respublika.lt

2018 birželio 19, antradienis

Iš vienos savivaldybės šėryklos - į kitąnuotraukos (15)

2017 sausio mėn. 12 d. 08:12:33
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Šiam principui, pasirodo, ištikimas per itin skaidrų konkursą savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Grinda“ direktoriaus postą užėmęs Kęstutis Vaicekiūtis, patyliukais traukiantis į šią įmonę kolegas iš savo buvusios skandalingos darbovietės - „Vilniaus vystymo kompanijos“. Oficialiai tai vadinama bendrovės padalinių stiprinimu.

 

Tyli kadrų kaita

Kiekviena nauja šluota stengiasi parodyti, kaip švariai šluoja. K.Vaicekiūtis UAB „Grinda“ vadovu tapo pernai birželio pabaigoje, o po trijų mėnesių bendrovė viešai informavo, kad buvo atleista 11 specialistų, iš jų dalis išėjo savo noru, o vietoj jų priimti 9 nauji darbuotojai. Be to, artėjant žiemos sezonui, buvo numatoma „Grindoje“ laikinai įdarbinti apie 80 žmonių.

Iš pirmo žvilgsnio tai natūrali kadrų kaita įmonėje, kurios pagrindinė veikla - miesto gatvių tvarkymas ir valymas bei lietaus nuotekų sistemų priežiūra - susijusi su sezoniškumu. Tačiau „Grindos“ senbuviai stebisi naujai besipildančiais etatais administracijoje ir piktinasi, kad vienas po kito įmonėje įdarbinami naujojo direktoriaus buvę bendražygiai iš liūdnai pagarsėjusios sostinės savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Vilniaus vystymo kompanija“.

Šaltinių duomenimis, „Grindoje“ jau dirba buvusi „Vilniaus vystymo kompanijos“ vyriausioji finansininkė Diana Gedziuševičiūtė ir viešųjų pirkimų vadovė Vaida Maksvytienė. Įmonės senbuviai spėlioja, kiek dar darbo vietų jiems teks užleisti iš ankstesnės K.Vaicekiūčio darbovietės atitemptiems žmonėms.

Aukštesnių pareigų negavo

Apie tai pasiteiravus pačioje „Grindoje“, bendrovės rinkodaros ir komunikacijos specialistas Egidijus Steponavičius paaiškino, kad D.Gedziuševičiūtė dirba vyr. buhalterės pavaduotoja, o V.Maksvytienė „sustiprino viešųjų pirkimų padalinį, taip užtikrindama skaidresnį viešųjų pirkimų vykdymą“. Jo teigimu, abi buvusios „Vilniaus vystymo kompanijos“ specialistės dabar neina aukštesnių pareigų nei ankstesnėje darbovietėje.

Bendrovėje darbuotojų atranka vykdoma atsižvelgiant į kompetenciją ir darbo patirtis, tačiau ar konkrečiais K.Vaicekiūčio buvusių bendradarbių atvejais atranka vyko ir kodėl buvo pasirinktos šios pretendentės, „Grindos“ atstovas nedetalizavo. Galbūt niekas daugiau ir nepretendavo...

E.Steponavičius tvirtino, kad nuo 2016 m. liepos 1 d. nebuvo atleistas nė vienas iš anksčiau dirbusių bendrovės direktoriaus pavaduotojų ar padalinių vadovų.

„Darbuotojų kaita paskatino anksčiau dirbusius bendrovės specialistus įvertinti savo galimybes ir imtis naujų iššūkių - kai kurie kelių darbininkai tapo meistrais, meistrai - darbų, projektų vadovais, - teigė E.Steponavičius. - Horizontalios karjeros galimybėmis pasinaudojo ir darbuotojai, dirbę kitose tos pačios Vilniaus miesto savivaldybės įmonėse - taip pat UAB „Vilniaus vandenys“ ar UAB „Vilniaus vystymo kompanija“.

