respublika.lt

2018 vasario 18, sekmadienis

„Grindos“ aitvarai - vidaus sandoriainuotraukos (2)

2017 gegužės mėn. 11 d. 11:32:27
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vilniaus savivaldybė džiūgauja - jos kontroliuojama bendrovė „Grinda“ kone milijoną eurų siekusį 2015 m. nuostolį sugebėjo per metus akumuliuoti į 0,97 mln. eurų pelno. Daug labiau, tik tyliai, sostinės politikai džiūgauja, kad Seimas atmetė prezidentės veto dėl vidaus sandorių savivaldybėse, mat „Grindą“ bei kitas savo įmones ir toliau galės maitinti vilniečių pinigais be jokios konkurencijos. O, pavyzdžiui, Klaipėdoje jau porą dešimtmečių gatves valo ir barsto skaidrius konkursus laimėjusios privačios įmonės.

 

Sostinę valdančių liberalų ir konservatorių grietinėlė giriasi, kad jos iniciatyva pakeistos „Grindos“ vadovybės įstabūs vadybiniai sugebėjimai, profesionalumas ir skaidrumas vos per pusmetį ne tik ištraukė įmonę iš skolų liūno, bet ir pavertė pelningai dirbančia ir net mokančia akcininkui dividendus. Pasak „Grindos“ valdybos pirmininko Arvydo Darulio viešo pareiškimo, 333 tūkst. eurų įmonės sumokėtų dividendų grįš į savivaldybės biudžetą ir „bus panaudoti tolesniam vilniečių gyvenimo kokybės gerinimui“. Be to, naujoji „Grindos“ vadovybė sugebėjo atsiskaityti su Mokesčių inspekcija - sumokėjo daugiau kaip 700 tūkst. eurų atidėtų mokesčių skolą.

Viešai akcentuojamais duomenimis, pernai UAB „Grinda“ pardavimų pajamos viršijo 16 mln. eurų, o veiklos sąnaudos siekė 15 mln. eurų. Tačiau bendrovės metinėse finansų ataskaitose ir aiškinamajame rašte matyti ir kitokių skaičių, - pavyzdžiui, susijusių šalių užsakymų ir atsiskaitymų duomenys, kurie rodo, kad Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu teikiamų privalomųjų paslaugų pardavimai 2016 m. sudarė 16,9 mln. eurų, o apmokėta 22,88 mln. eurų. Skolos likutis nuo 9 mln. eurų metų pradžioje sumažėjo iki 3 mln. eurų metų pabaigoje. Vadinasi, savivaldybė ir pati dosniai prisidėjo prie bendrovės skolų sumažinimo, grąžindama dalį savo įsiskolinimų. Tik kažkodėl viešai tai nėra akcentuojama.

Kitas dalykas - naujos savivaldybės „Grindai“ skiriamos pinigų dozės. Redakcijos turimais duomenimis, vien tik 2017 m. vasario mėn. „Grinda“ gavo iš savivaldybės beveik 64,3 tūkst. eurų avarinių situacijų gatvėse lokalizavimo paslaugai, o už centrinės dispečerinės ir vidaus tinklų avarinės tarnybos budėjimo paslaugas pervesta daugiau kaip 21,6 tūkst. eurų. Pastarosios paslaugos įkainis, kurį savivaldybė „Grindai“ patvirtinusi visiems metams, siekia 259,745 tūkst. eurų.

Taip, centrinė dispečerinė ir visą parą dirbanti avarinė tarnyba yra miestui būtinos, tačiau keista, kad įmonė nesistengia užsidirbti dienos metu, nors budi dvi brigados. Praėjusią savaitę trūkus kanalizacijos vamzdžiui, vieno pastato nuomininkas veltui bandė prisikviesti „Grindos“ meistrus - dispečeris primygtinai siūlė kreiptis į avarijų likvidavimo paslaugas teikiančias privačias bendroves.

„Grinda“ iš viso vykdo 18 veiklų, už kurias jai be konkurso apmoka miesto savivaldybė. Daugelį tų paslaugų gali teikti ir teikia privatus verslas, ir net nevyriausybinės organizacijos. Pavyzdžiui, „Grindos“ beglobių gyvūnų tarnybai patvirtintas mėnesio įkainis - 23,177 tūkst. eurų, per metus tai netgi daugiau negu išlaidos avarijų likvidavimui - daugiau kaip 278 tūkst. eurų. Tuo tarpu Vilniuje veikia 4 ar 5 gyvūnų prieglaudos, kuriose dirba daugiausia savanoriai. Vienos iš tų viešųjų įstaigų 2015 m. biudžetas, surinktas iš gyventojų ir įmonių paramos, - apie 106 tūkst. eurų, o gyvūnų, kuriems suteikta pagalba, skaičius tik trečdaliu mažesnis nei „Grindos“ prieglaudoje.

„Grinda“ nepamainoma Vilniaus gatvių prižiūrėtoja ir barstytoja žiemą. Tačiau ir šios paslaugos gali būti teikiamos privačių įmonių, kaip, pavyzdžiui, yra Klaipėdoje.

