respublika.lt

2018 balandžio 27, penktadienis

Brangimas valstybei į naudąnuotraukos (20)

2017 gegužės mėn. 12 d. 07:52:04
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Lietuvos bankas skaičiuoja augančias komercinių bankų būsto paskolas gyventojams: per šių metų kovo mėn. tokių paskolų išduota už 41,8 mln. eurų, o bendra visų išduotų būsto paskolų suma - 6,7 mlrd. eurų. Būsto kainos 2008 m. pabaigos burbulo dar nesiekia, bet ekonomistai jau užuodžia nekilnojamojo turto rinkos kaitimą. Ir Lietuvos bankas, pražiopsojęs buvusią krizę, šiandien jau rengia diskusijas, ar pakanka valstybėje saugiklių, kad būsto kainų burbulas ir vėl nesprogtų.

 

- Krizės išsivysto cikliškai - ar bankų ekonomistų susirūpinimas nekilnojamojo turto kainų šuoliais reiškia vėl besiartinančią krizės bangą? - „Vakaro žinios“ teiraujasi Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO.

- Pradėčiau nuo to, kad krizė, kuri ištiko Vakarų civilizaciją prieš keletą metų, niekur nedingo - ji tęsiasi, tik yra maskuojama neįsivaizduojamu kiekiu į rinką išmetamų pinigų. Europos Centrinis bankas emituoja po 80 mlrd. eurų kas mėnesį. Tie pinigai paskui turi kažkur pasiskirstyti. Paprastam žmogui nelengva čia susigaudyti, bet šiaip jau tų pinigų šiandien nebėra kur dėti, ir dalis jų, aišku, eina į nekilnojamojo turto rinką. Dėl to ir kyla kainos.

- Ar neatrodo veidmainiškai tas valstybės centrinio banko rūpestis - juk valstybė neriboja nei statybininkų pelnų, nei būsto kainų reguliuoja? Viskas, ką galėjo - apribojo galimybes be saiko skolintis būstui?

- Valstybei tik į naudą, kuo tas nekilnojamasis turtas brangesnis, nes į biudžetą surenkama daugiau PVM. Kita vertus, nekilnojamasis turtas kaip instrumentas išsaugoti savo pinigus geras tuo, kad žemė, namas ar butas negali išnykti visiškai. Jų vertė gali kristi, bet tie dalykai bent jau išliks. Tačiau kadangi pinigų masė pasaulyje labai didelė ir ją kažkur reikia įdėti, ji dirbtinai iškelia nekilnojamojo turto kainas. Tai yra ne tik Lietuvoje - Švedija jau kuris laikas kalba apie savo nekilnojamojo turto rinkos perkaitimą. Čia ir yra problema - jeigu tu šiandien pirkai „perkaitusį“ nekilnojamąjį turtą, o jis po kelerių metų nuvertėja arba, tiksliau, grįžta prie tikrosios vertės, tu smarkiai praloši. O jeigu pirkai skolintais pinigais, net ir sužlungi, kaip buvo Lietuvoje prieš krizę - kainos kilo, kilo, o paskui smarkiai krito. Beje, Skandinavijoje nekilnojamojo turto kainų krizė jau buvo prieš keliolika metų, o dabar ir vėl kartojasi.

- Tai kelia grėsmę ir Lietuvai, nes pas mus dominuoja švedų bankai?

- Taip, savo bankų mes nebeturime, taigi visa įtaka skandinavų rankose. O visos problemos, pasikartosiu, dėl to, kad nėra kur dėti pinigų, ir nekilnojamasis turtas tampa viena iš patikimiausių investicijų. Daugelis jau atsikando investicijų į akcijas, o dabar, kai emituojama dešimtys milijardų tuščių pinigų, dirbtinai iškeliamos ir įmonių akcijų kainos. Prieš porą dienų „Apple“ kompanija paskelbė, kad jos kapitalizacija pasiekė rekordą - 800 mlrd. JAV dolerių. Už tos „Apple“ firmos nestovi nei naudingosios iškasenos, nei kitokie neginčytini resursai, kurie negali pradingti, o jos kapitalizacija gana dirbtinai sukelta dėl „iphone“ ir kitų madingų technologinių daikčiukų.

