respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Dujų afera už milijardąnuotraukos (96)

2017 gruodžio mėn. 09 d. 07:48:32
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Uostamiestyje trejus metus stūksantis SGD terminalas - amžiaus afera, galbūt išaiškėsianti tik tuomet, kai visos ją rėmusios šalies valdžios nugrims į nebūtį. Nė šuo nesulojo, kad iš Lietuvos žmonių ir įmonių, prisidengus energetine nepriklausomybe, vagiamas milijardas eurų. Jau trečia valdančioji koalicija flirtuoja su dujų aferistų grietinėle ir tęsia viražus, tuštinančius tautiečių pinigines.

 

Trigubo dydžio, nei Lietuvai reikėjo, FRSU laivas su išdujinimo įranga tiekia pačias brangiausias dujas, kurių purtosi mūsų kaimynai estai ir latviai, tad dengti terminalo ir jį aptarnaujančių „prielipų“ sąnaudas prievartaujami Lietuvos žmonės bei verslas. Šio monstro čiuptuvai kuo toliau, tuo giliau skverbiasi į mūsų kišenes. Šiemet vadinamoji SGD saugumo dedamoji, „priklijuota“ prie dujų perdavimo kainos, siekė 473,6 MWh/parą/metus ir buvo trečdaliu didesnė negu praėjusių metų antrą pusmetį - iš viso planuota surinkti 88 mln. eurų. Kiek pagal įstatymą išreketuos kitąmet, dar nežinia, bet nuo sausio 1 d. saugumo dedamoji padidinta iki 487,38 Eur (MWh /parą/metus).

„Gazprom“ moka mažiau

Panašios talpos plaukiojantis SGD terminalas „Maršal Vasilevskij“ lapkričio 15-ąją turėjo būti pradėtas naudoti Rusijos Kaliningrado srityje. Nepaleistas - kalbama, kad bandymo metu įvyko avarija, o laivo savininkė Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ komentarų neteikia.

Tačiau užkliūva kitkas - toje pačioje statykloje „Hyundai Heavy Industries“ Pietų Korėjos uoste Ulsane pastatytas laivas kainavo 295 mln. JAV dolerių. Jis yra „Gazprom“ nuosavybė, liks ja ir po 40 metų, kiek paprastai tarnauja tokie objektai. O Klaipėdos SGD terminalo laivas, kurį prezidentė Dalia Grybauskaitė iškilmingai pakrikštijo „Independence“, nepriklauso nei terminalo operatorei „Klaipėdos naftai“, nei mūsų valstybei, nors kainuoja daugiau kaip dvigubai brangiau - per 614 mln. eurų. Už tokią kainą - litais tai buvo 1,8 milijardo! - „Klaipėdos nafta“ „Nepriklausomybę“ išsinuomojo 10 metų.

Kodėl Rusija laivą jau turi, o aukso kainą už tokį patį daiktą sumokėjusi Lietuva liks prie suskilusios geldos, teiraujamės Seimo nario Artūro Skardžiaus, vadovavusio parlamentinei komisijai, kuri 2014 m. tyrė „Independence“ aferą.

„Viešojo pirkimo konkursas buvo pirkti laivą, bet paskui tai virto į nuomos pirkimą. Argumentai - Pietų Korėjos įmonė tokius laivus parduoda tik SGD versle patyrusioms įmonėms, be to, iš anksto užsisakius, - teigė A.Skardžius. - Tokia patyrimo turinti įmonė ir buvo norvegų „Hoegh LNG Ltd“, registruota Bermuduose. Ją „Klaipėdos nafta“ pasirinko iš trijų pretendentų, be konkurso - konkurencinio dialogo būdu“.

Kaip mus apvaginėja

Minėto tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad „Klaipėdos nafta“ SGD terminalo projektą pradėjo įgyvendinti savo iniciatyva, be Vyriausybės ir Seimo pritarimo ir be jokio ekonominio pagrindimo.

„Kai viskas jau buvo sutarta su „Hoegh LNG Ltd“, 2012 metų sausio pabaigoje „Klaipėdos naftos“ vadovas Rokas Masiulis atlėkė prašyti Vyriausybės įgaliojimo pasirašyti sutartį su SGD terminalo laivo nuomotoju, - prisimena A.Skardžius. - Teisingumo ministerija prieštaravo - taip negalima, reikia skelbti tarptautinį konkursą. Tada premjeras Andrius Kubilius, kuris buvo ir SGD terminalo grupės vadovas, „sužaidė“ kitaip - Vyriausybės nutarimo derinimo pažymoje buvo įrašyta: „kadangi „Klaipėdos nafta“ savo iniciatyva pradėjo įgyvendinti SGD terminalo projektą, ji ir laikoma de facto projektą įgyvendinančia bendrove“.

