Didžiausia motyvacija darbe - galimybė vis tobulėtinuotraukos

2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 07:52:11 Perskaitė 737

Vienas svarbiausių klausimų darbo pokalbio metu, kurį išgirsta darbdaviai - „Ar įmonėje galima padaryti karjerą?“ Būtent galimybė tobulėti vienoje įmonėje yra itin svarbus aspektas, pasirenkant darbovietę. Galimybė įmonės viduje daryti karjerą dažnai darbuotojams atveria galimybes, apie kurias jie anksčiau nė negalvojo.

 

Būtent taip nutiko Jovitai Vancevičiūtei. Šiandien ji - prekybos tinklo „Maxima“ Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vadovė. Tačiau apie tokias pareigas ji nė nebuvo pagalvojusi, kai prieš 15 metų karjerą pradėjo kaip kasininkė-pardavėja. Norėjosi išbandyti save įvairiose srityse, J.Vancevičiūtė tokią galimybę rado nekeisdama darbo vietos. 8 skirtingos pareigybės - tiek jų prekybos tinkle išbandė Jovita. Jai pavyko susitvarkyti ir su revizorės, referentės, biuro administratorės pareigomis. Jovitos išskirtinumas einant bet kurias pareigas - didžiulis dėmesys darbuotojams.

„Šis darbas ypatingas tuo, kad mūsų įmonė labai didelė - didžiausia darbdavė Lietuvoje, joje dirba daugiau nei 15 tūkst. kolegų, o padaliniai išsidėstę visoje Lietuvoje. Lietuvoje darbų saugos srityje labai vertinami tie specialistai, kurie turi darbo įmonėje patirties, žino visas tvarkas, galimą riziką, valdo situaciją nuo A iki Z. Dirbdamas čia gali geriau įsigilinti į situaciją, poreikius, rasti geriausius sprendimus.

Su darbų sauga tiesiogiai susidūriau dar tuomet, kai buvau parduotuvės direktorės asistente. Tuomet reikėjo instruktuoti darbuotojus darbų saugos klausimais, vesti mokymus, tvarkyti dokumentus. Tad ta patirtis, žinoma, praverčia“, - apie naujas pareigas pasakoja Jovita.

Paklausta, koks sėkmingos karjeros receptas, patikina, jog svarbiausia - noras pasiekti tikslą ir bendradarbiavimas su kolegomis: „Daug reikalauju iš savęs, taip pat ir iš kitų. Stengiuosi dirbti draugiškai, formuoti komandinę dvasią, kad būtų noras kartu siekti užsibrėžtų tikslų, kiekvienas komandos narys pajustų pasitenkinimą, kad „ir aš prisidėjau prie šito pasiekimo“, pvz., nelaimingų atsitikimų darbe sumažėjimo.

Taip pat stengiuosi nepulti vertinti žmonių pagal pirmą įspūdį, laikausi principo, kad visi esame lygūs, kad kiekvienas turi teisę pasisakyti. Nė vienas negali būti išskiriamas dėl kitokios savo nuomonės, kitokių pažiūrų.“

Iš kasos - į regiono vadovus

Ieškoti naujų karjeros galimybių įmonės viduje nusprendusi Odeta Linkevičienė šiandien taip pat džiaugiasi kažkada pasiryžusi siekti savo tikslų. Dar 1999 m. į „Maximą“ dirbti atėjusi jauna dviejų dukrų mama tuomet pradėjo eiti salės darbuotojos pareigas. Labai greitai jos laukė pirmasis iššūkis - pradėti dirbti kasoje. „Žinoma, jaudulio buvo dar daugiau. Tuo metu kasos buvo visai kitokios, senoviškos, reikėjo atmintinai žinoti labai daug prekių kainų. Aš jas išmokau, daug padėjo nuostabus kolektyvas. Visi dirbome, stengėmės. Tuo metu apskritai rasti darbą buvo gana sunki užduotis“, - iki šiol pirmąsias baimes imtis naujų pareigų prisimena Odeta.