- Kas būtų su tais 800 milijardų, jeigu kas nors išrastų dar geresnę technologiją?

- Nereikia net naujų technologijų, užtektų tik liautis spausdinti pinigus, ir iš karto visos įmonės grįš į realų savo kapitalizacijos lygį. Tuomet visi tie akcininkai liks smarkiai pralošę. Galiu pateikti neseną pavyzdį su „Facebook“: norėdamas uždirbti pinigų, „Facebook“ sukėlė isteriją, kad išleis papildomai savo akcijų ir visi norintys galės nusipirkti. „Facebook“ akcijų kaina sukilo iki neregėtų lygmenų, žmonės jų prisipirko, o po savaitės tų akcijų kaina krito.

Visur ekonominiai procesai yra iškreipti, nenatūralūs, kaip nenatūralios ir minusinės palūkanos. Tūkstančius metų žmonės už paskolintus pinigus gaudavo procentus, o dabar atvirkščiai - tu dar primoki, kad palaikytų tavo pinigus. Tai vyksta, nes, pirmiausia, pasaulyje yra perprodukcija - prekių prigaminta tiek, kad nebėra kur dėti, nėra gerų investicinių projektų. Pasižiūrėkime buitiškai - na, kiek mes galime pirkti tuos naujus mobiliuosius telefonus?

- Kartą per metus užtektų?

- Šita sistema sukasi kaip voverė rate - kol voverė bėga, tol ratas sukasi. Ir jeigu tik kas metus pirksit po 1 „ifoną“, tai fabrikus reikės uždaryti, nes jų pajėgumai milžiniški. Todėl ir brukama propaganda, investuojami milžiniški pinigai išleidžiant naują „ifoną“, naują „ipadą“, visokius „gadžetus“ ir t.t. Kad gamyba galėtų egzistuoti, turi būti pirkėjas. Bet jau visi sočiai prasiskolinę, net ir fiziniai asmenys, žmonės jau ir į skolą nebegali tiek daug pirkti kaip anksčiau, tai sistema ir pradėjo stoti. Tai sakau ne aš, žmogus iš Vilniaus, - apie tai kalba viso pasaulio analitikai. Jie visi prognozuoja didžiulę sistemos griūtį, tik svarsto, kada tai įvyks ir kokiu pavidalu.

- Pinigų masės didinimas tą griūtį spartina ar trukdo? Junkeris sako, kad spausdinamais pinigais siekia paskatinti ekonomiką.


- Pinigai skatina vartojimą. Jeigu tie tušti pinigai patektų į buitinę rinką, tai žmonės galėtų pirkti be saiko, ir taip toliau suktųsi gamybos mechanizmas. Tačiau tie milijardai į buitinę rinką nepatenka arba patenka tik nedidelė jų dalis.

- Kam tada juos spausdinti?

- Pirmiausia, palaikoma bankų gyvybė, nes didelis procentas prieš kurį laiką išduotų bankų kreditų tapo blogais kreditais. Stojant ekonominiams procesams, reikia gelbėti bankų sistemą, todėl dalis tų emituojamų pinigų eina tiesiai bankams gelbėti.

Labai svarbus ir akcijų rinkų palaikymas. Juk Vakarų civilizacija taip įpratinta: didelė dalis žmonių, ypač JAV, yra savo pinigus investavę į įmonių akcijas, ir dažno amerikiečio kiekvienas rytas prasideda nuo fondų biržos patikrinimo, kaip laikosi akcijų kursai. Jei akcijos kyla, žmogus ramus eina į darbą. Čia reikšmingas psichologinis vaidmuo - iš esmės dirbtinai palaikomas akcijų vertės augimas, ir taip visuomenė psichologiškai stabilizuojama, raminama, kad viskas gerai, skolos nieko tokio, svarbiausia, kad akcijos brangsta.