Nutarimui įsigaliojus 2012 m. vasario 29 d., jau kovo 2 d. „Klaipėdos nafta“ pasirašė sutartį su „Hoegh LNG Ltd“ dėl plaukiojančiosios SGD saugyklos su dujinimo įrenginiu nuomos ir aptarnavimo paslaugų, kuria įsipareigojo bendrovei „Hoegh LNG Ltd“ 10 metų mokėti už kiekvieną dieną po 189 tūkst. JAV dolerių (beveik 140 tūkst.eurų).

Jeigu „Klaipėdos nafta“ būtų tiek mokėjusi, gal jau būtų bankrutavusi. O iš tiesų SGD terminalas, kurio operatoriumi įmonė išdidžiai prisistato pasaulyje, finansuojamas visų dujų vartotojų.

„Šio komercinio projekto kaštai buvo socializuoti, tai reiškia - perduoti vartotojams, - apvogimo mechanizmą aiškino A.Skardžius. - Tai irgi A.Kubiliaus ir to meto valdančiųjų nuopelnas: 2012 m. birželį priimtas SGD terminalo įstatymas, kuriuo projekto sąnaudos ir laivo išlaikymas įtrauktas į gamtinių dujų perdavimo paslaugos kainą - tai reiškia, kad už SGD terminalo statybą ir eksploatavimą turės mokėti visi dujų rinkos subjektai, nesvarbu, ar jie naudosis SGD terminalo paslaugomis, ar ne“.

Negana to, anot A.Skardžiaus, afera dar labiau praplėsta jau po 2012 m. Seimo rinkimų, kuriuos konservatoriai gėdingai prapylė. Paskutinėmis A.Kubiliaus Vyriausybės darbo dienomis priimtas nutarimas, kokiomis sąlygomis perkamos SGD terminalo dujos - vartotojams buvo perkeltas dujų kainų skirtumas, nes per SGD terminalą paskirtasis tiekėjas UAB „Litgas“ dujas perka brangiau, o parduoda už Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos reguliuojamą kainą.

Revizija liko be dėmesio

Parlamentinės komisijos atliktos SGD terminalo projekto vykdymo revizijos rezultatai Seimo nutarimu buvo perduoti Generalinei prokuratūrai. O kas iš to?

„Kodėl tyrimas iš karto įgrūstas į aklavietę, reikėtų klausti tų, kas valdo prokuratūrą ir STT. Bet atsakymų nesulauksite. Iš niekur. Aš manau, kad yra skirti didžiuliai pinigai, kad su valstybės teisiniu reguliavimu prasilenkiančios SGD terminalo projekto vykdymo aplinkybės ir šito projekto pasekmės nebūtų viešinamos“, - mano A.Skardžius.


Remigijus ŽEMAITAITIS, seimo narys:

„Manau, čia yra suinteresuotų asmenų, kurie arba uoste, arba terminale vartosi kaip inkstai taukuose, žmonėms įvaryta baimė. O užkulisiuose, panašu, ruošiamasi naujai aferai“, - įtaria parlamentaras, vertindamas dabartinį sukrutimą dėl galimybių studijos, ar verta Lietuvai išsipirkti akivaizdžiai ekonomiškai nenaudingą SGD terminalo laivą.

Ar ne paradoksalu, kad turėdama akmenį po kaklu - SGD terminalą - „Klaipėdos nafta“ deklaruoja būtent iš jo gaunanti didžiąją dalį pajamų, uždirba didžiulius pelnus ir moka akcininkams (per 70 proc. akcijų valdo valstybė - red.past.) milijoninius dividendus - už 2015 metus daugiau kaip 17 mln. eurų, už 2016 - per 9 mln. eurų?

„Mano galva, čia yra bandymas užglaistyti, parodyti, kad viskas puiku, uždirbamas pelnas, - mano R.Žemaitaitis. - Žvelgiant pro verslo prizmę, tokia situacija yra nesuvokiama, bet pakeitus požiūrio kampą, tampa aiškiau: iš politinės pusės galima suprasti, kad minusiniai SGD terminalo rezultatai valdžiai nereikalingi. O jeigu yra sutarimas ar politinis sprendimas išsipirkti tą laivą - mes gi nežinome! - tai aišku, kad pelningas projektas visada bus vertas daugiau. Kai planuojama daryti aferą, tai ir einama tuo keliu, kaip įmanoma kuo daugiau pinigų iš valstybės paimti. O pagunda didžiulė - sėkminga afera galima užtikrinti gerą gyvenimą kelioms giminės kartoms...“

