respublika.lt

Daugiau gausim, daugiau ir išleisim

(0)
Publikuota: 2017 birželio 20 08:04:09, Vytautas BUDZINAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus

Lietuvos bankas prognozuoja didesnį metinį šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą, kuris sieks 3,3 proc. Pavasarį centrinis bankas prognozavo 2,6 proc. BVP augimą.

 

Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus teigia, kad 2017 m. prognozuojamas ūkio augimas yra didesnis nei pastaruosius dvejus metus.

„Tai lemia kelios priežastys. Pasaulio ekonomikos aktyvumo padidėjimas, turėjęs teigiamą poveikį eksportui, ypač paslaugų. Kitas dalykas - darbo rinka, spartus darbo užmokesčio augimas, veikiantis privatų vartojimą ir verčiantis keisti augimo kryptimi ekonomikos prognozes. Trečias dalykas - numatome šiemet didesnį Europos Sąjungos lėšų panaudojimą, o tai skatins investicijas“, - pirmadienį Lietuvos banko surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo G.Šimkus.

Kitų metų palyginti lėtesnį BVP augimą (2,8 proc. augimas, ši prognozė nuo kovo mėn. nepakeista) Lietuvos bankas grindžia prielaida, kad darbo užmokesčio kilimas turėtų nuslopti.

„Darbo užmokesčio augimo „aruodai“ nėra beribiai. Augimas turėtų tapti nuoseklesnis. Šiuo metu stebime situaciją, kai kyla visų darbuotojų grupių darbo užmokestis, kad ir kokio dydžio atlyginimą darbuotojai gautų“, - sakė G.Šimkus. Jo nuomone, vis daugiau įmonių teigia, kad, nuolat didindamos darbo užmokestį, jos negali rasti pakankamai darbuotojų ir tai riboja jų veiklą.

Pastarąją situaciją dar labiau apsunkina prasta demografinė situacija. Tiesa, padėtis darbuotojams turėtų būti palanki ir toliau, o didesnės algos leis gyventojams didinti išlaidas vartojimui.

Gyventojų vartojimas šiemet bus 4,2 proc. didesnis nei pernai. Tačiau ir atlyginimų, ir su jais susijusio vartojimo augimas gali ir išsikvėpti, nes darbo našumas nekyla taip sparčiai, kaip kyla darbo užmokestis. Įmonių gaminamų produktų ar teikiamų paslaugų sąnaudos didėja, taip prarandamas konkurencinis pranašumas, todėl ilgainiui gamyba gali neaugti tiek daug, kiek augo iki šiol, o tai blogintų ir darbuotojų padėtį.

„Nedarbas pastaruoju metu vidutiniškai Lietuvoje siekia 8 proc. ir krito faktiškai nuo 2010-ųjų. Giliau žvilgtelėję į situaciją pamatysime, kad kvalifikuotų asmenų, kurie sudaro didžiąją dalį visos darbo jėgos, nedarbas yra kritęs iki 6 proc.“, - teigia G.Šimkus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s