Tai pasaulinis reiškinys. Jeigu jūs matote, kad jūsų konkurentai gyvena iš spausdintų pinigų, o jūs to nedarysite, tai visada liksite pralaimėję.

- Deja, Lietuva pati negali pinigų spausdinti...


- Lietuva gali irgi gyventi iš skolintų pinigų. Bet pirmiausia, mums niekas anksčiau neskolindavo taip, kaip kitiems arba skolindavo su didesnėmis palūkanomis. Beje, šiuo metu gudriai pasižiūrėjus į dabartinę situaciją, Lietuva kaip valstybė galėtų pasiskolinti su minusinėmis palūkanomis. Jeigu mes turėtume realių projektų, valstybinio rango, į tokius projektus investuoti gal ir apsimoka skolintis, nes pinigus ne tik gautum veltui, bet dar ir primokėtų. Bet čia turi būti rimta valstybinė politika, pirmiausia ekonomikos srityje - mes turime žinoti, ko norime. O kai vertini dabartinės Vyriausybės veiklą, nieko daugiau, išskyrus šypseną, ji negali sukelti...

- Nuo valdžios kalnelio matyti tik biudžeto reikalai, o pilietis, mužikas viską iškentės?

- Galvoju, kad čia nėra piktos valios. Bijau, kad yra blogiau. Ateina žmonės, kurie visiškai nesusigaudo pasaulyje, ekonominiuose procesuose. Ir kai tokie žmonės tampa valdžia, jie iš karto pakliūva į įvairiausių lobistų rankas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (20)

 • Melike Edwin 2017 rugsėjo mėn. 10 d. 19:46:39

  Ar jums reikia skolinimosi? JEI KONTAKITE JAV VIA EMAIL: Svetainė:
  //worldbestloans.wix.com/worldbestloans
  El. Paštas: worldbestloans@gmail.com

 • Brand 2017 gegužės mėn. 15 d. 12:19:30

  Nu va gaila ne visur išsiversi be banko. jau tiek kartų nusivyliau,
  permokėjau, su žmogum nesiskaito. dabar kiek išeina, naudojuosi paysera,
  kad bent dalies pelno tie lupikautojai negautų.

 • tony water 2017 gegužės mėn. 15 d. 11:26:06

  Aš esu privati paskola skolintojas, kuris suteikia gyvenimo laiko
  alternatyviosios paskolas. Ar jums reikia skubiai paskolą išvalyti savo
  skolas ar jums reikia kapitalo paskolą, siekiant pagerinti jūsų verslą
  ar investuoti? Ar jums buvo atmestas bankų ir kitų finansų įstaigų? Ar
  jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką? Atrodo ne daugiau, nes
  mes esame čia visiems savo finansines problemas praeityje. Mes paskolų
  fondus asmenims, kuriems reikia finansinės paramos, kurie turi bloga
  kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą ne
  daugiau kaip 3% norma. Noriu naudoti šią laikmeną Jums pranešti, kad
  mes teikiame patikimas ir gavėjo pagalbą ir bus pasirengę pasiūlyti
  Jums paskolą. Taigi Susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu
  adresu: tonywater12@gmail.com

 • Nuomonė 2017 gegužės mėn. 13 d. 12:58:15

  Žmonės dabar kalba,kad Lietuvos valdžioje NĖRA GERŲ EKONOMISTŲ !
  Kiti sako,kad net suprantančių,kaip turėtų būti ,NĖRA.
  Man atrodo,kad suprantančių yra.Prisiminkit,kaip protingai prieš
  rinkimus visi kalbėjo.Išrinkom - viskas pasikeitė.Atrodo,kad kažkas
  kitas Lietuvą valdo.
  Prieš rinkimus valst.žalieji minėjo visai kt.ministrų pavardes.
  Už šią daugumą balsavo ne todėl,kad labai norėjo,o todėl,kad bėgo
  nuo 27 m.valdžiusių socdemų ,konservatorių,liberalų.

