respublika.lt

2018 rugpjūčio 22, trečiadienis

Davose linksniuojamos didžiausios pasaulio problemos - jau ir mūsų kieme, teigia R.Dargisnuotraukos (14)

2018 sausio mėn. 26 d. 16:11:12
Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta

Verslas pakenkė pats sau, nesugebėjęs suvokti, kad siekdamas greito pelno iki aukštumų išaugino nesaugumo ir nelygybės jausmą. Taip teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

 

Pasaulio ekonomikos forume Davose daugiau kaip trys tūkstančiai politikų, verslo vadovų ir mokslininkų svarsto, kaip išspręsti didžiausias šių laikų problemas. Pasak R. Dargio, ilgalaikės ekonominės pažangos skatinimas ir naujų ekonominių modelių paieška, turtinė nelygybė ir socialinė atskirtis - didžiausi šių laikų iššūkiai, o ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkiai ir technologijų atnešami pokyčiai, jeigu jiems nepasiruošime, gali atnešti dar daugiau sumaišties ir įtampos.

„Šiandien Lietuvoje taip pat reikia tam ruoštis. Visi kartu - verslas, akademinė bendruomenė ir politikai - turime šiems pokyčiams parengti visuomenę“, - pabrėžia Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas.

Tyrimų bendrovės „Oxfam“ duomenimis, nuo 2015 m. 1 proc. turtingiausių pasaulio žmonių valdo daugiau turto nei visa likusi žmonijos dalis. Sociologų nuomone, ši turtingiausia grupė nemato jokių sąsajų su likusia žmonijos dalimi. Didžiausios pasaulinės korporacijos ir bankai nepriklausomai veikia globalioje rinkoje, vėl atgaivindami iki krizės gyvavusį mitą, kad jie nepriklauso nuo nacionalinių valstybių ir jų visuomenių.

„Reikia pripažinti, kad globalus verslas pakenkė pats sau, nes nesugebėjo suvokti, kad, siekdamas greito pelno, iki aukštumų išaugino nesaugumo ir nelygybės jausmą. Tai atvėrė kelius demagogų atėjimui. Dėl didelės konkurencijos verslininkai stengiasi kuo labiau sumažinti išlaidas, tarp jų ir darbo jėgos kaštus. Siekiant konkurencinio pranašumo, neretai apeinami socialiniai, patekimo į rinką ir aplinkosauginiai įstatymai, pasitelkiamas nedeklaruojamas darbas”, - vardija R. Dargis.

Pramonininkų konfederacijos vadovo teigimu, savo darbo neatliko ir politikai - jie atsakingi už tai, kad nesuvaldė situacijos, nepakankamai domėjosi ar nesugebėjo realiai įvertinti galimų pasekmių.

„Didėjanti socialinė atskirtis ir vykstantys technologiniai pokyčiai augina nerimą dėl ateities. Būtent todėl poreikis investuoti į visuomenės supratimą, švietimą ir atskirties mažinimą tik didėja“, - sako R. Dargis.

Europos Sąjungos institucijos prieš kelerius metus prabilo apie būtinybę užtikrinti sąžiningą konkurenciją ir mažinti socialinį dempingą. „Ar matome kažkokių realių rezultatų?“ - klausia Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas ir pats atsako, kad vargu, nes nevyksta dialogas: verslas - sau, politikai - sau.

Pasak R. Dargio, minimus procesus skatina atskirų visuomenės grupių savanaudiškumas ir politikų bandymas išnaudoti šią situaciją savo populistinėms idėjoms skleisti.

„Lietuvoje mes vis dar per mažai kalbame apie šias problemas. Jeigu atrodo, kad visa tai vyksta kažkur ten toli ir mūsų galbūt nepalies, - klystame. Įsivėlę į savo vidines rietenas, tiesiog nebeturime laiko ar energijos pažvelgti plačiau, kad pamatytume, jog minėtos problemos - seniai ir mūsų kieme“, - teigia įmonių grupės EIKA įkūrėjas.

