respublika.lt

2017 gruodžio 18, pirmadienis

Išskirtinis interviu su verslininku I.Staškevičiumi: Kodėl lietuvių verslas ėmė trauktis į užsienį?nuotraukos (20)

2013 balandžio mėn. 27 d. 16:17:49
Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas

Žinomas Lietuvos verslininkas, vienas iš buvusio garsiojo „Vilniaus prekybos“ dešimtuko narių Ignas Staškevičius jau ne vienerius metus savo verslą plėtoja užsienyje, nors teigia, kad tai daryti būtų gerokai lengviau savo šalyje. Milijoną paprasčiau uždirbti čia, tačiau kodėl vienas didžiausio Lietuvos prekybos tinklo kūrėjų šiandien yra Lenkijoje, Slovakijoje ir Čekijoje?


- Kodėl lietuviškas verslas ėmė trauktis į užsienį - ar mūsų verslininkams Lietuvoje tapo per sunku dėl valdžios nustatytos mokesčių politikos, apribojimų?
- „Respublika“ paklausė I.Staškevičiaus.

- Yra labai daug skirtingų priežasčių, kodėl mūsų verslininkai nori kažko pasiekti užsieniuose. Pačiam man teko matyti iš arti, kaip „Vilniaus prekybos“ įmonės tiesiog išaugo Lietuvos marškinius, ėmiau vadovauti projektams Latvijoje, Estijoje, vėliau atsivėrė kitos rinkos - Bulgarija, Rumunija, Ispanija, Lenkija.

Įmonė NDX, kurioje tiesiogiai dirbu, turi padalinių Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje. Ir manau, kad tai nėra blogai. Verslo išsikraustymo procesus turbūt palyginčiau su Lietuvos sportininkais, kurie žaidžia užsienio klubuose. Juk net mūsų žiniasklaida praneša, kad žaisdamas už kokią nors Ispanijos ar Amerikos komandą lietuvis krepšininkas išbėgo į aikštelę trims minutėms ir pelnė du taškus. Regis, tie du taškai yra smulkmena, bet mums juk smagu, kad tai yra būtent lietuvis, kuris žaidžia gerame klube, uždirba gerus pinigus.

Tas sportininkas žaidžia geresnėje lygoje - juk NBA yra nepalyginti aukštesnio meistriškumo mokykla nei LKL. Panašiai yra ir versle. Lenkijos rinką aš pavadinčiau kur kas aukštesnio lygio nei Lietuvos. Ne tik dėl to, kad šalyje kaimynėje gyvena kone 40 mln. žmonių. Lenkijoje yra milžiniška konkurencija, ten dirba galybė galingų užsienio koncernų, kuriems ši rinka yra daug įdomesnė nei Lietuvos, todėl į ją jie sulindo visi. Man teko matyti, kaip koks nors Japonijos verslo gigantas atėjimą į Europą pradeda būtent nuo Lenkijos.

Lenkijos rinka yra ne tik dinamiška, jauna, atverianti kelius ir į Rytus, ir į Vakarus. Ji netoleruoja verslo klaidų ir apsileidimo. Jeigu kas sugeba užsidirbti Lenkijoje, tai jau yra tam tikras kokybinis įvertinimas.

Lietuvos rinka yra tokia nedidukė, kad čia bet koks ryškesnis judesys sukelia audrą stiklinėje. Kalbėdamas su žmonėmis aš jau kelis kartus klausiau auditorijos: ar tikrai būtų geriau, jeigu mūsų įmonė būtų įsijungusi į peštynes dėl Vievio paukštyno? Bet kokia žinia apie tai, kad kas nors iš didžiųjų Lietuvos verslo žaidėjų ką nors perka ar stato, nebūtinai yra gera mūsų visuomenei.

Be to, kiekvienas turime ambicijų, tad kyla noras pažaisti ir kitur. Tai įdomu ir ekonomiškai, nes kai apžvelgi didesnį regioną, jame randi ir įdomesnių projektų. Kai nori įsigyti kokį nors fabriką, Lietuvoje jo tiesiog gali nebūti.

Pernai Slovakijoje mes įsigijome kūdikių tyrelių gamybos įmonę ir su vietos partneriu ją gana sėkmingai vystome. Lenkijoje įsigijome mėsos konservų, ėdalo naminiams gyvūnams, daržovių konservų įmones. Prisimenu, kaip kadaise „Maxima“, eidama į Latviją, jos rinką atvėrė mūsų šalies gamintojams, bet dabar mes, žaisdami Lenkijos rinkoje, labai pasigendame lietuvių prekybininkų paramos.

