respublika.lt

Kam naudinga riboti elektros rinką?

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 14 07:00:39, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 7 nuotr.
Prasidėjus Astravo AE statyboms, Lietuvos ir Baltarusijos santykiai atšalo. Eltos nuotr.

Lietuvos Vyriausybė dar kartą patvirtino, kad „nesaugioje“ Astravo atominėje elektrinėje gaminamos elektros nepirks. Energetikos srities specialistai tame įžvelgia ne tik politinę, bet ir ekonominę potekstę. Tiesa, ne tokią, kokios norėtųsi Lietuvos gyventojams.

 

Mažiau žaidėjų, didesni pelnai

„Vakaro žinių“ kalbinti energetikos ekspertai atkreipė dėmesį į tai, kad, faktiškai, importuojamos į Lietuvą elektros energijos tiekimas yra sukoncertuotas vienose rankose. Pasak jų, Lietuva importuoja apie 70 proc. elektros energijos. Apie 50 proc. per pusmetį suvartojamos elektros - 3 teravatvalades iš 6, rinkai tiekia viena įmonė - „Inter RAO Lietuva“. Nenuostabu, kad tokia, išskirtinė padėtis leidžia krautis įspūdingus pelnus. Viešai pateikiama informacija apie tai, kad „Inter RAO Lietuva“ grupė per pirmąjį metų pusmetį uždirbo 10,31 mln. eurų konsoliduoto grynojo pelno - 4,3 karto daugiau negu per tą patį praėjusių metų laikotarpį.

Grupės konsoliduotos pardavimo pajamos šiemet siekė 197,588 mln. eurų - 84,4 proc. daugiau nei 2018 metų pirmąjį pusmetį (107,153 mln. eurų).Grupės pelnas prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) per šešis mėnesius siekė 12,76 mln. eurų - 2,5 karto daugiau nei prieš metus (5,019 mln. eurų). EBITDA marža buvo 6,46 proc. (pernai sausį-birželį - 4,68 proc.).

Kadangi Lietuvos rinka nėra didelė, atėjus dar vienam, mažesnę kainą galinčiam pasiūlyti, žaidėjui, dabartinių rinkos dalyvių pelnai mažės. Rimčiausias pretendentas į Lietuvos energetikos rinką yra Astrave statoma atominė elektrinė, todėl labai tikėtina, kad būtent siekiant apsaugoti dominuojančią „Inter RAO“ padėtį ir keliamas politinis, tačiau ekonomiškai Lietuvai visiškai nenaudingas, triukšmas.

Nors šiuo metu Lietuvoje elektros kaina yra maždaug tokia pat, kokia buvo, kai veikė sava atominė elektrinė, ji vis tiek yra didesnė negu Skandinavijoje ir bet kada gali pakisti.

„Tarkim, susipykus su kaimynais bus sumažintas ar nutrauktas elektros energijos importas ir teks vėl „užkurti“ savo šilumines, dujomis kūrenamas, elektrines. Jeigu dujų kaina bus žema, elektra smarkiai nebrangs, bet kylant dujų kainai, atitinkamai, brangs ir elektra. Galime daug kalbėti apie atsinaujinančius energetinius šaltinius, tačiau Lietuva, bent kol kas, naudodama tik saulės ar vėjo jėgaines, reikiamo elektros kiekio vis tiek nesugeneruotų. Tai puikiai supranta tarpininkavimu užsiimančios įmonės, todėl jos nuolat ieško naujų ir pigesnių energijos tiekimo šaltinių. Tiesiogiai iš tarpininkavimo daug neuždirbama, nes veikia bendra elektros energijos tiekimo birža, tačiau, turint pigius tiekėjus, sėkmingai galima žaisti su kainų skirtumu. Šiuo atveju vėl labai patraukli tampa Astravo AE. Jeigu tiesiogiai iš jos nebus leidžiama pirkti, įvertinus, kokia kaina į rinką elektrą galės tiekti baltarusiai, ji vis tiek leis užsidirbti“, - teigė kalbintas ekspertas, nenorėjęs, kad jo pavardė būtų minima.

Atominių elektrinių specifika

Atominės elektrinės gamina didelį kiekį elektros energijos ir labai dažnai ji eksportuojama už gerokai mažesnę kainą, negu parduodama tos šalies, kurioje stovi elektrinė, gyventojams.