R. Dargis pastebi, kad apie socialinę atskirtį, nelygybę ir skurdą kalbame tik kaip Lietuvos skaudulį, nepagalvodami, kad tai bendros pasaulinės problemos dalis. Korporacijos, monopolijos, žaliavų kainų ar vertybinių popierių šuoliai neišvengiamai daro įtaką ir mūsų ekonomikai bei žmonių gerovei.

„Socialinė atskirtis yra pasaulinė problema, kurios sprendimus nėra taip lengva rasti. Jeigu būtų vienas paprastas receptas, jis jau būtų įgyvendintas ir pritaikytas. Tačiau kelias, kuriuo turime eiti, tai dialogo kelias. Tik bendras ir sutelktas politikų, verslo ir akademinės bendruomenės darbas gali padėti pasirengti pokyčiams. Jeigu visi susitelkę investuosime į visuomenės švietimą, ugdymą ir auginimą, užsitikrinsime, kad ateityje kaip šalis ir tauta nesijausime pralaimėjusiais. Kito kelio paprasčiausiai ir nėra. Būtent todėl praėjusių metų pabaigoje Verslo taryba inicijavo diskusiją apie būtinybę plėtoti šį dialogą. Ar buvo išgirstas mūsų raginimas ieškoti mus jungiančių bendrystės taškų ir kalbėtis apie mums visiems svarbias bendras vertybes? Kol kas ne, bet tai nereiškia, kad nereikia mėginti to daryti toliau“, - sako R. Dargis.

Pramonininkų konfederacijos atstovo įsitikinimu, kitų alternatyvų nėra, nes visuomenės grupių supriešinimas visą valstybę veda į nepasitikėjimą, priešpriešą, provokuoja neapykantą ir nepagarbą vieni kitiems.

R. Dargis su verslininkais kalba apie būtinybę visuomenei matyti, kad verslo bendruomenei rūpi visos visuomenės būklė. „Verslas turi suvokti savo atsakomybę ir investuoti į visuomenę. Priešingu atveju įtampa tik didės, o politikai šią situaciją išnaudos savo tikslams“, - atkreipia dėmesį pramonininkų atstovas.

Jo įsitikinimu, ne tik verslas, bet ir likusios visuomenės grupės - politikai, akademinė bendruomenė, savivalda, mokytojai, gydytojai ir kt. - negali užsiimti vien savo darbais. „Jeigu reikia laiko suvokti, kad tokia situacija niekam negali atnešti naudos, - tebūnie, bet suvokimas, kad reikia VISIEMS keistis, privalo būti skatinamas ir jis privalo įvykti“, - teigia R. Dargis.

Visuomenės ugdymą palikę tik politikams, pramonininkų atstovo žodžiais, atsidursime ties labai pavojinga riba, kai iki visiško populizmo įsigalėjimo liks vienas žingsnis.

„Populizmo pasekmės valstybės ateičiai ir jos konkurencingumui - pragaištingos, todėl visi turime atsakingiau žiūrėti į vykstančius procesus ir aktyviau dalyvauti priimant sprendimus“, - sako R. Dargis.

Nuspėti, kaip per lūžių laikotarpį pasikeis visuomenė, sudėtinga, todėl Pramonininkų konfederacijos vadovas akcentuoja būtinus mąstymo ir požiūrių pokyčius, kuriems visuomenę turėtų paruošti verslas, politikai ir akademinė bendruomenė, kad žmonės nesijaustų „pralaimėjusiais“.

„Negalime sustabdyti technologinės pažangos, nes taip sustabdysime ekonomikos augimą, taip pat negalime paveikti naftos kainų ar suvaldyti globalaus verslo, bet galime išspręsti savo vidines problemas, galime skirti didesnio dėmesio švietimui, galime parengti savo jaunąją kartą ateities iššūkiams, o vyresniems suteikti galimybių investuoti į savo kompetencijas. Galbūt esame nedidelė tauta, bet, kai mūsų nedaug, lengviau susitelkti ir pradėti dirbti išvien, kad laimėtojų šalyje turėtume kuo daugiau“, - kvietė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

 • Mintys 2018 vasario mėn. 01 d. 14:55:06

  Mintys protin gos, teisingos. Reikia darbų.