Savų imperija

Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotojas Naglis Puteikis tokią nekaltą „horizontalią karjerą“ įvardija jos tikruoju vardu - savų žmonių susodinimu į šiltas vieteles.

„Savivaldybių įmonėse ši praktika labai giliai įsišaknijusi. Tiesa, didžiausi skandalai plieskėsi dėl savivaldos politikų siekio turėti savivaldybių kontroliuojamose įmonėse savo bendražygius, - sakė N.Puteikis ir pažėrė pavyzdžių: - Kitados Panevėžio politikai atvirai buvo sutarę, kaip valdančiosios partijos dalinasi postus „Aukštaitijos vandenyse“, Kaune viena partijos statytinė savivaldybės įmonėje teismo buvo įpareigota sugrąžinti gautą darbo užmokestį, nes nesiteikė net vaikščioti į jai parūpintą darbą.“

„Grindos“ atveju politinių ausų kyšant tarsi ir nematyti, tačiau N.Puteikis šios įmonės situaciją palygino su valstybinės akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“, kurios valdymą perėmė buvusio energetikos ministro Roko Masiulio komanda iš „Klaipėdos naftos“.

„Suprantama, kad vadovas atsiveda savo pagrindinę komandą, kuri imasi veiklos skaidrinimo ir kitų dalykų. O kas vyks Vilniaus savivaldybės kontroliuojamoje „Grindoje“, iš tikrųjų tik laikas parodys, ar čia analogiškas veiksmas siekiant išvalyti, atnaujinti, efektyvinti, ar tik kažkoks politinis ar kitoks protegavimas, - svarstė parlamentaras ir neatmetė, kad gali nutikti ir kaip buvo nutikę „Lietuvos geležinkeliams“. - Įmonė gali pavirsti uždara imperija, kurioje vyksta viešieji pirkimai ne pagal įstatymą, o pagal savas taisykles, kur stengiamasi pirkti iš vieno šaltinio, neskelbti konkurso, įdarbinti savus kadrus, kurie naudotųsi įmonės resursais ne visuomenės naudai.“

Kontrolės vengia

100 proc. „Grindos“ akcijų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei. Ar miesto politikai visiškai nesidomi pavaldžių įmonių kadrų politika?

„Tai visuotinis reiškinys, - apie pažįstamų ir patikimų žmonių įdarbinimą savivaldybės įmonėse sakė savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto narys Gediminas Rudžionis. - Tų dalykų niekas nederina, o Kontrolės komitetas, kuris turi teisę svarstyti visus, taip pat ir personalo, klausimus, visko tiesiog neaprėpia.“

Vakar Vilniaus miesto savivaldybės tarybai buvo pateiktas siūlymas įkurti specialią komisiją, kuri visapusiškai patikrintų savivaldybės kontroliuojamų įmonių veiklą.

„Įmonių ir įstaigų savivaldybė turi apie 300, kaip jos valdo miestiečių turtą, reikia pasižiūrėti be politinio angažuotumo, - įsitikinęs G.Rudžionis. - Todėl mes ir siūlome sudaryti komisiją iš visų frakcijų atstovų po lygiai, kad niekas nedominuotų.“

Pasak jo, gavusi tarybos įgaliojimus, komisija pati rinktųsi, į kokias įmonių veiklos ir valdymo sritis labiau pasigilinti.

„Ateis eilė ir savų kadrų protegavimui, kompetencijų peržiūrai. Iš 7 savivaldybės frakcijų 4 palaikė komisijos idėją, bet neaišku, kaip elgsis didžioji Liberalų sąjūdžio frakcija, - ko gera, jiems tokie dalykai nelabai skanūs“, - spėjo G.Rudžionis ir buvo teisus - projekto patvirtinti nepavyko, nes didžioji dalis valdančiosios koalicijos narių susilaikė, o meras atvirai balsavo „prieš“.


