su didesniais apribojimais. verslo
  grupės vežasi iš Ukrainos, Baltarusijos dirbančius už juokingai mažą
  atlyginimą.Spaudoje jau rašoma apie begėdiškus tų vargšų
  apgaudinėjimus, o visokios konfederacijos ir jų samdytiniai skiedžia,
  kad darbo našumas mažas. Jie baigia nustekenti Lietuvą ir papildyti savo
  kapšus.

 • Kodėl 2017 kovo mėn. 31 d. 17:59:22

  Kodėl Lietuvos parlamentarų alga yra 28 minimalios algos,o Vokietijoj tik
  penkios? Gal tada pirmiausia reikia parlamentarus nuleisti atgal į
  Lietuvą?

 • ooo 2017 kovo mėn. 30 d. 10:01:55


  lietuvoje atlyginimas suniskas todel ;1valstybe
  isvogta 2imtos paskolos kuriu vien aptarnavimui reikia kasmet netoli
  2milijardu tai dar ne viskas sekmingi konservatoriu projektai su laivu
  independens atnes dar didesnes skolas suomiai uz 57 mil nupirko laiva o
  musu isgamos isnuomavo po 10 metu laivas isplauks su milijardais uz tokius
  sandorius jau net nebejuokinga kyla itarimas kad prezidente tos gaujos
  vadeiva tada susaudyt visus pagal partinius sarasus reikia

 • Angelė 2017 kovo mėn. 28 d. 19:04:10

  Jei jau atvedėt į ES,tai ir viskas turi būti kaip ES,ne tik kainos,bet
  ir atlyginimai.O jei ne,tai kurių velnių valdžia čia veržėsi,ar ne
  vilų tik ten prisistatyti? Atsakykit pagaliau.

 • audra 2017 kovo mėn. 28 d. 11:41:57

  žiūrėkit video "algos kaip pas mus.kainos kaip pas juos" .žymiai
  plačiau ir giliau pažiūrėta į problemą

 • Kęstutis 2017 kovo mėn. 27 d. 19:31:26

  R.LAZUTKA:"...Žmogus, jei neuždirba iki 102 eurų vienam asmeniui, gali
  gauti pašalpą." Tik "pamiršo" paminėti,kad tada tas žmogus net
  sugedusio šaldytuvo pasikeisti nauju negali,jei nenori tą "didžiulę"
  pašalpą prarasti.
  R.DAGYS:" Nėra jokios motyvacijos jaunam žmogui pradėti dirbti. Turi
  būti stimulas, kad tu žinotum, jog vis tiek turi dirbti, antraip gali
  pakliūti į visišką socialinę katastrofą, bėdą." Išvertus į
  normalią kalbą skambėtų taip: reikia atmušti norą gyventi iš
  pašalpos,todėl ją reikia ženkliai mažinti,tada ženkliai didinti
  esamus ir įvesti naujus mokesčius-tegul eina už siūlomą "dosnų"
  minimumą nuo ryto iki vakaro dirbti,kitaip užsiundys anstolius,teismus ir
  visą policinį aparatą priversti dirbti.Kitų nekomentuosiu,patys
  susipraskite.

 • na taip 2017 kovo mėn. 27 d. 18:57:50

  italai atvažiavę juokiasi,belgai atvažiavę šaiposi,vokiečiai
  ironiškai šypsosi....žiūrėdami į paniurusius vietinius ir stebėdami
  "pigias" maisto prekes ir kurą degalinėse.O mūsų mužikai užuot
  išėję į gatves streikuoti bučiuoja subines darbdaviams,už nugaros
  keiksnodami ir juos ir savo aplinkos žmones.Turi pasikeisti tautos
  mentalitetas,kad kažkas valstybėje į gerąją pusę pasikeistų...o tai
  dabar nukvakusiems pensionams paseka pasakų, pameta porą dešimčių
  euriukų daugiau -tai tie paskui choru diritambus valdžiai gieda

 • to shuniski 2017 kovo mėn. 27 d. 17:06:47

  Nereikia lia-lia. Prisimine mat, marazmatika, kgb savanori informatoriu.
  Yra ir doru zmoniu, nereikia atmatu mineti

 • Šuniški 2017 kovo mėn. 27 d. 15:53:40

  atlyginimai todėl,kad nustūmėte nuo valdžios Landsbergį,o anūkas dar
  nespėjo atlyginimų jums pakelti.

 • Asmenine nuomone 2017 kovo mėn. 27 d. 15:53:31

  1991 - 2017 - 26 metai, kai zydai ir ju pasubinokai ,,kuria,, ,,laisva,,
  Lietuva. Per tiek laiko isauga zmogus, sukuria seima ir susilaukia savo
  vaiku. Na... tokia valdzia, laikas versti ja su sakemis. LTSR laikais
  lietuvi gerbe, dabar tapome europos atmatomis...