Kadaise Lietuva kaimynams, pigiau negu saviems, pardavinėjo Visagino AE gamintą elektros energiją. Dabar panašiai gali elgtis baltarusiai. Nors naujoje atominėje elektrinėje gaminamos elektros savikaina yra labai aukšta - 7-8 euro centai už kilovatvalandę (palyginimui, biržoje didmeninė kaina yra 4,5 euro centai už kw), eksportuoti ją į užsienį apsimoka jau tuomet, jeigu kaina padengia pačios elektrinės eksploatacines išlaidas. Tad labai tikėtina, kad tik pradėję eksploatuoti savo atominę elektrinę, baltarusiai sieks išnaudoti visus jos pajėgumus, nes kitaip tokios elektrinės statyba praranda prasmę, o elektros perteklių - parduoti. Tikrai atsiras ją perkančių, nes visi nuolat ieško kur pigiau. Jeigu valdžia baigtų politikuoti ir pradėtų galvoti apie Lietuvos žmones, tikėtina, mes irgi galėtume džiaugtis dar pigesne elektra. Visgi panašu, kad šiuo atveju valdantiesiems labiau rūpi tarpininkų pelnai, kuriuos turės sukrauti galutiniai elektros, tiekiamos tokiomis sąlygomis, kokias nustatys pagrindiniai importuotojai, vartotojai.

Komentuodamas dėl Astravo AE vis nerimstančias aistras ir energijos importo peripetijas, publicistas, žurnalistas Vytautas Rubavičius buvo kategoriškas: „Net nekyla abejonių, kad tokiais pasisakymais ir poelgiais valdžia bando dangstyti ekonominių grupuočių veiklą. Tai prasidėjo, kai buvo nuspręsta uždaryti Visagino AE, ir tęsiasi iki šiol. Tuomet irgi buvo teigiama, kad elektrinė yra nesaugi ir esą dėl to mūsų nepriims Europos Sąjunga, nors, panašu, kad didžiosioms Europos valstybėms labiau rūpėjo atsikratyti konkurencijos energetikos srityje.

Be to, ne visi turbūt žino, kad Visagino AE reaktoriai buvo dvigubos paskirties - jie gamino ne tik elektros energiją, bet ir karinį plutonį. Pastarasis, mūsų valdžiai teisingai tvarkantis, galėjo tapti vienu iš Lietuvos saugumo garantų. Deja, aplinkinėms šalims stiprios ir savarankiškos Lietuvos nereikėjo, o mūsų tuometinių valdančiųjų nuolaidžiavimas kraštui pridarė milijardinių nuostolių.

Negražios istorijos, kai kurias aplinkybes nutylint, lydėjo ir naujos Lietuvos atominės elektrinės statybos planus. Baltarusiai racionaliau pažiūrėjo į situaciją ir jie atominę elektrinę turi, o mes - ne. Užtat galime purkštauti ir rodyti savo principus, nors puikiai visi supranta, kad tai nieko nepakeis.

Dar daugiau, jeigu su baltarusiais santykiai būtų buvę normalūs, tai ir pati elektrinė, tikėtina, būtų iškilusi kitoje vietoje. Bet mums juk buvo svarbiau ne tartis, o bartis. Tik kas iš to, jeigu net su Latvija ir Estija energetikos klausimais susitarti nesugebame?

Galiausiai likome vieni ir dabar, sėdėdami „prie sudužusios geldos“, toliau kažką buriame, nors jau reiktų pradėti galvoti, kas mums geriau - savarankiška ir suvereni, kiek tai įmanoma, Baltarusija ar dar vienas akivaizdus, šalia esantis, Kremliaus protektoratas? Manau, mums naudingiau nepriklausoma valstybė, todėl laikas nustoti pūstis ir bandyti užmegzti draugiškus santykius.

Juolab kad didžiausią Lietuvos elektros energijos importuotoją Rusija jau kontroliuoja. Aišku, šiuo atveju būtų tikslinga viešai įvardinti akcijų ar kitokių ryšių su šia įmone turinčias Lietuvos partijas ir asmenis. Tuomet ir paaiškėtų, kas „tampo už virvučių“ bei išsisklaidytų iliuzija, kad esame laisvi ir, ypač energetiškai, nuo nieko nepriklausomi.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s