respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Stulbinantis ieškinys dėl „Snoro“nuotraukos (191)

2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:00:33
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad buvęs bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkas Vladimiras Antonovas Maskvos arbitražo teismui pateikė ieškinį, kuriuo iš mūsų Teisingumo ministerijos reikalauja atlyginti jam padarytą apie 557 mln. eurų žalą. Teisingumo ministerija iš Rusijos jau gavo oficialų tokios žinios patvirtinimą.

 

„RIA Novosti“ skelbia, kad ieškinys Maskvos arbitražui pateiktas rugpjūčio 5 d., pirmasis jo preliminarus svarstymas vyks rugsėjo 22 d. V.Antonovas maždaug 278 mln. eurų iš Lietuvos reikalauja už žalą reputacijai, likusios sumos - už žalą jo turtui. Be to, verslininkas ieškinyje taip pat reikalauja, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paneigtų viešai išsakytus teiginius, kuriais kritikavo „Snoro“ vadovus prieš banko nacionalizaciją. D.Grybauskaitės pasisakymai plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos žiniasklaidoje.

„Ieškinys yra pateiktas Maskvos miesto arbitražo teismui“, - vakar viešai patvirtino teisingumo viceministras Paulius Griciūnas.

Jis teigė, kad civilinė byla susijusi su banko „Snoras“ akcijų paėmimu visuomenės poreikiams, tačiau bylos detalių komentuoti nenorėjo.

Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kas turėtų atstovauti Lietuvai teisminiuose procesuose ir ar iš viso juose bus atstovaujama šaliai.

P.Griciūnas nenorėjo komentuoti ir to, kas grėstų šaliai, jei ji nevykdytų Maskvos arbitražo teismo sprendimo.

Teisingumo ministerija neturi duomenų, kad kitas banko „Snoras“ savininkų Raimondas Baranauskas būtų kreipęsis į arbitražo teismą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas įsitikinęs, kad Maskvos teismo sprendimo Lietuva neprivalėtų vykdyti.

„Arbitražo esmė - jis vyksta abiejų šalių sutikimu arba sutartyje tas yra numatyta. Man čia labiau panašu į politinį veiksmą. Jei sprendimas mūsų atžvilgiu būtų neigiamas, abejoju, ar vertėtų jį skųsti, nes taip tik įsiveltume į teisinius ginčus. Visai kas kita, jei tai būtų tarptautinis arbitražas“, - svarstė A.Paulauskas.

Politikas prieš dvejus metus, kai jo vadovaujamas komitetas kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija vykdė parlamentinį tyrimą, susijusį su „Snoro“ nacionalizavimo aplinkybėmis, tvirtino: apie prastą banko situaciją buvo žinota gerokai prieš 2011-uosius, kai nuspręsta „Snorą“ nacionalizuoti. Pasak jo, Lietuvos bankas dar 2009 m. dėl prastos „Snoro“ būklės kreipėsi į tuometinį premjerą Andrių Kubilių, vėliau - į tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę, apie tai buvo pranešta ir prezidentės patarėjui Nerijui Udrėnui, tačiau niekas nebuvo daroma. Negana to, 2011 m. lapkričio 16 d., kai buvo paskelbtas moratoriumas, atvykęs laikinasis banko administratorius Saimonas Friklis (Simon Freakley), pasak A.Paulausko, pateikė penkis scenarijus, iš kurių bankrotas buvo pats paskutinis, ir kurio net pats S.Friklis nepalaikė, tačiau pasirinktas būtent bankroto variantas, nors S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus. A.Paulauskas savo žodžių neatsisako ir dabar.

„Sakiau tai, kas buvo žinoma iš liudijimų. Tai - ne mano išvados. Ir kai kurie Lietuvos banko valdybos vadovai, ir S.Friklis sakė, kad bankrotas - paskutinis variantas, kad be jo galima išvengti didesnių nuostolių“, - teigė A.Paulauskas.

