respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Kainos yra kitokios, nei užrašytosnuotraukos (31)

2017 gegužės mėn. 08 d. 08:00:11
Augustas DOVYDAITIS

Ar žinojote, kad, remiantis oficialia statistika, 2015 m. įvedus eurą Lietuvoje per metus prekės ir paslaugos... atpigo - vidutiniškai 0,1 proc.? Pernykštė infliacija tesiekė 1,7 proc., nors akivaizdu, kad per minėtus dvejus metus būtiniausių prekių ir paslaugų kainos šoktelėjo ne vieną dešimtį procentų. Kodėl statistika taip skiriasi nuo realybės? Pasak finansų analitiko, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Valdemaro Katkaus, taip yra todėl, kad statistikos specialistai naudoja netinkamus vertinimo kriterijus, nors akivaizdu, kad įvedus eurą mažesnes pajamas gaunančių žmonių gyvenimas smarkiai pablogėjo.

 

Apie lietuviškas kainas ir algas

„Norėčiau paminėti vieno tyrimo, kuris Lietuvoje buvo mažai aptarinėjamas, rezultatus. Jis atliktas ES statistikos agentūros „Eurostat“, o rezultatai paskelbti pernai. Tyrimo esmė - išsiaiškinti, kiek kurios ES valstybės gyventojai išleidžia pajamų maisto produktams. Surinkti duomenys atskleidė, kad Lietuvoje kiekvienas gyventojas per mėnesį maistui vidutiniškai išleidžia 147 eurus - pagal šį kriterijų mes atitinkame ES vidurkį. Tačiau turėkime mintyje, kad mes atlyginimų ir pensijų dydžiu esame treti ketvirti nuo galo. 147 eurai yra ES vidurkis. O svarbiausia, kad lygiai tiek pat maistui per mėnesį išleidžiama Jungtinėje Karalystėje, dar mažiau išleidžiama Vokietijoje, Ispanijoje, Airijoje - tose šalyse, kuriose dirba daugiausiai Lietuvos emigrantų. Bet įdomiausia, kad net kaimyninėse valstybėse žmonės maistui išleidžia daug mažiau nei Lietuvoje. Estijoje išleidžia 130 eurų, Latvijoje - 105 eurus kiekvieną mėnesį. Statistika rodo, kad išlaidos maisto produktams Lietuvoje sudaro didžiausią dalį visų pajamų. Kalbu apie statistiką po euro įvedimo Lietuvoje. Maisto kainos atitinka Jungtinės Karalystės, Vokietijos kainas, o pensijos ir atlyginimai pas mus daug mažesni“, - akcentavo finansų analitikas V.Katkus.

Apie atsilikimą


Signataras atkreipia dėmesį, kad net tarp Baltijos šalių mūsų gyventojų pajamos yra mažiausios.

„Pernai Lietuvoje vidutinė pensija buvo 255 eurai, Latvijoje - 301 euras, Estijoje - 390 eurų. Kitaip tariant, Latvijoje pensijos buvo 15 proc. didesnės, Estijoje - net 35 proc. Vėlgi pažiūrėkime į atlyginimų vidurkį Baltijos šalyse. Lietuvoje jis siekė 823 eurus „popieriuje“, Latvijoje - 900, Estijoje - 1182. Jei žiūrėsime procentais, Estijoje algos buvo didesnės 30 proc., Latvijoje - 8 proc. Lietuvoje tikrai yra didžiulė anomalija, kurią euro įvedimas dar labiau padidino. Kaip jau minėjau, Lietuvos išlaidos maistui siekia ES vidurkį, o pajamos - beveik mažiausios. O euro įvedimas tik pablogino situaciją. Suprantamiau pasakysiu: kainos pas mus yra vokiškos ir net didesnės, o atlyginimai - lietuviški. O įvedus eurą algos tiek nepadidėjo, kiek pabrango paslaugos ir prekės, ypač maisto produktai. Todėl akivaizdu, kodėl žmonės emigruoja - renkasi valstybes, kuriose kainos tokios, kaip pas mus, o algos - gerokai didesnės“, - dėstė finansų analitikas.