 • Agnė 2017 gegužės mėn. 13 d. 12:35:26

  Ačiū "Vakaro žinioms", žurnalistei A.Zinkuvienei,kad rašote
  piliečiams,mužikams aktualiomis temomis ir kalbinate R.Paulauską,kuris
  suprantamais pastebėjimais šviečia Lietuvos žmones.
  Pritariu R.Paulauskui,kad vyriausybei labai svarbu,kad ir
  maisto,vaistų,paslaugų kainos būtų kuo didesnės - tada surenkama daug
  PVM .Pamenat, Butkevičiaus kai kurie seimūnai prašydavo,siūlydavo
  mažinti patį PVM ( kai kuriose ES šalyse,kai kurių prekių ,ypač
  vaikiškų ,PVM 0% ).Ir ką ?
  Per 4 m.Butkevičius "negirdėjo".Nedidino nei pensijų,nei
  biudžetininkams algų.Tiesa,pensininkams pridėjo po 3€ ,kitaip
  sakant,pasityčiojo iš senjorų.

 • Nuvertėjusi valiuta 2017 gegužės mėn. 13 d. 01:12:47

  Euras jau nuvertėjo(devalvavo),todėl kainos parduotuvėse šoko į
  virįų.
  Kadangi nei pensijos, nei atlyginimai nekyla tokiais tempais sparčiais
  tempais artėjame prie bankroto.Kadangi kelia kainas ir PVM šildymui,
  neužilgo iškils šimtams tūkstančių nemokumo katastrofa.Pamenu,gal
  prieš 15 metų buvo bankrutavusi ,atrodo,ar Brazilija,ar Argentina.
  Žmonės sukėlė dideles gatvių riaušes.Išvaikė valdžią.Neduok
  Dieve
  kai valdžioje atsiranda kvailiai ir besmegeniai,kad priveda valstybes prie
  bankroto.Labiausiai nukenčia paprasta liaudis.

 • Nuomonė 2017 gegužės mėn. 12 d. 18:40:18

  Išeina,kad žemės supirkimas be rizikos išliks vertingiausia biznio
  investicija.Jo vertė visada tik kils. ES funkcionierių reikalavimas
  leisti supirkti užsieniečiams suverenių valstybių žemes (apgaule už
  tuščius prispausdintus pinigus) yra nusikaltimas,o išdavusiems tokį
  leidimą,prilyginti valstybės išdavystei.

 • FELIKSAS 2017 gegužės mėn. 12 d. 14:53:40


  Tikrai ne, nesąžininga, kad savo šalyje dirbdamas ir net nemažai
  uždirbdamas savo būsto be paskolos neišgali nupirkti. Visos kainos yra
  neadekvačios, nes valdžia žmonėmis tiesiog nesirūpina, tvarko savo
  reikalus ir paprasto žmogaus negina.

 • Marijanas 2017 gegužės mėn. 12 d. 14:53:10


  Būsto kainos tokios, kad vaikams Lietuvoje savo nuosavo būsto įsigyti
  tikrai nėra jokių šansų. Nors valdžia galėtų sureguliuoti tokius
  dalykus, bet visi nori uždirbti. Todėl apskritai jokios kainos šalyje
  neatitinka mūsų atlyginimų.

 • Ne vienus 2017 gegužės mėn. 12 d. 14:35:27

  rinkimus balsavau uz si protinga ir atvira zmogu ir jo bendramincius.
  Deja,Lietuvoje durniu ir isplautasmegeniu vergu daugiau 2,5 milijono
  kartu... :-(
  Todel ir gyvename taip,kaip nori dauguma!