Tačiau, anot jo, vien dėl to negalima vienareikšmiškai teigti, kad V.Antonovas dabar teisėtai Lietuvai reiškia pretenzijas: nes niekas neįrodė, kad pasirinktas bankroto variantas buvo blogiausias iš visų, o ir „Snoro“ vadovų veikloje būta, bent jau remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusikalstamos veikos požymių, kurie galėjo lemti banko nuostolius. Tiesa, eksbankininkų kaltė dar neįrodyta, pirmiausia todėl, kad jie slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

„Aišku, už akių galima teisti ne tik karo nusikaltėlius, bet ir šiuo atveju, tačiau turbūt nepavyksta užbaigti bylos, galbūt trūksta įrodymų kaltei įrodyti. Aišku, jei ir pavyktų gauti buvusių banko vadovų parodymus, vargu ar jie pasakytų ką naujo. Be to, nereikia pamiršti, kad V.Antonovas slapstosi savoje tėvynėje, todėl maža vilties, kad jis bus apklaustas“, - svarstė A.Paulauskas.


Vytautas NEKROŠIUS, Vilniaus komercinio arbitražo pirmininkas, akademikas, prof. habil. dr.:


- Kokią galią Lietuvai turi Maskvos arbitražo teismo sprendimai? Ar jie privalo būti vykdomi?


- Maskvos teismas, į kurį kreipėsi Vladimiras Antonovas, nėra toks arbitražo teismas, kokį mes arbitražo teismą suprantame. Maskvos arbitražo teismas yra paprastas valstybinis teismas. Pas juos ir valdžios teismai, ūkinius ginčus nagrinėjantys, vadinami arbitražo teismais.

- Pas mus tokio teismo atitikmuo būtų administracinis teismas?


- Administracinis ar bendros kompetencijos. Todėl tas Maskvos arbitražo teismas nėra tikras arbitražas. Tai - valstybinis teismas, kurio priimtas sprendimas tam, kad jis būtų vykdomas, turės būti pripažintas Lietuvoje. Kitaip tariant, Rusijoje tokio teismo sprendimas yra privalomas, o Lietuvoje būtų privalomas, tik jei mes jį pripažintume.

- O kas Lietuvoje tai turėtų spręsti?


- Tą funkciją atlieka Lietuvos apeliacinis teismas. Todėl laukia labai ilgas procesas. Iš pradžių V.Antonovo skundą nagrinės Rusijos pirmos instancijos teismas, vėliau - antros, aukščiausios ir t.t. Procesas bus ilgas ir nuobodus. O kai Rusijoje sprendimas įsiteisės, V.Antonovo advokatai Lietuvoje turės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl Rusijoje priimto sprendimo pripažinimo Lietuvoje ir dėl leidimo jį vykdyti. Tačiau yra numatyti pagrindai, kuriems nesant sprendimas nepripažįstamas. Apeliacinis teismas spręs, yra tie pagrindai ar ne.

- Jei Rusijoje V.Antonovo skundas bus pripažintas, o Lietuvoje atmestas, kas spręstų ginčą tarp dviejų šalių? Įsitrauktų tarptautiniai arbitražai?

- Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepripažins Rusijos sprendimo, tokiu atveju paprasčiausiai Lietuvoje sprendimas ir nebus vykdomas.

- Ir jokios sankcijos už tai negalimos?

- Jokios sankcijos negalimos. Nebent Rusija savo šalyje galės ieškoti kokio nors valstybinio Lietuvos turto, tik ne diplomatinių atstovybių. Čia daugiau politikavimas, o ne tikroji teisė.

- Tai gal tada Lietuvai paprasčiausiai vertėtų ignoruoti Rusijoje prasidėsiantį procesą?

- Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume. Tiesiog ignoruoti proceso negalime, nes tai yra procesas prieš Lietuvą, žalos atlyginimo reikalavimas. Lietuva, kaip protinga valstybė, turėtų dalyvauti procese ir pateikti savo argumentus, nes nedalyvavimas procese neužkirstų kelio teismui priimti sprendimo.


Faktai

2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, iš teisėsaugos nagų išsprūdo jo pagrindiniai akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. Jie įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto ir iki praėjusių metų liepos gyveno Londone bei teismuose siekė išvengti išdavimo Lietuvai. Dviejų pakopų teismai tenkino Lietuvos prokurorų prašymą, tačiau pernykštės liepos pradžioje eksbankininkai dingo kaip į vandenį. Mūsų prokurorams teliko skėsčioti rankomis ir iš naujo skelbti V.Antonovo ir R.Baranausko tarptautinę paiešką. Jie nerasti iki šiol.

