respublika.lt

Gero maisto pardavėjai neužsako

(0)
Publikuota: 2017 gruodžio 07 07:55:37, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Vakaruose kai kurios užsienio gamintojų prekės yra kokybiškesnės, nei tiekiamos mums - tai jau seniai žinomas faktas, tačiau iki šiol niekas nepasikeitė. Eltos nuotr.

Vakar į posėdį susirinko Seimo laikinoji tyrimo komisija dėl Lietuvos rinkai tiekiamų galimai žemesnės kokybės maisto produktų. Parlamentarai šią liepą atliktą tyrimą vertina kaip skandalingą ir kvietė pasiaiškinti buvusį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovą Joną Milių, nors šis dar 2013 metais apie prastesnės kokybės produktus informavo ir visuomenę, ir net Europos Komisiją.

 

Tiesa, tą kartą į tyrimo rezultatus niekas nekreipė dėmesio, tačiau šiemet, sužinojus tuos pačius dalykus, rezultatai tapo skandalu. Prieš daugiau nei mėnesį Seime buvo sukurpta laikinoji komisija, kurios darbas - nustatyti, ar ši praktika nėra vartotojų teisių pažeidimas ir ar ji neturi nesąžiningos komercinės veiklos požymių.

Komisijos pirmininkė Guoda Burokienė vakar neslėpė, kad vietinė komisija tokiais klausimais daug galios neturi, todėl puolė kaltinti neveiklumu tuometį VMVT vadovą. „Mūsiškiai informavo visuomenę, kad yra kaip yra ir tuo pasibaigė“, - sakė G.Burokienė.

O ką apie tai mano prieš ketverius metus apie prastesnius produktus prabilęs tuometis VMVT vadovas J.Milius „Vakaro žinioms“ pasakojo iš karto po komisijos posėdžio.

- Tuo metu, kai mes atlikome tyrimą, tos prekės Lietuvoje kainavo litais, o kitose šalyse - tiek pat, tik eurais. Manau, tai viską ir pasako. Pagrindiniai kaltininkai yra tie, kurie užsako prekes. Ir tai vyksta visame pasaulyje. Taip pat ir Lietuvos įmonės gaminius gamina pagal kiekvienos valstybės užsakymą. Čia jau ne tarybiniai laikai, kai buvo nustatyta, kiek dešroje turi būti mėsos, kiek cukraus ir kiek pipirų. Dabar receptūra yra įmonės reikalas. Žinoma, nėra gerai, kai ES šalyse ta pati prekė savo sudėtimi skiriasi, bet viena Lietuva šiuo klausimu nieko nepadarys, nes to imtis turi visos 28 valstybės. Matome, kad šiuo metu tuo jau užsiima EK pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) ir komisaras Vytenis Andriukaitis. Manau, kad pokyčiai bus. Ir kol nebuvo tokių veiksmų, kaip teisininkai galėjo kištis į įmonės veiklą?

- Dar 2003 m. VMVT atliko analogišką tyrimą ir iškėlė šį klausimą, tačiau tą kartą tai nepasirodė reikšminga?

- Jau tada tarnyba padarė daugiau negu galėjo pagal įstatymus ir daugiau nei yra padaryta dabar. Visų pirma aš informavau visuomenę, praktiškai visi buvo informuoti, pirmiausia vartotojai. Europos Komisijoje tą klausimą norėjau įtraukti į mūsų veterinarijos pareigūnų darbotvarkę, bet jis nebuvo įtrauktas, buvo pasakyta, kad tai ne jų kompetencija, nes tai kokybės, o ne maisto apsaugos klausimas. Aš apeliavau į visuomenę, į vartotojų teisių visuomenines organizacijas, nes tik jos galėjo pagal esamus įstatymus tuo užsiimti. Tad viskas buvo padaryta ir tai yra užprotokoluota.

- Gauti kokybiškus produktus Lietuvai eilinį kartą koją pakišo pinigų neturėjimas?

- Visame pasaulyje veikia tokia pati praktika, kai įmonė kreipiasi į gamintoją ar tiekėją ir pasako, kokių paslaugų ji nori ir už kokią kainą. Tuomet svarstoma, kaip tą kainą padaryti. Štai ir atsiranda vienur sausi pusryčiai su medumi, kitur su saldikliu vietoje medaus.

Manau, šį klausimą būtų galima kelti ir plačiau. Pavyzdžiui, kodėl skalbimo milteliai prastesnės kokybės Lietuvoje, kaip ir statybinės medžiagos ar pramoninės prekės? Galų gale, kodėl mano kolegos iš vakarų gauna 10 kartų didesnius atlyginimus nei aš? Gal reikėtų ir finansų ministrus įjungti į šią diskusiją.

- Kieno tai kompetencija?

- Norėdamos kažko pasiekti, turėjo susivienyti visos ES valstybės ir pakeisti Europos įstatymą, kuris nurodytų, kad gamintojų prekės tuo pačiu pavadinimu visoje erdvėje būtų vienodos kokybės. Diskusija prasidėjo dar 2013 m., deja, ne taip greitai teisės aktai keičiami. Reglamentų keitimas užtrunka po 10 metų, o ką kalbėti apie tokius klausimus, kai reikia išklausyti visas nares, o kiekviena valstybė juk turi savo nuomonę. Be to, visur skirtinga praktika. Lietuvoje didžiulė nuodėmė bendrauti su verslu, nes tai baisus nusikaltimas, o kitos valstybės, svarstydamos tokius klausimus, galvoja ir apie verslą. Tad atsiranda daug niuansų.

Bet turime tokius klausimus ES kelti kartu ir keisti įstatymus. O įstatymai kaip tuomet nebuvo pakeisti, taip ir dabar nėra. Juk naujausias tyrimas paskelbtas dar liepos mėnesį, bet iki šiol niekas nieko nepadarė. Ir nepadarys, nes dabar įstatymai tokie, kokie yra. Dar po mūsų tyrimo buvo padaryta daug daugiau nei yra padaryta dabar.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s