respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Euras įvestas ne dėl žmoniųnuotraukos (74)

2017 sausio mėn. 05 d. 08:00:18
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Praėjo dveji metai po euro įvedimo, tačiau žadėtas šviesus rytojus taip ir neišaušo. Dėl naujos valiutos nei ekonomika ėmė augti, nei užsienio investicijos ėmė plaukti į šalį, nei išsipildė kiti politikų, agitavusių už valiutos pakeitimą, pažadai. Ekonomistas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Valdemaras Katkus tepastebi dvi akivaizdžias euro įvedimo pasekmes, ir abi jos itin neigiamos - klaikiai išaugo kainos ir dėl euro įvedimo išlaidų iki šiol nekompensuotos pensijos senjorams. Ir dar yra grėsmė, kad mums teks gelbėti prasiskolinusias euro zonos valstybes, kaip jau gelbėjome Graikiją.

 

- Sausio 1-ąją sukako lygiai dveji metai, kai įsivedėme eurą. Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, ar tai nebuvo klaida?

- Pirmiausia noriu priminti, kokie buvo valdžios pažadai. Cituoju pažodžiui: „Euro įvedimas BVP vidutiniškai padidins 1,9 proc. per metus.“ Jei BVP augimas per 9 mėnesius yra 2,1 proc., tai bandoma priversti suprasti, kad beveik visas augimas yra vien dėl euro. Akivaizdu, kad tai yra absoliuti netiesa. Iš to aišku, kad euras jokio ekonomikos augimo, kad visur padidėtų pajamos, nepaskatino. Net sunku pasakyti, ar bent minimalią augimo dalį eurui galėtume priskirti.

Antras pažadas - euras pritrauks daugybę užsienio investicijų. Paimkime labai paprastą rodiklį - tiesioginių užsienio investicijų dalį, tenkančią vienam gyventojui, nes prieš įvedant eurą politikai tvirtino, kad investuotojai laukia eilėje trypdami ir ateis vos tik įsivesime eurą, nes nori įvežti ir investuoti didelį kiekį pinigų. Ir kas atsitiko? Mes neturime 2016 m. duomenų, bet 2015 m. tiesioginių užsienio investicijų dalis, tenkanti vienam gyventojui, paaugo vos apie 300 eurų. Tai labai mažai, nes užpernai vienam gyventojui tiesioginių užsienio investicijų teko 4673 eurai. Toks pat augimas buvo ir 2011 m., ir 2012 m., ir 2013 m.

- Kai euro nė nebuvo.

- Būtent. Euras jokių pokyčių neatnešė, investicijos Lietuvos neužplūdo - priešingai nei žadėjo valdžia. Tad pagal šituos du parametrus pažadai netesėti. Trečias pažadas - kad kainos Lietuvoje neaugs. Tačiau prisiminkime pernai gegužę kilusį kalafiorų skandalą, parodžiusį, jog gyventojai tikrai suprato, kad per pusantrų metų kainos gerokai šoktelėjo. Valdžia tuomet dėl to apkaltino prekybininkus. Tačiau mano atsakymas būtų toks: eurą juk įvedė ne prekybininkai, o valdžia, sudariusi prekybininkams palankią galimybę padidinti kainas Lietuvos gyventojams.

- Nors didinti kainas jokių objektyvių priežasčių nebuvo?

- Visiškai nebuvo. Pagrindinė kainų kilimo priežastis - euro įvedimas. Gyventojų pasipiktinimas euru būtų buvęs dar didesnis, tačiau taip sutapo, kad, įvedus eurą, pasaulyje krito naftos kainos, o atpigusi nafta lėmė ir dujų kainų sumažėjimą. Jei atmestume tai, pamatytume, kad visos kitos kainos - tiek prekių, tiek paslaugų - labai išaugo. Tačiau atpigusios dujos bei nafta tą visuotinį brangimą statistiškai paslėpė, nors kiekvienas pabrangimą jaučia. Statistikos departamentas sugalvojo, kaip pateikti patrauklesnę statistiką. Jis viską skaičiuoja prekių vidutiniais krepšeliais ir stebi 920 prekių per mėnesį. Lietuvoje net patys turtingiausi tokio krepšelio neperka. O kai jis toks didelis, tai ir rodoma, kad kai kas pabrango, o kai kas atpigo. Bet dažniausiai atpinga prekės, kurios labai retai perkamos, o svarbiausios pabrangsta, todėl toks skaičiavimas neparodo realios padėties.

