respublika.lt

Dėl GMO Europa aukoja žemės ūkį

(0)
Publikuota: 2015 liepos 29 13:03:07, Edita SIAVRIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Europa pasauliui gali pasiūlyti itin ekologišką produkciją, tačiau, regis, šį jos išskirtinumą norima paleisti vėjais. Eltos nuotr.

Iki šiol tvirtos pozicijos dėl GMO laikiusis Europos Sąjunga staiga pakeitė savo nuomonę ir šių metų liepos viduryje Europos Tarybos susirinkime Europos Komisija pasiūlė šalims narėms pačioms spręsti, naudoti genetiškai modifikuotus produktus ir pašarus ar ne. Ekspertų teigimu, toks Europai nebūdingas „posūkis“ susijęs su Šiaurės Amerikos ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartimi.

 

Tvirtas laikymasis - krūva nuolaidų

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas puikiai prisimena Europos komisarų viešas kalbas, kad Europa niekada neįsileis GMO ir ant minėtos laisvosios prekybos sutarties aukuro neaukos griežtos maisto saugos reikalavimų. „Dabar jau kalbėjimas pakito. Jei atvirai, tai genetiškai modifikuotas kultūras tarsi jau privaloma bus auginti, nes šalis narė turės pateikti informaciją, kodėl ji nenori auginti“, - sakė A.Stančikas.

Jo teigimu, pasaulyje stambios korporacijos, užsiimančios GMO, vadinasi, ir turinčios didžiulį biznį iš to, diktuoja situaciją.

A.Stančikas sakė, jeigu sugebėsime regioną išsaugoti be GMO, tai bus gerai, juk pasaulyje yra vartotojų, kurie ieškos produkto, nesusijusio su GMO. Tuo mes ir būsime išskirtiniai. „Mes kalbame su kolegomis latviais, estais, suomiais ir esame vieningi: reikia išsilaikyti be GMO“, - teigė jis.

Kalbėdamas apie Šiaurės Amerikos ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartį, kuri jau ne už kalnų, Žemės ūkio rūmų pirmininkas akcentavo, kad iš esmės Europa pati išsiaugina maistą ir labai aukštos kokybės jo gali eksportuoti. Tačiau ji neturi vieno - energetikos. A.Stančiko nuomone, būtent čia ir pakastas šuo, kodėl pas mus ateina laisvosios prekybos sutartis ir kartu GMO.

„Dėl energetikos Europa aukoja žemės ūkį. Juk Amerika neprekiauja energetika, jei nėra laisvosios prekybos sutarties. Kai kurie Lietuvos politikai irgi yra suinteresuoti, kad ši sutartis atsirastų kuo greičiau, ne be reikalo Klaipėdoje stovi didžiulis dujų laivas. Tikslas - tą laivą naudoti, nes šiandien jo paskirtis simbolinė“, - kalbėjo A.Stančikas.

Vartotojas turi vartoti

Žemės ūkio rūmų pirmininkas atkreipė dėmesį, kad nors Europoje yra labai aukšti ir brangiai kainuojantys maisto saugos, gamtosaugos ir gyvūnų gerovės standartai, Amerika nė nesiruošia taikytis prie Europos standartų. Taigi klausimas, kaip mūsų ūkininkas galės konkuruoti su skirtingais standartais, kai Amerikos augintojas turi daug pigesnę energetiką, be to, jų standartams reikia mažesnių sąnaudų.

A.Stančikas prisiminė prieš porą metų vykusią viešnagę Šiaurės Amerikoje, kur su amerikiečiais diskutavo apie GMO. Patys amerikiečių ūkininkai sakė, kad jie „kaip kokie narkomanai pastatyti ant adatos“ - ūkininkas negali iš kitur įsigyti preparatų žemės ūkiui, nes yra viena korporacija, kuri jam viską pateikia „nuo iki“, taip diktuodama ir sąlygas.

„Kitas dalykas, europiečiai visada įrodinėja Europos pasiekimus maisto saugos srityje. Tačiau amerikiečiai sako: vartotojas yra vartotojas, jis turi vartoti, jam neturi rūpėti ženklinimas, kas pagamino, kur pagamino ir kaip pagamino, - teigė jis. - Šiandien Europoje produktų gamintojas per visas atsakingas institucijas vartotojui turi įrodyti, kad jo produktas saugus vartoti, o Amerikoje - jei vartotojui atrodo, kad produktas blogas, tai pats ir įrodyk.“

Ispanai, pašnekovo tvirtinimu, jau šiandien pasiruošę GMO, italai, portugalai irgi kažkodėl neketina atsisakyti.

Agrarinių mokslų daktaras prof. Antanas Svirskis sakė, kad mokslininkai jau daro prielaidą, jog bičių šeimos, kiti naudingi augalams vabzdžiai pasaulyje žūva dėl genetiškai modifikuotų kultūrų.

„Bitės dingsta, nebegrįžta į avilius, sutrinka jų „navigacija“, o jei randa namus - kitos bitės jų nebepriima į avilį. Juk vabzdžiai pirmiausia sureaguoja į GMO. Jei bičių, kitų naudingų vabzdžių neliks, pusę derliaus irgi neliks“, - įsitikinęs profesorius.

   
Virginija BALTRAITIENĖ, Žemės ūkio ministrė:

- Kokių pasekmių galime laukti dėl Europos Komisijos siūlymo leisti pačioms šalims narėms priimti sprendimą drausti naudoti ir prekiauti produktais, turinčiais GMO?

- Mes, Žemės ūkio ministerija, jau seniai esame pasisakę, kad esame prieš genetiškai modifikuotų kultūrų auginimą. Dėl naudojimo turime spręsti visa Lietuva, reikia pereinamojo laikotarpio, juo labiau kad ir dabar pašaruose yra naudojamos genetiškai modifikuotos sojos. Jeigu jas mes iš karto uždraustume, mūsų paukštininkystė taps visai nekonkurencinga.

Dėl prekybos - Užsienio reikalų ministerija pasakė, kad bus pažeistas laisvas prekių judėjimas ir Pasaulio prekybos organizacijos sutartis. Europos Komisija teikdama siūlymą, kad pati valstybė gali priimti draudimus ne tik auginti, bet ir naudoti bei prekiauti produktais su GMO, turi įvertinti teisines pasekmes. Europos Komisijos teisės tarnyba turi išaiškinti, kaip tada valstybė atsidurtų prieš Europos Teismą? Nes bet kuri šalis, prekiaujanti produktais su GMO, gali į teismą paduoti tą valstybę, kuri uždraudė produktus su GMO. Tai ar tokiu atveju Europos Komisija gintų tą uždraudusią GMO valstybę prieš teismą?

- Kodėl apskritai Europos Komisija teikia tokius siūlymus pačiai šaliai apsispręsti dėl GMO, jei tokia valstybė praloštų teisme?

- Pavyzdžiui, Austrija, kur 20 proc. žemės ūkis yra ekologinis, iš karto pasisakė prieš tokį siūlymą. Ir Lietuva ateityje turės apsispręsti, yra pavesta ir Sveikatos apsaugos ministerijai, ir Aplinkos ministerijai spręsti, kokia linkme mes eisime. Dabartinis Europos Komisijos siūlymas šalims yra keistas, pavyzdžiui, Lietuva nusprendžia, kad neleidžiama pas mus auginti, naudoti, prekiauti produktais su GMO, tai iš karto atsidurtume Europos teisme, jei kita valstybė mus paduotų į teismą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s