Apie euro propagandą


Pasak V.Katkaus, euro propagandininkai apsimelavo ne tik teigdami, kad įvestas euras nepadidins infliacijos.

„Euro propagandininkai taip pat atkakliai tvirtino, kad euras pritrauks tiesioginių užsienio investicijų, nes esą tik litas trukdo investuotojams atvažiuoti. Pažiūrėkime į skaičius. Jei paimsime 10 metų tiesioginių užsienio investicijų iki euro įvedimo augimo vidurkį, tai iki euro įvedimo per metus investicijų būdavo padaroma maždaug po 4 proc. bendrojo šalies produkto, o 2016 m. jos tesudarė 0,9 proc. Taigi tas paskelbimas, kad, įsivedę eurą, mes prisiviliosime užsienio investuotojų, baigėsi visišku fiasko. Beje, ir 2015 m. buvo sumažėjimas, palyginti su laikotarpiu iki euro. Apibendrindamas galiu pasakyti: kainos yra kaip Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje, atlyginimus ir pensijas turime beveik mažiausias ir neturime investicijų. Todėl sunku pasakyti, kur čia euro įvedimo nauda. Bent kol kas poveikis yra tik neigiamas“, - tvirtino V.Katkus.

Apie manipuliavimą statistika

Ekonomistas paaiškino, dar dėl ko oficiali statistika skiriasi nuo realybės. Pasak jo, visi jaučia, kad kainos tik auga, tačiau pateikiama erzinanti statistika, neva vidutiniškai viskas pinga arba bent jau nesmarkiai brangsta. O taip yra todėl, kad labiausiai brangsta kasdienio vartojimo prekės, o pinga, pvz., televizoriai. Tai statistiką ir padaro gražesnę, nors žmonės to nejunta - juk neperka kiekvieną mėnesį po televizorių, o valgo kas dieną.

„Bet koks vidurkis visada yra ne visa informacija. Statistika turėtų būti skelbiama suprantamai. Bandyti pritaikyti infliacijos rodiklį įvairioms socialinėms grupėms, turinčioms skirtingas pajamas ir vartojimo krepšelius, yra keista, nes pas mus yra didžiulė socialinė atskirtis, pajamos tarp daugiausiai uždirbančios grupės ir mažiausiai uždirbančios skiriasi 7 kartus. Žmonėms, gaunantiems tik minimalią algą, maisto pabrangimas net ir vos keliais procentais daro didžiulę įtaką, priešingai nei daug uždirbantiems. Todėl turėtų būti skelbiama statistika, kaip kainų padidėjimas paveikia kiekvieną pajamų grupę. Tada pamatytume, kad infliacija dėl euro įvedimo labiausiai skurdina ir taip mažiausiai uždirbančius. Vidutinė statistika yra naudotina, bet tik ne šitoje vietoje. Kitose valstybėse renkama statistika, kaip, pvz., 1 proc. infliacija paveikia mažiausiai uždirbančius ir kaip - daugiausiai. Panašiai kaip su oro temperatūra. Skelbiama, koks bus šaltis, tačiau jei didelis vėjas, akcentuojama, kad žvarbumas yra didesnis. Kalbant oro terminais, kainų žvarbumas mažiau uždirbantiems yra gerokai didesnis. O dabar imamos visos kainos, retai naudojamų prekių kainomis „atskiedžiant“ kasdienio naudojimo prekes. Pamačius mano minėtą „Eurostat“ tyrimą darosi akivaizdu, kodėl žmonės apsiperka Lenkijoje arba emigruoja“, - sakė V.Katkus.

Ekonomistas prisiminė seną anekdotą, kuris labai primena dabartinę situaciją, kai būtiniausios prekės brangsta, tačiau statistika rodo, kad infliacijos beveik nėra. Anot jo, jei vienas žmogus valgo kopūstus, o kitas - mėsą, galima sakyti, kad vidutiniškai abu valgo balandėlius, nors iš tikrųjų tai nebūtų objektyvu.