- Kitaip tariant, jei ne atpigusi nafta, statistinė infliacija dėl euro įvedimo būtų gerokai didesnė?

- Taip ir yra. Tačiau mūsų politikai dėl atpigusios naftos visai niekuo dėti ir negali prisiimti nuopelnų. Lietuvos politikai, agitavę už eurą, pademonstravo visišką neįgalumą, pasirašinėjo įvairiausius popierius, sutartis su prekybininkais, kad jie nedidins kainų. Bet realybė buvo kitokia, kainos vis augo, ir kiekvienas tai jaučia. Beje, be minėtų pažadų neįvykdymo, dar būtina paminėti, kad dėl euro įvedimo į šoną buvo pastumti pensininkai. Pinigai, kuriais turėjo būti kompensuotos per krizę sumažintos pensijos, buvo skirti euro įvedimo išlaidoms, visų pirma įmokai į Europos stabilizavimo mechanizmo fondą - kad galėtume gelbėti Graikiją. Kaip žinome, iki šios dienos dar neišmokėta 67 proc. pensijų kompensacijų, o kompensacijų nesulaukė nei daug, nei mažai - 415 tūkst. žmonių. Kitaip sakant, pensininkams krizė, kuri prasidėjo 2008 m., dar nėra pasibaigusi.

- Euro zonoje krizė irgi dar nesibaigė. Kas lauktų Lietuvos, jei reikėtų gelbėti ir Italiją ar kitą didelę valstybę?


- Tikėkimės, kad to nebus, nes Italijai gelbėti ES neturi jokio mechanizmo. Europos stabilizavimo mechanizmo fondas nepritaikytas gelbėti tokią šalį, kuri yra trečia didžiausia pasaulyje valstybė pagal vyriausybės skolą. Net neįsivaizduoju, kas būtų, jei ES nuspręstų ją gelbėti, ir kokią sumą Lietuvai reikėtų sumokėti. Manau, kad tada mus pačius reikėtų gelbėti.

- Visi trys politikų pažadai, kuriais visuomenė buvo viliojama nesipriešinti euro įvedimui, nebuvo ištesėti. Kaip manote, ar patys politikai tais pažadais tikėjo?


- Manau, kad politikai tuo netikėjo. Dėl visų tų augimų tebuvo tik eskizinis Lietuvos banko skaičiavimas, o visa kita tebuvo šaukiant „valio“. Svarbiausia, kad iš to euro įvedimo Lietuvoje, atrodo, niekas neišlošė. Net komerciniai bankai turėjo papildomų išlaidų, jiems sumažėjo pajamos iš valiutos keitimo operacijų. Jei kas ir laimėjo, tai akivaizdu, kad pralaimėjusių yra gerokai daugiau.

- Kai eurą įsivedinėjo Estija, Latvija, tenykštės valdžios dalino tokius pat pažadus, jie taip pat neišsipildė. Negi mūsų politikai nestebėjo, kas darosi kaimynystėje?

- Apie tai Lietuvoje nebuvo kalbama, nes labai norėta tą eurą įvesti. Gražus eurinis rytojus nė vienoje Baltijos valstybėje dar neišaušo.

- Dar vienas mūsų valdžios argumentas buvo, esą mes, stodami į ES, įsipareigojome įsivesti eurą, kai tik leis galimybės. Kodėl tada, pavyzdžiui, Lenkija į tą euro zoną nesiveržia?


