respublika.lt

Elektra išvarys gyventojus ubagais

(0)
Publikuota: 2017 lapkričio 23 08:03:26, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Taupiesiems teks atiduoti po 12 eurų, kad savo poreikių neribojantys vartotojai sutaupytų po 7 eurus. Eltos nuotr.

Valstybinis energetikos monopolininkas gyventojams paruošė naujų brangių dovanų - nuo kitų metų visiems elektros vartotojams uždės 1 euro abonentinį mokestį, o nuo 2019-ųjų ketina pradėti masinį elektros skaitiklių keitimą „išmaniaisiais“ už 219 mln. eurų. Kur dings vartotojai - atlaikė „NordBalt“ kabelį, išlaiko SGD terminalą, apmokės ir „išmaniąsias“ investicijas. Nors vienoje srityje pasivysime estus...

 

Lups ir naujus skaitiklius

Buvusi AB „Lesto“ (dabar - „Energijos skirstymo operatorius“, trumpiau „Eso“) dar 2013 m. pranešė pakeitusi gyventojams 47 proc. senų indukcinių elektros skaitiklių į elektroninius. Per 2015 m. vykusį viešąjį konkursą „Eso“ įsigijo šių prietaisų už daugiau kaip 2,8 mln. eurų, šįmet skaitikliams išleista dar daugiau, tik štai Viešųjų pirkimų tarnyba įžvelgė neskaidrumų ir rekomendavo nutraukti 3 sutartis su vienu tiekėju už daugiau kaip 4,4 mln. eurų. Tik kaip tai padaryti, kai prietaisai jau sumontuoti - negi išlupsi?

Pasirodo, galima ir išlupti, jeigu atsiranda pretekstas naujoms milžiniškoms investicijoms. Mat „Eso“ pernai ir šįmet per bandomąjį projektą įrengė gyventojams ir įmonėms 3 tūkst. „išmaniųjų“ skaitiklių ir padarė didžiulį atradimą, kad jie padėjo klientams sutaupyti net 7 proc. elektros energijos. „Eso“ užsakymu konsultacijų bendrovė „Ernst & Young Baltic“ atliko masinio išmaniosios apskaitos diegimo kaštų ir naudos analizę ir nustatė, kad naudingiausia būtų ją įdiegti 2019-2022 m. Projektas pareikalautų apie 219 mln. eurų investicijų, bet jo „potenciali finansinė ir socialinė ilgalaikė nauda“ būtų 88 mln. eurų.

Šios bangos „iškelta“ energetikos monopolininkė pareiškė apie ketinimus pakeisti „išmaniaisiais“ apie 1,8 mln. elektros skaitiklių - ir senus indukcinius, ir naujus elektroninius. Galutinį sprendimą dėl investicijų ketinama priimti gavus Kainų komisijos (Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija) sprendimą. Jo tikimasi palankaus, nes išmaniosios apskaitos diegimą Lietuvoje numato ir Nacionalinė šalies energetikos strategija (beje, Seimo dar nepatvirtinta - red. past.).

Siūlo nekritikuoti

Energetikos nepriklausomybės finansinę naštą ant savo pečių tebevelkantiems tautiečiams kyla du klausimai - kas už visa tai mokės, o kas paskui sems projekto naudą?

Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys „Vakaro žinioms“ siūlė nekritikuoti „išmaniojo“ „Eso“ projekto ir nesureikšminti, kad tai gali išauginti elektros kainą.

„Teko dirbti bendrovėje „Litgrid“, kai tiesėme „NordBalt“ elektros kabelį į Švediją. Tai elektros tarifas dėl to irgi buvo didinamas - nepamenu, kiek tų centų, - bet po to iškart sumažėjo, nes iš Švedijos atsigabenome pigią energiją, - dėstė jis ir skatino planuojamų naujų investicijų nevertinti tik kaip pinigų įsisavinimo. - Būna valstybėje ir tokių dalykų, neneigsiu, bet čia investicija daroma, kad būtų kiti išlošimai.“

Kainų komisijos tinklalapyje pateikiami skaičiukai primena, kad „NordBalt“ elektros jungčiai finansuoti iš elektros vartotojų 2011-2016 m. papildomai (per tarifo dalį VIAP - viešąjį interesą atitinkančioms paslaugoms - finansuoti - red. past.) buvo paimta beveik 139 mln. eurų. Elektros tarifas buitiniams vartotojams dėl to nuo 2015 m. sumažėjo 12 proc.

