respublika.lt

Elektros kaina gali ir nudeginti

(0)
Publikuota: 2021 vasario 28 10:00:49, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Nepriklausomą elektros tiekėją būtina rinktis itin atsargiai. Jauniaus Pociaus nuotr.

Seimo Ekonomikos komitetas šią savaitę atliko parlamentinę kontrolę, kaip įvyko pirmasis elektros rinkos liberalizavimo etapas, kai daugiausiai elektros suvartojančių asmenų privalėjo pasirinkti tiekėją - valstybinį arba privatų. Vyko, švelniai tariant, nelabai sklandžiai. Šiemet pasirinkti privalės visi, sunaudojantys nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių. Nesuskubusiems iki gruodžio 10 d. elektra už bausmę brangs ketvirtadaliu! Tačiau rinktis būtina itin apdairiai, nes galima smarkiai nudegti.

 

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius teigia, kad nuo metų pradžios tarnyba sulaukė net 56 vartotojų skundų dėl nepriklausomų elektros tiekėjų (NET) veiksmų. Pagrindiniai - dėl prastos konsultantų kompetencijos aptarnaujant klientus, dėl kainodaros neaiškumo, dėl sutarčių sudarymo neteisėtumo bei dėl apsunkintų galimybių nutraukti neteisėtai sudarytas sutartis, o jas sudarant telefonu vartotojui dažnai atskleidžiama ne visa informacija.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė pridūrė, kad žmonės skundžiasi ir dėl to, kad jie dažnai sutarties negauna net ir po jos pasirašymo, o susisiekti su NET labai sunku, nes pas juos dirba labai mažai žmonių.

Seimas pernai nusprendė: gyventojai, nespėję, nesugebėję laiku pasirinkti tiekėjo ar pražiopsoję, už paslaugas atsiskaitys ESO pagal įstatyme nustatytą kainą, kurią sudarys elektros biržos „Nord Pool" kaina pridedant 25 proc. priedą. Kitaip tariant, kaina didės ketvirtadaliu.

Iki kada būtina pasirinkti nenorint mokėti daugiau? Seimas nutarė, kad elektros rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Pirmuoju etapu - iki 2020 m. gruodžio 10 d. - elektros tiekėją reikėjo pasirinkti daugiausiai elektros suvartojantiems vartotojams, t. y. tiems, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh). Antruoju etapu - iki šių metų gruodžio 10 d. - rinksis tie, kurie per metus sunaudoja per 1000-5000 kWh, trečiuoju etapu - iki 2022 m. gruodžio 10 d. - tie, kurie per metus suvartoja mažiau kaip 1000 kWh. Tiesa, norintys gali nieko nelaukti ir tiekėją pasirinkti jau dabar. Kaip komiteto posėdyje teigė ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris, tokių skubančių yra išties daug. Per pirmąjį etapą tiekėją pasirinkti privalėjo 98 tūkst. vartotojų, iš jų tai padarė 87 tūkst. Tačiau dar 143 tūkst. vartotojų tiekėją pasirinko, nors tai jiems priklausė antrame arba trečiame etape.

Iki šiol elektrą visi buitiniai vartotojai pirko iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė VERT. Vartotojams patiems pasirenkant elektros energijos tiekėją, VERT reguliuos tik apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę (infrastruktūros ir sisteminių paslaugų, kurias teikia bendrovės „Litgrid" bei ESO, kainos dedamąsias). Kitą pusę kainos lems elektros biržos kaina ir tiekėjų konkurencija.

Beje, elektros rinkos liberalizavimo projektą Seime pernai pristatęs tuometinis Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys tuomet „Vakaro žinias" tikino, esą tiekėją galima rinktis ramiai, nes, jei kas nors nepatiks, sutartį bus galima nutraukti ir pereiti pas kitą tiekėją. Deja, Ekonomikos komiteto diskusijoje išaiškėjo kitokia tiesa. Pasirodo, jei žmogus neapsižiūrės ir pasirašys neterminuotą sutartį, už jos nutraukimą gali laukti finansinės sankcijos net jei kliento netenkins teikiamų paslaugų kokybė. Todėl prieš pasirašydami įsitikinkite, ar sutartis tikrai terminuota ir ar joje nenumatytos finansinės sankcijos už sutarties nutraukimą.

Pabaigai - gera žinia: Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius „Vakaro žinias" užtikrino, kad bus teikiamos pataisos, kurioms įsigaliojus žmonėms negrėstų jokios sankcijos - nei už sutarčių esant teisėtam pagrindui nutraukimą, nei už tiekėjo nepasirinkimą: jei žmogus nepasirinktų, tai reikštų, kad jie lieka visuomeninio tiekėjo klientu. Tiesa, tam dar turi pritarti Seimas, o prieš tai reikia sulaukti, kad K.Starkevičius išpildytų savo pažadą parengti projektą.

„Mes visą laiką vykdysime aktyvią parlamentinę kontrolę, nes pirmasis etapas vyko nesklandžiai. Žmonės prigąsdinti: tiekėjai skambina ir gąsdina, kad nepasirinkusiems brangs elektra, todėl įkalba sutartis pasirašyti net telefonu. Buvo daug agresyvaus veikimo, taip negali būti", - reziumavo K.Starkevičius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s