- Ne tik Lenkija. Visos šalys, įstojusios į ES, išskyrus Daniją ir Didžiąją Britaniją, kurios yra išsikovojusios išimtį, yra įsipareigojusios eurą įsivesti. Po „Brexit“ britams tai nebeaktualu, o, pavyzdžiui, švedai visą laiką su statistika manevruoja taip, kad neatitiktų tų reikalavimų, kuriuos įvykdžius būtų privaloma įsivesti eurą. Ir visi taip pat elgiasi.

- Išskyrus mus.

- Taip. Kitos valstybės mato, kad euro zonoje iki šiol yra krizė. BVP lygis euro zonoje (aišku, išskyrus Graikiją) tik dabar pasiekė 2007-2008 metų lygį. Tai rodo, kad su pačiu euro projektu nėra taip gerai, kaip norima parodyti. Jis braška per visas siūles. Palūkanos, kaip žinome, eurais Lietuvoje yra sumažėjusios. Kaip ir žadėta. Tačiau ne dėl to, kad išaugo Lietuvos reitingai, kaip buvo sakyta, o todėl, kad Europos centrinis bankas vien per praėjusius metus atspausdino maždaug 600 mlrd. eurų. Tik dėl to ir tos palūkanos yra sumažėjusios - nes Europos centrinis bankas gelbėja prasiskolinusias valstybes, tokias kaip Graikija, Italija, Ispanija, Portugalija ar Airija. Todėl ir penktas valdžios pažadas neatitinka tikrovės, palūkanos eurais sumažėjo ne dėl to, kad įsivedėme eurą.

Svarbiausia, kad kai mes įsivedinėjome eurą, buvo akivaizdu, jog euro zoną kamuoja krizė.

- Pabaigoje užduosiu klausimą, nuo kurio ir pradėjau: euro įvedimas buvo klaida?


- Bent jau žiūrint iš gyventojų pusės - taip. Žmonės būtų gerokai sutaupę, jei ne kainų šuolis dėl euro įvedimo. Gyventojai tikrai būtų laimėję, jei euras nebūtų įvestas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (74)

 • adomas 2017 sausio mėn. 11 d. 12:02:31

  cha, cha,cha.. balsavote uz eurosojuza, sunaikinote nacionalinius ir siek
  tiek panasius i lietuviskus, bankus, sava valia sunaikinote lita,
  susipykote su kaimynais, totaliai prasiskolinotes uzsienio bankams, bet
  gavo kruva pazadu, veliava, herba ir himna, tad dziaukites tuo ir bukite
  laimingi.
  P.s. neprivalge, susale ir budami priklausomi nuo kreditoriu jus tik
  tvirtejate, grudinates ir pradedate su nekantrumu laukti savo paskutines
  gyvenimo akimirkos, kuri jus pradeda teikti pilnaverte vilti pabegti nuo
  sios klaikios zmonijos valdymo sistemos.

 • ose 2017 sausio mėn. 08 d. 20:25:24

  zmones nieko nelaimejo-praleimejo kai kur net po 3.4528 karto.Tadakyla
  durnas klausimas ,kas laimejo?Negi mus valdo ,tokie luzeriai?

 • Anca ir Pikul ieina i milijardo žmoniu rinka 2017 sausio mėn. 08 d. 17:08:57

  Bus darbo, tai ne Lietuvoje. Kol visiems indusams nučiulps.

 • Tai bent! 2017 sausio mėn. 08 d. 17:07:41

  Viena turtingiausių Rumunijos moterų Anka Verma (Anca Verma, 29), su
  vyru
  įtakingu indų verslininku Abhišeku Verma (Abhishek Verma, 48) gyvenanti
  Indijoje,prekiauja ginklais. O mūsų VSD ne motais???

 • Ona 2017 sausio mėn. 08 d. 17:06:09

  Taip ir matau "ambasadores" atstovaujančias Lietuvą: Pilulę, Jakutienę
  ir ką ten dar? Brrrr....Ir kokainą uostančias? Brrrr....

 • „Olialia!" (oh la la) ir Indijoje yra „Olialia!" 2017 sausio mėn. 08 d. 17:05:38

  „Olialia!" (oh la la) ir Indijoje yra „Olialia!".Aš sakiau, kad jos
  geriausios čiulpikės.

