respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Stulbinantis ieškinys dėl „Snoro“nuotraukos (191)

2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:00:33
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad buvęs bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkas Vladimiras Antonovas Maskvos arbitražo teismui pateikė ieškinį, kuriuo iš mūsų Teisingumo ministerijos reikalauja atlyginti jam padarytą apie 557 mln. eurų žalą. Teisingumo ministerija iš Rusijos jau gavo oficialų tokios žinios patvirtinimą.

 

„RIA Novosti“ skelbia, kad ieškinys Maskvos arbitražui pateiktas rugpjūčio 5 d., pirmasis jo preliminarus svarstymas vyks rugsėjo 22 d. V.Antonovas maždaug 278 mln. eurų iš Lietuvos reikalauja už žalą reputacijai, likusios sumos - už žalą jo turtui. Be to, verslininkas ieškinyje taip pat reikalauja, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paneigtų viešai išsakytus teiginius, kuriais kritikavo „Snoro“ vadovus prieš banko nacionalizaciją. D.Grybauskaitės pasisakymai plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos žiniasklaidoje.

„Ieškinys yra pateiktas Maskvos miesto arbitražo teismui“, - vakar viešai patvirtino teisingumo viceministras Paulius Griciūnas.

Jis teigė, kad civilinė byla susijusi su banko „Snoras“ akcijų paėmimu visuomenės poreikiams, tačiau bylos detalių komentuoti nenorėjo.

Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kas turėtų atstovauti Lietuvai teisminiuose procesuose ir ar iš viso juose bus atstovaujama šaliai.

P.Griciūnas nenorėjo komentuoti ir to, kas grėstų šaliai, jei ji nevykdytų Maskvos arbitražo teismo sprendimo.

Teisingumo ministerija neturi duomenų, kad kitas banko „Snoras“ savininkų Raimondas Baranauskas būtų kreipęsis į arbitražo teismą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas įsitikinęs, kad Maskvos teismo sprendimo Lietuva neprivalėtų vykdyti.

„Arbitražo esmė - jis vyksta abiejų šalių sutikimu arba sutartyje tas yra numatyta. Man čia labiau panašu į politinį veiksmą. Jei sprendimas mūsų atžvilgiu būtų neigiamas, abejoju, ar vertėtų jį skųsti, nes taip tik įsiveltume į teisinius ginčus. Visai kas kita, jei tai būtų tarptautinis arbitražas“, - svarstė A.Paulauskas.

Politikas prieš dvejus metus, kai jo vadovaujamas komitetas kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija vykdė parlamentinį tyrimą, susijusį su „Snoro“ nacionalizavimo aplinkybėmis, tvirtino: apie prastą banko situaciją buvo žinota gerokai prieš 2011-uosius, kai nuspręsta „Snorą“ nacionalizuoti. Pasak jo, Lietuvos bankas dar 2009 m. dėl prastos „Snoro“ būklės kreipėsi į tuometinį premjerą Andrių Kubilių, vėliau - į tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę, apie tai buvo pranešta ir prezidentės patarėjui Nerijui Udrėnui, tačiau niekas nebuvo daroma. Negana to, 2011 m. lapkričio 16 d., kai buvo paskelbtas moratoriumas, atvykęs laikinasis banko administratorius Saimonas Friklis (Simon Freakley), pasak A.Paulausko, pateikė penkis scenarijus, iš kurių bankrotas buvo pats paskutinis, ir kurio net pats S.Friklis nepalaikė, tačiau pasirinktas būtent bankroto variantas, nors S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus. A.Paulauskas savo žodžių neatsisako ir dabar.

„Sakiau tai, kas buvo žinoma iš liudijimų. Tai - ne mano išvados. Ir kai kurie Lietuvos banko valdybos vadovai, ir S.Friklis sakė, kad bankrotas - paskutinis variantas, kad be jo galima išvengti didesnių nuostolių“, - teigė A.Paulauskas.

Tačiau, anot jo, vien dėl to negalima vienareikšmiškai teigti, kad V.Antonovas dabar teisėtai Lietuvai reiškia pretenzijas: nes niekas neįrodė, kad pasirinktas bankroto variantas buvo blogiausias iš visų, o ir „Snoro“ vadovų veikloje būta, bent jau remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusikalstamos veikos požymių, kurie galėjo lemti banko nuostolius. Tiesa, eksbankininkų kaltė dar neįrodyta, pirmiausia todėl, kad jie slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

„Aišku, už akių galima teisti ne tik karo nusikaltėlius, bet ir šiuo atveju, tačiau turbūt nepavyksta užbaigti bylos, galbūt trūksta įrodymų kaltei įrodyti. Aišku, jei ir pavyktų gauti buvusių banko vadovų parodymus, vargu ar jie pasakytų ką naujo. Be to, nereikia pamiršti, kad V.Antonovas slapstosi savoje tėvynėje, todėl maža vilties, kad jis bus apklaustas“, - svarstė A.Paulauskas.