Juozas Imbrasas, Seimo narys, buvęs sostinės meras:


Kai Vilniui vadovauti pradėjo Liberalų sąjūdžio atstovas Remigijus Šimašius, miesto ūkiui iškilo grėsmė dėl nekompetentingo valdymo.

Meras, ko gera, nė šluotos rankoje nėra turėjęs, jo įrankis - feisbukas, o meravimas iš tikrųjų yra ūkininkavimas mieste. Reikia turėti žinių, kaip tas ūkis tvarkomas, šiek tiek jame pakrutėti, pajausti, pačiam pačiupinėti. Bet viskas prasidėjo nuo šlavimo. Pasirinkta skambi frazė, kad depolitizuojamas įmonių valdymas, ateis nepriklausomi ekspertai. Klausimas tik, ant kokio medžio tų nepriklausomų ekspertų yra priderėję.

Bet tai tebuvo gražūs žodžiai pridengti užmačias iššluoti senus darbuotojus ir susodinti savus. Taip nutiko „Vilniaus vandenyse“, tas pats rezultatas ir „Grindoje“. Esu girdėjęs, kad ten padėtis visai nekokia, - sutarčių, iš kurių įmonė gauna pajamas, sudaryta tik 50 proc., negu būdavo sudaroma anksčiau.

Ir baisioji avarija Upės gatvėje, manau, yra besaikio specialistų šlavimo pasekmė. Įmonėse jau beveik neliko tų, kurie bent jau žinojo, kur koks vamzdis guli ir kam jis ten po žeme guli. Susėdo sprendimų priimti nedirbę toje srityje ir išvarė 30 tūkst. tonų teršalų į Nerį.

Lašišos plaukia pilvais į viršų, o jie rotušėje garbės raštus dalijasi. Reikia vieną kartą baigti šitą praktiką - savų kišimą į kadrus. Bet, matyt, tas kišimas turi kitokių tikslų, o ne geros kokybės valdymą.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (15)

 • . 2017 vasario mėn. 08 d. 13:20:19

  Teisybę, ko gero, rašo

 • :))) 2017 sausio mėn. 16 d. 13:45:08

  Imbrasas dar šventuolis ,komentuot drįsta :)))

 • ! 2017 sausio mėn. 12 d. 21:56:57

  Seimūnai, kreipkitės, rašykite, nes mes nemokame, esame buki, kaip
  autobusai. Gražiai rašykite ir mes jus rinksime ir galėsite Seime ar
  savivaldybių tarybose trinti kelnes iki gražios mirties.

 • Sigitas iš Panevėžio 2017 sausio mėn. 12 d. 15:35:24

  Tikrai AČIŲ UŽ STRAIPSNĮ labai vertingas komentaras:kol valdžioje
  sėdės masiulio statytiniai tokie šimašiai,tai Vilniaus laukia tokia pat
  lemtis kaip mūsų Panevėžio:viskas išgriauta pristatyta BABILONŲ
  NORFŲ ir džiaukitės lietuvaičiai.Rezultate tikių valdininkų sumanymų
  ir plaukia Neries upėje lašišos aukštyn pilvais.Padętis be
  prošvaisčių.

 • Cha.. 2017 sausio mėn. 12 d. 14:46:31

  Būtų durnas, jei imtų žmones iš "gatvės"... Turi pasitikėt
  komanda... Jis viską daro teisingai.... Tik neryžtingai... Drąsiau,
  drambly....

 • dzin 2017 sausio mėn. 12 d. 14:29:50

  taip iprate,savus i geras kedes susodint

 • Ačiū už straipsnį. 2017 sausio mėn. 12 d. 13:25:31

  Ačiū p.Zinkuvienei už išsakytą tiesą .Ačiū p.J.Imbrasui ir
  N.Puteikiui už tiesos paeiškas.Visa Lietuva jau įstumta į didelę melo
  ir mėšlo krūvą.Būkite geri, nors sostinės Vilniaus neleiskite
  paskandinti mėšle.Kreipkitės,rašykite premjerui,Karbauskiui,mūsų
  didžiajai poniai-----gal nors kartą sureguos.Tauta Jus parems parašais.