Jis atmeta prielaidas, kad naujoji valdžia, neturėdama jau minėtos riboto naudojimo informacijos, galbūt dar nesuvokia, į kokią aferą įklampinta valstybė: „Viską jie supranta, nes dabartinės valdžios vyrai labai dažnai lankydavosi Palangos sanatorijoje „Baltija“, kur būdavo sprendžiami įvairūs reikaliukai. Nepamirškime, kad pagrindinės personalijos iš to meto dabar užima aukštus postus - ir R.Masiulis, ir Mantas Bartuška, ir kiti šiandien puikiai sukasi. Mano galva, neatsitiktinai po šios dujinės aferos R.Masulis buvo paskirtas energetikos ministru - tuo metu energetikos ekspertai jau badė pirštais, kokios košės su terminalu privirta, o jis viską užglaistė, nutildė. Tada pasuko į susisiekimo sritį ir iškart M.Bartušką pasodino į „Lietuvos geležinkelių“ generalinio direktoriaus postą. Panašu, atėjo eilė „patvarkyti“ ir geležinkelius...“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (96)

 • oo 2018 sausio mėn. 02 d. 06:20:25

  kol galima reikia valkatas grezti...paskui veliau ar anksciau juk islakstys

 • Juozas 2017 gruodžio mėn. 29 d. 17:01:04

  Kol nepasikeis prezidentas, kuris valdo teisėsaugą, kol gyvas V.
  Lansbergis Lietuvoje niekas nesikeis. Vilniaus aikštėje nebus jokio
  paminklo, išskyrus V. Lansbergio-gal jau užsakytas. Dabar mūsų
  pagrindinis uždavinys išsirinkti sąžiningą prezidentą, nuo kurio
  prasidės permainos į gerą pusę. Bet kaip tokį žmogų surasti, įve
  rtinti, patikėti juo. Mąstykime visi, siūlykite, o paskui vienin gai
  balsuokime.

 • se 2017 gruodžio mėn. 28 d. 23:14:25

  kiek galima kabinti makaronus?Kas man Skardzius ar Kubilius,siandien yra
  ,rytoj tuscia vieta.Tokius dalykus privalo aiskintis teisetvarkos organai,o
  konkreciau,tai prokuratura,juk turime berods teisine valstybe?Kam tada suda
  malti ir burti kortomis.Paklause-atsake!Manau ilgai laukti neteks.

 • ????? 2017 gruodžio mėn. 28 d. 20:48:24

  tai stai kodel toks bartuska tapo gelezin general direktoriumi aceit verslo
  vunderkindas....dieve ,dieve kas daros...arba r.masiulis...ka ar jau jis
  toks protinguolis-bobutei papasakokit...oi daug neaiskumu cia,tik niekam
  nerupi,turiu omeny valdzia,o gal pakrapstys,nors kol kas tikrai ne...

 • Pensininkas 2017 gruodžio mėn. 24 d. 01:27:23

  Alia, Respect!!! Tikra teisybe. Bet kas is to...

 • tam Vot tai tau 2017 gruodžio mėn. 21 d. 19:45:23

  oooo kremlinas prabilo. Viską tu žinai, kas vyksta Rusijoje blogai, o kas
  Lietuvoje-nematai. Nematai rusų agentų-linkievičiaus, rasielės,
  dadulės, fermerio, kliugerio, magnolijos...Kokia tavo klička? Sobaka?

 • STASY 2017 gruodžio mėn. 21 d. 19:36:37

  išsigydyk hemorojų, nereikės šiknos prie kompo trinti...

 • stasys 2017 gruodžio mėn. 18 d. 08:45:28

  visada sakiau ir dabar pasakysiu, Skardžiui reikėtu įsistatyti trečia
  akį kaktoje , tada Jis butu panašus į ciklopa antikos laiku ir galėtu
  čia visiems dėstyti kas mūsų laukia ateityje, aišku ne už dyka .:)

 • tep 2017 gruodžio mėn. 15 d. 22:28:59

  Tik Lietuvoje įstatymu įteisinama vagystė iš Lietuvos piliečių.
  Įteisinti vagys puikuojasi televizorių ekranuose,žurnalų viršeliuose
  ir t.t.Šlykštu.

 • Tuščia kasa 2017 gruodžio mėn. 12 d. 08:00:28

  Ar pinigų pervedimas ofšorinei firmai, tai pinigų plovimas ar ne? Gal
  įžymūs ekonomistai su kriminalistais galėtų paaiškinti?