Bylos duomenimis, 2008 m. rugpjūčio - 2011 m. birželio mėnesiais abu bankininkai atliko mažiausiai 33 pervedimus iš „Snoro“ sąskaitų į užsienio bankuose esančias asmenines sąskaitas. Buvusieji „Snoro“ savininkai taip pat įtariami finansinių dokumentų klastojimu, Lietuvos bankininkystės priežiūros institucijoms pateikiant falsifikuotus dokumentus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (191)

 • LT patriotas 2016 spalio mėn. 07 d. 20:35:53

  Siūlau po rinkimų vietoje buvusiųjų ant Žaliojo tilto pastatyti
  Grybauskaitės apdovanotų tikrųjų Snoro banko vagių: Kubiliaus,
  Vasiliausko ir Šimonytės skulptūras. Dar Ožio ir Anūko. Ir aferisto
  Šimašiaus. Ir pačios komunistės, koloborantės Grybauskaitės rankomis
  susikibusios su Burokevičiumi. Ir taškas.

 • Jau 2016 spalio mėn. 07 d. 20:30:58

  Krenta keturkampės tumbos mėlynu chalatu autoritetas,- apkalta už Snorą
  gresia, už Ukrainos žudynes-Hagos tribunolas, už aferas
  energetikoje-Sniego gatvės izoliatorius. Jo, dasigyveno baltapūkė
  šliudra.

 • Aiškiau nebūna 2016 spalio mėn. 07 d. 20:28:19

  IŠ SEIMO LAIKINOSIOS TYRIMO KOMISIJOS IŠVADŲ: "Dokumentas ar kitoks
  įrodymas, įrodantis galimą AB banko Snoras turto sumažėjimą iki 2011
  m. lapkričio 16 d., nurodytą 2011 m. lapkričio 16 d. LB "Tarnybiniame
  rašte" , AB banko Snoras laikinojo administratoriaus S.Friklio ataskaitoje
  iki 2011m. lapkričio 24 d. ar bankrutuojančios AB banko Snoras
  administratoriaus N.Kuperio ataskaitose iki 2011 m.gruodžio 7 d.,
  komisijai pateiktas nebuvo".

 • NESUVOKIU 2016 spalio mėn. 07 d. 20:21:43

  Skaitau komentarus ir plaukai stojasi ant galvos, kaip šie padarai
  konservatoriai is viso gyvena apgave senelius,pensininkus, po tokiu
  prakeiksmų tą pačią dieną gali susukti ligos ir ne tik juos...

 • Baisu, kur prisiliečia konservuotas gaivalas 2016 spalio mėn. 07 d. 20:15:32

  Lubys ruošėsi statyt terminalą tik va, kai užsiminė per TV apie
  konservatoriu planuojamas per dujų terminalo jūroje statybos vagystes,
  numirė po poros dienu ganetinai keistai... sako Grybo nurodymu konservai
  nuo dviračio "nuvertė" Druskininkuose...kaip ir kitos mirtys, kur tik
  konservuotos isperos pasirodo : tai Kiesu šeimos nužudymas, pries
  padovanojant usa zyderoms Mazeikiu nafta... sako, kad Lansbergos konservų
  samdyti bandiūgos jiems galvas nupjovė,... tai ir Atomines direktoriaus
  nuskendimas metro gilyje, konservatoriu chuntai isvogus milijardus, kaip
  sakant - galai i vandenį... Labai daug kas numiro, kur konservuotas
  gaivalas savo nagus yra prikises. Idomu, ka konservuoti zulikai buvo
  sugalvoję Snoro akcininkams, kaip planavo juos nutildyti po konservuotu
  brudu suplanuoto ir įvykdyto brutalus banko uzgrobimo ir milijardu
  isgrobstymo??? Baisu, kur tik prisiliecia konservuotas gaivalas... Baisiau,
  nei baisu...

 • Durnių laivas 2016 spalio mėn. 07 d. 20:09:26

  Sakė B.Lubys Dalytei ką jūs darot kam jūs tokį didelį perkat
  arenduojat kas jį išlaikys? Siūlė B.Lubys iš savo kišenės ir
  nuosavą nupirkt bet kur tau kur atkatai kur pasipinigavimas... Tauta? Juk
  čia pilkoji masė! Ir buvo liepta daugiau B.Lubio į Daukanto aikštę
  neįleist! Toliau viską patys žinot Lubio gyvenimo istoriją...Sako, kad
  konservai "nuvertė" nuo dviračio Druskininkuose...Va taip...