 • visi 2017 sausio mėn. 12 d. 12:01:35

  uabai kelių tvarkymo, klesti, geri pelnai ir atlyginimai, o valstybinė
  grinda neša milijoninius nuostolius, tikriausiai tam ir reikalinga, kad
  būtų kur sukišti gimines, draugus ar partiečius, tuo labiau grindos
  kelio darbų atlikimo kokybė yra pasibaisėtina, kiek juos pastebėjau,
  tai iš būrio darbininkų tik keli dirbo, o kiti arba iš viso nedirbdavo
  arba tiesiog imituudavo dirbus

 • Jadvyga 2017 sausio mėn. 12 d. 10:30:17

  O Grinda dar ketina pradeti administruoti daugiabucius. Gyventojai jiems
  mokes pinigus, o vadovas toliau galimai brangius butus pirks.

 • valdas 2017 sausio mėn. 12 d. 10:14:52

  AMZINU NEGALI BUTI,BET PADARYSIM UNIVERSALUS ITEISINTUS TIK,KAI VIENA
  KADENSIJA AUKLETOJA DIRBA KRASTO APSAUGOS MINISTERE,KITA FINANSU,O VELIAU
  VEL PRIE MEDICINOS,UZBURTAS RATAS,ANE PRASIDEJES NUO KOMSOMOLCIU IR
  BAIGIANTIS "BOLSEVIKU",TIK AR NE TA PATI SISTEMA,TA PATI SAIKA ?

 • Karabasas 2017 sausio mėn. 12 d. 09:23:41

  sakė, profesionalų vyriausybė, tai ko jus norit, viskas turi būti
  atvirksčiai, tai yra analų...

 • alfukas iš Šiliūnų 2017 sausio mėn. 12 d. 09:15:03

  Kas geriau Kauno Šustauskas ar Vilniaus Šimašius?

 • na 2017 sausio mėn. 12 d. 08:56:44

  vilniaus vandenyse tai šimašiaus vadovavimo pasekmės, tai jo nurodymais
  buvo techniniai specialistai atleisti ir pakeisti pardavimo vadibininkais
  iš visokių lestų, o avarijos metu jie nieko nesuprato apie siurblines,
  apie slėgimus, tai užtai ir varė teršalus į upę, aš vienas iš tos
  statybos darbuotojų, tai nei karto nemačiau jokio vilniaus vandenų
  šimašinio "specialisto" kai mes vykdėme darbus prie magistralinių
  vamzdžių, o juk ankstesniais laikais teritoriniai meistrai
  prižiūrėdami savo ūkį mums net dirbti trukdydavo ir dabar jai taip
  būtų , viskas būtų gerai nes ir vamzdžiai buvo matomi ir kaip iš po
  jų krito žemės

 • Boria 2017 sausio mėn. 12 d. 08:39:33

  Uztat sis ponas kokius butus sostines Uzupyje turi, ir sklypa su namu ant
  ezero kranto. Geros tos savivaldybes seryklos :)

 • Taigi 2017 sausio mėn. 12 d. 08:20:51

  Miesta valdyti tai ne paskui usa vaziuoti...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MEDALIS: Kalgaryje vykusio pasaulio klasikinės jėgos trikovės čempionato vyrų svorio kategorijoje iki 120 kg lietuvis Amandas Paulauskas iškovojo bronzos medalį.
 • PASIRINKTA: teisingumo ministras Elvinas Jankevičius po Konstitucinio Teismo sprendimo atnaujino Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovo skyrimo procedūrą ir iš trijų kandidatų, pretendavusių tapti šios tarnybos vadovais, pasirinko Neringą Ulbaitę.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar pajutote ilgesnių mokslo metų naudą?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018