 • valdas 2017 kovo mėn. 27 d. 15:03:25

  Ka nori pasakyti tokie "ekonomistai","mokslininkai",tai tokios
  davatkos,lazutkos,maldeikienes -tai siaubo ruporai,kalbetojai apie
  nieka,gal greiciau apie suda ir kaip tokiems atmatoms,ir uz ka mokami
  pinigai,na neimanoma suvokt,sen- simono skiedalai buvo aiskus,na cia
  atmatos n-tuoju...

 • weks 2017 kovo mėn. 27 d. 12:49:18

  Teisinis nihilizmas,nekontroliuojama korupcija,vokeliai(juodi -
  -šešėliniai pinigai),biurokratizmas,nesvietisko dydžio valdininkija,gi
  vien atsirasinejimas,gavimas pinigu uz vietą,kurių is 10 reikalinga tik
  trecdalis,biurokratija turi padėt,o netrukdyt(gaut
  duokles)verslui,biudzeto
  isvogimas ...
  ponui Lazutkai 2017 kovo mėn. 26 d. 13:42:47
  Lietuva pirmauja pasaulyje pagal krovikų su aukštuoju išsilavinimu
  skaičiumi, ir dar ruošiami specialistai su aukštuoju universitetiniu
  išsilavinimu darbui Anglijos fabrikuose. Reikia įsteigti dar bent
  dešimt
  universitetų, kad paruošti darbininkų Vokietijai.

 • Klausimas komentatoriui: 2017 kovo mėn. 27 d. 12:20:43

  "Taigi 2017 kovo mėn. 26 d. 20:20:55"
  Gerbiamasis,kas suteikė Jums tokią teisę kalbėti VISŲ vardu? Kiek
  prisimenu,nedaviau savo sutikimo nei statyti tą "dujų" laivą,nei dabar
  už jį kosminę nuomą mokėti.beje manęs niekas ir neklausė.O gyvenu
  Lietuvoje ir esu jos pilietis.Tai kodėl Jūs išsireiškiate bendriniu
  žodžiu "MES"??!!!Ne "MES", o "JIE",nes referendumas šiuo klausimu nebuvo
  skelbiamas.

 • Kęstutis 2017 kovo mėn. 27 d. 12:11:22

  Paskaitykite straipsnį "LIETUVOS MYLĖTI NEĮMANOMA" ir suprasite kodėl :
  kol tokie Drukteinio tipo asmenys bandys kišti visuomenei tik pozityvias
  mintis atkakliai "nematydami" kad parasta didžioji dalis visuomenės jau
  vos galą su galu suduria,kol tokiems Drukteiniams antrins tokie kaip
  Dagiai,Lazutkos ir neaiškios piemenkos,ant kurių lūpų pienas dar
  nenudžiūvo,tol taip Lietuvoje valdžios keisis,o žmonių ir toliau
  mažės.

 • Tai 2017 kovo mėn. 27 d. 10:40:25

  doktorantai pasak Lazutkos yra neišsilavinę, nes tegauna 400 Eur
  atlyginimo, o statybininkas atliekantis buto remontus yra su keliais tipo
  aukštaisiais, nes gauna po 100 eur į dieną ir mokesčių moka min, nes
  dirba su verslo liudijimu. Spragos ekonomiste.....

 • valdas 2017 kovo mėn. 27 d. 09:53:39

  Teisinis nihilizmas,nekontroliuojama korupcija,vokeliai(juodi -
  -šešėliniai pinigai),biurokratizmas,nesvietisko dydzio valdininkija,gi
  vien atsirasinejimas,gavimas pinigu uz vieta,kuriu is 10 reikalinga tik
  trecdalis,biurokratija turi padet,o netrukdyt(gaut duokles)verslui,biudzeto
  isvogimas ...

 • visiems 2017 kovo mėn. 27 d. 03:47:24

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Lietuvos Respublika bloga valstybė? 2017 kovo mėn. 27 d. 02:17:52


  Valstybę įsivaizduoju, kaip tautos galimybę joje oriai gyventi ir būti
  laisvai. Jei tauta neturi galimybės darbu užsidirbti pragyvenimui ir
  oriai gyventi, mano nuomone tokia skurstanti tauta niekada nebus laisva,
  juo labiau jei valstybėje nėra pakankamos socialinės paramos. Juk
  skurde ir socialinėje atskirtyje esantis valstybės pilietis realiai
  niekada nesijaus laisvas ir orus, jis negalės realiai įgyvendinti savo
  teisių. Pavyzdžiui dėl skurdo jis negalės laisvai judėti, visaverčiai
  kurti, dalyvauti visuomeniniame gyvenime, negalės tinkamai pasinaudoti
  sveikatos priežiūra ( pavyzdžiui susitaisyti sugedusius dantis), gyvens
  baimėje ir įtampoje ir pan. Todėl valstybės pagrindas yra būtent
  piliečių galėjimas joje gyventi oriai ir galimybė būti laisviems.
  Priešingu atveju galima suabejoti ar piliečiai gyvena valstybėje?