 • Boleslovas 2016 spalio mėn. 07 d. 19:56:28

  Kad Raudonoji Dalia sėdi Daukanto a., ir palaiko Skandinavijos bankų
  reketą , Lietuvos gyventojai, kalti ne tie kurie už ją balsavo,tai jų
  teisėtas pasirinkimas, bet tie kurie apskritai neatėjo balsuoti. T.y. kai
  teisybė sėdi "krūmuose", neteisybė eina keliu.

 • Nepasiduokit žydo Ožio gaujai 2016 spalio mėn. 07 d. 17:16:45

  Lietuviai būkit vieningi nes :
  „Jei karalystė susiskaldžiusi, tokia karalystė neišsilaiko. Ir jei
  namai suskilę, tie namai neišsilaiko” ev. Mr. 3:24-25; „Kiekviena
  suskilusi karalystė bus sunaikinta, ir namai grius ant namų” ev.
  Lk,11:17.

 • Siaip 2016 spalio mėn. 07 d. 15:11:43

  Ar jus tikit, kad Snoro valdytojas Baranauskas sėkmingai vystes versla
  dvidesimt metu viena diena sugalvojo, kad reikia apvogti Lietuvos
  piliečius .....Jus dar labai daug ko nežinot .Bankas penktus metus
  normaliai plėšiamas ir jo turtas po stalu dalinamas Viskas parduodama
  pusvelciui.Ar tai panašu i banko bankrota, kai Kuperis uz darbą pasiima
  150mln.euru.

 • Grybauskaitei 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 22:05:03

  Esi cinike, baissuokle, nemąstanti, nei vienas normalus prezidentas
  nebūtų sunaikinęs normaliai veikiančio banko dėl ambicijų...

 • vagis vagiui vagis? 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 21:16:57

  Vasario 16-ąją Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi
  D.Grybauskaitė už sėkmingą valstybės strateginių projektų
  įgyvendinimą apdovanojo energetikos ministrą Roką Masiulį, buvusį
  energetikos ministrą Arvydą Sekmoką, finansų ministrą Rimantą
  Šadžių, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoją, finansų
  eksministrę Ingridą Šimonytę, Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą
  Vasiliauską.

 • Snoras - Grybauskaitės sąmokslas 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 21:14:52

  Tikrai taip - nacionalizuota ir neslepiant. Dalikė skandinavams dirba, kas
  nuostabaus. Tik keista kaip nesuuode is anksciau ka ketinama daryti. Matyt
  slaptai ruosesi.

 • step' ons 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 14:59:44

  Lietuvos gyventojams reikia išmesti kokią sensaciją,kad turėtų ką
  "virškinti". Kedžio istorija suvirškinta, "rusai puola" nelabai
  gurgiančiai virškinasi,Putino vertimas judina ir pačią ES ekonomiką ne
  ta linkme.Visuomenė neturėdama ką virškinti gali pradėti dairytis ten,
  kur valdžia nelabai nori aiškintis, kodėl vyriausybės tiek ES paramų
  suvirškinusios vis labiau skurdina visuomenę?

 • Aušra 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 14:56:29

  Baranauskas super žmogus ir banko valdytojas, todėl GRYBAUSKAITEI
  nepatinka už ją protingesni, tai banką šturmavo kaip žiemos rūmus,
  žinoma jai dabar labai norėtusi , kad būtų galai "į vandenį", o
  Baranauskas - po velėna, kaip ir a.a.Kiesus, kuris daug žadėjo
  papasakoti apie konservatorių vykdomas aferas Mažeikių naftoje,......bet
  nespėjo.....O Baranauskas nepakliuvo į tų niekšų rankas, tai dabar
  garantuotai teisybė išlys.

 • ROLAS 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 14:52:30

  SU SNORU BUVO NACHALISKAI ,CINISKAI SUSIDOROTA, IR DUOTA ZALIA SVIESA
  SKANDINAVU BANKAMS KURIE DABAR TURI MONOPOLIJA IR DARO KA NORI, NES
  PASIRINKIMO NERA, TIKTAI KEISTA KAD VALSTYBE NETURI SAVO BANKO, MATOMAI TAI
  NENAUDINGA AUKSTIEMS POLITIKAMS IR KITIEMS SEDINTIEMS VALDZIOJ.

