respublika.lt

Kaimo parduotuvėms - sunkoka

(0)
Publikuota: 2017 sausio 27 18:03:36, Vilija MAČIULSKYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Parduotuvės savininkė Gintė Markutienė sako, kad žmonės, kaimo parduotuvėse pirkdami butelį, nusiperka dar ir duonos, saldainių ar mėsos gaminį. Vilijos Mačiulskytės nuotr.

Nedidelių kaimo parduotuvių savininkai kiekvienais metais skaičiuoja vis mažesnį pelną. Kaimuose gyventojų mažėja, dalis jų apsiperka miestų parduotuvėse, ypač jeigu jos vos už kelių kilometrų. Šiuo metu nemažai nerimo kelia naujosios valdžios ketinimas alkoholiu leisti prekiauti tik specializuotose parduotuvėse. Verslininkai vienbalsiai tvirtina, jog šis sprendimas kaimo parduotuves sužlugdytų visiškai.

 

Žmonių mažėja

Parovėjos kaimo (Biržų r.) parduotuvės savininkė Gintė Markutienė pasakoja, jog kaimuose kasmet mažėja žmonių. Jaunimas išvažiuoja į didmiesčius, o lieka daugiausia senoliai. Parduotuvę moteris atidarė prieš 14 metų. Savininkė neslepia, jog verslo pradžia buvo sėkminga ir daug žadanti: „Tuo metu klientų netrūko. Parovėjoje buvo daugiau jaunimo, vaikų, bet po truputį kaimas ėmė tuštėti. Taip pat nemažai žmonių dirba Biržuose, kurie vos už 8 kilometrų, tad dauguma apsiperka miesto parduotuvėse.“

Taip pat moteriai nerimą kelia ketinimas alkoholiu prekiauti tik specializuotose parduotuvėse. Jeigu taip atsitiktų, parduotuvė netektų dalies savo pajamų. „Nėra taip, jog daugiausia parduodame alkoholio. Bet kai žmogus ateina nusipirkti butelio ar pakelio cigarečių, jis dar kažką nuperka“, - atkreipia dėmesį G.Markutienė.

Dažniausiai žmonės perka duoną, mėsos gaminius, šunų ar kačių maistą. Moteris juokauja, jog kai kurie klientai savo augintiniams nuperka daugiau maisto negu sau. Įdomesnes prekes, tokias kaip nuotraukų rėmeliai, vazos, žmonės perka prieš šventes, ieškodami dovanų.

Kiek vidutiniškai pirkėjai išleidžia vieno apsipirkimo metu, parduotuvės savininkei sunku atsakyti. Vienas gali išleisti 5 eurus, o kitas - 20 eurų. Kalbėdama apie ateities perspektyvas savininkė nepraranda optimizmo: „Gyvename šia diena. Ir jeigu viskas bus kaip šiuo metu, nepražūsime. Tegu tik situacija neblogėja.“

Populiariausios prekės


Medeikiuose (Biržų r.) įsikūrusios parduotuvės savininkė Ramutė Čižienė tai pat pasakoja, jo šiuo metu pirkėjų sulaukia mažai. Klientų srautus lemia net mėnesio dienos. „Nuo 10 iki 20 dienos klientų daugiausia, vėliau dauguma taupo ir laukia atlyginimo dienos“, - teigia savininkė.

Anot moters, populiariausia prekė - saldainiai ir sausainiai. Juos perka ir vaikai, ir 90 metų senukai, tiek moterys, tiek vyrai. Taip pat perka įvairius maisto produktus bei alkoholį. Buities ir higienos prekių įsigyja mažiausiai. Pastarųjų ir pasirinkimas parduotuvėje nedidelis, bet jeigu netikėtai prireiktų dovanos ar gėlių, važiuoti į miestą nereikėtų. „Prieš kovo 8-ąją visada prekiauju tulpėmis, jų nuperka apie šimtą, dar žmonės perka vazonuose žydinčias orchidėjas ar rožes“, - sako savininkė.

Kaimo parduotuvė visada yra arčiau žmogaus negu didieji miestų prekybos centrai. Daugelis ateina ne tik pirkti, bet pasidalinti bėdomis ar pasidžiaugti. Moteris pasakoja, kad pažįsta beveik kiekvieną savo pirkėją, žino, ką jis dažniausiai perka. Kiekvieno noras būna išgirstas ir išpildytas. Jeigu pirkėjas neranda norimo produkto, gali jį užsisakyti.

Dažnai žmonės galvoja, jog kaimo parduotuvėse prekės brangesnės, todėl stengiasi apsipirkti mieste, o į kaimo parduotuvę užsuka tik kai netikėtai kažko prireikia. R.Čižienė šį mitą griauna: „Kai kurios prekės čia netgi pigesnės, be to, aš nemėgstu skelbti akcijų, kuriomis viliojami prekybos centrų pirkėjai. Jeigu prekę gaunu už mažesnę kainą, tai ir parduodu pigiau, be jokių skambių akcijos šūkių. Taip pat prekių yra įvairių, pagal kiekvieno kišenę. Štai makaronai kainuoja nuo 40 iki 75 centų.“

Paskutinę dieną galiojančius produktus galima įsigyti už pusę kainos. Tuo ypač džiaugiasi sunkiai besiverčiantys žmonės. Parduotuvėje veikia „Perlo“ terminalas, todėl kaimo gyventojai gali pasitikrinti banko kortelių pinigų likutį, pasiimti grynųjų pinigų bei sumokėti mokesčius. Pasak savininkės, anksčiau dalis gyventojų dėl šių paslaugų važiuodavo į Biržus, o dabar gali dalį reikalų susitvarkyti kaimo parduotuvėje.

Ateitis niūri

R.Čižienė baiminasi sprendimo alkoholį pardavinėti tik specializuotose parduotuvėse: „Šis sprendimas sužlugdytų mano verslą. Nė viena kaimo parduotuvė neišgyvens. Neįmanoma prekiauti tik maistu ar tik alkoholiu. Jeigu skaičiuosime vienetais, žinoma, maisto parduodama daugiau, bet jeigu žiūrėsime į kainą, alkoholis yra kur kas brangesnis. Parduotuvės pajamas galima dalyti pusiau, viena pusė gaunama iš maisto, kita - iš alkoholio.“

Tačiau su požiūriu, jog alkoholį vartojančių žmonių kaimuose daugiau negu miestuose, moteris nesutinka: „Kaime mažiau žmonių, todėl visi viską daug greičiau pastebi, čia tik dvi parduotuvės ir aš matau tuos žmones, kurie ateina nusipirkti butelio. Mieste parduotuvių - kelios dešimtys. Jeigu žmogus kiekvieną dieną eis į skirtingas, niekas nė nepastebės, jog jis geria.“

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s