Artėja laisvi nuo prekybos sekmadieniainuotraukos (5)

2018 liepos mėn. 15 d. 14:34:07 Perskaitė 1910

Tikėtina, kad ateinančiais metais gali tekti atsisakyti įpročio maisto produktais apsirūpinti paskutinį mėnesio sekmadienį ar švenčių dienomis. Vėliau bus einama prie daugiau nedarbo sekmadienių.

 

Seimas pritarė siūlymui uždrausti mažmeninės prekybos įmonėms dirbti teikiant prekybos paslaugas kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį ir švenčių dienomis. Projekto dar laukia svarstymas ir priėmimas, kuris tikėtinas rudenį. Prognozuojama, kad po kelių metų pavyks pasiekti, kad dideli prekybos centrai nedirbtų per visus sekmadienius.

Siūloma tvarka nedirbti vieną sekmadienį per mėnesį, pereinant prie nedirbo visus sekmadienius verslui neturėtų būti naujiena.

Kai kurie verslininkai taip ir daro. Kaip mus informavo „Norfos mažmena“ atstovas Darius Ryliškis, diskusijos apie prekybininkų darbą šventinėmis ar poilsio dienomis kilo ne kartą. Praėjusių metų pabaigoje „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas ir įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis pasiūlė idėją Lietuvai - neleisti prekybininkams dirbi sekmadieniais ir apriboti jų darbo laiką įstatymu. Pasak D.Dundulio, sekmadieniais žmonės turėtų ilsėtis, o ne pirkti ar parduoti. Vienašališkai visiškai nutraukti prekybos sekmadieniais „Norfa“ negalinti, nes rinkoje būtų nukonkuruota kitų prekybos tinklų, todėl specialaus įstatymo, draudžiančio ar ribojančio darbo laiką sekmadieniais, priėmimas - geriausia išeitis. D.Ryliškis informavo, kad „Norfų“ darbo laikas sekmadieniais jau sutrumpėjo. Po šv. Velykų, nuo balandžio 8-osios, didesnieji, XL, XXL ir „Hyper“ formato, „Norfa“ prekybos centrai sekmadieniais dirba 2-3 valandom trumpiau, o mažesniųjų, S ir L formato, parduotuvių darbo laikas sutrumpėjo dar labiau: jos dirba nuo 9.00 iki 16.00 val. „Norfos mažmenos“ vadovybė įsitikinusi, kad yra datų, kurios turėtų būti „neprekybinės”. Pernai ne tik per Velykas, bet ir pirmąją šv. Kalėdų, taip pat Naujųjų metų dieną „Norfa“ parduotuvės iš viso nedirbo. Pasak „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininko Dainiaus Dundulio, kai kurie darbo laiko apribojimai ar apsiribojimai yra reikalingi, kad šventės neaplenktų ir prekybos sektoriaus darbuotojų.

Didesniajai daliai prekybos tinklų šiuo klausimu atstovaujančio Prekybos įmonių asociacijos vadovo Lauryno Vilimo nuomone darbo laikas turėtų būti paliktas savireguliacijai. „Kiekvienas prekybininkas, atsižvelgdamas į savo darbuotojų bei pirkėjų poreikius, pats turėtų priimti sprendimą, kada jam dirbti. Vieni pasirenka darbą tokiomis ir tokiomis dienomis, kiti koreguoja darbo laiką. Taip yra daugelyje pasaulio vietų ir labai mažai kur darbo laikas nustatomas įstatymu“, - sakė prekybos įmonių atstovas. Jo manymu, akcentuojant darbuotojų gerovę nereikia pamiršti viso prekybos sektoriaus, o ne tik išskirti didžiuosius prekybos tinklus. „Kalbant apie daugiau laiko šeimai skyrimą, nereikėtų skirstyti dirbančių didžiuosiuose ar mažuosiuose prekybos centruose. Nereikėtų diskriminuoti ir kitų sričių darbuotojų“, - pastebėjo L.Vilimas. Diskusija prasidėjo, aktyviausiai vyksianti rudenį, o žiemą vienoks ar kitoks sprendimas jau būsiąs priimtas. „Kalbant apie darbuotojų požiūrį, bet kokiomis sąlygomis yra patenkintų ir nepatenkintų. Neišskiriant ir šio atvejo. Yra jaunų darbuotojų, kurie dar neturi šeimų, studentų, kuriems didelis privalumas dirbti savaitgaliais. Kiti darbuotojai, paklausus, ar norėtų dirbti per šventes, atsakys - ne“, - sakė prekybininkų atstovas.

Kai kuriose Europos šalyse, Švedijoje, Vokietijoje, parduotuvės sekmadieniais nedirba jau seniai ir visi su tuo jau yra apsipratę. Padaryti sekmadienius nedarbo diena ketina ir Lenkija. Nuo kovo 1-osios Lenkijoje didžiosios parduotuvės dirba tik pirmą ir paskutinį mėnesio sekmadienį. Lenkijoje priimta nedirbti arba darbo laiką riboti per didžiąsias religines šventes. 2019 metais numatoma maisto prekių parduotuvėms leisti dirbti tik paskutinius mėnesių sekmadienius, o 2020-aisiais - septynis sekmadienius per metus: du sekmadienius prieš Kalėdas, vieną prieš Velykas ir paskutinius sekmadienius sausį, balandį, birželį ir rugpjūtį.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net