respublika.lt

Užsieniečiai valdo ir Lietuvos banką

(0)
Publikuota: 2011 lapkričio 27 09:59:01, Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 2 nuotr.
VALDOVAS. Laikinasis „Snoro“ banko administratorius Saimonas Friklis spjauna ir į Lietuvos banko valdybos sprendimus. Sauliaus Venckaus nuotr.

Už pusę milijono litų įdarbintas tikrinti „Snoro“ būklę amerikietis Saimonas Friklis (Simon Freakley) nusprendė savo reikmėms perimti ir šio banko individualiuose seifuose saugotą Lietuvos piliečių turtą.

 

Į „Respublikos“ redakciją vienas po kito kreipėsi nacionalizuoto ir jau bankrutavusiu paskelbto „Snoro“ klientai, kurie banke išnuomotuose seifuose laikė šeimos relikvijas, svarbiausius dokumentus, pinigus ar net auksą.

Žmonės pašiurpo, kai kilus „Snoro“ skandalui jiems buvo uždrausta net prisiartinti prie individualių seifų, iš kurių norėjo tik atsiimti esą saugiai saugotą savo nuosavybę - daiktus ir vertybes.

Kiekvienas tokio seifo nuomininkas iki šiol nežino, ar jam priklausantys daiktai tebėra banke, ar jų vis dar tėra tiek pat, kada bus galima įsitikinti, kad niekas iš saugyklų nėra dingę.

Dingo gyvenimo turtas

Vienas tokių nežinioje paliktų žmonių - žinomas architektas Stasys Šliažas. „Snoro“ banko individualiame seife jis saugojo ne bet kokią jam priklausančią vertybę, o investicinį auksą, kuriuo prekiavo ši finansų įstaiga iki nacionalizacijos.

Dėl to, kad įsigijo investicinio aukso, S.Šliažui paslaugas ėmė teikti „Snoro“ VIP klientų departamentas, kuris rūpinosi savo klientais kur kas aukštesniu lygiu, nei taikomas eiliniams klientams.

Nenorėjęs atskleisti turimo investicinio aukso kiekio, S.Šliažas vakar „Respublikai“ sakė, kad šią vertybę jis jau dvejus metus laikė individualiame seife, už kurį kasmet mokėjo po 700 litų.

Nacionalizavus ir uždarius „Snorą“, S.Šliažas tapo tokiu pat eiliniu klientu, kaip ir kiti žmonės, kurie kasdien beviltiškai būriuojasi prie banko skyrių nesulaukdami net jokių paaiškinimų.

Valdžiai ruoš ieškinius

- Kokių žygių ėmėtės siekdamas patekti į „Snoro“ individualių seifų saugyklą ir atgauti sau priklausančius daiktus? - vakar „Respublika“ paklausė architekto S.Šliažo.

- Buvau nuėjęs į „Snoro“ centrinę būstinę, bet į ją net nebuvau įleistas - gavau pastovėti prie durų. Bandžiau kalbėti su savo asmenine bankininke, tačiau ji man nieko negalėjo pasakyti, nes ir jai neteikia jokios informacijos laikinojo administratoriaus komanda.

Centrinėje „Snoro“ būstinėje dirba ir mano dukros draugas. Jis kasdien klausdavo banke, kada bus galima prieiti bent prie laikinojo administratoriaus S.Friklio tarnybos žmonių ir paklausti apie klientus, negalinčius naudotis individualiais seifais. Tačiau su „Snoro“ darbuotojais banke jau niekas nesikalba.

Tai, ką aš saugojau „Snoro“ seife, neturi nieko bendra su banko aktyvais, paskolomis, obligacijomis. Aš ten laikiau tik man priklausantį investicinį auksą.

- Kodėl nusprendėte pasiimti šią vertybę, juk finansų ministrė Ingrida Šimonytė nuolat kartojo, kad, valstybei perėmus „Snoro“ akcijas, banko turtas tapo kaip niekad saugus?

- Man atrodo, kad mano turtui „Snore“ dabar yra itin nesaugu. O kaip gali būti saugu, jeigu aš net negaliu pakliūti į banką? Aš neturiu jokios informacijos, kas darosi banko viduje, todėl nebeliko ir jokių garantijų, kad mano auksas apskritai ten tebėra.

Auksas buvo mano paskutinės santaupos, nes nacionalizavus „Snorą“ visa kita aš jau praradau. Turėjau indėlius, kurie, pasirodo, net nepakliūva į tą apdraustųjų rūšį, nes paaiškėjo, kad tai tik indėlio sertifikatas. Pinigais būtų daugiau nei milijonas. Tai buvo viskas, ką savo darbu uždirbau per dvidešimt metų.

Man šių pinigų būtų reikėję pavasarį, kai esu numatęs savo pastato rekonstrukciją, bet dabar vargu ar ką galėsiu daryti. Man jau per penkiasdešimt metų, tad nebežinau, ar spėsiu dar ką užsidirbti.

- Ką jūs, kaip Lietuvos pilietis, manote apie tai, kad mūsų šalies žmonių turtas atsidūrė ne tik nežinioje, bet ir užsieniečio S.Friklio rankose bei valioje?