 • Jasaitis 2017 sausio mėn. 08 d. 17:04:46

  "Olialia" grupė Lietuvoje turėjo beprotiškai daug atšakų. Klausimas:
  kaip toli prekinio ženklo plėtra gali eiti Indijoje? Anyways jei į tai
  investuoja Vermos - viena įtakingiausių visų laikų indų šeimų,
  prekiaujanti ginklais, tai pasako daugiau nei daug. Visiškai adekvatu
  tikėtis, kad kažkada "Olialia" paims ir kitas rinkas. Pvz.narkotikų
  tiekimą iš Indijos į Rumuniją, o po to ir visą Europą.

 • Je 2017 sausio mėn. 07 d. 20:41:48

  Jo ivedimui , reikejo , kad atitiktu ta vidurki , tai staiga patiems
  didziausiems ponams ADVOKATAMS , TEISEJAMS IR KITIEMS dIEVAMS PAKELE IR
  TAIP DIDZIULIUS GAUNANTIEMS , TADA ISVEDE VIDURKI , TODEL MES TO
  KRITERIJAUS NEATITIKOME, BET KAS KLAUSO AVINELIU , VISKA DARO ELITAS.

 • Kazys 2017 sausio mėn. 07 d. 11:59:33

  Tai buvo tik Lietuvos žmonių niekinga apgaulė, tikslu pabloginti ir
  tai biednai gyvenančių lietuvių gyvenimą! Ir jokio apsirikimo čia
  nebuvo!Tai maximų, rimių ir kitų monopolistų ,kuriems tiesiog
  šuniškai tarnauja Lietuvos valdžia,siekimas praturtėti bene 3 kartus ,
  nieko nedarant...

 • ,euras, 2017 sausio mėn. 07 d. 09:21:14

  reikalingas tik valdziai,nes tai papildomos ledos ju uabams ir
  biudzetui,euras tai virve ant kaklo ateinanciom kartom ir pensininku
  kartuves.

 • Beširdžiai ! 2017 sausio mėn. 06 d. 19:41:59

  Sprinkit senelių ašaromis!Isdirbome po 35 - 45 metus.Statėm
  gamyklas,fabrikus,ligonines,mokyklas ir kt.Turėjot ką prichvatizuoti
  t.y.privatizuoti.Paskyrėt mums pensijas po 170 - 250€ ir viskas.Kai
  susimoki už komunalinius ir kt.mokesčius - maistui ir vaistams lieka
  tiek,kad galvoji : ką pirkti
  ar vaistus,ar maistą,nes abiems neužtenka euriukų!
  Pieš rinkimus su vienos partijos kandidatais diskutavome.Paklausėm,kaip
  gyventi,jie "suvertė"
  kaltę sovietmečiui,nes girdi,mūsų atlyginimai buvo labai maži,todėl
  ir pensijos mažos!Bet prižadėjo,jei jie bus išrinkti-
  PENSIJOS PADIDĖS ! Ir taip žada 27 metus!
  Gal ši Seimo dauguma į tai atsižvelgs ?

 • Danutė 2017 sausio mėn. 06 d. 18:52:11

  O kas valdo Lietuvos banką? Ekonomistas?Sako,kad
  ne.Vasiliauskas,beje,teisininkas.Nesakau,kad teisininkas blogai.Bet
  juristą galima pasisamdyti ir ne vieną,kaip daro kt.
  institucijos.O kas jį paskyrė ir jau antrai kadencijai?
  Teisus p.Katkus,kad labiausiai nuskriaudė pensininkus! Algų minimumas jau
  siekia 380€,o daugybė pensininkų negauna nė 200€!
  Eurostat prieš 2 m.rašė,kad iš 20 ES valstybių įsivedant Eurą,
  2valstybės išsiderėjo Euro kursą 1 = 1 .Jei tai tiesa,tai kodėl
  mūsiškiai nesiderėjo ?

