respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Stulbinantis ieškinys dėl „Snoro“nuotraukos (191)

2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:00:33
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad buvęs bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkas Vladimiras Antonovas Maskvos arbitražo teismui pateikė ieškinį, kuriuo iš mūsų Teisingumo ministerijos reikalauja atlyginti jam padarytą apie 557 mln. eurų žalą. Teisingumo ministerija iš Rusijos jau gavo oficialų tokios žinios patvirtinimą.

 

„RIA Novosti“ skelbia, kad ieškinys Maskvos arbitražui pateiktas rugpjūčio 5 d., pirmasis jo preliminarus svarstymas vyks rugsėjo 22 d. V.Antonovas maždaug 278 mln. eurų iš Lietuvos reikalauja už žalą reputacijai, likusios sumos - už žalą jo turtui. Be to, verslininkas ieškinyje taip pat reikalauja, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paneigtų viešai išsakytus teiginius, kuriais kritikavo „Snoro“ vadovus prieš banko nacionalizaciją. D.Grybauskaitės pasisakymai plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos žiniasklaidoje.

„Ieškinys yra pateiktas Maskvos miesto arbitražo teismui“, - vakar viešai patvirtino teisingumo viceministras Paulius Griciūnas.

Jis teigė, kad civilinė byla susijusi su banko „Snoras“ akcijų paėmimu visuomenės poreikiams, tačiau bylos detalių komentuoti nenorėjo.

Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kas turėtų atstovauti Lietuvai teisminiuose procesuose ir ar iš viso juose bus atstovaujama šaliai.

P.Griciūnas nenorėjo komentuoti ir to, kas grėstų šaliai, jei ji nevykdytų Maskvos arbitražo teismo sprendimo.

Teisingumo ministerija neturi duomenų, kad kitas banko „Snoras“ savininkų Raimondas Baranauskas būtų kreipęsis į arbitražo teismą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas įsitikinęs, kad Maskvos teismo sprendimo Lietuva neprivalėtų vykdyti.

„Arbitražo esmė - jis vyksta abiejų šalių sutikimu arba sutartyje tas yra numatyta. Man čia labiau panašu į politinį veiksmą. Jei sprendimas mūsų atžvilgiu būtų neigiamas, abejoju, ar vertėtų jį skųsti, nes taip tik įsiveltume į teisinius ginčus. Visai kas kita, jei tai būtų tarptautinis arbitražas“, - svarstė A.Paulauskas.

Politikas prieš dvejus metus, kai jo vadovaujamas komitetas kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija vykdė parlamentinį tyrimą, susijusį su „Snoro“ nacionalizavimo aplinkybėmis, tvirtino: apie prastą banko situaciją buvo žinota gerokai prieš 2011-uosius, kai nuspręsta „Snorą“ nacionalizuoti. Pasak jo, Lietuvos bankas dar 2009 m. dėl prastos „Snoro“ būklės kreipėsi į tuometinį premjerą Andrių Kubilių, vėliau - į tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę, apie tai buvo pranešta ir prezidentės patarėjui Nerijui Udrėnui, tačiau niekas nebuvo daroma. Negana to, 2011 m. lapkričio 16 d., kai buvo paskelbtas moratoriumas, atvykęs laikinasis banko administratorius Saimonas Friklis (Simon Freakley), pasak A.Paulausko, pateikė penkis scenarijus, iš kurių bankrotas buvo pats paskutinis, ir kurio net pats S.Friklis nepalaikė, tačiau pasirinktas būtent bankroto variantas, nors S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus. A.Paulauskas savo žodžių neatsisako ir dabar.

„Sakiau tai, kas buvo žinoma iš liudijimų. Tai - ne mano išvados. Ir kai kurie Lietuvos banko valdybos vadovai, ir S.Friklis sakė, kad bankrotas - paskutinis variantas, kad be jo galima išvengti didesnių nuostolių“, - teigė A.Paulauskas.

Tačiau, anot jo, vien dėl to negalima vienareikšmiškai teigti, kad V.Antonovas dabar teisėtai Lietuvai reiškia pretenzijas: nes niekas neįrodė, kad pasirinktas bankroto variantas buvo blogiausias iš visų, o ir „Snoro“ vadovų veikloje būta, bent jau remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusikalstamos veikos požymių, kurie galėjo lemti banko nuostolius. Tiesa, eksbankininkų kaltė dar neįrodyta, pirmiausia todėl, kad jie slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

„Aišku, už akių galima teisti ne tik karo nusikaltėlius, bet ir šiuo atveju, tačiau turbūt nepavyksta užbaigti bylos, galbūt trūksta įrodymų kaltei įrodyti. Aišku, jei ir pavyktų gauti buvusių banko vadovų parodymus, vargu ar jie pasakytų ką naujo. Be to, nereikia pamiršti, kad V.Antonovas slapstosi savoje tėvynėje, todėl maža vilties, kad jis bus apklaustas“, - svarstė A.Paulauskas.