Vytautas NEKROŠIUS, Vilniaus komercinio arbitražo pirmininkas, akademikas, prof. habil. dr.:


- Kokią galią Lietuvai turi Maskvos arbitražo teismo sprendimai? Ar jie privalo būti vykdomi?


- Maskvos teismas, į kurį kreipėsi Vladimiras Antonovas, nėra toks arbitražo teismas, kokį mes arbitražo teismą suprantame. Maskvos arbitražo teismas yra paprastas valstybinis teismas. Pas juos ir valdžios teismai, ūkinius ginčus nagrinėjantys, vadinami arbitražo teismais.

- Pas mus tokio teismo atitikmuo būtų administracinis teismas?


- Administracinis ar bendros kompetencijos. Todėl tas Maskvos arbitražo teismas nėra tikras arbitražas. Tai - valstybinis teismas, kurio priimtas sprendimas tam, kad jis būtų vykdomas, turės būti pripažintas Lietuvoje. Kitaip tariant, Rusijoje tokio teismo sprendimas yra privalomas, o Lietuvoje būtų privalomas, tik jei mes jį pripažintume.

- O kas Lietuvoje tai turėtų spręsti?


- Tą funkciją atlieka Lietuvos apeliacinis teismas. Todėl laukia labai ilgas procesas. Iš pradžių V.Antonovo skundą nagrinės Rusijos pirmos instancijos teismas, vėliau - antros, aukščiausios ir t.t. Procesas bus ilgas ir nuobodus. O kai Rusijoje sprendimas įsiteisės, V.Antonovo advokatai Lietuvoje turės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl Rusijoje priimto sprendimo pripažinimo Lietuvoje ir dėl leidimo jį vykdyti. Tačiau yra numatyti pagrindai, kuriems nesant sprendimas nepripažįstamas. Apeliacinis teismas spręs, yra tie pagrindai ar ne.

- Jei Rusijoje V.Antonovo skundas bus pripažintas, o Lietuvoje atmestas, kas spręstų ginčą tarp dviejų šalių? Įsitrauktų tarptautiniai arbitražai?

- Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepripažins Rusijos sprendimo, tokiu atveju paprasčiausiai Lietuvoje sprendimas ir nebus vykdomas.

- Ir jokios sankcijos už tai negalimos?

- Jokios sankcijos negalimos. Nebent Rusija savo šalyje galės ieškoti kokio nors valstybinio Lietuvos turto, tik ne diplomatinių atstovybių. Čia daugiau politikavimas, o ne tikroji teisė.

- Tai gal tada Lietuvai paprasčiausiai vertėtų ignoruoti Rusijoje prasidėsiantį procesą?

- Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume. Tiesiog ignoruoti proceso negalime, nes tai yra procesas prieš Lietuvą, žalos atlyginimo reikalavimas. Lietuva, kaip protinga valstybė, turėtų dalyvauti procese ir pateikti savo argumentus, nes nedalyvavimas procese neužkirstų kelio teismui priimti sprendimo.


Faktai

2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, iš teisėsaugos nagų išsprūdo jo pagrindiniai akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. Jie įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto ir iki praėjusių metų liepos gyveno Londone bei teismuose siekė išvengti išdavimo Lietuvai. Dviejų pakopų teismai tenkino Lietuvos prokurorų prašymą, tačiau pernykštės liepos pradžioje eksbankininkai dingo kaip į vandenį. Mūsų prokurorams teliko skėsčioti rankomis ir iš naujo skelbti V.Antonovo ir R.Baranausko tarptautinę paiešką. Jie nerasti iki šiol.

Bylos duomenimis, 2008 m. rugpjūčio - 2011 m. birželio mėnesiais abu bankininkai atliko mažiausiai 33 pervedimus iš „Snoro“ sąskaitų į užsienio bankuose esančias asmenines sąskaitas. Buvusieji „Snoro“ savininkai taip pat įtariami finansinių dokumentų klastojimu, Lietuvos bankininkystės priežiūros institucijoms pateikiant falsifikuotus dokumentus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (191)

 • Dainius 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 01:38:33

  Protingas zingsnis ,dabar ir suzinosime tiesa, manau grybas su hebra pabegs
  is lt.

 • Na 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 01:37:23

  Tiesa, bet kuriam blaiviai mastanciam, asmeniui ir taip buvo zinoma.
  Sudirbo slyksciai. O del Grubovskos, na jeigu tauta nebutu tokie bailiai,
  tai jau senai lektu jos ir visu kitu galveles, o pavyzdiniam teismui na
  prisikabinti tikrai rastumeme prie ko. As net isivaizduoju kaip ta avis
  smirsta lukiskiu rusyje :)

 • Vien tik už SNORĄ 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 01:36:30

  TVARTELIO SAVININKAS, OŽIO STATYTINĖ ir KUBILIAUS GAUJA turi sėdėti
  kalėjime. Ir ilgam.