 • visiems 2017 sausio mėn. 06 d. 18:45:29

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Agnė 2017 sausio mėn. 06 d. 18:04:10

  Gerb.Zita,jūs teisi!Gerb.Žurnaliste,jūs irgi 100% teisus :Euras įvestas
  ne dėl ŽMONIŲ!Daug turtingesnės šalys už Lietuvą,kaip :
  DANIJA
  NORVEGIJA
  ŠVEDIJA
  ČEKIJA
  LENKIJA
  DŽ BRITANIJA
  Netgi BULGARIJA tebeturi savo nacionalines valiutas,(šaltinis "Vakaro
  žinios" ).Kaip Lietuvai per 27m.taip nesiseka
  su valdžia!Nebuvo gerų strategų,gerų ekonomistų !
  Kas finansus tvarkė? Tai laborantai,chemikai,muzikantai,statybininkai ir
  t.t.
  P.S.Latvijai pasisekė geriau,nes Latas buvo didesnis už Eurą,todėl
  algos,pensijos,išmokos didesnės negu Lietuvoje!

 • 12. OBER 2017 sausio mėn. 06 d. 08:08:14

  VAGIU. MUSU. TAUTOS. PRISU. KURIOS. BUTINA. TEISTI. IR. JOS PRAKEIKTI.

 • Zita 2017 sausio mėn. 06 d. 08:05:11

  Mano didžiausia nuoskauda ir priekaištas prezidentei dėl Euro įvedimo
  kurso.
  Faktai:
  1. Lietuvos banko valdyba, suderinusi su Lietuvos Respublikos Vyriausybe,
  nustatė, kad nuo 2002 m. vasario 2 d. lito bazinė valiuta yra euras, o
  oficialus lito kursas - 3,4528 lito 1 už eurą.
  Nustatytas oficialus fiksuotas lito ir euro kursas apskaičiuotas Europos
  centrinio banko 2002 m. vasario 1 d. paskelbtą JAV dolerio ir euro
  santykį 0,8632 padauginus iš 4 (iš dabartinio lito ir JAV dolerio
  santykio).2014 m. liepos 23 d. Europos Sąjungos Tarybos patvirtintas lito
  ir euro keitimo kursas yra 1 EUR = 3,4528 Lt.
  2.Dolerio ir Euro santykis ( 2014 m. liepos 23 d. kursu)
  1 Euras turėjo būti 1,897 Lt.
  3. Pagal statistikos depart. duomenis LR BVP 2004-2013m. (Eurais) išaugo
  2,66 karto.
  Kodėl prezidentė, turėdama tokius ryšius Briuselyje nieko nepadarė,
  kad Lt būtų konvertuotas palankesniu LR žmonėms kursu?

 • Ar. me turime? 2017 sausio mėn. 06 d. 08:04:18

  TEISYNGUS. GARBYNGUS. TEISEJUS. PROKURORUS. KURIE. TEISTU. MILIJONUS
  iSVOGUSIUS. VAGIS..??

 • Prosenelis 2017 sausio mėn. 06 d. 07:53:39

  LITO DOBKASI. BUTKEVICIU. SEDZIU. SIMONYTE. IR KITUS. KURIE. PRIKISO
  RANKAS. PRIE. EURO. IVEDIMO. TEISTI. SUSIGRAZYNTI. SAVO. LYTA. ATGAL?

 • Saulius Lapėnas 2017 sausio mėn. 05 d. 22:23:02

  Nenoriu sutikti, kad šia tema nebuvo bandymų diskutuoti. Gal greičiau
  nebuvo norinčių tai išgirsti!
  O surinkti faktai ir įrodymai - niekur nedingo, norintys gali juos surasti
  mano portalo puslapyje:
  EURO PASLAPTYS:
  Kokia euro kaina Lietuvai? 2013 balandžio 11
  Pavojingi mitai apie euro įvedimą 2013 spalio 14
  Mūšis už Europą – mūšis už Lietuvą (I) 2013 spalio 31
  Kodėl liberalai prieš eurą? 2014 sausio 9
  KAS juoksis iš LITO? 2014 sausio 18
  Kodėl vokiečiai prieš eurą? 2014 vasario 9
  Po euro įvedimo Estijoje – valstybės skola padvigubėjo (I) 2014
  rugpjūčio 8
  Po euro įvedimo Estijoje – kova už demokratiją (II) 2014 rugsėjo 5
  Kaip rasti duomenis Eurostat portale? 2014 rugpjūčio 11

 • mindaugas 2017 sausio mėn. 05 d. 22:14:09

  idomu bus kaip po kokiu penkiu metu grius EU, prie ko tada šliesimės prie
  zloto, ar rublio.Nes viso tokios sąjungos po 70-80 metu subyra. Ką tada
  papasakos šitie klounai.Pabėgs pas savo seimininkus kuriems lojo.