 • lialia 2017 gruodžio mėn. 12 d. 07:32:22

  Viskas suderinta ir sutarta, sutepta ten kur reikia, mes vergai galime
  piktintis, o jie deda skersą ant mūsų ir jiems giliai px.

 • Po tokios aferos tyla? 2017 gruodžio mėn. 12 d. 06:36:22

  Tai šlykščios korumpuotos parsidavusios Lietuvos REKLAMA visam
  pasauliui. Tai ĮRODYMAS, kad vagiami ir pasidalijami tarpusavyje su ES
  otkatu milijardai. Štai kodėl ponai iš Briuselio NEREIKALAUJA iš
  Lietuvos įsivesti tvarką. Nenuostabu, kad Great Britain paliko supuvusią
  ES GELDĄ.

 • LT 2017 gruodžio mėn. 12 d. 05:03:12

  viskas cia padaryra specialiai, kad Lietuva eilini karta patirtu
  nuostolius,silpna Lietuva dziaugsmas musu didziajai kaimynei

 • Pensininkas 2017 gruodžio mėn. 12 d. 01:18:30

  Apgailestauju, gerb. komentatoriai. Lietuva tokia valstybe, kad niekas
  niekam cia bylu neiskels. Valdzia voge ir vogs. Dedule su panele prezidente
  tarnavo ir tarnaus Rusijai !!!

 • Kada 2017 gruodžio mėn. 11 d. 22:20:35

  valstiečiai iškelsite bylas šimonytei, kubiliui ir kitiems vagims. O gal
  tyčia keliate atlyginimus prokurorams, kad vagių neliestų

 • jonis 2017 gruodžio mėn. 11 d. 20:08:30

  Graži mūsųLietuva, kaip gėlėlė žydi š---o-e

 • As 2017 gruodžio mėn. 11 d. 19:34:03

  Idomiausia kad zmonem visi aferistai aiskus bet jie sedi
  valdzioj,nebaudziami,toliau daro ypac sunkius nusikaltimus nestabdomi,visi
  viska mato,supranta,kalba ir jokiu veiksmu,na ir pameginkit paneigti kad
  lietuva ne mafijine valstybe(ne policine)

 • žemaitaiti, 2017 gruodžio mėn. 11 d. 19:30:37

  jei toks protingas įrodyk kas kur vartosi,kur tie milijonai ir pas
  ką.dabar juokas ima kai lendi visur ir visada,dediesi protingu ir
  sumaniu,o vapsi ką ir be tavo vapsėjimo visi žino.EIK GERIAU I KK2,BENT
  PAJUOKINSI.

 • visiems 2017 gruodžio mėn. 11 d. 18:40:38

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • MAN 2017 gruodžio mėn. 11 d. 17:57:22

  Baisu,kai Lietuvoj neliko nei vieno protingo zurnalisto,vakar vakare ziuriu
  Valatkos pokalbi su Kubiliumi,tai jau turbut buvo
  kartojimas,nesvarbu,Lietuvai didziausia problema Ukraina,koki vadova
  paskirt reiktu,kad ir jos nebeliktu,zmones tegu vaziuoja vergaut,koks geris
  bevizis isvaziavimas,isvaziuoji ir gyveni barakuose,dirbi uz
  minimuma,Lietuva jau nusiaubta,karalius pasirodo nuogas,nors uz milijonus
  jam rubus siuvom

 • nuomone 2017 gruodžio mėn. 11 d. 14:54:00

  Ar bus kada nors susodinti tie vagys ,su turtu konfikacija,o ir is vis juos
  reiketu pakart aikstej,kad kiti bijotu

 • toto 2017 gruodžio mėn. 11 d. 14:46:03

  Nedarykit iliuziju su ta gelda,niekas cia nieko neieskos ir nabaus.Nes visa
  mafija is to gyvena{turiu omeni Valdziagyvius}.

 • labai keista 2017 gruodžio mėn. 11 d. 12:41:40

  kodėl po tos aferos su laivu tik respublika ir rytas liko objektyvūs, o
  visa kita medija, net LRT ,pučia į vieną dūdą, visi blogi, o
  konservatoriai ir prezidentė gelbėtojai... matyt liko pinigėlių, labai
  daug liko

 • taip, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 14:54:05

  taip premjeras pasamdys uzsienio teisininkus jam paciam reikes irodyti
  uz kokias lesas pasistate rumus niekas nieko nedarys , nes visi yra
  pakabinti

 • jie 2017 gruodžio mėn. 10 d. 07:42:11

  senai turetu sedeti uz nuopelnus Lietuvai ir Jos Tautai,tik ne taip
  patogia.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Sveikata Grožis