Vytautas NEKROŠIUS, Vilniaus komercinio arbitražo pirmininkas, akademikas, prof. habil. dr.:


- Kokią galią Lietuvai turi Maskvos arbitražo teismo sprendimai? Ar jie privalo būti vykdomi?


- Maskvos teismas, į kurį kreipėsi Vladimiras Antonovas, nėra toks arbitražo teismas, kokį mes arbitražo teismą suprantame. Maskvos arbitražo teismas yra paprastas valstybinis teismas. Pas juos ir valdžios teismai, ūkinius ginčus nagrinėjantys, vadinami arbitražo teismais.

- Pas mus tokio teismo atitikmuo būtų administracinis teismas?


- Administracinis ar bendros kompetencijos. Todėl tas Maskvos arbitražo teismas nėra tikras arbitražas. Tai - valstybinis teismas, kurio priimtas sprendimas tam, kad jis būtų vykdomas, turės būti pripažintas Lietuvoje. Kitaip tariant, Rusijoje tokio teismo sprendimas yra privalomas, o Lietuvoje būtų privalomas, tik jei mes jį pripažintume.

- O kas Lietuvoje tai turėtų spręsti?


- Tą funkciją atlieka Lietuvos apeliacinis teismas. Todėl laukia labai ilgas procesas. Iš pradžių V.Antonovo skundą nagrinės Rusijos pirmos instancijos teismas, vėliau - antros, aukščiausios ir t.t. Procesas bus ilgas ir nuobodus. O kai Rusijoje sprendimas įsiteisės, V.Antonovo advokatai Lietuvoje turės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl Rusijoje priimto sprendimo pripažinimo Lietuvoje ir dėl leidimo jį vykdyti. Tačiau yra numatyti pagrindai, kuriems nesant sprendimas nepripažįstamas. Apeliacinis teismas spręs, yra tie pagrindai ar ne.

- Jei Rusijoje V.Antonovo skundas bus pripažintas, o Lietuvoje atmestas, kas spręstų ginčą tarp dviejų šalių? Įsitrauktų tarptautiniai arbitražai?

- Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepripažins Rusijos sprendimo, tokiu atveju paprasčiausiai Lietuvoje sprendimas ir nebus vykdomas.

- Ir jokios sankcijos už tai negalimos?

- Jokios sankcijos negalimos. Nebent Rusija savo šalyje galės ieškoti kokio nors valstybinio Lietuvos turto, tik ne diplomatinių atstovybių. Čia daugiau politikavimas, o ne tikroji teisė.

- Tai gal tada Lietuvai paprasčiausiai vertėtų ignoruoti Rusijoje prasidėsiantį procesą?

- Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume. Tiesiog ignoruoti proceso negalime, nes tai yra procesas prieš Lietuvą, žalos atlyginimo reikalavimas. Lietuva, kaip protinga valstybė, turėtų dalyvauti procese ir pateikti savo argumentus, nes nedalyvavimas procese neužkirstų kelio teismui priimti sprendimo.


Faktai

2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, iš teisėsaugos nagų išsprūdo jo pagrindiniai akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. Jie įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto ir iki praėjusių metų liepos gyveno Londone bei teismuose siekė išvengti išdavimo Lietuvai. Dviejų pakopų teismai tenkino Lietuvos prokurorų prašymą, tačiau pernykštės liepos pradžioje eksbankininkai dingo kaip į vandenį. Mūsų prokurorams teliko skėsčioti rankomis ir iš naujo skelbti V.Antonovo ir R.Baranausko tarptautinę paiešką. Jie nerasti iki šiol.

Bylos duomenimis, 2008 m. rugpjūčio - 2011 m. birželio mėnesiais abu bankininkai atliko mažiausiai 33 pervedimus iš „Snoro“ sąskaitų į užsienio bankuose esančias asmenines sąskaitas. Buvusieji „Snoro“ savininkai taip pat įtariami finansinių dokumentų klastojimu, Lietuvos bankininkystės priežiūros institucijoms pateikiant falsifikuotus dokumentus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (191)

 • Pasaka be galo 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 11:07:51

  Snoras žlugo dėl to, kad tūlas Kazimieras Ramonas nuėjo į Baranausko
  sūnaus vestuves. Girdėjote šv. Vito Vasiliausko žodį.