 • jis 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 22:16:13

  teisus

 • b 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 21:49:10

  teisingai,bankrutavo ne antonovo,bet lietuvos bankas snoras

 • oo 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 21:39:40

  normalus noras atgauti nors dali savu pinigu....bet blogai kad mokes
  runkeliai o tie kas organizavo ta afera gaus padidinta atligynima uz
  sazininga tarnavima lietuvai

 • Vargo 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 19:25:06

  mokykla aklam,tupam ir gobsam chalopui mokyti atidaryta.Lauksim
  sprendiniu.Viskas lietuviskos fermos meslu persunkta,nesvariu ir
  isvagiamuoju.Matyt su laiku smogs ir Baranauskas ,gal tik per kita
  teisma.Reformos isvagiliauto dvaro ponai is olimpo jau prasidejo....

 • Visuomenė ne džiūgauja ir ploja katučių. 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 18:47:18

  Todėl, kad dėl Snoro nusavinimo nukentėjo ir dalis visuomenės. Jei
  bankas būtų pats subankrutavęs, tai tada kalti būtų banko vadovai, o
  kai valdžia jį nacionalizavo ir subankrotino, tai šio nacionalizavimo
  autoriai privalo ir atsakyti.

 • Nėra nė vieno dokumento 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 17:28:39

  Kad buvo pavogta kažkiek pinigų-tiesiog amerikonų įsakymu uždarytas
  Rusijos bankas-nuostolis Lietuvos mokesčių mokėtojams 4 milijardai litų
  mažiausiai.Dabar galės lesbe su konservais mokėti tuos 600 000 milijonų
  eurų-nes teisme jie nieko neturi-tai afera-reiškia bus pradėtas
  areštuoti Lietuvos turtas Rusijoje.Konsrvatorius su lesbe ir Kubiliumi jau
  vien už Mažeikių Naftos ir Snoro aferas reikia teisti karo lauko teismo
  įstatymais.Geopolitinė situacija keisis-ir jie už tai atsakys, nors dar
  save pavogtuose dideliuose namuose ramina-bus padėti į pavėsį kai ateis
  laikas.

 • JO JO 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 17:23:17

  PAKRATIK LASBERGERIUS SU DEGUTIENE IR RASELE PRIESAKI

 • Kamštis į lubas 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 16:23:11

  Visuomenė džiūgauja ir ploja katučių.

 • Mix 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 15:20:42

  "Viceministro teigimu, civilinė byla susijusi su banko "Snoras" akcijų
  paėmimu visuomenės poreikiams." Kur ponas viceministras šioje aferoje
  mato visuomenės poreikius? Vietoje to, kad kuo didesnė nauda būtų
  Lietuvai valdžiasėdžiai Snoro pinigus ir turtą švaistė į kairę ir
  dešinę. Apie tai daug kartų buvo viešinta.

 • Prosenelis 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 13:35:09

  GALITE DRASE. IMTI. KUBILIU. UZ. PAKARPOS. SU. VISA. JO. SUTVE. SU. LIEDI.
  PRIEKIJA. UZ AFIERA. SU. INDO. PIZDENCE. IR. SNORO. BANKU. MILIJARDINIES.
  SUMOS. JAU. LAIKAS. ARTIEJA. IR. JO. NESUSTABDYSI. RINKIMAI. NETOLI.

 • Suduvietis 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 13:32:35

  Neko ne atidavineti - Lietuva turi nutraukti visus sutarcius del
  investiciju skatinimo kurios saugo uzsienio investorius - reikia kuo
  greiciau Linkeviciui pasakyti kad nutrauktu sutarcius!! Ir viska atgal
  nacionalizuoti i 1991 metus ir neko ne atidavineti nei vieno cento.

 • |Pydarastiska salis 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 13:30:37

  Visi jam linki sekmes, pries metus Snoras antras bankas valstybeje ir po
  metu pasako , kad jam pizdiec:) Tik cia gali vykti tokios vagystes, o kai
  Ukio banka padalino - be morales ir etikos kaip tas sake grybkauskaites
  statytinis sveriantis virs 100 kg:) Nu nieko istoria sustatys viska i savo
  vietas ir lasinukai jiems nukris nuo pilvu :) siaubas , kas ivyko sitoje
  ubagu salyje per paskutinius 8 metus nu ir nahui

 • senis 2016 rugpjūčio mėn. 16 d. 13:11:38

  cia geresnis biznis negu duju Terminatorius. Su Magnolijos pagalba
  prisiteis. Per puse pasidalins, ir bus abu patenkinti, vienas kitu,
  turtingi. Pradejo, skia, nuo adatos, tai yra nuo 200 milijonu litu invalidu
  pinigu...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Sveikata Grožis