- Ar tikrai išėjote vien dėl išaugtų marškinių, gal tam įtakos turėjo ir neprognozuojamas mūsų valdžios požiūris į verslą, juk net pati prezidentė Dalia Grybauskaitė savo kadencijos pradžioje atvirai grasino neįvardytiems oligarchams?

- Jeigu apskritai ko nors bijotum Lietuvoje, reikėtų tik susikrauti lagaminus ir ieškoti tos šalies, kur tau nebūtų taip baisu. Nėra juk viskas tik juoda ir balta, būna tarpinių spalvų.

Finansų krizė, politinės permainos kai kuriuos verslininkus privertė susimąstyti, kad verta investuoti ne tik Lietuvoje. Bet tai nereiškia, kad visi turi pasitraukti iš čia ir užsidaryti užsienyje kaip kokie rusų oligarchai. Kai kam net sveika išbandyti savo jėgas svetur, taip paliekant Lietuvoje nišų kitiems, smulkiajam, vidutiniam verslui.

Nemanau, kad Lietuvos verslo aplinka, mokesčių sistema, licencijavimas, reguliavimas, įmonių steigimo, finansavimo dalykai yra blogi. Atvirkščiai, jeigu reikėtų atsakyti, kur lengviau dirbti - Lietuvoje ar užsienyje, pasakyčiau, kad lietuviui lengviau yra tik Lietuvoje.

- Tačiau jūs nusprendėte dirbti ten, kur sunkiau?

- Sėkmingai investuoti milijoną ir milijoną uždirbti užsienyje yra dešimt kartų sunkiau, nei tą patį padaryti su dešimčia milijonų Lietuvoje. Tai susiję ne tik su atstumais, svetima aplinka, bet ir daugybe kitų subtilių veiksnių.

Tačiau versle veikia ir azarto principas. Iš pradžių net Lenkija man atrodė verslo prasme grėsminga ir baugi. Tačiau kai susipažįsti su šalies aplinka, šiek tiek padirbi, pradedi bendrauti su žmonėmis, kažkiek investuoji, rizikuoji, aplinka pasidaro ne tokia baisi, apsipranti ir pradedi mokytis iš savo klaidų.

- Kodėl pasukote į nepasotinama vadinamą Rusiją?

- Šią valstybę aš vertinu kitaip, nes tarp Rytų ir Vakarų tikrai egzistuoja siena. Tai - kultūrinė siena. Tenka man lankytis Rusijoje, įvairių projektų dairytis Ukrainoje, bet tose šalyse verslininkui reikia šiek tiek kitokių savybių.

- Ką jūsų verslo partneriai Lenkijoje sako apie kai kurių politikų kuriamą priešpriešą tarp lietuvių ir Lietuvos lenkų?

- Yra žmonės, kuriems ir tautų santykiai, ir jų įtampa yra svarbu, nes jie iš to gyvena, susirenka rinkėjų balsus.

Lenkijos verslininkai, su kuriais nuolat bendrauju, iš tiesų labai mažai pažįsta Lietuvą, o Vilnius jiems yra tarsi vaizdinys iš legendų, istorinių pasakojimų. Jie visi sako, kad labai norėtų atvažiuoti į Vilnių, bet tam neturi laiko. Iš dalies Vilnius juos traukia tik dėl bendros Abiejų Tautų istorijos, kurią dauguma žmonių Lenkijoje puikiai žino, vertina bendros valstybės laikus.

Su tautiniais prietarais, tokiais kaip skriaudžiami lenkai Vilniaus krašte, pačioje Lenkijoje aš dar nė karto nesusidūriau, nors šioje šalyje gana daug važinėju.

Tuo metu, kai Lietuvoje kuriami tie tautiniai mitai, reikėtų prisiminti kitą dalyką. Lenkai yra labai racionalūs, pragmatiški, gerai mokantys skaičiuoti, pirmiausia tik savo ekonominių interesų žiūrintys žmonės. Per kelerius metus lenkų verslininkai manęs nėra nė karto paklausę, ar Lietuvoje tikrai diskriminuojami jų tautiečiai, kyla kokių nors švietimo problemų. Nė karto. Jeigu mes koncentruojamės tik į tą kuriamą Vilniaus krašto problemą, tai nesusidarome jokio lietuvių ir lenkų santykio vaizdo.

- Koks jūsų požiūris į buvusias ar esamą Lietuvos valdžias, kurios vienu balsu kalba tik apie užsienio investuotojų globą, o savo verslą palieka tik savieigai?

- Valstybei naudinga, kai užsieniečiai pas mus atveža pinigus. Man kaip lietuviui yra smagu, kai užsienio kompanija investicijoms renkasi Lietuvą, o ne Lenkiją.