„Tai, ką skaičiuoja Statistikos departamentas, irgi yra reikalinga, tačiau tokių skaičiavimų negalima naudoti kaip gynybos, esą euro įvedimas yra didžiulis laimėjimas. Nes matome, kad maistas labai pabrango, o tiesioginės užsienio investicijos sumažėjo“, - teigė V.Katkus.

Apie valdžios abejingumą

Ekonomistas paaiškino, kodėl iš anksto buvo akivaizdu, kad euro įvedimas išaugins kainas.

„Lietuvos valdžia prekybininkams sudarė sąlygas pakelti kainas, kiek tik jie nori. Nebuvo jokių apribojimų. O kai sudarytos sąlygos tokiu būdu uždirbti, prekybininkų kaltinti negalima. Būtų keista, jei jie tuo nepasinaudotų, jei nepasinaudotų palankia konjunktūra. Valdžia pateikė tik popierines deklaracijas, kad kažką darys, kažkokią deklaraciją su verslu pasirašė, tačiau jokių teisinių apribojimų nesiėmė, todėl viskas taip ir pabrango. Be jokio pagrindo, vienintelis kaltininkas - euras. Leido perskaičiuojant apvalinti ir apvalinti į didesniąją pusę vos ne kiekvieną mėnesį. Tačiau juk prekybininkai nereikalavo įvesti euro. Bet kai jau jis įvestas, kodėl tuo nepasinaudoti didinant kainas? Kai kainos nurodomos litais, pabranginti taip, kad tai akivaizdžiai nesimatytų, buvo sunku. O eurais viskas atrodo daug pigiau“, - tvirtino V.Katkus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (31)

 • Melo statistikos departamentas 2017 gegužės mėn. 09 d. 16:46:33

  Po euro įvedimo pragyvenimo lygis Lietuvoje krito 2 kartus, gal tik 10
  proc gyventojų 30-40 proc. Neregėto skurdo banga nušlavė bet kokias
  runkelių svajones kad jie gyvens kada nors geriau.2020 m seks dar didesnė
  skurdo banga nes baigsis ES pinigai ir Lietuva taps Zimbabwe.Britanijos
  lietuviams irgi galime pasakyti kad atėjus didžiajai krizei kuri truks ne
  mažiau 10 metų,grius eurozona ir ES tai jų turtas nekilnojamas nuvertės
  3 kartus,jie praras darbą ir bus daužomi gatvėse musulmonų beisbolo
  lazdomis nes gyvena prastuose darbinių gyvulių rajonuose.Su laisve
  Lietuva!

 • kaunietis 2017 gegužės mėn. 09 d. 12:05:40

  Bent kartą teisingas straipsnis apie mūsų pajamas,pensijas ir kainas
  .Ačiū 'Respublikai'.

 • 222 2017 gegužės mėn. 09 d. 06:37:46

  Pabrango ir kompiuteriai,ir gana ženkliai.

 • Ne valdzia 2017 gegužės mėn. 08 d. 19:45:17

  kalta,kad zmones susipriesine versiai!

 • Valdžia " apie viską pagalvojo... 2017 gegužės mėn. 08 d. 19:31:34

  Valdžiai ,galimai,labai tinka PIRMA : didelės kainos,didelis PVM.Sako,kad
  pagridinis mokesčių surinkimas .Kuo didesnės kainos - daugiau PVM
  mokesčių į biudžetą.Butkevičiui buvo siūlyta sumažinti
  PVM,maistui,kaip Lenkijoj,ar kt.šalyse ,
  pvz.vaikiškoms prekėms yra 0% PVM.Kiek laužoma iečių dėl šildymo
  PVM.Kiek tūkst. žmonių gyvena daugiabučiuose - kiek suriks PVM
  ANTRA : kuo daugiau emigruoja Lietuvos piliečių - tuo daugiau emigrantai
  siunčia pinigų artimiesiems.Atsiunčiamų pinigų paskut.metais
  susidarė apie 6 milijardus,daugiau kaip pusė biudžeto .