 • Iš tiesų 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 14:41:25

  Kodėl tas riebus katinas vardu Vasia dabar jau tyli, kaip prišikęs į
  grietinę, kur tų gudriųjų Vasiliausko ir Šimonytės komentarai, kaip
  jie "puikiai" suvaldė Snoro krizę, ar tiurmos išsigando???

 • Šutvė jau bijo 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 12:32:28

  Konservatoriai jau spėjo paleisti savo samdytus skalikus - komentatorius.
  Pasprinkit jūs belodami, o žmonės turi seniai savo nuomonę apie Snorą
  (protingi žinoma, ne sušvinkusių ir dvokiančių konservų pakalikai).
  Vieša paslaptis, kad Snoras "prichvatizuotas" išvardytų personų. O
  konservų šunes lokit iškišę liežuvius. Juk jūs ir sužlugdėt
  Lietuvą.

 • Svyla padai kai kam 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 12:31:06

  Kai kuriems neramu pasidarė, kad gali apie save rasti būsimoj knygoj?
  Tokie dabar varys ant Baranausko, oi stengsis. ES lėšų vagystės rimta

 • Įdomu kuo baigsis 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 12:28:12

  Bet tokio skandalo metu išplaukia daug įdomių dokumentų ir pavardžių
  : Degučių ir atkatučių. Ir tokių bus6visose partijose. Tai kad
  neuzdarysit burnos, kaip susitaret su Masiuliu.

 • AGNE 2016 rugsėjo mėn. 27 d. 12:27:15

  Jau begliais tapo visa lietuva.....

 • Ona 2016 rugsėjo mėn. 26 d. 15:12:07

  Senai laukiau kada pasirodys ir p. Baranauskas ir pasakys tiesa i akis
  -visoms advokatu kontoroms , Lietuvos banko vadovams, FNTT (kurie iesko
  slieku ant asfalto ir neranda). Tai marionetes vienos partijos rankose.

 • Ne "Lryte" reikia skelbtis 2016 rugsėjo mėn. 26 d. 15:11:10

  Reikia skelbtis mockaus i kurliancko info tv,liuks tv,lnk,btv ir
  pan.:))))Va tce tai jau gausit objektyvia info:DDDDDDD

 • O ypatingai bukiems aiskinu 2016 rugsėjo mėn. 26 d. 15:09:42

  UK teismai nesprende klausimo del Snoro banko, jie tik sprende, ar
  bankininkai gali tiketis teisingo teismo, jei Letuvoje teismus kontroliuoja
  viena is Snoro bankroto organzatoriu D. Grybauskaite.UK nuomone galima
  tiketi Grybauskaites teismais, mano ir dalies Lietuvos pilieciu nuomone
  kitokia!Na tavo kliedesys apie 20 procentu Snoro moketas palukanas
  teparodo, kad arba esi naudingas idiotas arba konevuotu bolseviku
  tarnas-trolis, apie kazkoki plovima isvis info nera, tai tik konservuou
  bolseviku kliedesiai, na o dali Snoro banko pinigu laikyti Sveicaijos banke
  yra protinga ir apdairu.

 • Atrodo 2016 rugsėjo mėn. 26 d. 15:08:45

  UK teismas nusprende,kad nera priezasciu abejoti ES nares teismu sistema.Ir
  viskas.Bandyk laime pas gryba,kurios kunigaikstystej saudomi teisejai,VSD
  pulkininkai krenta is 9 auksto ir t.t.

 • Nida 2016 rugsėjo mėn. 26 d. 14:44:53

  Baranausko interviu paminėta Grant Sutkienė ir partneriai-už paslaugas
  virš 70 milijonų litų legalizuojant dujų terminalą iš privačios
  bendrovės tampant valstybės afera pavogiant milijardą į bermudų
  ofšorą-teisuolis Butkevičius klusniai valstybės vardu kas dieną sumoka
  500 000 litų pinigų nors valstybė to daryti negali.Išvogri pinigai
  Atominės uždarymui-ten irgi advokatų honorarai -šimtai milijonų-vėl
  tie patys-LAWIN ,Grant Sutkienė .Snoro užgrobimas-turtas parduodamas
  Vasiliausko žmonėms.Niekada jokioj atsilusioj
  Panamoje,Seišeliuose,Bermuduose jau nekalbant apie Šveicariją niekas
  nebūtų užgrobęs banko nes tūkstančiai klientų būtų suabejoję
  valstybe ir masiškai uždarę ofšorinius bankus.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018