 • Bloga Lietuvos Respublikos valdžia 2017 kovo mėn. 27 d. 02:08:21


  Valstybė ir jos valdžia tam ir yra, kad sudarytų sąlygas, jog
  valstybėje išsimokslinę, darbingi, darbo patirties turintys piliečiai
  galėtų dirbti. Visuotinėje žmogaus teisių konvencijoje numatyta
  kiekvieno žmogaus teisė į darbą. Jei žmogui nesudaroma galimybė darbu
  užsidirbti pragyvenimui, grubiai pažeidžiamos jo teisės. Konvencijoje
  dėl užimtumo valstybės įsipareigojo užtikrinti, kad kiekvienas
  galintis dirbti turėtų darbo ir galėtų panaudoti savo žinias ir
  gabumus dirbdamas tokį darbą , kuriam jis labiausiai tinka. Nesudarant
  sąlygų žmonėms darbu užsidirbti pragyvenimui juos siekiama
  sunaikinti?

 • Kaip darbdavius priversti mokėti teisingą atlygį 2017 kovo mėn. 27 d. 02:02:55


  Darbdavys savo noru niekada nedidins darbo užmokesčio. Reikia, kad
  padidėtų socialinės pašalpos, kaip yra kitose Europos Sąjungos
  valstybėse narėse. Padidėjus socialinėms pašalpoms ir darbdaviai bus
  priversti didinti darbo užmokestį nes pas juos niekas neis dirbti už
  labai mažą atlygį. Tik taip darbdavius galima bus priversti mokėti
  teisingą atlygį už darbą.

 • Bleka 2017 kovo mėn. 26 d. 22:03:00

  Todel ,kad zydo valdymas.

 • Taigi 2017 kovo mėn. 26 d. 20:20:55

  Laiva duju pasistaeme ir mokame kaip durni,o juk tai galejo buti mokytoju
  atlyginimai.Pavagiama milijardai.korupcija k9kia? Vien daktarai kiek
  sukorumpuoja.VAGIU SALIS,o prokurorai gyvena labai gerai,vos ne pas
  kiekviena nuosavas namas? Is kur? Is prokuroro algos namas ,sklypas
  Vilniuje,nejuokinkite....

 • Vergas 2017 kovo mėn. 26 d. 19:06:05

  Matematika paprasta , paslaugu ir prekiu kainos pas mus kaip europoje , o
  atlyginimai tris kart mazesi. Reiskias likusius du trecdalius pasisavina
  jusu vergvaldziai nieksiskai jus mulkindami.

 • senis 2017 kovo mėn. 26 d. 18:19:24

  profesoriaus Medalskio nuomone, jeigu sulyginsime neapmokestinima
  atlyginimo dydi su min.atlyginimu, darbuotojas nemokes jokiu mokesciu.
  Turbut jis uzsislaptines kgbistas, klaidina, kalba nesamones. Lietuvoje,
  zmogus gaunantis min.atlyginima, arba 200 euru pensija, sumoka maziausiai
  25% nuo gaunamos sumos mokesciams pvm ir akcizo pavidalu. Sveikinu Medalski
  su sendien ivestu Maskvos dekretiniu laiku.

 • To joo 2017 kovo mėn. 26 d. 18:17:29

  Pridėkit dar, kad ne tik savo valiutos neturim, bet beveik visus mūsų
  finansus valdo švedai, deja, bet taip. Taip sakė ir lietuviškai
  kalbantis švedas Jonas Olafas ar kaip ten tiksliai (dabar jis Ukrainoje).
  Vienam interviu žurnale jis pasakė, kad švedai to siekė ir pasiekė.
  Gražu, ar ne...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STATISTIKA: 2017 m. Lietuvoje veikė 104 muziejai, iš jų 4 - nacionaliniai, 15 respublikinių, 85 savivaldybių ir nevalstybiniai muziejai; per praėjusius metus muziejuose apsilankė 4,2 mln. lankytojų, arba 171 tūkst. daugiau nei 2016 m.
 • REKORDAS: Italų tapytojo Amedeo Modiglianio kurtą aktą aukcione Niujorke tikimasi parduoti už daugiau kaip 150 mln. dolerių; tai didžiausia pradinė suma, kokią kada nors už meno kūrinį yra paskelbęs aukcionas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Ar šiandien švenčiate Lietuvos Trispalvės šimtmetį?

balsuoti rezultatai

Ar lietuvybė šiandien pavojuje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +5   +8 C

   +4  +6 C

 

   +3   +6 C

  +9   +12 C

   +10  +13 C

 

   +10   +13 C

  6-12 m/s

    7-12 m/s

 

     7-12 m/s

 

USD - 1.2185 PLN - 4.2241
RUB - 75.7073 CHF - 1.1986
GBP - 0.8738 NOK - 9.7050
reklama
Vėlykė 2018