respublika.lt

Gera melžėja uždirba daugiau nei mokytoja

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 11 12:43:05, Dalia Byčienė
×
nuotr. 8 nuotr.
Šakių r., Voniškių žemės ūkio bendrovės vadovas Henrikas Braškys sako, kad norint turėti gerų, patikimų darbuotojų reikia ir mokėti pakankamai gerai

Kas sako, kad kaime darbo nėra, dažniausiai neskiria dviejų sąvokų - kvalifikuoto ir nekvalifikuoto darbo. Profesinę kvalifikaciją turintys specialistai neturėtų skųstis - jie dirba ir uždirba kaip miestiečiai. Kaime labiau trūksta nekvalifikuotų laikinų darbininkų, o tai yra ta grupė, kuriai pirmiausia reikia įdiegti paprasčiausią kvalifikaciją - norą dirbti.

 

Technikos bet kam nepatikėsi

Pasak Biržų r. sav. ūkininko, buvusio Ūkininkų sąjungos rajono skyriaus vadovo Kęstučio Armono, ūkininkai dejuoja, kad trūksta darbininkų. „Rasti gerą darbuotoją labai sudėtinga. Jeigu kaimo žmogus supratingas, atsakingas, jis pirmiausia dirba sau, o ne eina dirbti pas kitą. Darbingo amžiaus žmonių, liekančių kaime, išprusimas gana menkas. Dirbti nekvalifikuotus darbus jie nesiveržia, o prie technikos, kuri reikalauja išmanymo, jų negali prileisti. Dabartinė technika - traktoriai, purkštuvai, kombainai - sudėtingi. Viskas kompiuterizuota, valdymas be specialių įgūdžių ir atsakomybės neįmanomas. Atsakomybės negali pareikalauti iš bet ko. Nepatyręs sugadins brangią techniką, nuostoliai milžiniški, ką jam padarysi? Pareikalausi, jis apsisuks ir išeis“, - pastebi biržietis.

Armonai savo ūkyje techniką yra patikėję sūnums. Tai geriausia išeitis, bet ne visi ūkininkai turi įpėdinių, galinčių perimti vairą. Tuomet tenka ieškoti gebančio žmogaus ir su juo skaitytis. Mokėti jam gerą atlyginimą, laikytis sutarčių, sudaryti sąlygas dirbti.

Pasak K.Armono, paprastai žemės ūkyje už darbus atsiskaitoma už išdirbtas valandas. Vidutiniškai viena darbo valanda vertinama 5-6 eurais. Priklausomai nuo sudėtingumo ir trukmės, prie žemės ūkio darbų galima uždirbti 100 eurų per dieną. Darbymečiu atlyginimas gali siekti 2 tūkstančius eurų per mėnesį. Augalininkystės ūkiai žiemą darbų savo darbuotojams neturi, bet jiems atlyginimus moka, stengiasi juos išlaikyti. Gerą darbuotoją kiekvienas stengiasi išsaugoti. Sudėtingiau gyvulininkystės ūkiams, kur nėra jokių sezonų. Darbas nuolatinis ir ne mažiau atsakingas. Šiais laikais jis taip pat reikalauja kvalifikacijos. Kaip teigia K.Armonas, gyvulininkystė kaime katastrofiškai mažėja.

Bet yra darbų kaime, kur didelės kvalifikacijos nereikia. Tai darbai su kastuvu, šluota. Pasak
K.Armono, tokių darbuotojų ūkininkai daugiausia sulaukia per Užimtumo tarnybą. „Ši įstaiga taip pat suinteresuota, kad ūkininkai priimtų ieškančius darbo, skatina darbdavius apmokėdami dalį „Sodros“ įmokų“, - kalbėjo ūkininkas.

Paieškos - pamirštas reikalas

Žemės ūkio bendrovių išlikę ne tiek daug, o išlikusios anaiptol neprimena buvusių. Didelės bendrovės pasiekusios lygį, kuris primena modernizuotus fabrikus. Viena tokių - Padovinio žemės ūkio bendrovė (Marijampolės r. sav.). Tai modernus pieno ūkis su daugiau nei tūkstančiu melžiamų karvių, daugiau nei pusantro tūkstančio galvijų. Pašarus ūkis užsiaugina pats. Dirbamų žemių turi per 2 tūkst. hektarų.

40 metų bendrovei vadovaujantis Gintautas Gumauskas sako, kad bendrovė yra seniai pamiršusi, kas tai yra darbuotojų paieškos. Darbininkai atvažiuoja iš miesto, aplinkinių kaimų. Darbas fermose pamaininis. Melžėjų - net trys pamainos. „Tuos, kurie nori dirbti, bet neturi kompetencijos, siunčiame į kursus. Vidutinis atlyginimas mūsų bendrovėje per 1 tūkst. eurų, o labai geri darbininkai uždirba dar daugiau“, - pastebėjo G.Gumauskas. Vis tik vadovas sako, kad net ir tokiomis sąlygomis dėl kiekvienos smulkmenos niekas darbuotojams galvų nekapoja. Anot G.Gumausko, visur turi būti žmoniškumas.