Aš to nebijau, nes esu optimistas dėl Lietuvos išlikimo. Žinoma, tik tuo atveju, jeigu mes būsime savo krašto šeimininkai, kalbėsime lietuviškai, saugosime kultūrą, tradicijas ir tvarkysimės pagal savo papročius.

Visi tie, kas čia investuoja pinigus, arba turės perimti lietuvišką gyvenimo būdą, tapti lygiaverčiais mūsų bendruomenės nariais, arba, laikinai padėję mums, ko nors išmokę, užsidirbs pelno ir tiesiog pasitrauks.

Lietuviams pavyko sukurti savo parduotuvių, vaistinių tinklus, tačiau ne visose srityse atsiranda vietos žmonių, kurie nusiteikę daug dirbti ir padaryti. Tuomet užsieniečių investicijos ir praverčia. Bet manau, kad ateityje mes turėsime ir lietuviškų bankų, ir gamybos, ir žiniasklaidos, kurios, manau, tik daugės.

Kitą savaitę „Respublikoje“ skaitykite:

I.Staškevičius: „Būna ir taip, kad verslas tiek sustiprėja, kad pradeda piktinti visuomenę savo godumu, piktnaudžiavimais. Tuomet žmonės parodo jėgą ir tokį verslą pastato į vietą“.

 Parengta pagal dienraštį "Respublika"

 


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (20)

 • taigi 2013 gegužės mėn. 05 d. 17:48:59

  Šiuolaikinis tikras verslininkas savo verslą perkelia prie žaliavų
  šaltinių,arba pigios darbo jėgos(čia apie ateinančius į Lietuvą).o
  verslas perku-parduodu yra jokio proto nereikalaujantis verslas. Beje
  Staškevičiau, kiek dabar kainuoja prekybos lentyna duonai Maximoje?
  Kodėl už atpigintas prekes(akcijos) apmoka gamintojas? Sukčių sukčius
  tamsta.

 • tam to pamenu 2013 gegužės mėn. 05 d. 17:45:51

  Dirbti vergvaldžiui yra tas pats, kas dirbti prostitute, asile tu
  nelaimingas. Verslininkas yra šūdas be darbuotojų, nes tik darbuotojai
  sukuria pridėtinę vertę,pinigai savaime nieko nekuria.

 • durniau Staškevičiau 2013 gegužės mėn. 05 d. 17:40:14

  Jeigu tu pabėgai į užsienį,tai nesakyk, kad verslas traukiasi.Bėga tik
  tokie žiurkės,kur su savo vaikais nepasidalija pinigų, didžiausias
  Lietuvos vergvaldy.

 • Kęstas 2013 gegužės mėn. 04 d. 06:28:53

  Turintieji aukštąjį išsilavinimą JAV kenčia nuo bedarbystės
  mažiausiai
  Nevisada jie gauna jų išsilavinimo vertus darbus šiais krizės laikais.
  Bet darbdaviai juos pasirenka pirmus, nes studijos parodo tam tikrą
  rimtumo ir sugebėjimo dirbti lygį. Mažiau išsilavinę piliečiai ir
  Amerikoje dabar dar kenčia nuo aukštos bedarbystės (Pav. 1). Beje, kai
  krizė baigsis, bedarbystė nuslugs, baigusieji universitetus užims jiems
  tinkančias geresnes darbo vietas, jiems bus dar geriau. Negailėkite laiko
  ir pinigų studijoms šiais neramiais laikais. Žiūrėk Pav.1, surašant
  Google žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

 • Gaila 2013 balandžio mėn. 30 d. 07:12:58

  Skaičiau interviu iki pirmo pamelavimo tik. Dalyvavau konferencijoje
  Lenkijoje ir, deja, lenkai nesusilaiko ir klausinėja apie lenkų padėtį
  Lietuvoje. Lenkijos interesai mūsuose yra neaiškūs tik tiems, kurie ...

 • LLL 2013 balandžio mėn. 28 d. 23:59:32

  Na, kam įdomu apie šiuos ponus ir jų sąžinę nepatingėkit
  pažiūrėti youtube: pistonai - scenarijus 12/25

 • R 2013 balandžio mėn. 28 d. 19:15:57

  Bandys igivendinti Lietuvoje isbandytus mokesciu vengimo budus kitoee
  salyse.Su visokiom neiigaliuju sajungom ir t.t. Nieko naujo.

 • ciceronas 2013 balandžio mėn. 28 d. 13:14:09

  duok zuokui babkių jis tave su ufonautais suves

 • premjeras 2013 balandžio mėn. 28 d. 11:47:06

  lietuvoj saziningu budu milijonu nesusikrausi...mokesi minimuma,nemokesi uz
  virsvalandzius,papirkinesi mokescius, teisesauga, seimunus del istatymo
  priemimo,tai galesi pasigirt , kad esi milijonierius...