„Prieš 20 metų, kai pradėjau dirbti Klaipėdos meru, mes ėmėme naikinti monopolijas, skelbdami atskiroms funkcijoms konkursus, - prisimena Eugenijus Gentvilas, buvęs uostamiesčio meras, dabar Seimo narys. - Tą patį gatvių valymą ir barstymą arba želdinių priežiūrą sutvarkėme taip, kad miestas buvo suskaidytas į atskirus rajonus, ir skelbėme konkursus mažoms teritorijoms, nes tada gali atsirasti įmonėlė su nedideliu technikos kiekiu, kuri puikiai susitvarko. Atsisakę vidaus sandorių, mes palaipsniui įvedėme rinkos santykius ir tikrai sutaupėme daug pinigų, nes paaiškėjo, kad savivaldybės monopolininkės teikė paslaugas gerokai brangiau negu kiti rinkos dalyviai.“

Kad dėl neskaidrių vidaus sandorių savivaldybėse jų gyventojams tenka permokėti už viešąsias paslaugas, akcentavo ir prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė. Mat per 5 metus iš viso buvo sudaryta vidaus sandorių už daugiau negu 1 mlrd. eurų, o vien savivaldybės jų sudarė už 420 mln. eurų. Pasak patarėjos, kai kurių perkančiųjų organizacijų praktikoje ši išimtis yra tapusi taisykle, todėl ji ragino atsisakyti neskaidrių pirkimų ir atverti vartus į rinką.

E.Gentvilas pateikė pavyzdį, kaip rinkai buvo atiduota pirmoji paslauga, kurią teikė savivaldybės įmonė „Specialusis autotransportas“, prižiūrėjusi žiemą Klaipėdos gatves, bet kartu teikusi ir mirusiųjų kūnų išvežimo iš avarijų vietų ar rastų negyvų butuose paslaugą. Už pastarąją miestas įmonei mokėjo po 360 tūkst. litų per metus.

„Kai paskelbėme konkursą, „Specialusis autotransportas“ sumažino kainą iki 260 tūkst. litų, bet nugalėjo privati įmonė, kuri sutiko šį darbą atlikti už 80 tūkst. litų. Taip miestas vien už tą menką funkciją sutaupė 280 tūkst. litų, - teigė E.Gentvilas. - Klaipėdoje šiandien savivaldybės įmonės teikia tik dvi monopolizuotas paslaugas - gatvių apšvietimo ir kapinių priežiūros, bet, manau, kad ir čia vidaus sandorių būtų galima atsisakyti.“

Jis apgailestavo, kad Seime praėjusią savaitę nepavyko padaryti žingsnio į priekį, į skaidresnę savivaldybių ir jų įmonių veiklą, nes dauguma parlamentarų palaikė nuomonę nedrausti vidaus sandorių savivaldybėse.

„O jau galėjome pradėti užmiršti apie komunizmą, kai valstybė savo įmones dotuoja, o jos sėkmingai vykdo planus, - juokėsi E.Gentvilas. - Manau, kad šiandien daugelis savivaldybių linkusios pasilikti prie senos tvarkos, nes greičiausiai tose jų įmonėse yra geros vietos kokiems nors partiečiams ar kitiems reikalingiems žmonėms įdarbinti. Nebūtinai kalbu apie korupciją, bet juk nuostabu, kai rinkimus laimėjusi koalicija gali savo rėmėjus įdarbinti savivaldybės įmonėse...“


- Kodėl daugelis savivaldybių taip laikosi įsikibusios savo įmonių ir neatsisako neskaidrių vidaus sandorių? - „Vakaro žinios“ teiravosi Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidento Žilvino ŠILĖNO.

- Jeigu būtų uždrausti vidaus sandoriai, tai nereiškia, kad savivaldybės negalėtų pirkti iš savo įmonių, - galėtų, tik turėtų būti konkursai, kur dalyvautų ir kiti tiekėjai, o savivaldybės įmonė tą konkursą laimėtų. Labai liūdna, jeigu savivaldybės įmonės išsilaiko tik todėl, kad sutartis iš savivaldybių gauna be konkurso, jeigu tai vienintelis jų konkurencinis pranašumas. Nes čia ne pirkimo klausimas, o skaidrumo klausimas.

- Daugiau kaip 90 proc. pajamų „Grinda“ gauna iš savivaldybės be jokių konkursų. Ar sąžininga iš to dar ir siekti pelno, o paskui girtis, kad vilniečiams sugrąžino kaip dividendus jų pačių pinigus?

- Čia spąstai, kuriuose pasiklysta ir savivaldybė, ir pati įmonė. Viena vertus, nori pasakyti, kad jie yra labai reikalingi ir niekas kitas už juos tų paslaugų nesuteiktų, kita vertus, nori pasigirti, kad dar yra ir pelningi. Bet taip nebūna - arba tu vykdai komercines funkcijas, arba viešąsias. Negali būti toje pačioje įmonėje ir kolūkis, ir kooperatyvas - tai prieštarauja ne tik rinkos dėsniams, bet ir elementariai logikai. O miesto priežiūra, gatvių šlavimas yra visiškai komercinės paslaugos, jas galima nusipirkti rinkoje.