 • ar Jūs tikit tais pliurpalais 2018 sausio mėn. 31 d. 14:34:41

  Davose linksniuojamos didžiausios pasaulio problemos, kurios metai iš
  metų linksniuojamos ir niekas nesikeičia, o atskirtis didėja
  didžiausių greičiu. Visos valstybės įstojusios į es prasiskolino
  pasaulio bankams - globalistams.......
  Ar kada nors globalistai tikrai ,,rūpinosi,, turtine nelygybe ir
  socialine atskirtimi?????????

 • ti bent 2018 sausio mėn. 29 d. 17:34:54

  didziausias nusikaltimas kai leido sugriaut,isvogt pramone,jukmetalo
  apdirbimo stakles uzsieniui rusai uz auksa tais laikais atsiskaitinejo.visi
  ziurejo kaip prisiglemzt.dabar stato senio marcios karalienes mortos
  mokyklas uz valdiskus pinigus ir ka dabar kitaip?dumaii akis ne
  straipsnis.sarmatuose raso apie tolimuju reisu vergiska darba,apgaudinejima
  ir valdzia tai zino.

 • senis 2018 sausio mėn. 29 d. 11:46:37

  labai greitai ponai uzmirso 1917 metus. Tada dege dvarai, pakeles medziuse
  kabejo labiausiai pasizymeje isnaudotojai. Dabartiniai ponai irgi skuba
  pakabeti medziuose.

 • zzzz 2018 sausio mėn. 29 d. 09:29:28

  nėra ką skaityti, faktas tas kad darbininkus tiek užspaudes ponai
  turtuoliai smaugia ir vis naujus būdus išradinėja kaip galima būtų
  toliau smaugti, va jums dovasas ir konferencija , juk ponas su vergu už
  vieno stalo nesedės ir iš vienos pipkes dūmo netrauks , o tas mūsų
  lietuvis prezidentas ką gero siūlo juk nieko gero juk sėdi taip pat ant
  tos pačios medžio šakos ir piauną tą pačia šaka ,visas linksmas
  konferenci yra atliktas davosas , subėgo viso pasaulio kombinatoriai ir
  aptarė kaip toliau bus galima skriausti darbo žmones , bastą , kakariku
  gaideliai, jau išaušo rytas kelkite vergai pilsėjote gana tingėti,
  leiskite ponui pilvus auginti, toliau , va iš kur tie visi turtingi,
  pasaulio galiūnai,

 • Dvigubi standartai 2018 sausio mėn. 27 d. 14:24:17

  Atsitokėjo ponas ! Tą kalbėti ir daryti reikėjo prieš 15 - 20 m.
  Mokėjot ,jūs gobšuoliai verslinyyykai,grašius.Negalėdami išgyventi
  iš jūsų pašalpėlių,emigravo apie milijoną žmonių !O jūs
  kąkalbėjot,kad mažas našumas,nors išvykę ,su tokiu pačiu
  našumu,gauna kelis kartus didesnius atlyginimus .Kai pritrūkote
  darbuotojų ,stengėtės ,"pramušti" įstatymus,kad galėtumėt atsivežti
  baltarusių,ukrainiečių ar dar kokių ! Todėl netikiu p.Dargio nei vienu
  žodžiu ! Matomai,pradėjo ruoštis prezidento rinkimams ?