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 05 d. 22:13:05

  Ar su girdinčiais tik ES verta diskutuoti?

 • Saulius Lapėnas 2017 sausio mėn. 05 d. 18:56:50

  Nenoriu sutikti, kad šia tema nebuvo bandymų diskutuoti. Gal greičiau
  buvo pernelyg daug, nenorinčių nieko apie tai girdėti!

 • senis 2017 sausio mėn. 05 d. 18:41:17

  Katkus, kaip ir visi kiti, gerai gyvenantys, neatskleidzia situacijos
  esmes. LR priemimas i ES, buvo propagandinis, reklaminis triukas. Ketvirtas
  Reichas LR prisijunge kaip kolonija. Euras sugalvotas kaip priemone geriau
  isnaudoti prisijungtas teritorijas. Visa laika pinigai eina i Centra. Visa
  gerbuvi kuria ne skaiciuku stumdymas, ar pinigu spausdinimas, o darbo
  rankos. Milijonas darbininku is kolonijos pavadinimu Lietuva, kuria gerbuvi
  Reichui. Niekam nerupi kaip gyvena eiliniai lietuviai. Valdantyji Lietuvos
  elita Reichas pasamde dirbti teritorijos priziuretojais. Uz gera darba
  palaikant Lietuvoje neisgyvenimo salygas, jiem leidziama plesti vietinius
  baudziauninkus. Butkevicius, Magnolija, Vasiliauskas, ne uz dyka dziugavo
  ivede eura. Vietiniu perkamoji galia sumazejo 3,5 karto, asmenines ju
  saskaitos smarkiai pasipilde. Tas pats buvo ir svelniai sakant stojant i
  ES. Koks 100 ausreviciu tapo milijonieriais, Lietuva tapo nuoga ir basa.
  Baisiausi okupantai, vietiniai.

 • RIMAS 2017 sausio mėn. 05 d. 18:23:03

  PAGALVOKITE MIELI ŽMONĖS KAIP REIKIA JAUSTIS IR MILETI SAVO
  ŠALI ,KAI ATIDIRBUS VIRŠ 30 METU - O JUK BUVO DIRBTA IR LABAI
  SUNKUS DARBAI -GAUTI 170 EU .O PUSE TOS SUMOS IŠLEISTI VAISTAMS
  ,KURIE PAS MUS YRA PIKTIBIŠKAI BRANGUS .

 • Tikra tiesa 2017 sausio mėn. 05 d. 18:17:28

  realybėje patiriame.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIRINKO: iš populistinių „Penkių žvaigždučių“ judėjimo ir partijos „Lyga“ sudaryta koalicija kandidatu į Italijos premjero postą pasirinko 54-erių politikos naujoką, teisės profesorių Giuseppę Contę.
 • UGNIKALNIS: pirmadienį antrą kartą per mėnesį Indonezijoje išsiveržė Merapio ugnikalnis; kaip pareiškė Nacionalinės kovos su stichinių nelaimių padariniais agentūros atstovas Sutopas Purwas Nugrohas, ugnikalnis išmetė pelenus į 1200 metrų aukštį, iš jo išsiliejusi lava sunaikino kelis kaimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Kas, jūsų manymu, užtikrina saugumą keliuose?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +10  +12 C

 

   +9  +10 C

  +20   +23 C

   +17  +20 C

 

   +23   +24 C

     6-9 m/s

    7-10 m/s

 

     4-9 m/s

 

reklama
Vėlykė 2018