respublika.lt

Ekologiški produktai laukiami, bet nepigūs

(0)
Publikuota: 2014 kovo 05 18:49:29, Irma DUBOVIČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
ŪKIS. Ekologė iš įsitikinimo Dalia Ėmužytė laiko apie 500 veislinių ožkų, gamina daugiau nei 50 rūšių sūrius. Sauliaus Venckaus nuotr.

Ekologinės, organinės, arba biodinaminės žemdirbystės ūkiai gyvuoja daugiau nei du dešimtmečius. Tačiau daugumai valgytojų ir šiandien neaišku, kuo šių ūkių produktai skiriasi nuo kitų, nors yra brangesni. Ekologinių ūkių šeimininkai pripažįsta, kad problemos yra daugialypės.

Ekologė iš įsitikinimo

Širvintų rajone ūkininkaujanti Dalia Andžela Ėmužytė nuo pat pradžių pasirinko ožkininkystę, būtent ekologinę kryptį, nes aplinkos tausojimo idėjos visada jaudino. Dar studijuodama Vilniaus pedagoginiame institute (dabar Lietuvos edukologijos universitetas), Dalia aktyviai dalyvavo aplinkosauginėje veikloje, suvokė ekosistemų trapumą.

„Galvoju apie pasekmes. Kas atsitinka, kai žmogus geria antibiotikais gydomų gyvulių pieną, valgo sūrį, mėsą?.. Kai suserga, vaistai nebepadeda“, - aktualią problemą, kuri siejasi su intensyvia žemės ūkio gamyba, išsako Dalia. Save ji vadina ekologe iš įsitikinimo. Gyvenimą Vilniuje moteris paliko, iš Kelmės rajono perkėlusi močiutės paveldėtą žemę.

Nuo 10 ožkų ilgainiui banda išaugo iki 500. Čekijos baltosios anksčiau buvo bene vienintelis veislės pasirinkimas. Nuo seno kaimas ožkos nelaikė „rimtu“ gyvuliu, gyvavo įsitikinimas: karvė - prasigyvenimui, ožka - nusigyvenimui. Vartotojai girdėjo, kad ožkos pienas geriau pasisavinamas organizmo, tinka net alergiškiems žmonėms, bet buvo gajus mitas, kad tiems produktams būdingas nemalonus pašalinis kvapas. Pakanka žmonių, kuriems ir šiandien naujiena, kad veislinių liesapienių ožkų pienas yra salstelėjęs kaip plombyro ledai, be pašalinio kvapo.

Ekologiniame ūkyje laukai, pievos netręšiamos mineralinėmis trąšomis, nenaudojami kiti chemikalai. Gyvūnai šeriami pačių išsiaugintais pašarais, o sveikatai palaikyti taikomos daugiausia natūralios priemonės. Pvz., siekdama savo augintines apsaugoti nuo helmintų, ūkininkė įsiveisė vištinių žąsų. Jos lesa šliužus, kurie yra helmintų nešiotojai, taip mažina parazitozės plitimo pavojų.

Klaidinantis išskirtinumas

Dėl idėjos kurti aplinką tausojantį ūkį patogaus gyvenimo atsisakiusi Dalia pripažįsta, kad šiandien vartotojai yra klaidinami. Prieš porą metų rinkoje atsirado išskirtinės kokybės ženklu pažymėti produktai. Kuo jie skiriasi nuo ekologiškų? Juk ekologiški produktai taip pat yra išskirtiniai.

Ir vieni, ir kiti ūkiai yra sertifikuojami. Kur gi čia šuo pakastas? D.Ėmužytė, kuri yra ne tik aktyvi ūkininkė, bet ir Širvintų ūkininkų sąjungos narė, teigia: išskirtinės kokybės produktų gamybą pasirinko tie, kurie tikisi greitesnės naudos. Jiems leidžiama naudoti ir trąšas, ir pesticidus, ir daug ką kita, kas ekologinės gamybos ūkiams yra tabu. Būtina sąlyga, kad chemija būtų seikėjama saikingai. Be to, išskirtinės kokybės produktų gamintojams teikiama kompensacinė parama - padengiamos sertifikavimo, reklamos ir kt. išlaidos. Tokios galimybės D.Ėmužytė ar kiti jos kolegos neturi. Mokamos išmokos už deklaruojamus plotus, kuriuos dengia sąlyginiai gyvuliai. Šios išmokos tik iš dalies kompensuoja dėl ekstensyvios gamybos negautas pajamas.

