Finansų ministerija: atlyginimai augs gerokai sparčiau nei kainosnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 13:00:11 Perskaitė 390

Trečiadienį Finansų ministerija pristatė Lietuvos makroekonomines prognozes. Finansų ministras Vilius Šapoka pasidžiaugė, kad Lietuvos ekonomika auga sparčiau nei buvo prognozuota.

 

„Gera žinia ta, kad ekonomika šiemet auga sparčiau nei prognozavome - stiprėja mūsų vidaus paklausa, sparčiai auga atlyginimai, investicijos, užimtumas. Stiprybės šiemet semiamės labiau iš vidaus - tai pagrindinis mūsų variklis“, - teigė Finansų ministras.

Prognozuojama, kad 2018 m. pabaigoje realusis bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas sieks apie 2,8 proc. Vis dėlto Finansų ministerija prognozuoja, kad ekonomikos augimo tempai ateityje kiek aprims - 2021 m. turėtume matyti 2,5 proc. realaus BVP augimą.

Finansų ministerija pažymi, kad augančiam BVP įtakos turėjo išaugęs namų ūkių vartojimas. Planuojama, kad šiais metais, palyginti su praeitais, namų ūkio vartojimo išlaidos išaugs 4,3 proc. Pagreitį vartojimui suteikė rekordiškai augantys atlyginimai - vidutinis bruto darbo užmokestis šalyje augo sparčiausiai per 10 metų - iki šių metų pabaigos turėtų pasiekti 915 eurų. Pagal dabartines prognozes, 2021 m. su nauja darbo užmokesčio sistema turėtume matyti darbo užmokesčio padidėjimą iki 1431 eurų.

Vartojimo augimui taip pat įtakos padarė ir lėčiau nei atlyginimai kylančios kainos. Finansų ministerijos duomenimis, infliacija Lietuvoje šiemet dvigubai mažesnė nei 2017 m. Ateityje infliacijos tempai smuks, tačiau išliks artimi daugiamečiam rodikliui - 2018 m. metinė infliacija sieks 2,7 proc., o 2021 m. - 2,5 proc.

„Buvimas euro zonoje mums garantuoja stabilumą, ko neturėjome prieš ankstesnę krizę“, - sakė finansų viceministrė Miglė Tuskienė.

Finansų ministerijos prognozėmis, spartesnė tiesioginių užsienio investicijų plėtra, geresnės demografinės tendencijos ir spartesnis namų ūkio vartojimas skatintų planuojamo ekonominės raidos scenarijaus išsipildymą, tačiau tam gali sutrukdyti užsienyje vykstantys įvykiai: „Brexit“, protekcionizmo apraiškų plėtra, Europos centrinio banko (ECB) monetarinės politikos pokyčiai, vyraujanti geopolitinė įtampa bei svyravimai pasaulio finansų rinkose.

Pasak finansų ministro, norint išlaikyti efektyvią ekonomikos plėtrą, Lietuvos investuotojai turėtų koncentruotis į tas ekosistemas, kurios egzistuoja šiuo metu - finansų technologijų, atsinaujinančios energetikos, lazerių, informacinių technologijų. Tai sritys - kuriose turime daug talentų, o šių sričių aplinka šiuo metu palanki vystymuisi.

„Estai pradėjo ekonomikos spurtą anksčiau, nes nepriklausomybės aušroje jie skyrė daug dėmesio užsienio investicijų pritraukimui, o Lietuva tuo metu skyrė dėmesį vietiniams verslininkams, todėl tai viena priežasčių, kodėl pagal tiesiogines investicijas atsiliekame tris kartus nuo Estijos“, - nuogąstavo V. Šapoka.

Kaip teigė V. Šapoka, žvelgdama į ateitį Lietuva stiprybės turės vis labiau semtis iš šalies vidaus, nes užsienio ekonomika augs sparčiai, bet ne taip sparčiai, kaip norėtųsi.

 

Finansų viceministrė apie naujus mokesčius: jokių pasiūlymų rudens sesijoje nėra

Finansų viceministrė Loreta Maskaliovienė sako, kad teikiant kitų metų biudžeto projektą su juo nebus siūlomi jokie nauji nekilnojamojo turto ar automobilių mokesčiai.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetui trečiadienį susirinkus tartis dėl Seimo rudens sesijos darbų programos, L. Maskaliovienė sakė, kad svarbiausias projektas, kurį rudens sesijoje ministerija teiks Seimui, yra kitų metų biudžetas.

Viceministrės teigimu, perspektyva numatyta trejų metų, ne vienų, nes daromos reformos to reikalauja.

„Pagal makroekonomines prognozes, mes esame numatę, kiek išlaidas turime riboti, ir tai nustatyta ne vienų, bet trejų metų perspektyvoje. Sveikatos, Švietimo, Viešojo administravimo reformos reikalauja ne vienų metų perspektyvos“, - teigė viceministrė.

Su kitų metų biudžetu, anot L. Maskaliovienės, ministerija neplanuoja teikti jokių naujų mokesčių.

Komiteto nariui Mykolui Majauskui paklausus, ar Vyriausybė neplanuoja pateikti „antro, trečio, pirmo arba penkto turimo nekilnojamojo turto mokesčio“, viceministrė sakė, jog tokių planų nėra.

„Ne, nėra pateiktas joks nekilnojamojo turto mokestis“, - teigė viceministrė.

Dėl automobilių mokesčio, L. Maskaliovienė sakė, kad yra „skirtingos alternatyvos“.

„Bendra Finansų ministerijos nuostata yra, kad turėtų būti ne tik apmokestinimas, bet ir skatinamasis elementas, keičiantis mūsų įpročius. Bet pasiūlymų rudens sesijoje kol kas nėra. Jeigu ateisime prie sutarimo, kad bus apmokestinimas plius skatinimas, tada galbūt bus siūlymas“, - kalbėjo viceministrė.

ELTA primena, kad birželį, užsitęsus diskusijoms ir nerandant bendro sutarimo, Biudžeto ir finansų komitetas nusprendė daryti pertrauką svarstant, ar turėtų būti įvestas Vyriausybės siūlomas nekilnojamojo turto (NT) mokestis antrajam ir paskesniam gyvenamajam būstui.

„Galbūt grįšime su visuotiniu NT mokesčiu? Padarykime pertrauką ir galbūt per tą laiką Finansų ministerija pasikonsultuos, papildys siūlymą“, - sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

Finansų ministras Vilius Šapoka rugsėjį yra sakęs, kad Seimas yra laisvas apsispręsti, ar toliau svarstyti Vyriausybės siūlytą NT apmokestinimo modelį, ar savo variantus.

Vyriausybė pavasario sesijoje siūlė pakeisti NT mokesčio bazę ją išplečiant: norėta 0,3 proc. apmokestinti antrąjį ir paskesnį gyvenamą būstą, kurio vertė iki 220 tūkst. eurų; 0,5 proc. - iki 300 tūkst. eurų; 1 proc. - iki 500 tūkst. eurų; 2 proc. - per 500 tūkst. eurų. Išlaikomas prabangaus būsto apmokestinimas.

Mokestiniai pasikeitimai įsigalioja, jeigu yra priimami likus pusmečiui arba teikiant kartu su kitų metų biudžetu.

Apie taršių automobilių apmokestinimą kalba aplinkos ministras Kęstutis Navickas. Siūlomas, kad tai būtų didesnis registracijos mokestis naujai nusipirktiems itin taršiems automobiliams.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net