 • To Ak-47 2013 balandžio mėn. 28 d. 11:43:41

  Esate visiškai teisus.

 • Kam Lietuvoje gera? 2013 balandžio mėn. 28 d. 09:04:41

  Apsidairykit - tai tiems – saujelei turčių, kurie per 20 m., engdami
  samdinius, sugebėjo "užsidirbti" MILIJARDUS, prisistatyti pilių,
  prisipirkti lėktuvų, malūnsparnių ir milijonus kainuojančių
  automobilių, mokėti už šuns būdas ar rūbelius po 50.000 Lt ar už
  30.000 Lt vežti savo šunį į kirpyklą Maskvoje. Ir dar giriasi per TV
  tokiais savo "žygdarbiais".
  Tik abejoju, ar gera 680.000 skurdžių, besimaitinančių labdaros
  kruopomis su kirmėlėmis, 20.000 tėvų paliktų ir 140.000 (tokie
  oficialūs duomenys) skurde gyvenančių vaikų...

 • visaip gali buti 2013 balandžio mėn. 28 d. 08:18:54

  Oligarchai bijo KGB ir nacionalizavimo.Arba Lubio likimo.Todel kol kas
  renkasi variantus.Bent kol kas...

 • skelbimas 2013 balandžio mėn. 28 d. 01:30:45

  Sekmadienį mitingas prie seimo 14.00

 • O Lietuvoj valstybe zmogui priesiska 2013 balandžio mėn. 27 d. 21:58:14

  Geriau maziau , bet ramiau , be jokios baimes ir sazines grauzaties.Be to ,
  nesekmes atveju valadzia niekada nepaliks taves bedoj - gausi socialini
  busta ir islaikyma iki gyvenimo pabaigos.

 • piktnaudžiavimais 2013 balandžio mėn. 27 d. 21:30:22

  “Kodėl lietuvių verslas ėmė trauktis į užsienį?" – todėl kad
  Lietuvoje jau beveik neliko žmonių, kuriu „lietuvių verslas“ ne
  apgavo.

 • Rasa 2013 balandžio mėn. 27 d. 20:27:56

  Kokioj šaly dar yra vergų?

 • Vaidas 2013 balandžio mėn. 27 d. 15:16:05

  "Verslininkas" - pirk parduok

 • pirkti parduoti 2013 balandžio mėn. 27 d. 14:45:54

  pigiai pirkti brangiai parduoti yra ne verslas, tai nieko nekuria, verslas
  pagaminti, sukurti, bet juk jus Statkeviciu tuos kurie gamina ir smaugiate
  nes reikia kuo daugiau pelno, vadinasi, prispausti gamintoja kuon pigiau
  parduoti, o pirkeja, kuo daugiau moketi. Visa matematika, daug smegenu tam
  nereikia, tik galios, kuria suteikia politiku stogas

 • to pamenu 2013 balandžio mėn. 27 d. 12:53:20

  jei nebūtų verslininkų, tai kokia ta Lietuva būtų? Reikia tik
  džiaugtis, kad žmonės kuria darbo vietas Lietuvoje.O jeigu taip ir
  pasakė, negi neteisinga?

 • pamenu 2013 balandžio mėn. 27 d. 11:01:24

  kaip sitas "verslinikas"kovojo,kad nemoketi maximos kasininkems didesniu
  atlyginimu,senai tas buvo bet iki dabar isliko jo pasakyti zodziai,kad
  "geriau buti kasininke maxsimoj,negu dirbti prostitute",tai buvo dar taip
  vadinamos nepriklausomybes ausroje...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUGALĖJO: Graikijos vyrų krepšinio čempionate sekmadienį Atėnų „Panathinaikos“ komanda, kuriai atstovauja Lukas Lekavičius, namuose 91:69 nugalėjo Retimno „Cretan Kings“ ekipą.
 • BRONZA: Vokietijoje vykstančio 23-iojo pasaulio moterų rankinio čempionato bronzos medalius iškovojo Olandijos rinktinė; mažajame finale sekmadienį olandės 24:21 nugalėjo Švedijos komandą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar reikėjo nušalinti A.Verygą?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  +1 C

   -4   0 C

 

   -1  0 C

    -1  +4 C

   -1  +3 C

 

   0 +4 C

    1-5 m/s

    1-4 m/s

 

      2-4 m/s

 

USD - 1.1806 PLN - 4.2167
RUB - 69.5043 CHF - 1.1669
GBP - 0.8825 NOK - 9.7828
reklama
Prenumerat 2018