 • Klausimas 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 11:07:00

  Ar isdrys valdziazmogiai pasirodyti Maskvos arbitrazo teisme?Nuojauta , kad
  lietuviai ar samdomi rusai nelabai tures ka pateikti, nes uzgrobimas
  pernelyg akivaizdus.

 • Vidas 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 11:06:12


  Del Antonovo Grybauskaite ruosiasi Seime keisti istatymus, kad galetu
  teisti uz akiu.
  Tai Grybauskaite bandys gelbeti vagiu, jos pacios apdovanotu komandoro
  kryziais subines: Kubiliaus, Vasiliausko, Simonytes, Sekmoko, Masiulio???

 • Oi, pašokdins Antonovas valdžiažmogius 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 11:04:37

  Ne siaip Antonovas budamas kvailelis sukure toki banka, kuris dvejus metus
  britu The banker buvo pripazintas geriausiu banku Pabaltyje, prie Snoro
  buvo sukurta dar 35 dukterines imones ir trys dukteriniai bankai.Bankas
  turejo astuonis milijardus litu turto…..kotiravosi Frankfurto, Berlyno,
  Londono birzoje.Ne siaip Antonovas neturedamas ka veikti …..nori teistis,
  matomai Antonovas jauciasi apvogtas.Daugumos lietuviu, kurie izeidziamai
  vadina Antonova rusu, taip ir norisi paklausti, ka tamsta pats sukurei,
  koki kolektyva islaikai….tris zmones?Antonovas vadovavo penkiems
  tukstanciams ir jie neteko darbo vietu.Tad apie ka kalbame?Antonovas nenori
  nei tamstu turto, nei Grybauskaites.Grazinkit kas jam priklauso ir ka
  uzgrobet.

 • paprastai ir aiškiai 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 01:38:18

  Lietuva V. Antonovo byloje naudosis teisiniu imunitetu. Pasak JAV advokato
  Dž. H. Louenfeldo, Lietuvai tai būsią nelengva, nes „suverenus
  imunitetas – tai strateginis resursas, vandens telkiniai, ginklų
  gamyklos, naftos gręžiniai. Čia kalbama tik apie pinigus, tai komercinis
  ginčas, ir apie jokį suverenų imunitetą negali būti nė kalbos“.

 • Antanas 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 01:36:50

  Antonovo laimėjimas neabejotinas , jis laimes ir pagreitins KGB
  prostitutės apkaltą , po kurios bus pradėti tirti Lansberginių gaujos
  nusikaltimai .

 • Nuogirda 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 01:14:52

  Girdėjau, kad ale nusižudęs buvęs VSD darbuotojas Arunas Paukštė, o
  greičiau nužudytas, arba priverstas nusižudyti buvo Snoro
  nacionalizacijos vienas iš vykdytojų, bet nacionalizacija buvo "
  lieva"......ta va...

 • Nijolė 2016 rugsėjo mėn. 19 d. 01:11:19

  Gerb.Snoro akcininkai,tegul Dievo palaima suteikia Jums stiprybes ir
  sveikatos.Dievas Jus pasirinko šios žemes kankiniais,Jis Jums suteikia ir
  stiprybes.Tiesa ir protas visada nugali melą ir klastą .Tegul dorų
  žmonių maldos už jus suteikia Jums stiprybes .

 • klausimux 2016 rugsėjo mėn. 18 d. 18:05:07

  KAM STAIGA PARŪPO NUSLĖPTI TAS ISTORIJAS SU KIESIAUS IR SŪNAUS GALVŲ
  NUPJOVIMU (ISIS STILIUMI?) BEI NUŽUDYTO PROKURORO G.SIREIKOS VEIKLA
  TULPINIŲ BYLOJ, UŽ KĄ JIS MATOMAI PO MIRTIES BUVO PREZIDENTĖS
  APDOVANOTAS KOMANDORO KRYŽIUMI.
  Gal tai susiję su Chodarkovskio Jukos? Juk jis ir Rusijos prokuratūros
  kaltnamas užsakomom žmogžudystėm. Neramus buvo tas jo įsitvirtinimas
  Mažeikiuose per galimai fiktyvią Viljams. Kas čia nutarė ką slėpti
  net Snoro istorijoj? Kam kepurės dega?