- Savivaldybė perka paslaugas ir rinkoje - dalį Vilniaus gatvių, kiemų ir šaligatvių tvarko konkursų būdu nusamdytos privačios įmonės, tačiau kita ranka globoja „Grindą“ ir skiria jai dotacijas už neva būtinąsias viešojo intereso paslaugas. Ir net Konkurencijos taryba, dar 2010 m. nustačiusi akivaizdžius pažeidimus, nieko nepešė, nes teismai buvo savivaldybės pusėje.

- Problema dėl konkurencijos iš tiesų yra dar platesnė. Jeigu Konkurencijos taryba nustato, kad kažką blogai padarė privatus ūkio subjektas, išrašo jam milijoninę baudą. Bet jeigu pripažįstama, kad savivaldybė pažeidė konkurenciją, realiai jai tik pagrūmojama pirštu - daugiau taip nedarykite... Savivaldybės gali tempti procesą, apeliuoti į teismus ir realiai per porą metų sužlugdyti konkurentus. Net jeigu po to ir teks atverti rinką konkursui, gali nelikti kam tame konkurse dalyvauti.

- Šiemet įsigaliojo reikalavimas, kad savivaldybės, norinčios kokią nors funkciją perduoti savo įmonei, privalo atlikti rinkos tyrimą, ar tos paslaugos tikrai niekas nesiūlo, ir gauti Konkurencijos tarybos leidimą - gal tai bent šiek tiek apribos vidaus sandorius?


- Čia iš karto kyla klausimas, kiek sąžiningai toks rinkos vertinimas būtų atliktas. Kita vertus, „Grindos“ atveju savivaldybė suskubo padaryti pakeitimus (priskirti šiai įmonei pastatų administratoriaus funkciją - red. past.) porą dienų prieš įstatymo įsigaliojimą. Jei prie valdžios arčiau, aiškiau, kaip išsisukti...

Bet pamėginkime modeliuoti analogišką situaciją privačiame versle - apie 250 privačių įmonių gyvena iš savivaldybių užsakymų be konkursų, neskaidriai. Koks kiltų triukšmas, Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėtų kratas, Seimo nariai pultų į barikadas kovoti su tokia neteisybe. Kadangi šiuo atveju taip gyvena savivaldybėms priklausančios įmonės, tai gal yra dvejopos taisyklės, ir, užuot naikinę, Seimo nariai jas puola ginti...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

 • Valio 2017 gegužės mėn. 11 d. 13:42:24

  Pagaliau kazkas pasake, kaip savivaldybes imones darosi pelnus. Gaila, kad
  prezidente nesugebejo pazaboti vidaus sandoriu. O apie Grinda esame tik
  blogos nuomones - visiskas liudesys. Jus paziurekit kaip gatves
  priziurimos, o jie dar nori namus administruoti. Taigi grius viskas. Kita
  vertus Grinda yra gera lesyklele partiniams. Neveltui Simasius ten savo
  partiete Loreta Cerbiene yra itaises.

 • Ilgesys 2017 gegužės mėn. 11 d. 12:45:42

  Laukiu nesulaukiu, kada Grinda ims administruoti daugiabučius.
  Dabartiniai, nežinia kam priklausantys administratoriai, visišškai
  užkniso vilniečius, nors sumokame eilutę "už priežiūrą". Grinda turi
  savų darbininkų, kurie atliktų smulkius darbus. Gi privatūs
  administratoriai kviečiasi otkatines firmeles ar monopolines firmas.Tai
  vadinama reketu. Gentvilas su savo partija nėra teigiamas cituojamas
  pavyzdys.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŠVENTĖ: sekmadienį Vilniuje, Tibeto skvere, minima tibetiečių Naujųjų metų šventė; pagal tibetiečių kalendorių, šią dieną prasidės 2145-ieji, Žemės Šuns, metai.
 • PAVOGĖ: šeštadienio vakarą Vilniuje, Gariūnų turgavietėje, iš saugomos aikštelės pavogtas automobilis „VW Passat“, be valstybinių numerių, pagamintas 2014 metais. Nuostolis - 13 000 eurų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
2. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
3. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
4. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
5. PATRIARCHAI
6. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
7. Euras ir toliau plaunamas
8. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
9. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
10. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
11. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
12. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
13. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
14. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
15. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
16. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
17. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
18. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
19. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
20. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
21. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
22. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
23. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
24. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
25. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?

Ko palinkėtumėte valdžiai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga?

balsuoti rezultatai

Ar šalia jūsų gyvena vieniši senukai, kuriais niekas nesirūpina?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -5   -3 C

   -3  -2 C

 

   -4  -2 C

    -2   -1 C

   -1  -0 C

 

   -2  -1 C

    2-4 m/s

    4-5 m/s

 

      3-5 m/s

 

USD - 1.2348 PLN - 4.1719
RUB - 70.8493 CHF - 1.1519
GBP - 0.8904 NOK - 9.7148
reklama
Kaleda 2017