Tačiau noras pasiekti daugiau buvo stipresnis. Tai Odetai leido pasiekti pamainos viršininkės, parduotuvės vadovės, o nuo 2012-ųjų regiono vadovės pareigas. Šiuo metu ji vadovauja 18 padalinių, kuriuose iš viso dirba apie 400 darbuotojų. Kalbėdama apie savo patirtį, Odeta neslepia puikiai prisimenanti ir daugiau darbuotojų, kuriems pavyko realizuotis įmonėje. „Jaunas darbuotojas paskubėjęs išėjo dirbti į kitą tinklą. Jam ten nepatiko. Aš pakviečiau grįžti atgal, pas mus. Tikėjau juo ir štai - šiandien jis jau dirba vadovaujantį darbą“, - džiaugiasi Odeta ir priduria, kad eidama šias pareigas per pusantrų metų išugdė 5 naujus parduotuvių direktorius.

Visiems vienodos galimybės

Pasak didžiausio Lietuvos darbdavio - prekybos tinklo „Maxima“ Personalo departamento direktorės Margaritos Plešakienės, prekybos tinkle yra aktyviai skatinama vidinė karjera. Darbuotojams yra sudarytos tiek vadinamosios vertikalios karjeros, kai kylama į aukštesnes pareigas, tiek horizontalios karjeros, kai plečiamas darbuotojo atsakomybės ribos, galimybės. Tai apie 10 proc. darbuotojų kasmet leidžia palypėti karjeros laiptais aukštyn.

Ji pažymi, kad kilti karjeros laiptais padeda ne tik išsilavinimas ir įgytos profesinės žinios, sukaupta darbo patirtis, bet ir darbuotojo asmeninės savybės. „Iniciatyvumas, ambicingumas, noras mokytis ir tobulėti, atsakingumas, ryžtas - tai svarbiausi žmogaus bruožai, kurių reikia, norint užsitarnauti vadovo kėdę“, - sako M.Plešakienė, „Maximos“ Personalo departamento direktorė.

Situaciją komentuoja PRIMUM ESSE direktorė, vadybos konsultantė, PVPA valdybos narė Solveiga GRUDIENĖ:

Dirbdami darbuotojų paieškos ir atrankos srityje pastebime, kad darbuotojams labai svarbu, kad organizacija užtikrintų galimybę darbuotojui augti. Kai žmonės dalyvauja konkursuose dėl darbo, jie labai dažnai klausia, kokios bus karjeros perspektyvos būsimoje darbovietėje, nurodydami priežastis, dėl kurių palieka organizaciją, dažnas kandidatas pamini, kad įmonėje jis nebegali tobulėti, padaryti norimos karjeros.

Įmonei naudinga suteikti vidinės karjeros galimybes darbuotojams todėl, kad paaukštinus žmogų viduje, naujose pareigose ima dirbti žmogus, kuris jau žino įmonės istoriją, jam tinka vidinė politika, taikomi kriterijai ir atlygio sistema. Bet kuris naujas iš išorės atėjęs žmogus - papildoma rizika, kad įmonėje gali nepritapti. O darbuotojas iš vidaus, šį egzaminą jau yra išlaikęs. Beje, iš vidaus atėjusiems darbuotojams dažnai vadovai ir kolegos yra atlaidesni nei naujiems darbuotojams iš išorės.

Jeigu žmogus nori daryti karjerą ir įmonė tam sukuria tinkamas sąlygas, jis nenorės pabėgti kitur. Dėl tokių galimybių susiklosto atvejai, kai žmonės vienoje įmonėje išdirba 15 ar net daugiau metų, per šį laiką pakeitę ne vienas pareigas. Tai labai pagerina bendradarbiavimą tarp įmonės padalinių. Žmogus, atėjęs iš gamybos į prekybą, atsineša savo žinias ir ryšius, todėl dažnai gali padėti išvengti situacijų, kai vienas skyrius nesupranta, kaip dirba kitas.

Yra žmonių, kuriems nėra taip svarbu kilti karjeros laiptais, tačiau jie nori turėti galimybių keisti savo profesines ribas, kažko naujo mokytis, pereiti į kitą poziciją kad ir tame pačiame hierarchiniame lygmenyje.

Dažniausiai ne pats žmogus nusprendžia, kad ilgai dirbęs pardavėju, jis galėtų (net jeigu ir labai norėtų) išbandyti save vadovo pareigose ar kokioje nors specifinėje naujoje (pvz., saugos, personalo, kokybės valdymo ar pan.) srityje. Kažkas turi pastebėti, kad vienas ar kitas darbuotojas turi potencialo mokytis ir imtis naujos atsakomybės. Vadovai, kurie pastebi žmones, augina ir ugdo savo darbuotojus, yra didžiausia organizacijos vertybė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net