 • Dvigubi standartai 2018 sausio mėn. 27 d. 14:23:12

  Atsitokėjo ponas ! Tą kalbėti ir daryti reikėjo prieš 15 - 20 m.
  Mokėjot ,jūs gobšuoliai verslinyyykai,grašius.Negalėdami išgyventi
  iš jūsų pašalpėlių,emigravo apie milijoną žmonių !O jūs
  kąkalbėjot,kad mažas našumas,nors išvykę ,su tokiu pačiu
  našumu,gauna kelis kartus didesnius atlyginimus .Kai pritrūkote
  darbuotojų ,stengėtės ,"pramušti" įstatymus,kad galėtumėt atsivežti
  baltarusių,ukrainiečių ar dar kokių ! Todėl netikiu p.Dargio nei vienu
  žodžiu ! Matomai,pradėjo ruoštis prezidento rinkimams ?

 • ponas DARGI 2018 sausio mėn. 27 d. 09:45:38

  Šviesti reikia ne visuomenę. Šviestis reikia verslininkams. Dažniau
  pasiskaityti bibliją-su savimi anapilin turtų neišsineši, o į dangų
  nepateksi, apvogęs artimą. Kada pagaliau verslininkai supras, kad ne jie
  žmones išlaiko, o darbuotojai uždirba pinigus sau ir verslininkui, jo
  šeimai. Kad gaunant pelną, reikia turėti saiką. Jeigu verslininkų
  verslas būtų išmintingas, jie neužsiimtų labdara, o darbuotojams
  deramai sumokėtų už darbą.

 • VGA 2018 sausio mėn. 27 d. 08:56:34

  Sukurti globaliam pasaulyje oazę - teisingą, sąžiningą, moralią
  Lietuvą labai geras siekis.Tam tikslui pasiekti reikės eiti prieš
  pasaulį valdančią sektą, kuri turi teorinę bazę torą-talmudą(kur
  vienas iš postulatų kiršinti,naikinti,diegti neapykantą tarp gojų)
  ,savo agentus-smogikus visuose visuomenės sluoksniuose pasaulyje ir
  negailestingą geležine ranka valdančią sektą.Taip pat per 2500metų
  sukauptą patirtį.Bet viltis visada gyva.

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 27 d. 00:13:23

  Komentatoriai, nieko jus nesupratote. Skaitykit dar karta. Esme visu
  partiju ir politiku, visu programu, , projektu, globobaliu ir ne tik yra
  sud.. su..as. Esme tame, kaip nurodo tyrimo bendrove "Oxfam" yra tame, kad
  1% zmoguciu valdo turto daugiau nei like 99% ... tipo zmoniu...

 • ceslovas 2018 sausio mėn. 26 d. 19:13:08

  Davosas nieko nelemia, o tik milijardieriu ir ju vasalu-skaliku vakarelis.

 • kl-ats 2018 sausio mėn. 26 d. 18:12:28

  Ar dar imanoma istraukti i sviesa nevykusia sali?
  Kaip?
  ats: musulmonais, gudais, chochlais...

 • pražudė 2018 sausio mėn. 26 d. 17:55:58

  gobšumas.Nenorėjo mokėti normalių atlyginimų,išvarė jaunimą į
  kitas šalis,varo ir dabar,prisiprašė pigios darbo jėgos į šalį
  vietoj išvykusių ,kad tik daugiau pelno.Visi žino ką reikia daryti,bet
  nedaro.Pinigai,pinigai vien tik pinigai valdo mus.

 • Manau 2018 sausio mėn. 26 d. 17:24:30

  Geras straipsnis, bet deja, ar išgirs kas nors jį, tai viena, o antra -
  manau, kad pavėluota 10 metų. O gal nuo pat pradžių reikėjo apie tai
  mąstyti. Juk Lietuva buvo aukštumoje. Viskas vyko spalio revoliucijos
  pagrindu, todėl dabar turime tai ką turime...Svarbiausia prarasta jaunoji
  ir aktyviausioji karta, be kurios Lietuva kaip be rankų, todėl
  verslininkai priversti dirbti svetimomis rankomis tarsi protezais.
  Todėl nedejuokite susikrovę kapitalą, o tautą nuskurdinę ir išgynę
  svetur...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018