respublika.lt

Galvos skausmas dėl šiukšlių

(0)
Publikuota: 2017 vasario 07 10:30:37, Edita SIAVRIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Galvos skausmas dėl šiukšlių. Eimanto Chachlovo nuotr.

Gyventojai jau seniai pajuto, kaip skaudžiai jų piniginei atsiliepia kylančios kainos. Nenuostabu, kad daugelis mūsų skaičiuojame kiekvieną eurą, kad ir mokėdami už atliekų surinkimą ir tvarkymą. Deklaravusių gyvenamąją vietą vienoje savivaldybėje, bet gyvenančių kitoje, dėl šiukšlių mokesčio laukia nusivylimas.

 

Šįkart piktinosi moteris, deklaravusi gyvenamąją vietą Kupiškio rajono savivaldybėje, tačiau realiai gyvenanti ir dirbanti kitame mieste. „Anksčiau užtekdavo paslaugų teikėjui nusiųsti pažymą, kad dirbu, tai reiškia ir gyvenu, kitame mieste, ir niekas mokesčio už šiukšles mano deklaruotoje gyvenamojoje vietoje neimdavo. Tačiau nuo šių metų tvarka keičiasi, taigi už vietinės rinkliavos pastoviąją (mokestis dvinaris, jį sudaro pastovioji ir kintamoji dedamosios dalys, - aut. past.) dalį turėsiu susimokėti, nors realiai už tai susimoku gyvendama kitame mieste, išeitų, kad dukart susimokėsiu“, - teigė pašnekovė.

Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Marius Mališauskas priminė, kad visos savivaldybės turėjo pasikeisti minėtos rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatus, taigi ne išimtis ir jų savivaldybė. „Pastoviąją dalį mokės visi, nes toks yra Vyriausybės nutarimas. Mes tą pastoviąją dalį esame sumažinę, nepalikę tokios, kokia ji turėtų būti“, - aiškino M.Mališauskas. Taigi Kupiškio rajono savivaldybėje deklaravęs gyvenamąją vietą ir pažymą iš atitinkamų institucijų apie išvykimą paslaugos teikėjui pateikęs asmuo per metus už pastoviąją dalį mokės 3 eurus. Tuo metu nuolat gyvenantis asmuo šioje savivaldybėje per metus sumokės 22 eurus, t.y. 9 eurus už pastoviąją dalį ir 12 eurų už kintamąją.

„Ši sistema nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo, apie pasikeitimus išsiųsti pranešimai tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Visiškai suprantu tą žmonių nepasitenkinimą, bet mes priėmėme sprendimą, kad gyventojai kuo mažiau nukentėtų“, - kalbėjo M.Mališauskas. Tiesa, jis pridūrė, kad mokestis už atliekų išvežimą, tvarkymą jų savivaldybėje brangs 30 proc., - nuo 17 eurų per metus iki minėtų 22 eurų per metus. Pagrindinis argumentas, kodėl brangsta paslaugos, pasak pašnekovo, brangstantis sąvartyno vartų mokestis.

Ne visos savivaldybės spėjo pasitvirtinti naują tvarką, pavyzdžiui, Kauno miesto savivaldybė aiškino, kad jų parengta metodika turės įsigalioti nuo šių metų liepos 1 dienos.

„Tai reiškia, kad pastoviąją dalį turės mokėti visi nekilnojamojo turto savininkai, neatsižvelgiant į tai, ar naudojasi atliekų tvarkymo paslauga, ar ne, - teigė Kauno savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė. - O įsigaliojimo data nukelta todėl, kad pastabas dėl šių taisyklių ir su jomis tiesiogiai susijusia metodika esame nusiuntę Aplinkos ministerijai ir tikimės, kad Taisyklių nuostatos bus peržiūrėtos iš esmės, todėl tvarka dar bus keičiama.“


Laura ZUKĖ, Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėja:

Didelę dalį atliekų tvarkymo paslaugos kainos sudarančios pastoviosios sąnaudos skiriamos atliekų tvarkymo infrastruktūros išlaikymui ir plėtrai (surinkimo priemonėms, antrinių žaliavų, buityje susidarančių pavojingų, didelio gabarito atliekų surinkimo aikštelių eksploatavimui, sąvartynų įrengimui, uždarymui ir rekultivacijai ir kita). Prie tokio komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros kūrimo ir priežiūros turėtų prisidėti ir pagrindiniai jos naudotojai - gyventojai. Todėl taisyklėse nustatyta, kad pastovioji dedamoji yra pastovioji įmokos dalis, kurią moka visi nekilnojamojo turto objektų savininkai arba įgalioti asmenys.

Vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą savivaldybės teritorijoje turi teisę nustatyti tik savivaldybės taryba savo sprendimu. Kiekviena savivaldybė yra atsakinga ir organizuoja tik jos teritorijoje susidarančių komunalinių atliekų tvarkymą, todėl atliekų turėtojai, veiklą vykdantys ar gyvenantys keliose savivaldybėse, turi naudotis kelių atitinkamų savivaldybių organizuotomis komunalinių atliekų tvarkymo sistemomis.

Vadovaujantis rinkliavų įstatymo nuostatomis, savivaldybės tarybos savo sprendimais gali nustatyti ir lengvatas vietinių rinkliavų mokėtojams, t.y. savivaldybių tarybos nustato, kada gyventojas gali su motyvuotu prašymu kreiptis į savivaldybių institucijas dėl lengvatų už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą taikymo.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s