EK atstovas dėl Ignalinos AE uždarymo finansavimo: pagrindinis klausimas - 7 ar 9 metų indėlisnuotraukos (2)

2018 liepos mėn. 17 d. 11:39:11 Perskaitė 846

Europos Komisijos (EK) atstovas Massimo Garribba sako, kad pagrindinis nesutarimas, kalbant apie finansavimą Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymui, yra tas, jog EK siūlo finansavimą septyneriems, o ne devyneriems metams.

 

EK Energetikos generalinio direktorato Branduolinės energijos, saugos ir ITER departamento direktorius M. Garribba su kitais ES atstovais pirmadienį lankėsi Ignalinos atominėje elektrinėje (AE) ir vertino jos uždarymo darbų pažangą.

Jo teigimu, EK, ES tolesnės finansinės perspektyvos biudžete siūlanti mažesnį finansavimą elektrinės uždarymui nei prašo Lietuva, mūsų šalies nebaudžia.

„Vyksta labai pozityvus procesas. Norėčiau temoje sumažinti dramos. EK siūlomas finansavimas būsimoje perspektyvoje jau yra didesnis, nei buvo praėjusioje“, - spaudos konferencijoje antradienį akcentavo M. Garriba.

Pasak jo, kalbant apie Ignalinos AE projektą, svarbiausias aspektas yra branduolinė sauga.

„Jau kelerius metus kalbama, kad projekte daroma nepertraukiama pažanga, kai kurie darbai atlikti 15 mėnesių anksčiau nei planuota“, - gyrė M. Garriba.

Blogesnė žinia, anot jo, ta, kad yra skirtumas tarp to, kaip Lietuvos Vyriausybė suvokia uždarymo darbų finansavimo poreikius, ir to, ką siūlo EK.

„EK skiria finansavimą laikotarpiui nuo 2021 iki 2027 metų. Abi pusės sutaria, kad dabartinis EK sprendimas liečia tai, koks turėtų būti ES indėlis - 7 ar 9 metai. EK siūlo 7 metus. Bus priimtas sprendimas dėl to“, - aiškino EK atstovas.

Anot EK atstovo, pradedame derybų etapas, ir EK laikosi pozicijos, kad užtikrinti saugą būtina, ir ji esanti solidari su Lietuva.

„Biudžete turi būti numatyta atskira eilutė, kad projektai vyktų sklandžiai. EK turi išklausyti, ką mano EP, kas bus EP pranešime, kuris bus paskelbtas rugsėjį, ką mano kitos valstybės narės. Jas reikės įtraukti į sprendimo priėmimo procesą“, - sakė M. Garriba.

ELTA primena, kad pirmadienį Europos Parlamento (EP) pranešėja Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavimo klausimu Rebecca Harms, M. Garribba ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi Ignalinos AE, kur su Lietuvos, EK, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko atstovais nagrinėjo uždarymo darbų pažangą.

ES dar nėra priėmusi sprendimo Ignalinos AE uždarymo finansavimo po 2021-ųjų klausimu, o Lietuva prašo didesnės ES paramos negu siūloma.

Skaičiuojama, kad IAE uždarymui dar reikės 1,3 mlrd. eurų.

2021-2027 m. elektrinės uždarymui Lietuva prašo 780 mln. eurų.

Tuo tarpu 2021-2027 m. ES biudžete Europos Komisija Ignalinos AE uždarymui siūlo skirti tik 552 mln. eurų.

Septyneriems metams, lygiai finansinei perspektyvai, skiriama suma reikštų, kad tebevykstant reikšmingiems uždarymo darbams tvyrotų įtampa, kaip vyks derybos dėl naujo ES biudžeto po 2027-ųjų, kad būtų užtikrintas nepertraukiamas ir tinkamas likusių darbų finansavimas.

Anksčiau planuota, kad uždarymo procesas bus galutinai baigtas iki 2030 metų, vėliau terminas paskutiniams darbams, kol iki elektrinės neliks visai nieko, pratęstas iki 2038 metų.

Visas uždarymo procesas bus atsiėjęs apie 3,4 mlrd. eurų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net