respublika.lt

Kaziukas apsieis be kinų niekelių

(0)
Publikuota: 2017 kovo 01 12:03:18, Vilija MAČIULSKYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Kaziukas apsieis be kinų niekelių. Stasio Žumbio nuotr.

Šį savaitgalį Vilniuje vyks Kaziuko mugė. Šiemet jos rengėjai amatininkams pateikė naujovių. Norint gauti vietą prekybai reikėjo atsiųsti savo dirbinių nuotraukų. Be to, mugė bus suskirstyta zonomis - kalvystės, tekstilės, medžio dirbinių ir pan. Tad ko tikėtis iš šių metų Kaziuko?

 

Mugės kokybė gerėja

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus pirmininkė Audronė Lampickienė teigia, jog sostinės Kaziuko mugė kasmet tampa vis kokybiškesnė: „Nemanau, kad organizatorių prašymas atsiųsti gaminių nuotraukas amatininkams galėjo sukelti problemų, priešingai - šiemet mugėje tikiuosi išskirtinių ir kokybiškų gaminių.“ Tačiau sprendimą amatininkus suskirstyti į zonas pagal jų gaminamus dirbinius tautodailininkė vertina neigiamai: „Daug įdomiau, kai mugėje gaminiai yra sumaišyti ir eidamas gali pamatyti visko - verbų, molinių puodynių, pintų krepšių ar medinių šaukštų. Žinoma, gerai, kad amatininkai nėra sumaišyti su maisto gamintojais, nes pastariesiems reikalinga visai kitokia erdvė su staliukais ir kėdėmis. Tačiau dabar galime tik spėlioti - geras ar blogas tas skirstymas zonomis, po mugės bus galima objektyviau įvertinti šį sprendimą.“

Tačiau vienu dalyku A.Lampickienė neabejoja: „Būtų tiesiog idealu, kad amatininkai kiekvienais metais prekiautų tose pačiose vietose, nes dabar dažnai žmonės skundžiasi, jog nerado savo mėgstamų amatininkų.“

Ruošiasi pusę metų


Tautodailininkė teigia, kad nemažai amatininkų gyvena nuo mugės iki mugės. Pasibaigus Kaziuko mugei jie užsidaro savo dirbtuvėse ir ruošiasi jau kitai mugei, pavyzdžiui, Jūros šventės, tad pasiruošimas gali užtrukti ir pusę metų. Visi meistrai, norintys prisidurti arba gyvenantys iš savo amato, nuolat galvoja, ką naujo ir galbūt dar nematyto pasiūlyti savo pirkėjui. „Reikia labai stengtis, nes pasiūla yra didžiulė. O žmonių, kurie vertina išskirtinius rankų darbo gaminius, nėra daug“, - sako A.Lampickienė. Dažnam pirkėjui rankų darbo dirbiniai atrodo per brangūs. Tačiau moteris siūlo paskaičiuoti amatininkų darbo sąnaudas: „Amatininkas už patalpas, šildymą, elektrą, gaminiams reikalingas medžiagas, mugės mokestį bei atvykimą į ją moka pats. Suma išeina tikrai nemaža, todėl išauga ir gaminių kaina.“

Sertifikatas - kokybės garantas

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jazerskas taip pat teigiamai vertina organizatorių sprendimą prašyti dalyvių atsiųsti dirbinių nuotraukas. „Šis prašymas įpareigoja, juk turi prekiauti tuo, ką atsiuntei nuotraukose. Manau, šiemet mugėje turėtų būti kokybiškesnių gaminių, negu būdavo anksčiau“, - teigia tautodailininkas. Pasak V.Jazersko, sąjungos nariai jau pasibaigus pernykštei Kaziuko mugei ėmė ruoštis šiųmetinei. Žinoma, paskutinės nakties visada pritrūksta, nes pagrindiniai pasiruošimo darbai vyksta paskutiniais mėnesiais. Didžioji dalis dalyvaujančių amatininkų užsiima tradiciniais - odininkystės, medžio drožybos, tekstilės, kalvystės - darbais, daugelis jų turi tautinio paveldo sertifikatus. Šis dokumentas padeda pirkėjams atskirti tikruosius meistrus nuo perpardavinėtojų. Taip pat amatininkų, turinčių sertifikatus, dalyvavimą mugėje iš dalies finansuoja Žemės ūkio ministerijos Tautinio paveldo skyrius.

Kaziukas tik Vilniuje


„Vilniaus Kaziuko mugė - visuotinis renginys, kuris gyvuoja jau kelis šimtus metų. Daugelis amatininkų mugėje dalyvauja nebe pirmus metus, kai kurie savo dalyvavimą skaičiuoja netgi dešimtmečiais. Tačiau šiandien dalyvauti mugėje vien dėl tradicijos ar sentimentų darosi per brangu. Mokėti kelis šimtus eurų ir konkuruoti su masinės produkcijos gamintojais išgali ne kiekvienas amatininkas. Todėl dauguma jų tikisi ne uždirbti, bet nepatirti nuostolio“, - pastebi tautodailininkų atstovas.

Tautodailininkas teigia, kad Kaziuko mugė tapo jau prekiniu ženklu. „Ji tokia viena išskirtinė Lietuvoje ir pasaulyje. Pastaraisiais metais daugelis Lietuvos miestų ėmė rengti muges, suteikdami joms Kaziuko vardą. Taip būti neturėtų. Kaziuko mugė yra tik Vilniuje. Štai su Kauno mugės rengėjais pavyko susitarti, kad mugei būtų suteiktas Kazimiero vardas, bet ne Kaziuko. Sostinės Kaziuko mugę aplanko ne tik lietuviai, bet ir žmonės iš kitų šalių, tai puiki proga parodyti mūsų tradicinius amatus“, - sako V.Jazerskas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s