Darbininką vertina pagal stabilumą

Šakių r., Voniškių žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) vadovą Henriką Braškį telefonu pagavome važinėjantį po sausros ir šalnų nualintus pasėlių laukus. Kaip išsisuks, šiuo metu negalvojąs, juk su gamta nesusitarsi. Ką pasiunčia žemdirbiui, tą jam tenka ištverti. Kaip kažkada ištvėrė lininkystės griūtį. Voniškių ūkis garsėjo linininkyste, šiai žlugus, teko persikvalifikuoti ir verstis tuo, kuo ir kitiems - augalininkyste, gyvulininkyste. Vasarą bendrovėje dirba per 50 darbuotojų, žiemą - per 40. Voniškiai - vidutinė, gerai sustyguota bendrovė.

„Sezoniniam darbui priimame laikinus darbininkus dažniausiai pagal paslaugų kvitus, o nuolatinių komandą esame subūrę iš anksčiau. Mechanizatorių mums užtenka. Aukštesnę kvalifikaciją pas mus gali įsigyti kiekvienas, kuris tik pageidauja. Siunčiame mokytis, patys mokiname. Bendrovės veiklos pradžioje mechanizatoriai buvo jauni, labai jauni. Išliko tie, kurie norėjo likti. Kol kas problemos su darbuotojais neturime.

Žinoma, už gerą darbą gerai sumokame. Vidutinis atlyginimas apie 1 tūkst. eurų. Apie atlyginimų vėlavimą ar neišmokėjimą - nė kalbos. Kartais ieškome darbininkų. Bet labai gerų žmonių, kurie norėtų stabiliai dirbti. Jiems esame pasiruošę daugiau mokėti. Jei matome, kad žmogus nori įsitvirtinti ir likti, jį ir skatiname. Aš visada darbuotojus vertinu pagal jų stabilumą. Tai tinka kalbant ir apie specialistus, ir apie darbininkus. Važinėja darbininkai pas mus ir iš kitų rajono kaimelių po 20, 30 kilometrų. Tai nestebina. Veterinarijos gydytojas pas mus atvažiuoja iš dar toliau“, - šypsosi Voniškių ŽŪB direktorius.

Ir patį šios bendrovės vadovą H.Braškį reikėtų priskirti tiems pastoviems, nesiblaškantiems. Voniškių bendrovei jis pradėjo vadovauti per pačią kolūkių griūtį, 1992 metais.

Požiūrį kuria pašalpos

„Puikiai žinau, kaip ūkininkai ieško darbuotojų. Mūsų seniūnijoje turime vieną didžiausių Lietuvoje daržininką Liną Šateiką, Naisių žemės ūkio bendrovę, Vytauto Česlovo Karbauskio ūkininko ūkį, Eligijaus Baužos bulvininkystės ūkį. Visi ieško rimtų darbuotojų. Žemės ūkio darbai lauke, sunku surasti žmonių. Būna, padirba ir sako, nebetęsiu. Aišku, ieškosi, kur lengviau. Žemdirbystė dabar laikosi ant vyresniųjų, jaunimas nebenori dirbti“, - kalbėjo Meškuičių (Šiaulių r. sav.) seniūnė Jolanta Baškienė. Pasak seniūnės, didžiulė dovana ūkininkams yra paslaugų kvitai - supaprastinta laikino įdarbinimo sistema.

Pasak seniūnės, nereikia stebėtis, kad jaunesni nenori dirbti - to priežastis - pašalpų sistema. „Jeigu mokinukas mamos teiraujasi, ar ji eis šiandien pasiimti pašalpos, reikia suprasti, kas to vaiko galvelėje. Ateis pašalpos gavimo diena, mama visko pripirks. Vaikas nesupranta, kad ne pašalpų reikia laukti, o uždarbio“, - apgailestavo seniūnė. Visa laimė, kad pašalpų gavėjai bent kažkiek pasistengia, nesiginčija patalkininkauti tvarkant aplinką. Papildomos rankos praverčiančios tvarkant seniūnijos valdose esantį Kryžių kalną.

Anot J.Baškienės, klausti, ar kaime žmogus išgyvena - nedėkingas dalykas. Kainos parduotuvėse tokios kaime, tokios sostinėje, skirtumas tas, kad miesto žmogui viską reikia pirkti parduotuvėje, o kaimietis daug ką gali užsiauginti pats. Žinoma, jei netingi. Anot seniūnės, žmones tinginiais verčia būti ir sunkiai paaiškinamas uolumas, koks dabar esąs dėl afrikinio kiaulių maro. Daugelis prarado galimybę užsiauginti gyvulį net dėl savęs.

Labiausiai trūksta paprastų darbininkų

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė, Užimtumo tarnybos duomenų registre balandį buvo 30,3 tūkst. darbo pasiūlymų, iš jų - 20,6 tūkst. naujų. Darbo jėgos paklausa balandį augo 11,6 proc. 0,8 tūkst. laisvų darbo vietų registravo žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sektoriaus darbdaviai. 320 laisvų darbo vietų buvo registruota ūkininkų.

Trys iš penkių (58 proc.) ūkininkų užregistruotų laisvų darbo vietų nekvalifikuotam darbui - pagalbiniams darbininkams, nekvalifikuotiems augalininkystės ar gyvulininkystės darbininkams. Iš kvalifikuotų darbininkų didžiausias poreikis buvo traktorininkų. Vidutinis ūkininkų siūlomas atlyginimas - 580 Eur.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s