 • Rita 2017 gegužės mėn. 12 d. 14:08:47

  Lietuvoje visos kainos yra per didelės, palyginti, kokie yra atlyginimai
  ar kokios yra pensijos. Nemanau, kad politikai to nesupranta, jiems
  paprastas žmogus tiesiog nerūpi. Nors politikus tam ir renkame, kad jie
  mums dirbtų, o ne sau.

 • ?:) 2017 gegužės mėn. 12 d. 13:29:15

  O Lietuva dar valstybė?

 • Irina 2017 gegužės mėn. 12 d. 11:24:59

  Manau, jeigu būstas yra svajonė, ji yra įgyvendinama. NT kainos tuoj
  nukris ir burbulas susprogs. Akivaizdu, kad atlyginimai kainų visiškai
  neatitinka. Bet reikia pasverti riziką, visada išlošia tie, kurie moka
  apskaičiuoti.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 gegužės mėn. 12 d. 11:15:53

  ASTA,
  (2017 kovo skaičiai)
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 1222 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.35 e/kg (35
  eurocentai/kg).
  Lietuviškame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 335 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.54 e/kg (54
  eurocentai/kg).
  ***
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga ir vėl didinama kaip ir
  kasmet nuo balandžio mėn.
  ***
  Vakariniame ES pakraštyje miltų kaina nekinta jau l. daug metų.

 • Avinizmas 2017 gegužės mėn. 12 d. 10:39:31

  R. Paulauskas yra protingas žmogus. Kodėl rinkėjai už jį mažai
  balsuoja? Todėl, kad lietuviai tapo avinų banda. Kas garsiau bliauna,
  tuos ir renka į Seimą.

 • ASTA 2017 gegužės mėn. 12 d. 10:27:04


  Manau, visame pasaulyje žmonės skolinasi, kad nusipirktų būstą. Bet ar
  kainos Lietuvoje adekvačios? Manau, kad ne. Esu absoliučiai įsitikinusi,
  kad lietuviškos kainos neatitinka atlyginimų.

 • :) 2017 gegužės mėn. 12 d. 09:52:20

  ECB spausdina ir išmeta į apyvartą/bankus eurus po 300 mln per valandą.
  Bankai nuo tokios injekcijos jau įgijo priklausomybę, kaifas kaip nuo
  kanapių. Kiek dar toks finansinis marazmas trauks, žino tik tamsi
  naktis.
  ES valdo pideologiniai pusgalviai - žūt būt visus į kolchozą. Islamas
  valdys jau greitai.

 • valdas 2017 gegužės mėn. 12 d. 09:05:40

  Teritorija nereikia vadinti valstybe,ji buvo iki 2004,-greitai bus ,o
  Lietuvos bankas, tai ne Lietuvos bankas,jis laikinai uzgrobtas gaujos,kuri
  vykdo genocida Lietuviu atzvilgiu...

 • Manau , 2017 gegužės mėn. 12 d. 09:05:20

  beveik teisingai pasakyta kad ne su paminklais reikia kovoti , o su jų
  tešlagalviais balvonų starytojais.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 gegužės mėn. 12 d. 08:55:34

  Ne su paminklais reikia kovoti. Žilvinas Razminas 2017 04 26 (youtube)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Ar Bronius Markauskas turėjo palikti žemės ūkio ministro postą?

balsuoti rezultatai

Ar lietuvybė šiandien pavojuje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +3   +6 C

   +3  +5 C

 

   +2   +5 C

  +11   +13 C

   +10  +12 C

 

   +13   +15 C

  7-12 m/s

    2-6 m/s

 

     2-4 m/s

 

USD - 1.2168 PLN - 4.2360
RUB - 76.5029 CHF - 1.1976
GBP - 0.8710 NOK - 9.6735
reklama
Vėlykė 2018