 • jeigu 2017 gegužės mėn. 08 d. 18:13:25

  Kazkas norejo mus isnaikint,pavyko be karo,dabar jau saukstai po
  pietu,isvaziuoja kas tik gali,vargsta emigracijoj,bet cia jau neimanoma
  gyvent,lietuvius visi vertina uz ju darbstuma,tik Lietuvoj jie
  tinginiai,koks psihologinis karas vyksta, ziauru

 • Agnės pastebėjimas 2017 gegužės mėn. 08 d. 17:40:21

  Dėl dvigubo ar trigubo paslaugų pabrangimo :
  2007 - 2014 m.daugiab.namo bendrijai mokėdavom 29 - 32 litus
  (kaip kurį mėn.).Įvedus eurą ,pradėjome mokėti nuo 17€ 2015m.,o
  2016 / 2017 m.jau mokame 22€ ! Tai reiška 75,9 lito.

 • Nuomonė 2017 gegužės mėn. 08 d. 17:20:23

  Kaip turėtų jaustis po šio straipsnio mūsų ekonomistai,Butkevičius,
  prezidentė,nausėdos,
  rajakos,mauricai,vasiliauskai ir kt.,kurie,kaip poterius per TV
  kalbėjo,kad euro įvedimas PRITRAUKS INVESTICIJAS !
  Argi nepritraukė :nuo 4% iki 0,9 % per metus nuo BVP !

 • Kažin 2017 gegužės mėn. 08 d. 16:03:10

  ar tie, kurie įrodinėjo, kad įvedus eurą brangimo nebus, patys buvo
  idiotai ir to nesuprato, ar laikė visą tautą idiotais, kurie nepajus
  pabrangimo?

 • Barometras 2017 gegužės mėn. 08 d. 15:16:05

  Vasiliauskas su Šimonyte Lietuvą išdūrė su euru. Nepaaiškina, kodėl
  tą padarė. Ko siekė?

 • PAULIUS 2017 gegužės mėn. 08 d. 14:53:45

  Kainos labai pasikeitė, bet jos ne krito, o kilo ir susilygino su
  tokiomis, kokios buvo litais. Akivaizdžiai brango maistas, paslaugos.
  Turiu ne vieną draugą vokietį ir jie sakė, kad pas juos įvedus eurą
  kainos smarkiai pakilo ir taip pat susilygino su tokiomis, kokios buvo
  markėmis. Jie tai pajuto po 3 metų, o mes staiga. Viskas priklauso nuo
  verslininkų gobšumo ir politikų abejingumo. Pažiūrėkite, Liberalų
  sąjūdis save laikė skaidriausia partija, o kokie korupciniai skandalai
  išlindo. O sako, kad kovos su korupcija. Tokie pavyzdžiai, manau, viską
  paaiškina.

 • Vilma 2017 gegužės mėn. 08 d. 14:53:06

  Viskas brango, nereikia net klausti. Labai brango daržovės, pieno
  produktai. Mane labai nustebino, kad Italijoje tie patys makaronai kainuoja
  72 centus, o Lietuvoje 1,30 euro. Štai paprastas palyginimas. Akivaizdu,
  kad Lietuvoje niekas nereguliuoja kainų, nėra politinės valios. Pas mus
  veikia monopolija, todėl ir kainos tokios. Taip, skelbiama, kad atpigo
  bulvės, svogūnai, galų gale buitinė technika. Bet juk tai tik juokingi
  pasiteisinimai. O vidutinės klasės žmogus iš viso vargiai ar perka
  naują šaldytuvą, dažniausiai naudotą, nes naujo įpirkti nė negali.

 • Rita 2017 gegužės mėn. 08 d. 14:52:21

  Politikai žadėjo, kad taip nebus, bet matome, kad kainos jau susilygino
  su tomis, kokios buvo esant litui. Ką kalba statistikai, nebesinori
  klausyti. Na, ir kas, kad atpigo šaldytuvai ar kompiuteriai, niekas jų
  neperka, nes visus pinigus reikia išleisti maistui.