 • Grybauiskaitei 2016 rugsėjo mėn. 18 d. 14:40:49

  Joks tarnas negali tarnauti dviem šeimininkams, nes jis arba vieno nekęs,
  o kitą mylės, arba prie ano bus prisirišęs, o šitą nieku vers.
  Negalite tarnauti Dievui ir pinigui“. (Lk 16, 1–13)

 • 777 2016 rugsėjo mėn. 16 d. 14:57:22

  Срочно закупить партию особопрочных
  памперсов для ОПГ Ландсбергздюкасов! Это
  дело обкатается в Москве, а потом
  плавненько перетечет в международный
  суд! Куда ни кинь, а Антонов Литву загнал
  в угол! Писают уже кипятком, а ведь
  паяльничек еще не вставили. А что будет
  после решения международного суда?

 • Vau 2016 rugsėjo mėn. 13 d. 22:41:59

  Kosminis laivas turi būti kitokios formos pasakė kiemsargis Vasiliauskas
  ir, paėmęs šluotą, sunaikino Snorą.

 • V.Antonovas: nebėra ir visų kitų kompanijų, kurios konsultavo, administravo ir likvidavo tuos, kas uždarė „Snorą“. Jie arba dingo, arba likvidavosi. 2016 rugsėjo mėn. 13 d. 21:29:22

  Pažiūrėkit, tai Snoro pinigų vagys - Vasiliausko draugužiai.
  Kostiumuoti vagys jau mėto pėdas...matomai jaučia pabaigą...kaip
  ,sakant "galai į vandenį": „Raidla Lejins & Norcous“ ir „Lawin“
  advokatų kontoros keičiasi partneriais Estijoje. „Raidla Lejins &
  Norcous“ išsiskyrė su buvusiais partneriais Estijoje, pritraukė dabar
  jau buvusią „Lawin“ komandą Taline ir pakeitė pavadinimą į
  „Cobalt“. „Lawin“ kontora dėl bendros veiklos baigė derybas su
  buvusia „Raidla Lejins & Norcous“ komanda Estijoje ir taip pat pakeitė
  pavadinimą, tapo „Ellex“. Ko norėt??? Šlykštu ir tiek...

 • Pilietis 2016 rugsėjo mėn. 13 d. 00:54:45

  Iš tikro reikalai dėl "Snoro" klostosi nepalankiai Lietuvai, todėl
  pagrindinė banko "nacionalizavimo" iniciatorė Grybauskaitė galėtų
  neskubėti statytis namo, gali greit prireikti grynųjų nuostoliams
  dengti.

 • darekas 2016 rugsėjo mėn. 13 d. 00:53:18

  Tik lietuviams dundukams anglai pucia migla kad jie pabego is uk , tikroji
  tiesa kad jie vis dar ten :D ju nekilnojimo turto projektams atstovauja
  mano pazystamas , o uk valdzia nesuinteresuota juos yskust nes dbr jie ten
  investuoja didziulius pinigus

 • UK resident 2016 rugsėjo mėn. 13 d. 00:52:25

  Visiskai pritariu Antonovui. Tegul isdulkina vagis, pavogusius jo banka.
  Gaila tik is musu mokesciu gaus kompensacija, o ne kubiloido asmeniskai

 • Runkelis 2016 rugsėjo mėn. 13 d. 00:51:28

  Lygtai G.A.V.N.O.l.i.j.o.s. xebrai Antonovas fitili i $ikna sukiso.liko tik
  padegt!musu laukia lb idomus fejerverkai

 • Dėmesio! 2016 rugsėjo mėn. 12 d. 23:47:14

  Lauk užsienio karių bazes iš Lietuvos!

 • faktas 2016 rugsėjo mėn. 10 d. 15:15:21

  N.Cooperis pardavė banko teritorinį tinklą – taupomuosius skyrius –
  “snoriukus” VĮ “Lietuvos paštas” už 897,8 tūkst.eurų
  (ankstesniu ekvivalentu – už 3,1 mln. litų), kai, tuo tarpu, vien jų
  balansinė likutinė vertė buvo 4,6 milijono eurų (16 mln. litų) plius
  PVM, o rinkos vertė – dvigubai didesnė. Parduotas 220 vienetų
  “snoriukų” tinklas už 10 proc. rinkos vertės! Apgavo N.Cooperis?!
  Akivaizdu, kad taip. Tikrai apgauti SNORO kreditoriai!