Į skaitiklius investicija būtų didesnė, bet kokie bus jos vaisiai ir kas juos skins? V.Poderys įsitikinęs, kad ir vartotojai, ir įmonė - valstybinė monopolininkė: „Nes jeigu įmonėje atsiranda išlošimai, tai tų išlošimų dalimi į priekį mažinamas energijos tarifas - Kainų komisija žiūri, jeigu pelno daugiau negu normaliai, tada mažina tarifą ir iš to kuriama nauda vartotojams.“

Jis akcentavo, kad Lietuva ir taip atsilieka „išmaniosios“ energijos apskaitos diegimo srityje - kaimynai estai ją jau seniai skaitmenizavę. Paklaustas, ar Estijos vartotojai sumokėjo už šiuos privalumus per elektros tarifą, V.Poderys teigė esąs beveik įsitikinęs, kad taip.

Bet Estija nepirko už trigubą kainą per didelio SGD terminalo, netiesė į Švediją kabelio, kuris nuolat genda, neinvestavo į kaimynams naudingą „LitPolLink“, kaip darė Lietuva energijos vartotojų sąskaita. Jiems jau tos investicijos per gerklę lenda, o energetikai vėl užsimanė naujų.

Taupūs mokės daugiau

Bendrovės „Eso“ Visuomeninio tiekėjo departamento direktorius Ramūnas Kiaulėnas ramino, esą „išmaniųjų“ skaitiklių finansavimo klausimas tebėra svarstomas: „Gali būti, kad dalis projekto bus finansuojama europinėmis lėšomis, dalis iš mūsų įmonės veiklos pajamų, t.y. iš elektros energijos skirstymo pajamų.“

Jis tikino, kad nuo kitų metų planuojamas 1 euro abonentinio mokesčio įvedimas nėra susijęs su investicijomis į išmaniąją apskaitą.

„Eso“ atstovai išsijuosę gyrė naujovę - atrodytų, ne pats žmogus energiją taupo, o bendrovės „išmanusis“ skaitiklis. Bet norintis taupyti sutaupys ir su paprastu dviejų laiko zonų planu, jei skaitys, televizorių žiūrės, skalbyklę ir indaplovę įjungs tik naktimis. Tačiau pjauti, gręžti, šlifuoti, žolę šienauti ir kitaip triukšmauti tuo metu, kai taikomas palankiausias elektros tarifas, draudžia kiti įstatymai.

Ir kam taupyti, jeigu Kainų komisijai tvirtinti siūloma „Eso“ kainodara palankesnė tiems, kurie vartoja daugiau elektros?

Pasak R.Kiaulėno, standartinis namų ūkis, suvartojantis 147 kWh elektros per mėnesį, net ir mokėdamas papildomai 1 euro pastovią dedamąją, per metus sutaupys apie 7 eurus. Mat kartu siūloma mažinti kilovatvalandės kainą nuo 11,4 ct/kWh iki 10,3 ct/kWh.

Tačiau jis neslėpė, kad šiuo metu apie 663 tūkst. „Eso“ klientų energijos suvartoja mažiau negu 90 kWh per mėnesį. Nesunku suskaičiuoti, kiek išaugs jų metinės sąskaitos: dabar 90 kWh per mėnesį pagal standartinį tarifą kainuoja 10,26 euro, per metus - 123,12 euro, o jeigu Kainų komisija patvirtins naują kainą su abonentiniu mokesčiu, 90 kWh kaina per mėnesį išaugs iki 11,3 euro, per metus - iki 135,60 euro. Taigi taupiesiems teks atiduoti po 12 eurų, kad savo poreikių neribojantys vartotojai sutaupytų po 7 eurus.

Tiesa, Energetikos ministerija vakar išplatino pranešimą, esą apie planuojamą abonentinio mokesčio įvedimą nieko nežinojusi ir jam nepritarianti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s