Žmonėms susidaro vaizdas, jog ekologišką produktą pagaminti pigiau, nes daug ko nereikia pirkti. Jeigu ūkininkė naudotų tas pačias priemones kaip intensyvūs ūkiai, ganyklos būtų gerokai derlingesnės, ožkos - pieningesnės, o pati turėtų storesnę piniginę ir mažiau rūpesčių. Ekologiniame ūkyje, be kita to, atliekama daug įvairių brangiai kainuojančių tyrimų, kurie reikalingi stebėsenai. „Vien už gyvūnų kraujo tyrimus sumokėjau tūkstantį litų“, - prasitaria.

Jautri tema - realizacija

 

Mūsų lankomas ūkis netipiškas. Kone pusė visų Lietuvos ekologinių ūkių sėja javus. Grūdinių kultūrų auginimas - daug lengvesnis kelias, nepririša visus metus prie vietos kaip gyvuliai. Tačiau kai dauguma pasirenka tą patį kelią, prasideda realizacijos problemos. Ūkininkams ekologiškus grūdus neretai tenka supenėti gyvuliams. Kita reikalo pusė, kad pasėlius puola ligos ir kenkėjai, želia piktžolės. Norėdami palaikyti gerą agrarinę būklę, kai kada „ekologai“ ima gudrauti taikydami neleistinas priemones, sukčiauja. Paaiškėjus tokiems faktams, taikomos sankcijos, rizikuojama prarasti ekologinio ūkio statusą.

Kita populiari ekologinių ūkių specializacija - pieninkystė (apie 23 proc.). Šių ūkių žaliava taip pat toli gražu ne visada perdirbama kaip ekologiška. Nemenka dalis pieno vis dar patenka į bendras talpyklas su įprasta žaliava.

Dalia Ėmužytė neslepia, kad jai taip pat ne kartą buvo nusvirusios rankos. Šiandien ji pataria kiekvienam, sukančiam į biodinaminę žemdirbystę, - kad ūkį pastatytum ant kojų, reikia dvigubai, trigubai daugiau žinių ir darbo negu įprastai.

Ožkininkystės ūkyje gamyba organizuota „nuo lauko iki stalo“. Gyvuliukams vietoje paruošiami pašarai, o pienas virsta gurmaniškais sūriais. Jie gaminami daugiau nei puse milijono litų kainavusioje sūrinėje, net 56 rūšių: lietuviški saldaus ir rūgštaus pieno, itališko bei prancūziško tipo pelėsiniai, fermentiniai - kokių tik nėra! Ūkininkė nelaukia parimusi prie lango, kada atvyks pirkėjas. Vieną dieną ją gali rasti įprastoje vietoje Vilniuje, kitą - Kaune, pamatyti įvairiose mugėse. Nuolatiniai pirkėjai įsidėmi, atpažįsta, sugrįžta. Klientai užsakymus pateikia elektroniniu paštu, atvykę pasiima ūkio šeimininkės suruoštus produktus. Tik dabar, kai sūrių gamyba jau įsivažiavo, Dalia sulaukia paklausimų iš Lenkijos, Latvijos - dabar jie mielai pirktų žaliavinį ožkų pieną.

Ką sakyti pirkėjams, kai jie tvirtina, kad produkcija per brangi?

„21 proc. PVM atiduodame valstybei! Mūsų krepšelis dėl to labai sumažėja. Pasidairykime, kas yra aplinkui - Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje. Visur mažesni tarifai. Žemės ūkio rūmai rašė pasiūlymą, kad PVM tarifas mėsai, vaisiams, daržovėms, pieno produktams būtų sumažintas iki 9 proc. Ekologinei žemdirbystei būtų teisinga palikti nulinį tarifą. Tada tikrai viskas šoktels. Remiant gamintojus, pinigai į valstybės biudžetą kitaip sugrįš“, - toks Dalios atsakymas.


    Kiek tokių gamintojų? Ekologiškus produktus gamina 2570 ekologinės gamybos ūkių ir 108 perdirbimo įmonės. Nacionalinių išskirtinės kokybės produktų gamintojų skaičius - šiek tiek daugiau kaip 200.

    Kaip atpažinti? Ekologiški produktai ženklinami prekių ženklu „Ekologinis žemės ūkis“, o išskirtinės kokybės produktai - ženklu „Kokybė“.

    Kas kontroliuoja? Ekologiškos produkcijos gamintojus sertifikuoja ir tikrina Kaune esanti Viešoji įstaiga „Ekoagros“. Radus pažeidimų, taikomos sankcijos. Griežčiausia sankcija - sertifikato praradimas. Dėl grubių pažeidimų pernai jo neteko 42 ūkiai.  Išskirtinės kokybės produktus sertifikuoja 2 įstaigos: VšĮ „Ekoagros“ ir VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų reguliavimo agentūra.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s