 • Vasiliauskai 2016 rugsėjo mėn. 09 d. 13:12:39

  Vasiliauskai...auū... kur tu ...turėtum naktimis sapnuoti Snorą, nes
  labai daug ašarų žmonės išliejo

 • KUBILIAU, TU VAGIS 2016 rugsėjo mėn. 09 d. 12:51:36

  Ar buvo tos teisinės nuostatos numatytos ir įvertintos LR Vyriausybės
  2011 11 16 d. nutarime Nr.1329 “ Dėl akcinės bendrovės banko Snoras
  akcijų paėmimo visuomenės poreikiams“ ? Aišku,- ne! Išvadoje:
  minėtas A.Kubiliaus konservatorių vyriausybės priimtas nutarimas yra
  nemotyvuotas, nepagrįstas ir neteisėtas, priimtas pažeidžiant
  Konstitucijos 23 str., Finansinio tvarumo įstatymo 2.3 ir 8 str..

 • Kad AB bankas Snoras buvo užgrobtas , o ne nacionalizuotas , šiandien taip pat jau niekam nebekyla abejonių. 2016 rugsėjo mėn. 09 d. 12:35:08

  Pagal šalies Konstituciją nuosavybė iš savininko gali būti paimama
  arba nuosavybės teisių ribojimai nustatomi tik tuomet , kai toks
  paėmimas arba nuosavybės teisių ribojimas yra numatytas įstatymo , t.y.
  nuosavybę iš savininko galima paimti tik visuomenės poreikiams ir tik
  teisingai atlyginus! Priimant sprendimą dėl banko Snoras paėmimo
  visuomeniniams poreikiams, A.Kubiliaus vyriausybė. tuo pat metu privalėjo
  nustatyti ir konkretų atlyginimo už paimamą nuosavybę dydį , tokio
  atlyginimo savininkui išmokėjimo tvarką , apie nuosavybės paėmimą ir
  apie atlyginimo už ją dydį bei kitas sąlygas savininkui turi būti
  pranešta dar prieš priimant sprendimą dėl nuosavybės paėmimo
  visuomenės poreikiams. Ir kol institucija, ketinanti priimti sprendimą
  dėl nuosavybės priėmimo ir savininkas nepasieks susitarimo dėl
  atlyginimo už paimamą nuosavybę ir nebus pasirašytas raštiškas
  šalių susitarimas, ar kol jų ginčo neišspręs teismas nuosavybė iš
  savininko negali būti paimama! Toks yra Konstitucinio teismo
  išaiškinimas.

 • Toma 2016 rugsėjo mėn. 09 d. 09:44:21

  kodėl prezidentė klaidas tutėtų padengti visi Lietuvos mokesčių
  mokėtojai. pinigų turį ,vaikų tatp pa nereikia leisti į mokslus ,net
  nenusimano ,kiek tai kainuoja ,padengs nukentėjusiems pensininkams
  [obligacininkams] kurie buvo apgauti

 • JONAS 2016 rugsėjo mėn. 09 d. 09:34:40

  Šitą ieškinį turėtų padengti ,tie kurie nusavino veikusį banką
  ,kuris Lietuvos žmonėms žalos nedarė ,o buvo pats patogiausias
  Liietuvos valdžia nusavino valstybė naudai ir turi ataskyti visas
  pasekmes ,sužlugdytus žmonių gyvenimus ,kai kurie mirė iš tokių
  prezidentės sprendimų paimti banką valstybei. tie žmonėr Šimonytė
  ,kuri atgaline priėmė pataisas Kubilius Prezidentė ,ir kita ŠUTVĖ
  turi padengti ŠĮ Eškinį

 • Valdas 2016 rugpjūčio mėn. 25 d. 09:42:29

  Degutienė žinojo apie SNORO užgrobimą ir pasinaudojo savo sūneliui
  patarė SUSIREGULIUOTI savo indėlius ir psakolas ....va tokia žlugdytojų
  šutvė, o paprastas žmogelis ,atėmė ir tiek kankinkis ir mirk

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TILTAS: Italijos šiaurėje esančio Moncos miesto valdžia nusprendė tučtuojau uždaryti tiltą per Lambro upę ir uždraudė važiuoti juo automobiliams bei eiti pėstiesiems, kadangi per techninę patikrą aptikta didelių konstrukcijos problemų.
 • PLAGIJATAS: Ispanijos vyriausybės vadovas Pedras Sančesas ir ekonomistas Karlosas Osana savo knygoje panaudojo diplomato Manuelio Kačo kalbos ištraukas, nenurodydami pirminio šaltinio.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018