- Yra tik vienas žodis - baisu. Ką daugiau sakyti, jei dar liepos mėnesį Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas ir nacionalinio banko atsakingi vadovai sakė, kad mūsų šalyje veikia du patikimiausi bankai: SEB ir „Snoras“. Kai tik po dviejų mėnesių gavome tokią „puokštę“, man tapo aišku, kad mūsų valstybėje niekas už nieką neatsako.

Aš jau priėmiau savo sprendimą: daugiau gyvenime su bankais neturėsiu jokių reikalų. Turėsiu galbūt tik tiek, kad banko kortelėje laikyčiau pinigų, kiek jų man prireiktų užsienyje. Tiesa, ta kortelė vieną dieną gali nebeveikti, todėl visada vešiuosi ir grynųjų.

- Kas, jūsų nuomone, turėtų atsakyti už tai, kad dėl „Snoro“ nacionalizavimo žmonės patyrė tiek nepatogumų?

- Pirmiausia - valstybės tarnautojai, tuomet banko akcininkai ir tik tuomet mes patys, kurie patikėjome ne tiek bankais, kiek Lietuvos banko garantijomis, kad komerciniai bankai yra saugūs ir patikimi.

Tiesa, nemanau, kad atsakingi valstybės ir Lietuvos banko vadovai, buvęs valdytojas, turėtų būti ramūs. Mes, tie, kurie praradome savo pinigus, ramybę, ateitį, tikrai bursimės į krūvą ir rengsime labai aiškius, konkretiems valdininkams skirtus teisminius ieškinius. Vieną kartą turi būti sukurtas asmeninės atsakomybės precedentas. Matę komercinių bankų problemas, dabar paliekantys žmones nežinioje, neturi tyliai pasitraukti iš postų ir dingti.

Individualiuose banko seifuose savo vertybes laikantys piliečiai niekada negalėtų įrodyti, kurie jų daiktai dingo. Apie seife padėtus daiktus žino tik patys jų šeimininkai, negalintys pateikti jokių raštiškų įrodymų.

Atėmė mamos papuošalus


Dėl to baiminasi ir vilnietė pensininkė Aldona Žeižytė, kuri spalio 14-ąją už 100 litų mėnesiui išsinuomojo seifą „Snoro“ skyriuje sostinės Gedimino pr.26.

Prieš kelionę į JAV moteris tokiu būdu sumanė apsaugoti savo, mamos papuošalus, kai kurias šeimos relikvijas ir grynuosius pinigus. Lapkričio 16 dieną atėjusi jų pasiimti, A.Žeižytė išgirdo griežtą „ne“, nors žinia apie „Snoro“ nusavinimą valstybės reikmėms dar net nebuvo plačiai pasklidusi.

Penktadienį ryte A.Žeižytė vėl užsiplikė iš Vietnamo draugės atvežtos tikro ženšenio šaknies. Sakė, kitaip tokios nervinės įtampos neatlaikytų.

„Ar mano papuošalai, žiedelis - mamytės prisiminimas - yra susiję su kokiomis nors banko machinacijomis, nacionalizavimu? O jeigu aš jų nebeatgausiu ar atgausiu ne viską? - vakar nežinojo, ko griebtis, A.Žeižytė. - Kur aš pasiskųsiu - mūsų Vyriausybei, kuri jau seniai paprasto žmogaus negirdi? Niekas net nenorės manęs girdėti. Kaip ir jau visą savaitę negirdi banke. Vis žada, sako, kad ateičiau rytoj. Atėjau į banką šiandien, o jis net nedirba. Kodėl valdžia nieko nepaaiškina paprastam žmogui, kodėl nepasako, kad privati nuosavybė jau seniai nebesaugoma?“

Pavargusi nuo vaikščiojimo į „Snorą“ dėl nežinia kur esančių asmeninių daiktų A.Žeižytė penktadienį sakė vis tiek kasdien lauksianti leidimo jai patekti prie individualaus seifo.

Komentaras

„Respublika“ išsiaiškino, kad šiuos seifus ir juose esančius privačius Lietuvos piliečių daiktus nežinia kuriam laikui nusavino „Snoro“ laikinasis administratorius S.Friklis. Tai patvirtino ir Lietuvos bankas.

„Penktadienį (lapkričio 24 dieną - red. past.) Lietuvos banko valdyba nustatė, kad „Snorui“ draudžiama, nebent jo veiklai moratoriumo metu užtikrinti, teikti visas finansines paslaugas ir vykdyti bet kokią kitą veiklą, išskyrus teikti seifo kamerų nuomos paslaugą klientams, kai išimamos seife laikomos vertybės. Taigi tai jau „Snoro“ administratoriaus (S.Friklio - red. past.) rūpestis. Tikimės, kad jis artimiausiu metu turėtų užtikrinti technines galimybes iš jų pasiimti vertybes. Kai tai bus įmanoma, bus paskelbta. Mūsų turimomis žiniomis, kitos savaitės viduryje (trečiadienį, ketvirtadienį) žmonės gali tikėtis prieiti prie išnuomotų seifų“, - laiške „Respublikai“ pranešė Lietuvos banko atstovas Mindaugas Milieška.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s