Asociacijos: nelegalūs automobilių ardytojai po truputį ištraukiami iš šešėlionuotraukos (1)

2018 liepos mėn. 02 d. 10:43:37 Perskaitė 642

Nelegaliai dirbantys ir mokesčių valstybei nemokantys senų transporto priemonių ardytojai po truputį ištraukiami iš šešėlio, teigia Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA) ir Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO).

 

Pagal teisės aktus, transporto priemonių supirkimu ir ardymu gali užsiimti tik įmonės bei asmenys, turintys taršos leidimus, pavojingų atliekų tvarkymo licencijas ir vykdantys kitas numatytas aplinkosaugines bei mokestines pareigas.


Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) pernai gavo 37 pranešimus apie galimai neteisėtą vykdomą veiklą: įvairių transporto priemonių ardymą neturint nustatyta tvarka išduodamų leidimų, atliekant automobilių apdorojimą nesurašant privalomų finansinių dokumentų ar į šią veiklą galimai įtraukiant nelegalius darbuotojus, rašoma pranešime.

„Praktika rodo, kad net 50 proc. asociacijai pateiktų pranešimų apie galimai nelegaliai vykdomą transporto priemonių ardymo veiklą pasitvirtina“, - pranešime cituojamas ENTPTA vadovas Vladimiras Jankoitas.

Per šių metų sausį-gegužę asociaciją pasiekė 10 pranešimų apie galimai neteisėtą automobilių ardymo veiklą, iš jų pusė pasitvirtino.

„Po neplaninių patikrinimų pagal ENTPTA pranešimuose minimą informaciją - asociacija šių metų gegužę į valstybines institucijas kreipėsi dėl trijų pranešimų iš Klaipėdos rajono, - Aplinkos ministerija pranešė nustačiusi asmenis, kurie vykdė veiklą neturėdami leidimų ir pažeisdami aplinkosauginių teisės aktų reikalavimus.

Padariusiems pažeidimus asmenims surašyti administracinio nusižengimo protokolai, duoti privalomieji nurodymai nustatytus pažeidimus pašalinti.

Darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinis skyrius pranešė nustatęs asmenį, kuris veiklą vykdė neturint verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymos bei neinformavus mokesčių administratoriaus apie pradėtą veiklą. Šiam asmeniui paskirta bauda“, - pranešime teigia V. Jankoitas.

Anot jo, duomenys leidžia daryti išvadą, kad šešėlyje dirbančių asmenų skaičius vis dar yra nemažas. Nelegalūs ardytojai, kaip ir senų automobilių supirkėjai, iškraipo rinką, nes dirba skirtingose konkurencinėse sąlygose, nemoka mokesčių valstybei. Be to, tokie asmenys dažniausiai netvarko neigiamą vertę rinkoje turinčių transporto priemonių atliekų ir jas šalina į aplinką.

Automobilių atliekos, kaip plastikas, alyva, užterštos pašluostės, guma, stiklas, kėbulas ar salono dalys, padangos, turi neigiamą vertę rinkoje, todėl jų surinkimas ir tvarkymas kainuoja.

„Teisės aktai numato, kad transporto priemonių supirkimu ir ardymu gali užsiimti tik įmonės ir asmenys, turintys taršos leidimus, pavojingų atliekų tvarkymo licencijas ir panašiai.

Fiziniams asmenims draudžiama savarankiškai ardyti jiems nuosavybės teise priklausančias transporto priemones“, - pranešime primena GIA vadovas Alfredas Skinulis.

Pranešime pabrėžiama, kad neseniai paskelbta Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, jog kontroliuojant mokesčių mokėtojus, vykdančius su automobilių ir dalių jiems prekyba bei autoremonto paslaugomis susijusią veiklą, pernai atliko apie 700 kontrolės veiksmų. Jų metu už nustatytus pažeidimus surašyta apie 170 administracinių nusižengimų protokolų ir apskaičiuota apie 2 mln. eurų papildomai į biudžetą mokėtinų mokesčių.

Asociacijai galima anonimiškai pranešti apie nelegaliai vykdomą veiklą. Gauta informacija asociacijos vardu bus perduota kompetentingoms institucijoms patikrinimams atlikti. Informacijai pasitvirtinus, tokie asmenys bus įpareigojami nutraukti šią veiklą arba ją įteisinti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net