 • Akvilė 2017 gegužės mėn. 08 d. 14:51:40

  Nereikia apgaudinėti žmonių, akivaizdu, kad viskas smarkiai parbrango.
  Ypač brangi mėsa, pramonės prekės. Sunku įsivaizduoti, kaip žmonės
  turi susispausti, kad išgyventų tokiomis sąlygomis. Kitose šalyse
  žmonės tuojau pat būtų išėję į gatves.

 • pilietis Lietuvos 2017 gegužės mėn. 08 d. 13:41:28

  Kaltininkas tik vienas - valdžiagyviai, dar kitaip vadintini politikos
  buratinais. Klausimas- kaip nuo jų išsivalyti ir kur gauti protingesnių
  ir doresnių? Bijau, kad klausimas tik retorinis.
  Ir kaip mizernai atrodo mūsų prezidentė, Briuselyje vis taikanti patekti
  į kadrą šalia įtakingesnių. Ve.

 • vitas 2017 gegužės mėn. 08 d. 13:28:44

  kaip valdzioj vagys,taip ir ledzia prekybinikams vogt

 • Norėjom permainų? 2017 gegužės mėn. 08 d. 11:34:31

  Dabar džiaukimės!

 • taip 2017 gegužės mėn. 08 d. 11:22:34

  Euro gimdytojai butkevičius, graužinienė ir vasiliokas matyt buvo girti
  proceso metu. Kaip bebūtų lazda turi du galus. Šiandien butkevičius ir
  graužinienė jau politiniai lavonai, o trečiajam ruošiamas iešmas ir
  renkamos malkos.

 • JO 2017 gegužės mėn. 08 d. 10:32:19

  Leninas yra pasakęs, statistika yra partinis mokslas.

 • Dar baisiau. 2017 gegužės mėn. 08 d. 10:15:06

  Valstybė įstatymu įpareigojo visus Lietuvos vairuotojus savo transporto
  priemones drausti privalomu civilinės atsakomybės draudimu. Valstybinių
  draudimo kompanijų nėra, o valstybės nekontroliuojami privatūs
  draudikai kelia kainas jau ne procentais, o kartais. Tai destrukcija
  valstybėje, tik ji niekam nerūpi.

 • to nepartinis 2017 gegužės mėn. 08 d. 10:02:05

  ka tu cia durneli lygini,gyveni savo supistam "rojuje"ir gyvenk ,o nekisk
  to ko nebuvo,palygino mat ybi su pirstu,tada buvo visai kitokios kainos ir
  beje visoj sajungoj vienodos,zmones buvo kitokie tik tokios atmatos kaip tu
  isliko iki beretozaidiniu laiku

 • Ponas Katkau! 2017 gegužės mėn. 08 d. 10:00:03

  Jus turbut nesuprantate verslo/politikos konglomerato propagandininku
  demagogijos!? Juk tai,kad kaimynai isleidzia maziau maistui,galima
  "isvartyti",kad jie - didesni ubagai! O valdzios abejingumas kainu augimui
  daugiau nei suprantamas! PVM nuo euro ir nuo dvieju - skiriasi per puse! O
  stai esme,kad visur yra taip,kur nera vienybes,profsajungu ir
  streiku,nutylite net Jus...

 • Pučiasi biurokratai. 2017 gegužės mėn. 08 d. 09:57:02

  Valdžia mus skurdina jau 27 metus laikas daryti išvadas.

 • Genocidas 2017 gegužės mėn. 08 d. 09:54:54

  Visus euro propagandininkus ant ešafoto !!! Žmonės, ar tie kankinimai
  jums taip smarkiai patinka , kad tylite? Į valdžią sulindusios
  žiūrkės tuoj visai jus sugriauš.

 • Visiems aišku. 2017 gegužės mėn. 08 d. 09:50:27

  Tačiau vis dar "kabinami makaronai" Tautai ant ausų. Kol visa statistika
  bus išreiškiama procentais, tol ji bus tik valstybinio melo atspindys.
  Kol atlyginimai ir pensijos bus didinami procentais, tol atskirtis tik
  didės. Pensijos skiriamos pagal "nuopelnus", o didinamos turėtų būti
  visiems vienodai. Tai yra pragaištingesni faktoriai, negu euro įvedimas.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis