A.Svitojus: padėtis žemės ūkyje pamažu stabilizuojasinuotraukos

2018 rugpjūčio mėn. 07 d. 11:41:35 Perskaitė 318

Į Lietuvą atėjusi drėgmė palengvino situaciją ūkiuose, tačiau sausra savo įtaką jau padariusi - ūkininkų nuostolius balansuoti padeda nebent didėjančios kainos, Eltai sakė Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Arūnas Svitojus.

 

Jo teigimu, prognozuoti visos žemės ūkio produkcijos brangimą būtų nepalanku, nes pats prognozavimas gali padaryti įtakos rinkos svyravimams, tačiau derliaus rezultatams sausra jau neišvengiamai padarė žalos.

„Grūdų derlius šiais metais mažesnis, kokybė - prastesnė. Galutinių rezultatų nežinome, nes javapjūtė dar nesibaigė. Tačiau aišku, kad sausra padarė įtaką ir kiekiui, ir kokybei. Dėl to ir supirkimo kainos pakilo, taip ūkininkų nuostoliai balansuojasi“, - Eltai komentavo A. Svitojus.

Daržovių augintojai, pasak ŽŪR pirmininko, po lietaus jau atsikvėpė kiek lengviau.

„Jeigu sausra būtų užsitęsusi, nuotoliai būtų buvę žymiai didesni, ir kainos būtų žymiai stipriai kilusios. Kadangi sulaukėme lietaus, kainos sugebėjo stabilizuotis“, - teigė A. Svitojus.

Gyvulininkyste užsiimantiems ūkininkams sausra, pasak A. Svitojaus, buvo itin skaudi: dalis turėjo skersti gyvulius arba šerti žiemos pašarais, paruoštais ateičiai.

„Lietus, šiluma daro savo, dabar žolės bus daugiau, galbūt pavyks išvengti didesnių pokyčių“, - kalbėjo ŽŪR pirmininkas.

Tuo tarpu vaisiams daugiausia įtakos visada gali turėti šalnos, taigi šiemet jų derlius nėra stipriau paveiktas, sakė A. Svitojus.

„Sodininkystę šalnos labai stipriai paveikė pernai. O šiais metais daugiau obuolių, jų kainos krito, daug obuolių atvežama iš Lenkijos. Medžiai atsparesni šiam procesui (sausrai, - ELTA), nors vaisiai ir būna mažesni“, - sakė A. Svitojus.

ELTA primena, kad dėl lietingos praėjusių metų vasaros ir šių metų sausros „KG Group“ prognozuoja iki 20 proc. mažesnį derlių, kuriame dominuoja kiek žemesnės nei įprasta kokybės - trečios klasės kviečiai.

Anksčiau ŽŪM yra prognozavusi, kad, užsitęsus sausringam laikotarpiui, vasarinių pasėlių derlius gali būti apie trečdalį mažesnis nei 2017 metais, o sausros stipriai paveiktose savivaldybėse - 50 proc. ir daugiau. Vidurio Lietuvoje vasarinių javų derlius prognozuojamas 15-20 proc. mažesnis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net